Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 13.11.2012, 12:20:09
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si nu am scris impotriva importantei vrginitatii.
Te chinui de geaba sa-i spui (lui si la inca 2-3 persoane de pe forum)... Aceeasi chestie i-am spus si eu si Andra... dar el tot pe a lui o tine...

Renunta sa discuti cu el!

Cred ca o sa incep sa-l ignor (mai ales la partea cu acuzele)... .
Reply With Quote
  #122  
Vechi 13.11.2012, 12:20:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Ca si profesoara de religie, trebuie sa predati corect tinerilor invataturile ortodoxe care spun cat se poate de clar ca relatiile sexuale de orice fel inaintea casatoriei se cheama "curvie".
Atata timp cat veniti cu alte discutii, chiar tangentiale la subiectul mentionat, nu dovediti nici macar ca sunteti o buna ortodoxa.
Nu am scris aici despre asta. Reiese cumva din ce am scris ca eu aprob comportamentul lor? Nicidecum, nu il aprob, si le spun care este morala crestina despre acest subiect. Le atrag atentia ca ce ei considera ca este valabil pentru fete, este valabil si pentru baieti. dar nu despre asta scriam, ci despre o anumita atitudine fariseistica.

Dupa parerea ta, daca vorvim despre virginitate, nu suntem ortodocsi daca aducem in discutie orice altceva decat strictul fapt moral?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 13.11.2012, 12:21:18
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Solveig, eu vreau sa discut despre morala crestin-ortodoxa. Ca tie nu-ti convine, nu citi ceea ce scriu. Multumesc.
Atunci de ce ne mai citezi daca discutii lucruri diferite?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 13.11.2012, 12:22:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Repet:
Intransigenta morala fata de altii nu este o virtute crestina.
Amintiti-va de fariseu, de femeia prinsa in adulter, si de multe alte exemple din Evaghelie de unde reiese asta.
Sa fim blanzi cu altii si exigenti cu noi insine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 13.11.2012, 12:24:34
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu am scris aici despre asta. Reiese cumva din ce am scris ca eu aprob comportamentul lor? Nicidecum, nu il aprob, si le spun care este morala crestina despre acest subiect. Le atrag atentia ca ce ei considera ca este valabil pentru fete, este valabil si pentru baieti. dar nu despre asta scriam, ci despre o anumita atitudine fariseistica.

Dupa parerea ta, daca vorvim despre virginitate, nu suntem ortodocsi daca aducem in discutie orice altceva decat strictul fapt moral?
repet: decat sa ne povestiti cum procedeaza tinerii si tinerele musulmane si nu mai stiu ce, mai bine veniti cu link-uri despre materiale scrise pe aceasta tema de duhovnicii nostri ortodocsi.

repet: la sfanta Spovedanie atat tinerii cat si tinerele sunt chestionati cu privire la comportamentul sexual (daca sunt casatoriti, nu trebuie sa-si insele sotia, daca sunt necasatoriti, nu trebuie sa aiba nicio activitate sexuala).

repet: atitudinile fariseistice se pot proba numai in cazul in care cel care vorbeste despre moralitate este un ipocrit (eu nu sunt ipocrit, sunt crestin ortodox din tata in fiu, educat in credinta noastra stramoseasca, m-am casatorit fecior si in prezent nu mi-am inselat niciodata sotia !).
Reply With Quote
  #126  
Vechi 13.11.2012, 12:28:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
repet: decat sa ne povestiti cum procedeaza tinerii si tinerele musulmane si nu mai stiu ce, mai bine veniti cu link-uri despre materiale scrise pe aceasta tema de duhovnicii nostri ortodocsi.

repet: la sfanta Spovedanie atat tinerii cat si tinerele sunt chestionati cu privire la comportamentul sexual (daca sunt casatoriti, nu trebuie sa-si insele sotia, daca sunt necasatoriti, nu trebuie sa aiba nicio activitate sexuala).

repet: atitudinile fariseistice se pot proba numai in cazul in care cel care vorbeste despre moralitate este un ipocrit (eu nu sunt ipocrit, sunt crestin ortodox din tata in fiu, educat in credinta noastra stramoseasca, m-am casatorit fecior si in prezent nu mi-am inselat niciodata sotia !).
Repet: am scris in primul rand despre elevii mei crestini, sirieni si armeni (reciteste mesajul). Nu am elevi musulmani decat foarte rar, ca nu se inscriu la cursul meu in general.
Si in acest caz, este vorba despre o atitudine de tip fariseistic sau oricum necinstita, cer de la altii a(altele) ceea ce ei nu practica.
Iar fetele isi pazesc fecioria de frica sa ramana nemaritate, nu din virtute crestina.
Nu am zis aici nicidecum ca tu ai fi fariseu, sau ca toti care considera fecioria importanta ar fi farisei..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 13.11.2012, 12:32:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Iar fetele isi pazesc fecioria de frica sa ramana nemaritate, nu din virtute crestina.
.
Da? asa fac fetele crestin-ortodoxe? sunt virgine de frica? (la mulsulmani asa o fi, dar la noi nu este asa !) si de ce ar fi? stiti ca curvia este pacat grav?

fetele ortodoxe practicante nu-si pierd virginitatea pentru ca sunt constiente ca asta e pacat capital, in primul rand, in al doilea rand, barbatul crestin ortodox care o va lua de nevasta, va aprecia acest aspect, va asigur de asta!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.11.2012, 12:34:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Da? asa fac fetele crestin-ortodoxe? sunt virgine de frica? (la mulsulmani asa o fi, dar la noi nu este asa !) si de ce ar fi? stiti ca curvia este pacat grav?

fetele ortodoxe practicante nu-si pierd virginitatea pentru ca sunt constiente ca asta e pacat capital, in primul rand, in al doilea rand, barbatul crestin ortodox care o va lua de nevasta, va aprecia acest aspect, va asigur de asta!
Noi vorbim impreuna si ne intelegem separat...
Nu am zis ca asa fac toate fetele, am dat pur si simplu un exemplu de fete care fac asa.. Din experienta mea de profesor, limitata desigur, dar confirmata de ceea ce am auzit de la alti colegi.
Si nu mi se pare un ideal crestin sa faci un lucru de frica. Atat.
Sigur ca sunt fete ortodoxe care fac asa cum spui tu. Sunt convinsa de asta, si am cunoscut diverse fete care gandesc si se poarta asa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.11.2012, 12:37:51
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Noi vorbim impreuna si ne intelegem separat...
Nu am zis ca asa fac toate fetele, am dat pur si simplu un exemplu de fete care fac asa.. Din experienta mea de profesor, limitata desigur, dar confirmata de ceea ce am auzit de la alti colegi.
Si nu mi se pare un ideal crestin sa faci un lucru de frica. Atat.
Sigur ca sunt fete ortodoxe care fac asa cum spui tu. Sunt convinsa de asta, si am cunoscut diverse fete care gandesc si se poarta asa.

stimata doamna,

nu ne intereseaza exemplele negative din lumea musulmana !

veniti cu exemple pozitive din religia crestin-ortodoxa !
Reply With Quote
  #130  
Vechi 13.11.2012, 12:38:43
writer's Avatar
writer writer is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Locație: arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 31
Implicit

Fani71 îi profesoară de religie?

ioooi, nu pare !
__________________
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Ce va manifestati frustrarile? Melissa Generalitati 9 05.02.2011 23:26:40
Udatul fetelor in a doua zi de Pasti patinina34 Generalitati 8 25.04.2009 13:57:51
Cateva lamuriri achimovjan Impartasania (Taina Euharistiei) 6 18.07.2008 13:04:35
lamuriri maslinul Rugaciuni 0 29.07.2007 23:29:17