Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 02.06.2015, 23:19:56
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Părerea ta. Eronată. Ca să nu zic eretică.

Nu, produsele ce le vând eu, majoritatea nu au cod de bare, doar câteva cărți.
Poți să zici și eretică, pentru că, după ce ai arătat că un creștin nu trebuie să cinstească ziua Domnului, și că, pe de altă parte, "teologumenele tale sunt Adevărul", oricum nu te mai ia nimeni în serios....

Păi și când vinzi cărțile alea, și le scanezi codul de bare, nu intră Necuratul în tine ?

Last edited by GMihai; 02.06.2015 at 23:22:09.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 02.06.2015, 23:29:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Singura teologumenă ce am afirmato în viața mea, este afirmația: "susțin dogmatic, patristic și biblic, că Fericitul Augustin, nu este Sfânt, nu trebuie cinstit nici ca Fericit, el fiind eretic și trebuie scos din Calendarul Bisericii Dreptslăvitoare a lui Hristos, nu trebuie amintit nici cu titlul de fericit, cum este trecut acum, fiindcă un eretic nu are ce să caute acolo."

În rest, tot ce am scris, a fost numai mărturisirea Adevărului, și apărarea Bisericii lui Hristos, de erezie și întuneric și înșelare.

Codurile de bare de pe puținele produse care au coduri de bare, nu le scanăm, pentru că am refuzat sistemul de scanare și sistemul de plată cu cardul bancar. Pur și simplu ignorăm codurile de bare, ne descurcăm și fără ele, cum s-a descurcat lumea și fără ele, ca acum 10 ani, înainte de apariția lor. Necurații nu intră în oameni, la scanarea produselor. Produsele nu sunt vinovate cu nimic, sistemul demonic e vinovat, al controlului și sclaviei. Dar îți scuz ironia.

Deci e demonstrandum sau nu e demonstrandum dogmele primatului papal, infailibilității papale și purgatoriului ? E cu cireașă pe tort, nu ? Sau e fără cireașă ? :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 23:38:10.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 02.06.2015, 23:38:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
1. Islamismul: 72 de femei virgine după moarte? Dar sufletul lor unde-i? Nu se bucură și ele de libertate, nici după moarte? Un dumnezeu, allah, care instigă la crimă, la război, la sînge, uciderea infidelilor? Deci dumnezeul care urăște și care obligă? Ce cruzime! Din contră, e religia cea mai brutală. Ar trebui izolată doar în anumite regiuni și cine vrea să fie musulman, să meargă să locuiască acolo. Cu ei nu se poate discuta, mai ales când devin majoritari undeva și chiar și înainte. Că scot sabia și strigă de jihad. Ce aiureală ieftină. Cum să fie asta credința cea adevărată ? Niciodată. Imposibil.
In primul rand, chestia cu virginele este din cultura populara. Oficial in Islam nu exista asa ceva.

Doi, ai citit vechiul testament?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
2. Hinduismul: 30 de milioane de zei. Pământul ud, nămol, e un zeu, pământul uscat, e alt zeu. Omenirea e visul zeilor. Ce poveste urâtă spune hinduismul. Au zeița morții. Au învățături despre uniri intime. Cu ce scop ? Unde-i iubirea adevărată, pură, curată, veșnică? Deci nici asta nu-i adevărată.
Nu vad nici un argument aici. Crestinismul nu spune ca divinul se afla in orice? Pai nu vad contradictia.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
3. Budismul: golirea de tine însuți, și integrarea în Nirvana, să devenim ca Budha. Da? Ne golim de noi și ne integrăm în... nimic? Explicația budismului e prostie. Apoi reîncarnarea? Păi ănseamnă că Dumnezeu e neputincios. Nu a putut crea decât un număr limitat de suflete, care se tot reîncarnează? Deci nici asta nu-i credința adevărată.
Este vorba de eliminarea gandurilor care iti distrag mintea cu probleme micute, lumesti, si concentrarea pe meditatie si iluminare. Nu asta spune si crestinismul, cu alte cuvinte?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
4. Iudaismul: adică să nu crezi în Hristos. Cum să nu crezi în cea mai înaltă iubire din câte a existat pe pământ? Deci și asta cade.
Nu vad nici un argument. "Cum sa nu crezi ca mine" nu este o explicatie.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
5. Creștinismul: "romano-catolic": inchiziție, cruciade, indulgențe, practicate și azi, purgatoriu, deci nu există iad, Hristos a venit degeaba, "papa" e Sfânt declarat, el nu poate greși în ce spune, e fără de greșeală, infailibil, a dat voie căsătoriilor homosexuale, deci sodomia care-i anti-Biblie, e spus că "extratereștrii sunt prietenii noștrii". Deci cum să fe asta credința cea adevărată?
A punctat Mihai bine.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
6. Creștinismul: protestant, neo-protestant: exclude toată practica creștinilor vreme de 1500 de ani, că nu ar fi biblică, că nu mântuiește, ei vin și reinventează creștinismul, de parcă ar fi fost ceva în neregulă cu creștinismul (ortodox) până să vină ei. Totul e relativ, totul e interpretabil. Nu țin cont de istorie, de Sinoade, de Canoane, de fostele erezii combătute de Sfinții Părinți. Scot Sfintele cele 7 Taine, le batjocoresc, spun că nu-s taine, scot slujirea la Sfântul Altar, scot slujbele, Sfânta Liturghie, tot. Biblia o înțelege fiecare cum vrea. Cum să fie asta credința cea adevărată?
Traditiile acelea au fost facute tot de niste oameni acum mult timp, dand o forma credintei lor. Nu vad care ar fi problema in schimbarea unor ritualuri facute tot de oameni, pana la urma. Argumentul cade.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Apa Sfințită, la ortodocși, se curăță în mijlocul sfințirii, și devine microbiologic pură, oare de ce?
Ar trebui sa studiezi mai in detaliu proprietatile de conservant ale busuiocului, si apoi o sa intelegi de ce se pune in apa sfiintita, si de ce nu se "strica".

http://lataifas.ro/medicina_naturist...antibacterian/

Tot lipsit de argumente. "Ortodoxia este adevarata pentru ca asa simt eu" poate fi un argument puternic pentru propria persoana, dar pentru altii nu.

Last edited by abaaaabbbb63; 02.06.2015 at 23:40:40.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 02.06.2015, 23:38:47
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
În rest, tot ce am scris, a fost numai mărturisirea Adevărului, și apărarea Bisericii lui Hristos, de erezie și întuneric și înșelare.
Și atunci, "teologumena" ta, nu a fost mărturisirea Adevărului ? Că mai devreme spuneai că e Adevărul....

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Codurile de bare de pe puținele produse care le au, nu le scanăm. Pur și simplu le ignorăm, ne descurcăm și fără ele. Necurații nu intră în oameni, la scanarea produselor.
Păi dacă nu intră necurații la scanare, de ce nu scanați ?!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 03.06.2015, 00:04:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In primul rand, chestia cu virginele este din cultura populara. Oficial in Islam nu exista asa ceva.

Doi, ai citit vechiul testament?
Am Coranul acasă, în limba română. Îți dau niște sure din Coran să vezi despre cele 72 de femei virgine ce îi așteaptă pe musulmani, dacă ucid infidelii ? Eu am rămas înmărmurit când am citit. Poate facem un topic și vorbim despre asta, la islam, că-i o religie a diavolului, e blestemată și psândită.

Este și program cu Coranul, pe net, unde bagi un cuvânt și îți dă toate surele care conțin acel cuvânt.

Da, citit Vechiul Testament. Tu l-ai citit ? Dar coranul l-ai citit ? Dacă nu, de ce vorbești prostii ? Numai de dragul de a-ți pierde timpul ?

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu vad nici un argument aici. Crestinismul nu spune ca divinul se afla in orice? Pai nu vad contradictia.
Doamne ferește să spună Dumnezeu Treime, în Biserică, că "divinul se află în orice". Care verset spune așa ceva ? Sau iar vorbești numai de dragul de a-ți pierde timpul ?
Te rog lămurește-mă, că sunt prost.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Este vorba de eliminarea gandurilor care iti distrag mintea cu probleme micute, lumesti, si concentrarea pe meditatie si iluminare. Nu asta spune si crestinismul, cu alte cuvinte?
Hristos spune: "nu știți oare că nu puteți face nimic fără Mine?". Budha spune: "golirea de tine însuți, voi puteți să faceți totul singuri". Discrepanță? Nu. Abis de netrecut, fiindcă budismul e un fir de praf în fața creștinismului.

Eliminarea gândurilor, ca să fie înlocuite cu Duhul Sfânt, cu Hristos, Cheia care duce la Tatăl, cu rugăciunea, cu Iubirea, cu virtuțiile. Nu cu golirea de tot și toate.

Problemele micuțe și lumești, nu trebuie eliminate, ci rezolvate. Ele nu distrag mintea. Nimic și nimeni lumesc, nu distrage mintea de la Hristos, decât păcatul, mândria, care alungă harul, dar la cel mai mic gând de smerenie, harul vine înapoi.

Iar meditație, în creștinism, nu există. Una-i concentrare, care se face conștient, și alta-i meditație, care se face prin ruptura de realitate. Rugăciunea inimii, sau rugăciunea neîncetată, nu oprește activitățile vieții de zi cu zi, cum face meditația yoghină, Doamne ferește.

Și iluminare în creștinism, nu există. Iluminare, înseamnă lipsa și refuzul luminii. De aceea are un i în fața cuvântului luminare, ce dă cuvântul iluminare. În Biserică, există luminare, adică primirea și trăirea conștientă a harului, înmulțirea virtuțiilor, asemănarea cu Hristos și cu Sfinții, sau altfel spus, vederea Luminii Necreate, prin care Hristos și Harul Duhului Sfânt, vin și se pogoară asupra creștinului, îl umple (nu îl golesc), îl despătimesc, îl liniștesc, în perfectă stare de luciditate a minții, îi ascut mintea și întreaga ființă, pentru lupta cu întunericul demonic, și îl pregătesc pentru următorul pas: îndumnezeirea, sau dobândirea Duhului Sfânt, când atunci, omul, va intra în Iubire, și va fi... nu știu, altfel, îmi doresc să ajung acolo, să aflu.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu vad nici un argument. "Cum sa nu crezi ca mine" nu este o explicatie.
Corect. N-am dat un argument. Ci am exprimat o gândire a bunului simț, a conștiinței, voinței și sentimentului. Adică e alegerea evreilor să nu creadă în Hristos. Nu îi judec, nu îi acuz, dar vor răspunde la Judecată în fața Lui. Simplu. Hristos este cea mai înaltă iubire, cunoascută vreodată de umanitate. Cine nu crede în Hristos, e alegerea lui, dar poate nu a studiat creștinismul (ortodox, desigur, cel fără erezie), sau e indiferent față de creștinism, sau e pur și simplu ignorant, și neputincios mintal. Dumnezeu să aibe milă de el.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
A punctat Mihai bine.
Ba din contră, n-a punctat bine deloc, am și dovedit, în următoarele posturi, între mine și el.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Traditiile acelea au fost facute tot de niste oameni acum mult timp, dand o forma credintei lor. Nu vad care ar fi problema in schimbarea unor ritualuri facute tot de oameni, pana la urma. Argumentul cade.
Acelea nu sunt tradiții. Sunt dogmele protestantismului. Nu vezi care ar fi problema ? Păi sunt anti-biblie. Anti-istorie. Anti-tot, ce-i creștinesc, învățăturile vii și reale, mântuitoare ale Sinoadelor, ale Sfinților în luptele cu ereticii, ale Bisericii în general. Ale bunului simț, ale conștiinței. Sunt anti-mântuire. Antihristice.

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ar trebui sa studiezi mai in detaliu proprietatile de conservant ale busuiocului, si apoi o sa intelegi de ce se pune in apa sfiintita, si de ce nu se "strica".

http://lataifas.ro/medicina_naturist...antibacterian/

Tot lipsit de argumente. "Ortodoxia este adevarata pentru ca asa simt eu" poate fi un argument puternic pentru propria persoana, dar pentru altii nu.
Dacă pui busuioc fără să faci slujba de sfințire a apei, busuiocul nu-și face "efectul". Dovedit. Oare de ce ? Chiar așa mare efect să aibe rugăciunile acelea ? Întrebare retorică.
Ar mai fi de spus. Dar ajung acestea.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.06.2015, 00:10:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și atunci, "teologumena" ta, nu a fost mărturisirea Adevărului ? Că mai devreme spuneai că e Adevărul....

Păi dacă nu intră necurații la scanare, de ce nu scanați ?!
Teologumena mea, nu are pretenția că este Adevărul. Cum nicio teologumenă nu are pretenșia asta. Toate teologumenele trebuie studiate și trecute prin filtrul Hristos, filtrul biblic, patristic și dogmatic, așa ea poate fi trecută drept Adevăr sau oprite drept minciună.

Nu scanăm, fiindcă nu găsim niciun folos al scanării, ne descurcăm și fără scanare, minunat, ca și înainte de apariția scanării. Sistemul democrat, care asigură libertatea, ne asigură și posibilitatea refuzului scanării, și refuzului plății cu cardul bancar, plată digitală, nu avem nevoie de așa ceva, atâta timp cât e același randament, și chiar mai bun.

Dogmele primatului papal, infailibilității papale, purgatoriului ? Nimic, nimic ? Plouă tare, așa-i ?

Să-ți iei umbrelă, data viitoare. Pe Hristos, nu hristoșii mincinoși, hristoși-demoni, că te pierzi, și-i păcat de sufletul tău.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.06.2015, 10:29:47
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am Coranul acasă, în limba română. Îți dau niște sure din Coran să vezi despre cele 72 de femei virgine ce îi așteaptă pe musulmani, dacă ucid infidelii ? Eu am rămas înmărmurit când am citit. Poate facem un topic și vorbim despre asta, la islam, că-i o religie a diavolului, e blestemată și psândită.
http://www.justislam.co.uk/product.php?products_id=216

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, citit Vechiul Testament. Tu l-ai citit ? Dar coranul l-ai citit ? Dacă nu, de ce vorbești prostii ? Numai de dragul de a-ți pierde timpul ?
Sunt foarte multe versete in Vechiul Testament unde spune "sa omori pe cutare, X sa moara daca face Y". Sa zicem ca crestinii le ignora, iar musulmanii le aplica.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne ferește să spună Dumnezeu Treime, în Biserică, că "divinul se află în orice". Care verset spune așa ceva ? Sau iar vorbești numai de dragul de a-ți pierde timpul ?
Te rog lămurește-mă, că sunt prost.
Ierimia 23:24
Poate omui sa se ascunda in loc tainic, unde sa nu-l cad Eu? zice Domnul. Sau nu umplu Eu cerul si pamantul?

Deeeeeciii....


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Hristos spune: "nu știți oare că nu puteți face nimic fără Mine?". Budha spune: "golirea de tine însuți, voi puteți să faceți totul singuri". Discrepanță? Nu. Abis de netrecut, fiindcă budismul e un fir de praf în fața creștinismului.
Asta nu este un argument pentru care budismul este o religie falsa. Faptul ca este diferita de ortodoxie nu o face falsa, ci.... diferita.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și iluminare în creștinism, nu există. Iluminare, înseamnă lipsa și refuzul luminii.
Mantuirea ar fi un echivalent.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Corect. N-am dat un argument. Ci am exprimat o gândire a bunului simț, a conștiinței, voinței și sentimentului. Adică e alegerea evreilor să nu creadă în Hristos. Nu îi judec, nu îi acuz, dar vor răspunde la Judecată în fața Lui. Simplu. Hristos este cea mai înaltă iubire, cunoascută vreodată de umanitate. Cine nu crede în Hristos, e alegerea lui, dar poate nu a studiat creștinismul (ortodox, desigur, cel fără erezie), sau e indiferent față de creștinism, sau e pur și simplu ignorant, și neputincios mintal. Dumnezeu să aibe milă de el.
In sfarsit, o mica doza de toleranta din partea ta. :)


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Acelea nu sunt tradiții. Sunt dogmele protestantismului. Nu vezi care ar fi problema ? Păi sunt anti-biblie. Anti-istorie. Anti-tot, ce-i creștinesc, învățăturile vii și reale, mântuitoare ale Sinoadelor, ale Sfinților în luptele cu ereticii, ale Bisericii în general. Ale bunului simț, ale conștiinței. Sunt anti-mântuire. Antihristice.
Nu cunosc vreo ramura crestina care sa fie anti Biblie...


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă pui busuioc fără să faci slujba de sfințire a apei, busuiocul nu-și face "efectul". Dovedit. Oare de ce ? Chiar așa mare efect să aibe rugăciunile acelea ? Întrebare retorică.
Ar mai fi de spus. Dar ajung acestea.
Dovedit? Atunci posteaza dovada, nu ma tine in suspans!
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9569711
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...12091/abstract

Uite aici, dovedit stiintific (daca ai rabdare sa citesti aceste lucrari stiintifice).


Ideea este ca nu poti in nici un fel sa dovedesti ca o religie este adevarata si celelalte sunt false, decat daca mori si vezi ce este pe partea cealalta. Tot ce faci este sa arati de ce celelalte religii sunt diferite de ortodoxie, si atat.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.06.2015, 10:57:08
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul

Ideea este ca nu poti in nici un fel sa dovedesti ca o religie este adevarata si celelalte sunt false, decat daca mori si vezi ce este pe partea cealalta. Tot ce faci este sa arati de ce celelalte religii sunt diferite de ortodoxie, si atat.
Dacă rămâi în mundan sau altfel spus dacă ai acces doar într-un plan al ființării omenești, atunci da, se poate afirma ce scrii tu. Așa se gândește în planul orizontal al mundanului, unde totul se rezumă la legi naturale, fizice, etc. Religii, culturi și civilizații, viermii și colbul... Numim această limitare cu un cuvânt sintetic "cele materiale", deși la propriu nu e vorba doar despre materie ci și despre energie și conținuturi sufletești/psihice. Dar toate acestea sunt trecătoare, deșarte, supuse stricăciunii - așa cum este materia. De aici termenul "material" cu sensul lui aparte.
Din orizontala unde necredinciosul își petrece tot timpul într-adevăr așa se vede lumea.
Dar unii oameni s-au îmbogățit cu planuri noi de ființare (prin Botez și credință, prin împreună-lucrarea cu Harul Duhului Sfânt în Biserică) și tocmai asta nu poate pricepe un ateu sau un agnostic sau, în fine, un necredincios.
E limpede că nu poți înțelege ceea ce nu ai cucerit și primit în dar. Constat mereu că reduci lucrurile la o dimensiune a lor și vrei să îl convingi pe Igor sau pe orice alt creștin că ai dreptate, că vezi adevărat. În mod fatal nu poți vedea din perspectiva lui pentru că nu o ai. Iar perspectiva lui este cea a Bisericii și au acces la ea doar cei din Biserică în care lucrează Harul Duhului Sfânt. De pildă Sfinții, care ne-au lăsat multe scrieri despre acest univers aparte accesibil omului - viața de credință, viața duhovnicească, viața în Hristos.
Oamenii îmbunătățiți (ai atâte materiale scrise de unul sau altul dintre cei numiți Gheron!) ne tot povestesc cum stă treaba, cum se vede "de partea cealaltă". Și apoi, îți amintești din Scriptură de povestea cu săracul Lazăr și bogatul nemilostiv? Mai ții minte ce răspuns a primit bogatul care vroia să se întoarcă și să spună adevărul?
Poți pricepe asta? E simplu de tot. Doar smerește-ți mintea un pic (lărgind-o, astfel) și gata, ai făcut înțelegere nouă. Meta-noia îi zice.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.06.2015, 11:11:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dar unii oameni s-au îmbogățit cu planuri noi de ființare (prin Botez și credință, prin împreună-lucrarea cu Harul Duhului Sfânt în Biserică) și tocmai asta nu poate pricepe un ateu sau un agnostic sau, în fine, un necredincios.
Da, dar aceleasi imbogatiri se pot observa si in alte religii, nu numai in crestinismul ortodox. De aceea ziceam ca n-ai cum sa cunosti care este adevarata. Faptul ca pentru persoana proprie, religia ta este de un adevar absolut si simti asta prin suflet si trup, este alta treaba. Dar aceeasi motivatie o au si alti oameni, de religie diferita.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.06.2015, 15:21:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Dacă pui busuioc fără să faci slujba de sfințire a apei, busuiocul nu-și face "efectul". Dovedit. Oare de ce ? Chiar așa mare efect să aibe rugăciunile acelea ? Întrebare retorică.
Ar mai fi de spus. Dar ajung acestea.
vreau si eu dovada aceea, daca zici ca e dovedit... Eu stiu ca e cum zicea abaaa...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde