Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 20.02.2009, 18:27:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
92. Năzbâtii teologice (partea a II-a)

Concluzia? Probabil că Vsovi nu știe istoria “fenomenului” și se îmbată cu apă rece. Pentru documentare ne-am gândit că ar fi util să-i punem la dispoziție fragmente din documentele vremii care artată că:
1. Noul Ierusalim nu este o biserică ortodoxă autentică, nu “ține” de B.O.R., ci este un surogat de biserică. Ideologia acesteia se bazează pe o filozofie sectară, este marcată de un puternic fundamentalism pseudo-ortodox și are accente dușmănoase la adresa B.O.R;
2. Arhiereul Irineu, departe de a gira cu numele său năzbâtiile teologice de la Pucioasa, s-a desolidarizat încă din anul 1993 de pucioși, după ce s-a lămurit singur că a fost înșelat și că “mișcarea” autointitulată “Noul Ierusalim” are derapaje grave de la Ortodoxie.
Transcriem în continuare câteva fragmente din aceste documente. O cercetare integrală este posibilă prin răsfoirea documentelor vremii.

[COLOR=blue]Lucrările Sfântului Sinod al B.O.R.[/COLOR]
[COLOR=blue](19-23 ianuarie 1993)[/COLOR]
[COLOR=blue](extras)[/COLOR]
[COLOR=blue]Temei nr. 110,294/1993 – Referat privind fenomenul religios de la Glodeni – Pucioasa, jud. Dâmbovița.[/COLOR]

[COLOR=blue]……………………………………………[/COLOR]

[COLOR=blue]Și această problemă a suscitat foarte multe discuții, în diverse momente ale actualei ședințe a Sfântului Sinod, dat fiind faptul că de existența și desfășurarea acestui “fenomen” este legat și numele unui ierarh, membru al Sfântului Sinod, P.S. Episcop Irineu Bistrițeanul, vicarul Sfintei Arhiepiscopii a Clujului.[/COLOR]
[COLOR=blue]În urma amplelor discuții purtate, a prezentării unei declarații a P.S. Episcop-vicar Irineu Bistrițeanul, ca și a propunerilor făcute, Sfântul Sinod hotărăște:[/COLOR]

[COLOR=blue]– Ia act de mărturisirea scrisă a P.S. Irineu Bistrițeanul, prin care se desolidarizează de fenomenul Glodeni-Pucioasa, cere iertare pentru tulburarea pe care a pricinuit-o și făgăduiește să fie credincios comuniunii sinodale și învățăturii de credință.[/COLOR]
[COLOR=blue]– Aprobă înființarea unei comisii speciale care să cerceteze cazul Glodeni – Pucioasa, alcătuită din membrii Comisiei canonică – juridică și pentru disciplină: Vasile al Târgoviștei, Bartolomeu Anania, Dumitru Radu – prodecanul Facultății de Teologie București, Ioan Floca de la Facultatea de Teologie din Sibiu, Ilie Cleopa, Arsenie Papacioc și preotul paroh al parohiei Glodeni – Pucioasa”.[/COLOR]
[COLOR=blue]– Patriarhia Română va da un comunicat de presă referitor la ceea ce ar putea fi denumit “fenomenul religios de la Glodeni – Pucioasa”.[/COLOR]
[COLOR=blue]……………………………………………[/COLOR]


[COLOR=#3366ff]Lucrările Adunării Naționale Bisericești[/COLOR]
[COLOR=#3366ff](20 ianuarie 1993)[/COLOR]
[COLOR=#3366ff](extras)[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]……………………………………………[/COLOR]

[COLOR=#3366ff]…Cazul de la Pucioasa este un fenomen despre care presa a făcut multă vâlvă și față de care Patriarhia Română a luat atitudine, arătând teologic că el este un fenomen străin teologiei noastre. Nu se știe și nu se poate preciza exact ce vrea acel mănunchi de creștini, care își schimbă de la o zi la alta formularea credinței lor.[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]Dureros rămâne însă faptul că de existența acestui fenomen este legat și numele unui ierarh al B.O.R., a cărui atitudine urmează a fi analizată în spiritul sfintelor canoane…. (din depoziția d-lui prof. Alexandru Firescu, Craiova)[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]……………………………………………[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]Adunarea Națională Bisericească hotărăște:[/COLOR]

[COLOR=#3366ff]– Ia act de modul de înțelegere și măsurile luate de B.O.R. față de fenomenul religios de la Pucioasa și implicarea P.S. Episcop Irineu Bistrițeanul la acest fenomen neortodox.[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]– Ia act cu satisfacție de repararea adev…[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]……………………………………………[/COLOR]


[COLOR=blue]Lucrările Sfântului Sinod al B.O.R.[/COLOR]
[COLOR=blue](6-8 iulie 1993)[/COLOR]
[COLOR=blue](extras)[/COLOR]
[COLOR=blue]Temei nr. 2594/1993 – Referat privind Documentul de lucru din 27 aprilie 1993 al Comisiei speciale, stabilită de Sfântul Sinod pentru cercetarea cazului Glodeni – Pucioasa.[/COLOR]

[COLOR=blue]……………………………………………[/COLOR]

[COLOR=blue]În urma analizării referatului privind manifestările de la Glodeni – Pucioasa, a discuțiilor purtate și la propunerea Comisiei canonică-juridică și pentru disciplină, Sfântul Sinod hotărăște:[/COLOR]

[COLOR=blue]– Întrucât manifestările în cauză, străine Ortodoxiei, au avut loc în cuprinsul Arhiepiscopiei Târgoviștei, urmează ca aceste probleme să fie în atenta supravechere a arhiereului locului care va lua măsurile cele mai potrivite cu putință, pentru integrarea pe făgașul învățăturii ortodox-creștine, tradiționale, a celor în cauză.[/COLOR]
[COLOR=blue]……………………………………………[/COLOR]

[COLOR=#3366ff]Vestitorul Ortodoxiei[/COLOR]
[COLOR=#3366ff](Nr.86, pag.5)[/COLOR]
[COLOR=#3366ff](extras)[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]Prea Sfințitul Episcop Irineu Bistrițeanul se desolidarizează de fenomenul religios de la Pucioasa:[/COLOR]

[COLOR=#3366ff]“ Cu adâncă durere sufletească îmi exprim părerea de rău că m-am implicat în fenomenul religios de la Pucioasa, intrând în altă eparhie și punând temelia unui așezământ cu un hrisov ce nu corespunde întru totul cu rânduielile canonice ale Bisericii dreptmăritoare.[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]Sunt conștient că faptul acesta a scandalizat pe mulți creștini din țară și a mâhnit clerul bisericesc, mai ales după ce presa a prezentat cazul într-o manieră dramatică, ca fiind drept sursă de dezbinare în sânul Bisericii.[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]Declar sincer că nu mă mai amestec în acest fenomen, nu mai fac act de prezență acolo și mă desolidarizez de el.[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]Îmi cer iertare pentru tulburarea pe care am pricinuit-o și făgăduiesc să fiu credincios comuniunii sinodale și învățăturii noastre de credință, așa cum am jurat la hirotonia mea întru arhiereu.”[/COLOR]
[COLOR=#3366ff]București, 21 ianuarie 1993.[/COLOR]

[COLOR=olive]Anonymus[/COLOR]


de aici rezulta foarte clar ca de frica massmediei care a sarit cu gura ca se face dezbinare, s-a cercetat in pripa shi spre desolidarizare shi spre ai obliga la ascultare fortzata, cum nu am auzit nicaieri ca se face in Biserica lui Dumnezeu...

shi astfel l-au pus pe Arh Irineu sa se desolidarizeze, sa dea declaratzi shi astfel spiritele sa se linishteasca pe motiv ca s-a creat tulburare...

dar va intreb eu, ce ar fi fost daca Hristos, nu s-ar fi Rastignit pentru noi pe motiv de tulburare shi nu ar mai fi venit pe Pamant nici acum 2000 de ani nici sa Cuvinteze prin Trambitzele Sale, ca sa nu cumva sa ne tulbure shi ar fi acceptat sa ne lase pe veci in minciuna shi pacatoshenie... in Sheol... era pentru unii poate mai bine...


deci chiar daca BOR a luat astfel de masuri pripite, sa se asemene celor din vechime, vor reveni cu sigurantza, ca Adevarul nu poate fi tzinut sub pat sau sub obroc ci se pune in Candela ca sa lumineze la toata casa, deci vor reveni...

iar daca totushi se vor incapatzana de frica massmediei... ori pentru ca unii nu primesc pe Cuvantul lui Dumnezeu... asta ei vor da socoteala... shi ei vor gasi cuvinte cand ii va intreba Dumnezeu:

"-pentru ce n-ai crezut?" caci asta este prima intrebare la judecata...

deci il plang pe Arh Irineu, caci CLD marturisea ca in sufletul sau credea deshi a acceptat sa se desolidarizeze, sa nu se mai implice... shi ii plang shi pe altzii care din neinformare sau cineshtie de ce s-au ranit atat de tare, neprimind pe Dumnezeu, pe cel trimis pentru indreptarea noastra... potrivita cu vremurile acestea... deci cei care n-au crezut din BOR shi nu cred, nu sunt decat de plans... nu-i judec ci ma cutremur la gandul cum este sa fi slujitorul Domnului shi cand el vine la tine sa te Binecuvinteze shi sa-tzi vorbeasca tu sa spui, shtii Doamne, mie mi-e frica de massmedia shi vreau sa le fac pe plac shi de aia am sa zic asha cum cer ei ca eshti defapt trimis de dracul shi nu de Tatal... deci crunt shi greu le va si odata, zi de judecata... dar fiecare se poate pune la punct asha cum a aratat
sf Arsenie Papacioc, cand l-a intrebat acela care-i luase interviu.... asha s-a pus la punct, shi-a facut cruce... deci asha shi noi...
  #502  
Vechi 20.02.2009, 18:49:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

deci vezi dumneata de ce spunea Parintele Cleopa mereu:

"Eu sunt Moshul Putregaiul mancav-ar Raiul?"
pentru ca el ishi recunoshtea vina, shi se straduia sa creada in Trambitza nr3, par Arsenie Boca, care trambitza despre panecumenism shi despre CIE shi CMB, shi spunea ca numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa...

deci parintele Cleopa Ilie se arata ca unul ce-shi recunoashte pacatele, vina shi recunoashte ca Trambitzele sunt de la Dumnezeu, caci a zis shi despre pucioasa ca putoarea o sa-i innabushe, caci putoarea vine de la ascultarea gLumei... deci ii recunoshtea shi el doar ca ii indemna sa nu paraseasca BOR... pentru gLume shi massmedia...

astfel ca Parintele Cleopa se spune ca shi-a mantuit sufletul inseamna ca l-a primit pe Cuvantul Lui Dumnezeu... shi e clar caci termenul folost de el "Moshul Putregaiul" nu este intamplator ci sa ne atentzioneze ca noi, cei din BOR trebuie sa luam aminte, ca in noi inshine shade putregaiul... inainte de a-i acuza pe unii ori pe altzii ori a-i judeca...

deci nu s-a facut parintele Cleopa temei de necredintza... ci dincontra... recunoscandu-i a zis ca s-ar putea sa-i ia putoarea neascultarii shi sa-i duca n-apoi la gLume cum a patzit poate sora Verginicai, caci a fost oprita de la Darul proorociei... poate ca a privit inapoi la sodoma shi gomora... ori cineshtie pentru ce... caci daca nu i-ar fi recunoscut deloc, atunci nu avea cum sa-i povatzuiasca ori sa-i dojeneasca...
  #503  
Vechi 20.02.2009, 20:06:37
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Vsovi, dacă ai curajul să-i cauți pe pucioși la Pucioasa și să le spui și lor în față ce mi-ai spus mie, adică:
[COLOR=Red]"...deci cei care n-au crezut din BOR shi nu cred, nu sunt decat de plans..."[/COLOR]

atunci te sărut pe amândoi obrajii și te declar iubitul meu (spiritual).
Maria Margareta.
  #504  
Vechi 20.02.2009, 20:10:11
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

P.S. Dacă-l prețuiești atât de mult pe Arsenie Papapcioc, de ce nu-l întrebi deschis și direct: ce crede el despre Noul Ierusalim de la Pucioasa?
  #505  
Vechi 20.02.2009, 20:14:56
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat din Vsovi:
[COLOR=Blue]"... deci nu s-a facut parintele Cleopa temei de necredintza... ci din contra... recunoscandu-i..."
[COLOR=Black]Să avem pardon! Părintele Cleopa NU i-a recunoscut pe pucioși, ba dimpotrivă!!!! Mai informează-te... please![/COLOR]
[/COLOR]
  #506  
Vechi 22.02.2009, 13:50:44
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Misterele Pucioasei: Apologia minciunii

[COLOR=Red]Notă: Textul care urmează este reprodus de pe site-ul [COLOR=Blue]noul-ierusalim.info[/COLOR], cu acordul administratorilor .

[/COLOR] [COLOR=purple]17. Misterele Pucioasei (XIII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR][COLOR=blue]( Cap. II:[/COLOR] Apologia minciunii [COLOR=blue]) - Partea I[/COLOR]


Studiu independent despre fenomenul religios [COLOR=blue]NIP[/COLOR]
( ”[COLOR=blue]Noul Ierusalim[/COLOR] de la Pucioasa” )

Motto 1:[COLOR=blue]“ Nu vă temeți de lume, biruiți lumea,[/COLOR][COLOR=red] chiar de va trebui să mințiți[/COLOR][COLOR=blue] pentru Dumnezeu[/COLOR]
[COLOR=blue] și pentru calea Lui cea dreaptă și adevărată…” [/COLOR]
[COLOR=blue]([/COLOR]din “Cuvântul lui Dumnezeu”, 2 iunie 1991)

Motto 2:[COLOR=blue] “Ai să zici: “Amăgitorule, [/COLOR][COLOR=red]de ce m-ai amăgit?[/COLOR][COLOR=blue]”[/COLOR][COLOR=blue]”[/COLOR]
(din “Cuvântul lui Dumnezeu”, 9 septembrie 1973)


Deși este cunoscut din [COLOR=#993300]Scriptură[/COLOR] că minciuna le este interzisă creștinilor, din [COLOR=blue]Cartea Mare[/COLOR] ("Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa") se pot desprinde învățături contradictorii pe această temă. Uneori, mesajele sunt într-o perfectă concordanță cu [COLOR=#993300]Biblia[/COLOR]; alteori ele îndeamnă pur și simplu la minciună, găsindu-se pentru aceasta derogări meșteșugite, scuze și motivații alambicate.

[COLOR=blue]1. [/COLOR]Dumnezeu Tatăl nu minte niciodată
[COLOR=blue]“Dar L-a dat pildă de suferință, că dacă Îl apăra, rămâneau proorocii mincinoși și Dumnezeu [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu minte niciodată[/COLOR][COLOR=blue]” (1 mai 1960)[/COLOR]
O învățătură aflată în perfectă concordanță cu [COLOR=#993300]Biblia[/COLOR].

[COLOR=blue]2. [/COLOR]Dar“Fiul Îl minte pe Tatăl”
[COLOR=blue]“O, când Mă duc la Tatăl Meu în cer, Mă întreabă ce fac copiii pe pămînt. Eu spun “[/COLOR][COLOR=fuchsia]Bine[/COLOR][COLOR=blue]”, dar plâng și sunt tare supărat de câte faceți voi…că găsesc [/COLOR][COLOR=fuchsia]necredință, dezbinare și răceală, și altele ce nu se cad[/COLOR][COLOR=blue] să fie la creștini” (26 iunie 1957). [/COLOR]Așadar, “Bine” la Fiul însemnă:necredință, dezbinare și răceală, și altele “[COLOR=blue]ce nu se cad[/COLOR]” (sic!) să fie la creștini.

[COLOR=blue]3. [/COLOR]Cine nu împlinește poruncile din “Cuvântul lui Dumnezeu” este un mincinos
[COLOR=blue]“Cine zice că iubește pe Domnul și nu împlinește poruncile Mele, acela [/COLOR][COLOR=fuchsia]este un mincinos[/COLOR][COLOR=blue].” (24 iunie/7 iulie 1965)[/COLOR]

[COLOR=blue]4. [/COLOR]Fiii lui Dumnezeu nu spun minciuni
[COLOR=blue]“Fiii lui Dumnezeu [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu spun minciuni[/COLOR][COLOR=blue], nu se urăsc, ci ei totdeauna se iubesc, nu se disprețuiesc” (20 iulie/2 august 1965)[/COLOR]

[COLOR=blue]5. [/COLOR]Dar fiii Noului Sion de la Pucioasa mint fără scrupule, arborând o credință prefăcută
[COLOR=blue]“Sioane, copiii tăi [/COLOR][COLOR=fuchsia]mint[/COLOR][COLOR=blue]. Nu da voie la copiii tăi să mintă, să spună că nu este Dumnezeu… …Nu credeți, [/COLOR][COLOR=fuchsia]mincinoșilor. Mințiți, mințiți[/COLOR][COLOR=blue], copii ai Sionului. Sioane, Sioane, nu fi vopsit, ci curăță bine înăuntrul casei tale (2 mai 1965)[/COLOR]
[COLOR=blue]“ Sioane, copiii tăi [/COLOR][COLOR=fuchsia]mint[/COLOR][COLOR=blue] și dacă s-a zămislit copilul tău [/COLOR][COLOR=fuchsia]mincinos[/COLOR][COLOR=blue], ce vei răspunde? (2 noiembrie 1965)[/COLOR]

[COLOR=blue]6.[/COLOR] Dumnezeu îndeamnă la adevăr
[COLOR=blue]“Copiii Mei, [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu mințiți[/COLOR][COLOR=blue], că pe Mine mă [/COLOR][COLOR=fuchsia]mințiți[/COLOR][COLOR=blue].”[/COLOR][COLOR=blue](21 aprilie 1966)[/COLOR]

[COLOR=blue]7. [/COLOR]“Cuvântul de la Pucioasa” însă, e plin de exagerări și minciuni
[COLOR=blue]“ Unde o fi Ioan de la Vladimirești, care mărturisea [/COLOR][COLOR=fuchsia]mii și mii într-o clipă[/COLOR][COLOR=blue]?” (31 decembrie 1973/13 ianuarie 1974)[/COLOR]
Când prețuiești o persoană în mod exagerat, justificându-ți părtinirea prin argumente fantasmagorice, metoda este de-a dreptul mincinoasă, deoarece îi induce în eroare pe cei de bună credință. Nu se poate pune problema unei figuri de stil, căci aici se tratează în termeni gravi, alarmanți, o problemă foarte importantă. Toți preoții ar trebui să se simtă serios complexați pentru faptul că “Dumnezeu” le cere de acum și lor un lucru absolut imposibil, pe motivul inventat că Ioan de la Vladimirești a fost capabil să-l împlinească în modul cel mai facil și firesc posibil.
În plus, toate “proorociile” de la Pucioasa, declamate dar neîmplinite (vezi Capitolul XXVII din Misterele Pucioasei), sunt tot atâtea minciuni.

[COLOR=blue]8. [/COLOR]Dar Domnul nu minte niciodată
[COLOR=blue]“ Copiilor, florilor și bătrâni, tineri și tinere, nu vă mai înșelați, nu mai alergați să vă îngropați și așteptați ce este scris în lege, căci Domnul [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu a mințit[/COLOR][COLOR=blue] la început, [/COLOR][COLOR=fuchsia]nu minte[/COLOR][COLOR=blue] nici astăzi…” (7martie 1974)[/COLOR]
Din ultimele două paragrafe ([COLOR=blue]7. [/COLOR]și [COLOR=blue]8.[/COLOR]) rezultă că, dacă Domnul nu minte niciodată, dar [COLOR=blue]Cuvântul de la Pucioasa[/COLOR] e plin de exagerări și minciuni, atunci acest [COLOR=blue]Cuvânt[/COLOR] nu este al Domnului.

[COLOR=blue]9. [/COLOR]Dumnezeu nu l-a pus pe omul Său să mintă
[COLOR=blue]“… Auzi ce spune, că a pus Dumnezeu poporul Său [/COLOR][COLOR=fuchsia]să ia televizor[/COLOR][COLOR=blue] și a pus [/COLOR][COLOR=fuchsia]să se însoare [/COLOR][COLOR=blue]și [/COLOR][COLOR=fuchsia]să se mărite[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]casă să-și facă[/COLOR][COLOR=blue] și [/COLOR][COLOR=fuchsia]să pună pe omul Său să mintă[/COLOR][COLOR=blue].” (18/31martie 1974)[/COLOR]
Înseamnă că mărturisirile creștinilor, puse într-un capitol special, ca să dea credibilitate cărții, sunt toate niște minciuni. Căci ele vorbesc atât despre “căsătorii poruncite și binecuvântate de Domnul”, cât și despre “case zidite prin porunca Domnului”… Iată câteva exemple:
- Căsătoria Verginicăi cu Nicolae Stoica s-a făcut prin poruncă de la “[COLOR=blue]Domnul[/COLOR]”:
[COLOR=blue]“ …într-o coborâre dumnezeiască care s-a făcut prin ea, [/COLOR][COLOR=fuchsia]i-a dat Domnul poruncă cu binecuvântare să se căsătorească cu fratele meu Stoica D. Nicolae[/COLOR][COLOR=blue], să facă căsătoria civilă și religioasă, ca[/COLOR][COLOR=blue]astfel… ”[/COLOR] (Citat din “mărturisirea” lui Stoica Gheorghe)

[COLOR=blue]- [/COLOR]După căsătoria Verginicăi , creștinii i-au zidit o casă la Maluri, din porunca “[COLOR=blue]Domnului[/COLOR]”:
[COLOR=blue]“ …în anul 1972 au fost alunecări de teren, multe case s-au dărâmat, și s-a dărâmat și casa ei, [/COLOR][COLOR=fuchsia]lucrată din porunca Domnului[/COLOR][COLOR=blue].” [/COLOR](Citat din “mărturisirea” lui Bănescu Emilian)

- După dărâmarea casei din Maluri, “Domnul” a poruncit zidirea altei case pentru Verginica, la Pucioasa: [COLOR=blue]“De ce stați înmărmuriți? că și templul lui Solomon, unii l-au zidit, și alții l-au dărâmat. Mergeți și căutați alt loc, să mutăm lucrarea Mea”[/COLOR][COLOR=blue] Am mers la Pucioasa, …Mai puțin ne-ar fi costat să cumpărăm cărămidă nouă, dar [/COLOR][COLOR=fuchsia]Domnul poruncise ca nu numai jumătățile, ci și sferturile de cărămidă să fie zidite în pereții noii case[/COLOR][COLOR=blue].” [/COLOR](Citat din “mărturisirea” lui Bănescu Emilian)

- Și alți creștini au primit binecuvântare de la “Domnul” ca să se căsătorească:
[COLOR=blue]“ În anul 1956, [/COLOR][COLOR=fuchsia]Dumnezeu mi-a dat acel frumos dar de care am pomenit, adică mi-a dat o copilă cu care m-am căsătorit[/COLOR][COLOR=blue]. Am făcut o nuntă foarte frumoasă, creștinească, ca pe vremea primilor creștini. ”[/COLOR] (Citat din “mărturisirea” lui Ivan I. Petre)
[COLOR=blue]“ Când am împlinit vârsta de 17 ani (în anul 1962) am fost chemat din casa părintească și [/COLOR][COLOR=fuchsia]am fost căsătorit cu binecuvântare de la Dumnezeu[/COLOR][COLOR=blue], cu Lăzărescu Viorica (din Valea Lungă – Dâmbovița);[/COLOR] (Citat din “mărturisirea” lui Neacșu I. Petre)
[COLOR=blue]“ [/COLOR][COLOR=fuchsia]M-am căsătorit prin cuvântul Domnului [/COLOR][COLOR=blue]cu Bănescu Romel…” [/COLOR](Citat din “mărturisirea” semnată Bănescu Maria)
[COLOR=blue]“ Mie [/COLOR][COLOR=fuchsia]mi-a dăruit Dumnezeu o fată de creștin să mă căsătoresc cu ea[/COLOR][COLOR=blue]. Am făcut o nuntă creștinească. ” [/COLOR] (Citat din “mărturisirea” lui Nicolae Lăzărescu)



[COLOR=Red]
[/COLOR]
  #507  
Vechi 22.02.2009, 13:53:11
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Misterele Pucioasei : Apologia minciunii

[COLOR=purple]17. Misterele Pucioasei (XIII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR][COLOR=blue]( Cap. II:[/COLOR] Apologia minciunii [COLOR=blue]) - Partea a II-a.

[/COLOR]
Cât privește televizorul, aici se afirmă că acuzația “[COLOR=blue]că a pus Dumnezeu poporul Său [/COLOR][COLOR=fuchsia]să ia televizor[/COLOR]” este o minciună. Ea vine însă doar la câteva zile după ce tot Verginica afirmase contrariul! Iată dovada:

[COLOR=blue]“ [/COLOR][COLOR=fuchsia]V-am spus să luați aparate[/COLOR][COLOR=blue] ( radiouri, televizoare, n.r.), dar nu ca să vă stricați. ” (4 martie 1977)[/COLOR]
[COLOR=blue]“…Ți-am cumpărat mașină ca să mergi la Mine, ca să vezi bine ce este în lume, să te miri de ce ți-am dat mașină și nu să Mă dușmănești[/COLOR][COLOR=red],[/COLOR][COLOR=blue] nu să Mă hulești. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Ți-am dat televizor[/COLOR][COLOR=blue] să te miri, nu să Mă hulești sau să Mă dușmănești. Ți-am dat mașină să vii cu ea la Mine, nu să te duci cu ea în iad[/COLOR][COLOR=red]…[/COLOR][COLOR=blue]” (12 martie 1974)[/COLOR]
Așadar, cine minte? Oamenii, săracii, or fi repetat și ei ce au auzit de la Verginica pe 4 martie, că: “[COLOR=fuchsia]Domnul le-a spus să-și ia aparate[/COLOR]” sau pe 12 martie, că: “[COLOR=fuchsia]Domnul le-a dat televizor[/COLOR]”, iar acum sunt făcuți mincinoși, cum că ei mint, atunci când spun: “[COLOR=blue]că a pus Dumnezeu poporul Său [/COLOR][COLOR=fuchsia]să ia televizor[/COLOR]”.

[COLOR=blue]10. [/COLOR]“Dumnezeul de la Noul Ierusalim-Pucioasa” îi îndeamnă pe creștini să nu mintă
[COLOR=blue]“…Israele, ține minte că azi minciuna e lumină, și să știi, [/COLOR][COLOR=fuchsia]să nu te folosești de minciună[/COLOR][COLOR=blue], că împotriva ei este Dumnezeu.” (21 mai / 3 iunie 1974)[/COLOR]

[COLOR=blue]11. [/COLOR]“Dumnezeul de la Noul Ierusalim-Pucioasa” îi îndeamnă pe creștini să mintă, “pentru Dumnezeu și pentru calea Lui cea adevărată”
[COLOR=blue]“ Nu vă temeți de lume, biruiți lumea, [/COLOR][COLOR=fuchsia]chiar de va trebui să mințiți[/COLOR][COLOR=blue] pentru Dumnezeu și pentru calea Lui cea dreaptă și adevărată…” (2 iunie 1991)[/COLOR]
Pare paradoxal ca Dumnezeu, care este Adevărul, să-i îndemne pe creștini la minciună, pentru a-I apăra interesele Lui pe pământ, în fața lumii. Noi știm că dimpotrivă, sfinții și-au dat chiar viața pentru mărturisirea adevărului, și nu s-au lepădat de Hristos prin minciună și fraudă în fața lumii.
Nu mai puțin de neînțeles este ca apologia minciunii să se facă tocmai pentru (cităm) “[COLOR=blue]calea Lui cea dreaptă și adevărată[/COLOR]”. Cât de adevărată mai este, dacă se bazează pe minciună?
Noi știm că diavolul este tatăl minciunii. Numai el poate incita la minciună, amăgindu-i pe oameni că în acest fel aduc servicii lui Dumnezeu:
[COLOR=#993300]“Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și [/COLOR][COLOR=fuchsia]tatăl minciunii[/COLOR][COLOR=#993300].” (Ioan 8,44)[/COLOR]
În prezent, creștinii de la Pucioasa mărturisesc deschis că “[COLOR=blue]a minți pentru folosul lui Dumnezeu este permis, și chiar indicat[/COLOR]”. Ceea ce și fac ei destul de des, convinși că astfel aduc niscaiva servicii lui Dumnezeu. Ei se bazează nu numai pe acest verset din “Cuvântul lui Dumnezeu”, ci și pe răstălmăcirea Bibliei. Într-adevăr, ei se folosesc de cunoscuta “Fericire a IX-a” pentru a și justifica acele minciuni zise de ei “[COLOR=blue]pentru Dumnezeu[/COLOR]”. În acest scop, ei se folosesc de o versiune modificată a acestei Fericiri , și anume:
[COLOR=purple]“Fericiți veți fi, când vă vor ocărî pe voi și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind [/COLOR][COLOR=fuchsia]pentru Mine[/COLOR][COLOR=purple].”[/COLOR]
Această versiune, nu îndeajuns de “fericită” ca traducere, a fost concepută probabil ca să ofere o formă versificată și ritmată, potrivită pentru cântările de la strană. Versiunea originală sună mult mai bine, ferind cititorul de interpretări abuzive:
[COLOR=#993300]“Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind [/COLOR][COLOR=fuchsia]din pricina Mea[/COLOR][COLOR=#993300].” (Mat. 5,11)[/COLOR]
Pucioșii au preluat formularea “[COLOR=purple]mințind [/COLOR][COLOR=fuchsia]pentru Mine[/COLOR]”ca pe un îndemn expres pe care Iisus l-a făcut pe munte pentru mulțimile adunate acolo și, prin ele, tuturor urmașilor lor și nouă. Ei extrag din corpul frazei ceea ce le convine, apoi propovăduiesc ucenicilor lor aberanta învățătură:
[COLOR=blue]“Fericiți veți fi, mințind [/COLOR][COLOR=fuchsia]pentru Mine[/COLOR][COLOR=blue].”[/COLOR]
Acesta este și stadiul actual al “înaltelor învățături” de la Pucioasa.

[COLOR=blue]12. [/COLOR]“Dumnezeul de la Noul Ierusalim-Pucioasa” îi îndeamnă pe creștini să mintă, ca să se acopere unul pe altul în fața prigoanelor
[COLOR=blue]“ Dacă vine cineva și te întreabă: cine te-a învățat să postești? Tu cine îi spui că te-a învățat? [/COLOR][COLOR=fuchsia]Să spui așa: m-a învățat vremea, m-a învățat mama [/COLOR][COLOR=blue]când mă ducea de mână. Nu vă vindeți ca să spuneți: [/COLOR][COLOR=fuchsia]m-a învățat unul sau altul[/COLOR][COLOR=blue]…” (13 august 1974)[/COLOR]
[COLOR=blue]“Dacă te întreabă cineva cine te-a învățat să fii credincios, [/COLOR][COLOR=fuchsia]să-i spui așa: “Sunt credincios de la mine”[/COLOR][COLOR=blue]. Nu spune: ” Sunt credincios de la Ioan” sau “Sunt credincios de la Nicolae” sau “Sunt credincios de la Daniel” sau “ Sunt credincios de la Verginica” . Dați-vă silința bine, nu vă vindeți împărăția cerească din voi, căci cine pe fratele său vinde, îl vinde ca Iuda” (10/23 august 1974)[/COLOR]
Se întrevede limpede fobia de a nu se face vânzarea “trâmbiței” la vrăjmași. Pentru a disimula această obsesie, Verginica se așează “ultima pe listă” într-o enumerare care îi cuprinde și pe alți creștini mai proeminenți: “păstorul” Daniel, “fratele” (“soțul”) Nicolae Stoica, etc. Creștinii sunt atenționați să nu facă păcatul lui Iuda, vânzând-o pe Verginica.
[COLOR=blue]“ Ai să fii pus cu sila să mănânci carne în zi de post; ai să fii întrebat de ce nu mănânci de dulce. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Să spui așa: mama și tata m-au învățat[/COLOR][COLOR=blue] și așa învăț și eu pe copiii mei și așa scrie și în Carte și în calendar. Și dacă te duci în biserică, aproapele de acolo te dușmănește. De ce? Că nu faci ca el!” (8 septembrie 1974)[/COLOR]
Cu alte cuvinte, să nu mărturiești că postești în mod conștient și voluntar, ca să nu fii pedepsit; ci să spui că e un obicei preluat în mod mecanic de la părinți sau din cărți, fără vreo semnificație aparte pentru sufletul tău.
[COLOR=blue]“…Nu vreau să dau la nimeni din mărul acesta, pentru că nu e copt… [/COLOR][COLOR=fuchsia]să spunem tuturor că nu e nimic, că degeaba caută, că nu e nimic[/COLOR][COLOR=blue]…” (26 august/8 septembrie 1990)[/COLOR]
Celor curioși, sau nepregătiți, sau nu îndeajuns de bine verificați, trebuie să li se spună că [COLOR=fuchsia]nu este nimic[/COLOR], nu este nici o “lucrare” cerească, pentru a se evita orice surpriză din partea unor eventuali “vânzători”. Nu așa au procedat apostolii Bisericii primare, care L-au mărturisit cu curaj pe Hristos, chiar dacă și-au pierdut viața pentru aceasta.
  #508  
Vechi 22.02.2009, 13:54:49
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Misterele Pucioasei : Apologia minciunii

[COLOR=purple]17. Misterele Pucioasei (XIII)[/COLOR]
[COLOR=purple] Cartea “[/COLOR][COLOR=purple]Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa [/COLOR][COLOR=blue]( Cap. II:[/COLOR] Apologia minciunii [COLOR=blue]) - Partea a III-a.

[/COLOR]
[COLOR=blue]13. [/COLOR]Solul lui Dumnezeu poate fi recunoscut prin faptul că are “îngăduință de sus” ca să te mintă în față
[COLOR=blue]“…Dacă ți-a spus cineva că te-a văzut greșit și [/COLOR][COLOR=fuchsia]tu știi că nu ai făcut[/COLOR][COLOR=blue], nu te mâhni, ci [/COLOR][COLOR=fuchsia]crede, că e solul lui Dumnezeu[/COLOR][COLOR=blue].” (6/ 19 aprilie 1975)[/COLOR]
Acest îndemn a rămas și astăzi deosebit de actual. Liderii pucioși profită de el pentru a-i obliga pe supușii lor să creadă că toate judecățile strâmbe ale “solilor lui Dumnezeu” trebuie înghițite fără crâcnire, ca venind chiar de la Dumnezeu. Chiar situațiile care frizează absurdul trebuie acceptate ca fiind “probe pentru creștini”, care le testează umilința sau îndreptățirea de sine.

[COLOR=blue]14.[/COLOR]Vai celor care au făcut “mincinos” trupul Verginicăi de la Pucioasa!
[COLOR=blue]“ Vai de tine vecine, vai de tine creștină, vai de tine soră și frate, care nu ai iubit cu sfințenie acest trup și l-ai nesocotit și [/COLOR][COLOR=fuchsia]l-ai făcut mincinos[/COLOR][COLOR=blue].” (24 ianuarie 1977)[/COLOR]

[COLOR=blue]15.[/COLOR]Vremea este plină de minciuni!
[COLOR=blue]“ Tată, fii atent, [/COLOR][COLOR=fuchsia]este vremea plină de minciuni[/COLOR][COLOR=blue]! Copilașii Mei, ridicați-vă mâinile și mintea și gândul sus la Domnul, ca El să scoată la lumină adevărul, să dea de rușine această minciună. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Va veni[/COLOR][COLOR=blue] din cer, dacă veți fi cuminți, [/COLOR][COLOR=fuchsia]un îngeraș[/COLOR][COLOR=blue] pe care Domnul îl va trimite la împărat și îi va spune [/COLOR][COLOR=fuchsia]să oprească această minciună[/COLOR][COLOR=blue]. Că dacă nu, [/COLOR][COLOR=fuchsia]va fi nimicită toată suflarea[/COLOR][COLOR=blue].” (23 iunie 1977)[/COLOR]
Au trecut de atunci 31 de ani. Nici îngerașul n-a venit, nici minciuna de pe pământ nu s-a oprit, nici toată suflarea nu s-a nimicit. Toate aceste “proorocii” n-au fost altceva decât o însăilare de minciuni, pentru că, într-adevăr, vremea Verginicăi [COLOR=fuchsia]era plină de minciuni[/COLOR]. Dovadă este și paragraful următor:

[COLOR=blue]16. [/COLOR]“Dumnezeul de la Noul Ierusalim-Pucioasa” se încurcă în minciuni!
Inițial, se pretinde că “pregătirea” Verginicăi pentru “lucrare” a început când ea avea nouă ani, deci în anul 1932 (deoarece Verginica era născută în 1923):
[COLOR=blue] Vasul Meu când Domnul Iisus [/COLOR][COLOR=fuchsia]l-a pregătit[/COLOR][COLOR=blue] pentru acest cuvânt, nu avea decât pe mămica sa lângă ea, și era în situație grea și Eu am venit în cuibul lor la o văduvă și la o fiică curată. Și cât avea fiica aceasta? [/COLOR][COLOR=fuchsia]Avea nouă ani[/COLOR][COLOR=blue]. Și [/COLOR][COLOR=fuchsia]a mers așa în această pregătire[/COLOR][COLOR=blue], până în anul 1955. [/COLOR][COLOR=fuchsia]Până în anul 1955, numai am pregătit-o[/COLOR][COLOR=blue]. Dacă era o căldare să se vadă această pregătire, nu ar fi fost pe pământ frumoasă ca aceasta. Dar nu e căldare, ci e trup și în trupul acesta sălășluiește Dumnezeu…” (21 iunie 1973)[/COLOR]
Peste doi ani se pretinde că anul începerii “pregătirii” Verginicăi este 1940:
[COLOR=blue]“ De când lucrez Eu cu cuvântul prin ea? Din anul 1955. Dar [/COLOR][COLOR=fuchsia]de când o pregătesc Eu[/COLOR][COLOR=blue]? [/COLOR][COLOR=fuchsia]Din anul 1940[/COLOR][COLOR=blue].” (23 iunie/6 iulie 1975)[/COLOR]
Desigur că Atotștiutorul n-ar putea face o asemenea gravă confuzie. Ea este în mod evident o eroare omenească, deoarece [COLOR=green]Errare humanum est[/COLOR]. Această neconcordanță gravă n-a fost sesizată niciodată de către liderii pucioși, nici măcar cu ocazia reeditării cărții, pentru a fi “corectată” printr-o abilă “cosmetizare”, așa cum s-a procedat cu atâtea altele. Deci “Dumnezeul de la Noul Ierusalim-Pucioasa” nu poate fi Dumnezeul cel adevărat, ci este o ficțiune cu sclipici, întreținută cu obstinație de fanteziile maniacilor pucioși, care se cred trompete apocaliptice.

[COLOR=blue]17.[/COLOR] Fericirea creștinilor este minciună
[COLOR=blue]“ Și acum când văd cât de mult iubești minciuna, ce să mai fac eu cu tine? Iubești minciuna măi creștine, fiindcă fericirea pe care o crezi tu fericire și pe care o folosești și cu ochii și cu fapta și cu inima și cu iubirea, o, [/COLOR][COLOR=fuchsia]fericirea aceea e minciună[/COLOR][COLOR=blue] copilul meu.”(24 decembrie 1990).[/COLOR]
Această ideologie ciudată, prin care se promovează o blamare fățișă a fericirii personale, este mult îndrăgită de liderii pucioși și în zilele noastre. Liderul necontestat al Noului Ierusalim, Mihaela Tărcuță, dând dovadă de imaginație bogată și calități poetice, a fost adesea auzită rostind următoarele versuri compuse de ea:
[COLOR=blue]Duciurile strică dinții, [/COLOR]
[COLOR=blue]Fericirea - paza minții…[/COLOR]
Deși poezia era destinată în mod special lui Ady, mare amator de dulciuri care i-au stricat dinții într-un mod vizibil, ea dezvăluie o mentalitate ascunsă: [COLOR=blue]Fericirea nu-i este de folos omului; mai bună este suferința și chinul, care îl vor purifica până la urmă.[/COLOR]
[COLOR=purple]…………………………………………………………………[/COLOR]
[COLOR=purple] Anca Estera [/COLOR]
[COLOR=purple]27 martie 2008[/COLOR]
[COLOR=purple]…………………………………………………………………[/COLOR]
  #509  
Vechi 23.02.2009, 09:21:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat din Vsovi:
[COLOR=blue]"... deci nu s-a facut parintele Cleopa temei de necredintza... ci din contra... recunoscandu-i..."[/COLOR]
[COLOR=blue][COLOR=black]Să avem pardon! Părintele Cleopa NU i-a recunoscut pe pucioși, ba dimpotrivă!!!! Mai informează-te... please![/COLOR]
[/COLOR]
de unde? de la radiuo-shantz? ori de pe la ibrircele gLumii?

eu citez din ce au zis ei, din ce este scris, din ce au marturisit ca i-a auzit o tzara intreaga... dar dumneata negi ceea ce este scris, ce au declarat ei, shi imi sugerezi ca dumneata eshti mai bine informata, de unde? te informezi dumneata?

eu- tzi-am explicat sensurile cuvintelor acestori mari batrani, iar patriarhia vezi shi dumneata ce a declarat:

[COLOR=#0000ff]"În urma analizării referatului privind manifestările de la Glodeni – Pucioasa, a discuțiilor purtate și la propunerea Comisiei canonică-juridică și pentru disciplină, Sfântul Sinod hotărăște:

– Întrucât manifestările în cauză, străine Ortodoxiei, au avut loc în cuprinsul Arhiepiscopiei Târgoviștei, urmează ca aceste probleme să fie în atenta supravechere a arhiereului locului care va lua măsurile cele mai potrivite cu putință, pentru integrarea pe făgașul învățăturii ortodox-creștine, tradiționale, a celor în cauză."[/COLOR]
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
[COLOR=black]de aici rezulta nu ca i-a renegat ori i-a abandonat ci BOR se straduie sa aiba grije de ei ca sa nu apara in sanul BOR lucruri straine de invatzatura ortodoxa... [/COLOR]

Iar proorociile venite prin Hristos-Dumnezeu, Cuvantul lui Dumnezeu potrivit cu timpurile de astazi nu sunt in nici un fel straine ortodoxiei, cum te stradui dumneata sa demonstrezi... vai de tine daca ai sa shi reusheshti shi ai sa-i rupi de ortodoxie... ori pe unii ori pe altzii caci shtii dumneata cine se ocupa cu asta: ori inchizitzia, ori diavolul pizmash ce umbla dupa dezbinari ca sa uneasca fatzarnic shi cu credintza prefacuta...


deci Maria-Margareta, in concluzie, nu este vorba de nici o secta iar parintzii Cleopa shi Papacioc tzi-am aratat din cuvintele lor, din ce este scris shi declarat de ei ca shtie o tzara intreaga shi nu la radio-shantz, ce inseamna pentru mine cuvintele lor, ca ei au marturisit cele 7 Trambitze... shi nu au cerut sa ne poticnim in ei credintza noastra... caci s-au aratat plini de smerenie... deci nu se poate sa le intorci cuvintele in sensul dizertatziei dumitale sau sa ma lashi sa cred ca au declarat altceva decat ce este scris shi inregistrat... deci insinuari ca dumneata ai fi mai informata, dar fara sa aduci declaratzii oficiale... este pura speculatzie,

eu tzi-am citit doar din ce este scris, din ce mi-ai adus tu ca shi texte, shi tzi-am aratat ca din ce a hotarat biserica, se arata ca sunt multe nelamuriri, shi ca pentru a linishtii credincioshii de asha zisa tulburare shi valva facuta de massmedia au hotarat sa aiba grija de acel fenomen religios... ca sa nu se abata de la invatzatura Ortodoxa, deci in Raspunderea Ierarhului locului, caci pe arh. Irineu l-au convins sa nu se amestece, deci in raspunderea ierarhului locului va ramane ca sa-i indrume cu duhul blandetzii in cazul in care lucrurile o iau pe fagashul strain de BOR...

dar ma intreb eu, shi te intreb shi pe tine, mare amatoare de "adevar", daca ei sunt straini, Pucioshii, cele 7 Trambitze ale Domnului shi celelalte sfinte Manastiri care tzin la traditzia acestui popor, la Adevarul dinainte de anii '40-50, cum ne povestea shi Parintele Cleopa despre istoria Adevarata a acestui popor, deci daca ei tzin la ce avem noi mai profund autentic, atunci cei ce se fac slujitorii CMB shi CIE, ai UE shi NATO ori KGB, atunci aceshtia nu aduc lucruri straine ortodoxiei in sanul bisericii noastre Apostolice?...

deci eu am priceput foarte bine dar din ce este scris shi oficial, shi nu din ce rautatzi ai vrea dumneata sa credem, pe baza gLumelor-hulelor acestei Anca-Estera...

shi chi-ar tzi-ai facut o datorie de onor-mandrie sa ma "indreptzi" prin a ma face sa nu mai cred in Dumnezeu? in Cuvantul lui Dumnezeu? dat prin Trambitze, prooroci shi BOR?

itzi doresc sa nu reusheshti, ca shtiu ca sunt slab shi asha merge credintza mea dupa cum bate vantul de la apus ori de la rasaritul-siberian-tibetan, asha cum ma nalucifariferizabilizeazaSF prin urechi shi ochii shi prin vazduhuri ca sa credem minciunile difuzoarelor... a propagandei... de toate felurile... caci credintza mea e firava... shi daca n-ar fi Dumnezeu m-ash prapadi la prima incordare musculara a poamelor goliciunilor...

deci sa nu reusheshti sa ma convingi itzi doresc! iar eu sa nu ma abat nici la stanga shi nici la dreapta...


"increderea pe cei din picioare, desnadejdea pe cei cazutzi, ii doboara" (sf Ioan Gura de Aur)
"mustrarea invinge, dar nu convinge" (Trambitza nr3)
"nici abuzul, nici refuzul" (Trambitza nr3)
"taina vorbei cele Mari" (Trambitza nr2)

iar intre acestea este gLumea cea larga a caldeenilor caldicei...
  #510  
Vechi 23.02.2009, 09:38:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cred ca isi are locul la secte nefiind recunoscut de catre BOR.
Foloseste mai mult decat Sfanta Scriptura o colectie de texte numite "Cuvantul lui Dumnezeu" de aproximativ 2000 de pagini.
Pretind ca Duhul Sfant le vorbeste in mod direct.
Dupa ce ma voi documenta un pic voi posta mai multe despre aceasta grupare.

Atentia mi-a fost atrasa de o carte numita "Quo Vadis Ecclesia" scrisa de un oarecare parinte Nicodim in care Vladimirestiul este prezentat ca nu stiu ce fenomen profetic.

Asemenea de injuriile adresate intreg Sfantului Sinod si de alte invataturi eretice prezente in aceasta carte.

deci nu este vorba despre nici o injurie a sinodului cum insinuezi iar acel Nicodim chiar daca a recunoscut Vladimireshtiul cum shi eu cred, nu shtiu ce calugar poate fi daca injura pe amimarii lui... dar in cartzile sfintei Cetatzi a Noului Ierusalim, nu sunt aduse injurii de nici un fel shi suntem indemnatzai sa nu parasim BOR shi sa nu ne lepadam credintza Milenara pentru tot felul de invatzaturi STRAINE... ortodoxiei...

"Cred ca isi are locul la secte nefiind recunoscut de catre BOR." (mihailt)

Deci locul ei nu este la secte, asha ca nu crezi bine... dar fiecare cum pricepe, iar daca va e frica sau va indoitzi shi suntetzi respingatori, dispretzuitori shi neshtiutori atunci ne spune CLD: "pashtetzi iarba pe care o cunoashtetzi"... dar fericit va fi cel ce primeshte Cuvantul Lui Dumnezeu, de la Adam pana in ziua de Astazi dar shi pana la sfarshit... caci cine va rabda pana la sfarshit, acela se va mantui...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40