Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 29.03.2010, 18:13:31
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Observ ca deocamdata nu s-a facut inca nici o unire, ci doar se discuta.
Se discuta... tradand Ortodoxia! Si ti-am demonstrat, luand fragmente din acel document! Dar vad ca prea putin conteaza...

Uite, de pe site-ul Patriarhiei (http://www.patriarhia.ro/ro/relatii_...estin_1.html):

In sedinta Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, din 8-9 decembrie 1994, s-au acceptat in mod oficial textele celor doua declaratii comune. Astfel, Biserica Ortodoxa Romana a fost prima Biserica, care a aprobat oficial acest dialog dupa 1993.

Desi acum nu exista o separatie dogmatica, realizarea deplinei comuniuni ramane un ideal. Se pare ca Bisericile Orientale Ortodoxe nu au suficient curaj in a recunoaste categoric si deplin hotararile Sinodului al IV-lea ecumenic, probabil si imprejurarilor istorice date, iar celelalte Biserici Ortodoxe intarzie ratificarea oficiala a dialogului.



Bisericile noastre au aceeasi credinta, traditie , liturghie si spiritualitate. Acesta este un fapt incontestabil inradacinat in mod ferm in istoria noastra comuna.

Separatia, care s-a intamplat in anul 451, la Sinodul de la Calcedon, a fost in principal datorata terminologiei hristologice diferite si de interpretare si, de asemenea, unor factori non-teologici.

In ciuda separarii, cele doua Biserici au continuat sa mentina neintrerupta continuitatea apostolica de credinta si mostenirea lor comuna teologica si spirituala.

Dupa serioase dialoguri teologice oficiale si neoficiale, convorbiri bilaterale la diferite niveluri si in diferite regiuni si dupa studii istorico-teologice in ultimii 30 de ani, cu totii am realizat ca Ortodoxia, in toate aspectele, dimensiunile si manifestarile ei, a fost mentinuta intacta si dinamica in viata si marturisirea acestor Biserici… Pe aceasta baza noi credem ca revenirea la comuniunea eclesiala intre cele doua familii de Biserici este posibila”.

„Ridicarea anatemei in contextul dialogului dintre Biserica Ortodoxa si Biserica Orientala Ortodoxa este bazata pe Declaratia hristologica comuna de la Chambésy si urmareste inlaturarea obstacolelor in vederea comuniunii eclesiale depline”.

Acum ce'mi vei zice... nu conteaza acordurile semnate de sinodul talharesc din Bucuresti atata timp cat nu este comuniune! [/i]



Si ce zic Sfintii Parinti, de exemplu' Sfantul Efrem Sirul?

Vai acelora care se întinează cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeieștile Scripturi! Văi de cei cîți murdăresc sfânta credință cu eresuri sau încheie vreo înțelegere cu ereticii!


Apostazia e la nivel OFICIAL, eretici ca Dioscor si Sever nu mai sunt eretici dar... nu conteaza!



Citat:
Tu observi ca respectivii eretici slujesc si ei la Sfantul Mormant, langa ortodocsi, de foarte mult timp? Asta nu ti se pare o tradare?
Alt exemplu care nu'si are locul (la fel ca cel cu lingurita al pr Epifanie)!
Ce sa le faci daca sunt si ei acolo si au "sarbatorile" lor? Si ajungem din nou la acele "justificari", acceptand ereziile ierarhilor!

Citat:
Eu din documentul ala inteleg asa: nu se poate face unire cu coptii/armenii pana cand nu recunosc si accepta sinoadele IV, V, VI si VII ecumenice. Daca inteleg eu prost, te rog sa-mi arati unde anume scrie altfel.
Mai citeste acele documente care ti le-am dat si cele scrise pe site-ul Patriarhiei!


Citat:
Inca ceva, ca sa nu fiu inteles gresit. Nu aprob concesiile facute de unii ierarhi BOR. Spun doar ca trebuie interpretat cu discernamant orice dialog sau document de genul asta.
Cu discernamant? Citeste din nou ce a scris Sfantul Efrem despre aceste acorduri cu ereticii! Astia VAND Ortodoxia, ca la piata, si tu zici ca trebuie aplicat "discernamantul"?

Ce zice Sfantul Marcu al Efesului? IN MATERIE DE CREDINTA NU EXISTA CONCESII!

Unii Ierarhi? Vezi mai sus ca TOT SINODUL a acceptat acest dialog nefericit cu acesti eretici! Si acelasi SINOD a acceptat sa'l apere pe ereticul de Corneanu! Asa ca nu e UNII ci SINODUL care este apostat! Ca daca erau "unii", acei "unii" erau CATERISITI si DATI AFARA!

Last edited by Antoni0; 29.03.2010 at 18:23:42.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 29.03.2010, 19:47:45
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
(...)
Discutia asta nu are nici un sens, orice as zice eu sau altcineva, tu intelegi tot ce vrei tu.

Nu vreau sa apar pe ierarhii ecumenisti. Nici nu vreau sa neg ca BOR pare sa mearga intr-o directie gresita. Toata discutia (din punctul meu de vedere) era de fapt despre lucrarea Harului in BOR si in celelalte Biserici Ortodoxe traditionale, si dupa toate minunile lucrate de Duhul Sfant in aceste Biserici, e clar ca da. Nu stiu ce se va intampla in viitor, nu stiu daca BO traditionale vor continua in directia asta sau isi vor reveni, asa cum s-a intamplat de multe ori in istorie.

Sincer aveam o parere mai buna despre BOSV, si o consideram ca o alternativa in cazul in care BOR continua spre ecumenism. Insa acum nu mai sunt asa sigur. Simt in BOSV (in tine si in altii din BOSV) un duh cam nelalocul lui. Prea multa litera si prea putin duh. E posibil insa si sa ma insel, sa ma ierte Dumnezeu.

Daca BOR si ceilalti continua spre ecumenism, probabil va fi o schisma insa nu stiu daca noi, anti-ecumenistii, ne vom forma o biserica aparte, sau vom merge in BOSV. Vom vedea, Dumnezeu va lucra, asa cum a lucrat intotdeauna.

Bogdan.

Last edited by BogdanF2; 29.03.2010 at 19:55:26.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 29.03.2010, 21:27:01
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Discutia asta nu are nici un sens, orice as zice eu sau altcineva, tu intelegi tot ce vrei tu.

Nu vreau sa apar pe ierarhii ecumenisti. Nici nu vreau sa neg ca BOR pare sa mearga intr-o directie gresita. Toata discutia (din punctul meu de vedere) era de fapt despre lucrarea Harului in BOR si in celelalte Biserici Ortodoxe traditionale, si dupa toate minunile lucrate de Duhul Sfant in aceste Biserici, e clar ca da. Nu stiu ce se va intampla in viitor, nu stiu daca BO traditionale vor continua in directia asta sau isi vor reveni, asa cum s-a intamplat de multe ori in istorie.

Sincer aveam o parere mai buna despre BOSV, si o consideram ca o alternativa in cazul in care BOR continua spre ecumenism. Insa acum nu mai sunt asa sigur. Simt in BOSV (in tine si in altii din BOSV) un duh cam nelalocul lui. Prea multa litera si prea putin duh. E posibil insa si sa ma insel, sa ma ierte Dumnezeu.

Daca BOR si ceilalti continua spre ecumenism, probabil va fi o schisma insa nu stiu daca noi, anti-ecumenistii, ne vom forma o biserica aparte, sau vom merge in BOSV. Vom vedea, Dumnezeu va lucra, asa cum a lucrat intotdeauna.

Bogdan.
Bine frate! Observ ca n'ajungem nicaieri! Poate ar trebui sa facem si noi o "comisie inter-ortodoxa" :P!

Cred ca stii ca eu vin din lumea romano-catolica! Si acolo avem milioane si milioane de minuni! Chiar bunica mea imi zicea de Sfantul Anton de Padova si cat a ajutat-o pe ea; deci, de aici a ajuns la concluzia ca romano-catolicismul reprezinta Adevarul!

Daca ma luam dupa minuni, acum as fi fost inca romano-catolic! La Lourdes, la San Giovanni Rotondo sunt multe dovezi de vindecari miraculoase! In dosarul de canonizare a lui Padre Pio, piatra care a pus "capacul" si a aratat sfintenia sa in opinia catolicilor a fost vindecarea miraculoasa a unui copil (nu'mi mai aduc aminte de ce suferea)! Medicii si toti au ramas socati cand au vazut aceasta vindecare si nici pana'n ziua de azi nu'si explica cum s'a intamplat! Dar stiu de ce-ul! Rugaciunea copilului si a mamei la Padre Pio!

Si minuni din astea dupa cum ti-am spus sunt cu milioanele!

Ce sa mai zic de copti, care intr-adevar sunt mai apropriati de noi din punct de vedere ascetic decat romano-catolicii! Am fost pe site-urile lor, am citit despre minunile si Sfintii lor! Dar pur si simplu CREDINTA LOR NU ESTE ADEVARUL! Citeste in Limonariu!

Asa ca am descoperit Ortodoxia! Pe nou la inceput! Si de aici a inceput, nou, vechi, nou, vechi!

Constiinta insa imi zice ca Adevarul este pe vechi! Daca ne uitam cine tine cu adevarat Ortodoxia, vom observa ca BOR a schimbat si nu "stilistii"! Pur si simplu acea schimbare nu trebuia sa se faca, si daca nu se facea, acum Ortodoxia romaneasca era unita si nu dezbinata! Si de la blestemata inovatie calendaristica a inceput sa intre tavalugul modernist, ultimul fiind erezia ecumenista!

BOSV a ramas acolo unde se afla Ortodoxia inainte de 1924, fara sa faca vreo concesie ecumenismului!


Si acum problema Harului! Ca sa rezolvam aceasta chestiune, tre' sa vedem cine sunt schismaticii! BOR sau BOSV? Cine a schimbat Sfanta Traditie (calendarul bisericesc facand parte din ea)? BOR! Deci cine sunt schismaticii? Iti poti raspunde singur la intrebare!

Acum imi vei zice de toti Sfintii de dupa 1924 din BOR! Din punctul meu de vedere chiar nu conteaza, vazand ca Sfinti si minuni avem si la copti, si la romano-catolici, si la armeni, etiopeni, s.a.m.d.

Conteaza Adevarul! Cine e cu Adevarul? BOR sau BOSV? Si aici poti sa'ti raspunzi singur!

De anathema din secolul 16 ce zici? O maraim cu "calendarul indreptat" care defapt e calendarul gregorian (coincid pana'n 2800)! Tu chiar crezi ca lumea va mai rezista pana atunci? E clar de ce s-a facut aceasta schimbare, si nu din motive astronomice in nici un caz! Prin tradarea Sfintei Predanii, schimband calendarul bisericesc, BOR a devenit Patriarhie in 1925, reusind sa se aproprie de romano-catolici!

Stii ca la noi calendarul gregorian a fost introdus integral, cu tot cu pascalie! Pana la urma, datorita rezistentei celor de pe vechi, s'a facut compromisul la Moscova!

Bineinteles ca pe Dumnezeu nu'l poti minti cu acest calendar "indreptat"! Nu'mi mai aduc aminte, era o profetie care zicea ca vor incepe de la schimbarea celor neimportante, ajungand in final la dogme! Cand o voi gasi, o postez aici!


Uite, daca vrei sa citesti ceva cu adevarat duhovnicesc scris de cei care tin calendarul pe vechi, cauta cartile Parintelui Serafim Alexiev!

http://www.cartiortodoxe.ro/autor-Se...v,-arhim..html

Last edited by Antoni0; 29.03.2010 at 21:29:59.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 29.03.2010, 21:37:24
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Si ca sa inchei, voi adauga cate ceva la schisma propusa de tine! Citeam materiale in care Parintele Justin afirma ca va iesi cu schisma daca Corneanu nu va fi caterisit!

Stim toti ce s'a intamplat! Corneanu si Sofronie au fost iertati si isi continua activitatea lor ecumenista in continuare!

Din punctul meu de vedere, acesti duhovnici nu au puterea de a rupe comuniunea cu episcopii lor! De ce nu o fac public printr-o scrisoare? Nu'mi raspunde ca stiu deja raspunsul!

Daca si manastirea Neamt a ajuns in parte ecumenista...

O seara buna!

Last edited by Antoni0; 29.03.2010 at 21:42:05.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 29.03.2010, 23:35:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Uite, daca vrei sa citesti ceva cu adevarat duhovnicesc scris de cei care tin calendarul pe vechi, cauta cartile Parintelui Serafim Alexiev!

http://www.cartiortodoxe.ro/autor-Se...v,-arhim..html
Am citit multe de Arhim. Serafim Alexiev, imi place foarte mult cum scrie. Totusi, parca el a fost in Biserica Oficiala Bulgara, care era in comuniune cu BOR.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 29.03.2010, 23:45:44
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, acesti duhovnici nu au puterea de a rupe comuniunea cu episcopii lor! De ce nu o fac public printr-o scrisoare? Nu'mi raspunde ca stiu deja raspunsul!
Nu a venit inca momentul. Cand va veni, vei vedea.

In vremea Sf. Ilie, Dumnezeu isi pastrase 7 mii de barbati care nu isi plecasera genunchiul in fata lui Baal. Si acum e cam la fel. Pr. Iustin spunea ca mai avem cam 5-6 episcopi care nu si-au plecat genunchiul in fata ecumenismului, si care vor vorbi la vremea potrivita.

Voci anti-ecumeniste se tot aud de multa vreme, si duhovnici, si teologi mireni. De curand se aud si voci impotriva calendarului nou, Danion Vasile de ex. Manastirea Petru Voda, fondata de Pr. Iustin, a fost si va ramane un centru al luptei anti-ecumeniste in BOR. E singura manastire din tara din cate stiu ridicata pentru cinstirea martirilor anti-comunisti din inchisori. E o manastire in care se face (la vedere) Acatistul Sfintilor Marturisitori din inchisori, si li se serbeaza praznicul. E manastirea in al carei cimitir e ingropat Pr. Gheorghe Calciu, un supravietuitor al experimentului din inchisoarea Pitesti. E primul centru din care s-a luat pozitie impotriva cipurilor si a documentelor electronice. A, si dupa cate se spune, Pr. Iustin era si simpatizant al celor pe stil vechi.

Bogdan.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 30.03.2010, 09:53:39
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Am citit multe de Arhim. Serafim Alexiev, imi place foarte mult cum scrie. Totusi, parca el a fost in Biserica Oficiala Bulgara, care era in comuniune cu BOR.
A fost! Cand au schimbat si bulgarii calendarul datorita presiunilor venite din extern, el si Serghie Jazadjiev s'au opus acestei inovatii (daca in anii '20 multi nu si-au dat seama ca'n spatele schimbarii sta ecumenismul, acum in anii '70 era clar de ce se facea schimbarea si in nici un caz, motivele nu era astronomice), la fel cum s'a opus si Sfantul Serafim Sobolev la Moscova in '48!

Bineinteles ca au pierdut catedrele amandoi si au fost prigoniti! Fiul sau duhovnicesc, Fotie de Triadita a primit blagoslovenie de la Vladica Serafim Alexiev pentru a intra sub sinodul IPS Chiprian!
Reply With Quote
  #278  
Vechi 30.03.2010, 10:10:22
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Nu a venit inca momentul. Cand va veni, vei vedea.

In vremea Sf. Ilie, Dumnezeu isi pastrase 7 mii de barbati care nu isi plecasera genunchiul in fata lui Baal. Si acum e cam la fel. Pr. Iustin spunea ca mai avem cam 5-6 episcopi care nu si-au plecat genunchiul in fata ecumenismului, si care vor vorbi la vremea potrivita.

Voci anti-ecumeniste se tot aud de multa vreme, si duhovnici, si teologi mireni. De curand se aud si voci impotriva calendarului nou, Danion Vasile de ex. Manastirea Petru Voda, fondata de Pr. Iustin, a fost si va ramane un centru al luptei anti-ecumeniste in BOR. E singura manastire din tara din cate stiu ridicata pentru cinstirea martirilor anti-comunisti din inchisori. E o manastire in care se face (la vedere) Acatistul Sfintilor Marturisitori din inchisori, si li se serbeaza praznicul. E manastirea in al carei cimitir e ingropat Pr. Gheorghe Calciu, un supravietuitor al experimentului din inchisoarea Pitesti. E primul centru din care s-a luat pozitie impotriva cipurilor si a documentelor electronice. A, si dupa cate se spune, Pr. Iustin era si simpatizant al celor pe stil vechi.

Bogdan.

O prima plecaciune s'a facut deja, acceptand inovatia calendaristica!

A doua plecaciune s'a facut prin intrarea in CMB si acceptand teoria ramurilor, erezie anatemizata!

A treia s'a facut prin asa zisa iertare a ereticului de Corneanu!


Si Epifanie Teodoropoulos zicea la fel, acu' 40 de ani!

Nu știu ce se întâmplă în celelalte Biserici locale, dar cât privește Biserica Greciei, despre
care ne este vorba, sunt în stare să spun că mă îndoiesc dacă există mai mult de șase-șapte episcopi care vă urmează. Ceilalți privesc cu durere la acțiunile Prea Fericirii Voastre, dar nu se manifestă, cel puțin public, răbdând „până la o vreme”.

Episcopii Bisericii Greciei, Prea Fericirea Voastră, cu foarte mici excepții, tac și suportă acrobațiile și trădările Prea Fericirii Voastre în domeniul Credinței ortodoxe nu pentru că au primit lozinca „Iubire fără condiții și fără limite”, ci numai deoarece se îngrijesc de pacea Bisericii și se gândesc cu frică la evoluțiile și consecințele unor schisme.


De atunci tot tac! Adevarul este tradat si episcopii tac! Cred ca stii ce a zis Sfantul Teodor Studitul!

Atunci cînd Credința e primejduită, poruncă Domnului este de a nu păstra tăcere. Dacă e vorba de Credință, nimeni nu are dreptul să zică: “Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un cîrmuitor? Nici acesta nu dorește să aibă vreun amestec. Sau un sărac care de-abia își cîștigă existența? … Nu am nici cădere, nici vreun interes în chestiunea asta. Dacă voi veți tăcea și veți rămâne nepăsători, atunci pietrele vor striga, iar tu rămâi tăcut și dezinteresat?



Din cate am citit, Sfantul Munte (fara Esphigmenou si alte schituri si chilii), oficial, nu recunoaste pe vechii-calendaristii! Insa e'n comuniune cu cei de pe nou!

Ma intreb, ei de ce nu trec pe nou? De ar veni acum Patriarhul Bartolomeu si le-ar zice, "Voi tre' sa treceti pe nou ca asa a decis sinodul!

Ce ar face acestia? De binele "unitatii" ar accepta? Nu cred...!

Atunci daca Sfantul Munte n'a acceptat aceasta inovatie (in afara de modernistii de la Vatopedu, care pana la urma s'au intors la vechiul calendar), de ce vechii-calendaristi, ar trebui sa "inghita" aceasta schimbarea masonica?

Daca observam in ansamblu putem observa ca:

In BOR s'a introdus calendarul gregorian, s'a introdus rugaciunea ecumenica anuala (acceptata la nivel sinodal), s'au facut acorduri cu monofizitii tradand Ortodoxia (acceptate si acestea tot la nivel sinodal), a intrat in CMB (tot la nivel sinodal acceptata), s'a acceptat "iertarea" lui Corneanu, si asta tot la nivel sinodal, plus documentul de la Balamand, acceptat si el oficial de BOR (la Balamand a participat din partea Bisericii, PS Antonie Plamadeala)!

Last edited by Antoni0; 30.03.2010 at 10:24:03.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 30.03.2010, 16:20:40
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
A fost! Cand au schimbat si bulgarii calendarul datorita presiunilor venite din extern, el si Serghie Jazadjiev s'au opus acestei inovatii (daca in anii '20 multi nu si-au dat seama ca'n spatele schimbarii sta ecumenismul, acum in anii '70 era clar de ce se facea schimbarea si in nici un caz, motivele nu era astronomice), la fel cum s'a opus si Sfantul Serafim Sobolev la Moscova in '48!

Bineinteles ca au pierdut catedrele amandoi si au fost prigoniti! Fiul sau duhovnicesc, Fotie de Triadita a primit blagoslovenie de la Vladica Serafim Alexiev pentru a intra sub sinodul IPS Chiprian!
De ce spui a fost? A iesit din BO Bulgara? A devenit membru in alta Biserica?
Reply With Quote
  #280  
Vechi 31.03.2010, 13:16:19
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Ce inseamna ROCOR ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine a fost nevasta lui Cain? catalin755 Generalitati 23 13.08.2012 22:19:46
Cine a fost la manastirea ghighiu? ingerul_pazitor Generalitati 6 08.08.2010 20:28:43
De ce a fost prohodul cenzurat? SI DE CINE? SI CAND? ghost7 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 16.02.2010 13:11:53
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20