Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.06.2011, 15:49:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa ne respectam limba, poporul, cultura

De multe ori am spus si eu acelasi lucru: e necesar sa scriem corect romaneste. Iar daca nu suntem atat de priceputi incat sa nu gresim, macar sa incercam sa ne corectam.
Am fost vehementa frecvet impotriva greselilor de exprimare si acelor gramaticale. Drept pentru care am fost certata de destui "scriitori" de pe forumuri. Inversunarea mea nu era impotriva acelora care, din diverse motive, nu au avut ocazia sa invete sa se exprime si scrie corect romaneste, ci a celor care, desi se laudau cu studii multe, faceau greseli de clasa a V-a scriind "nu fii" in loc de "nu fi", "ridichii" in loc de "ridichi", si multe altele asemenea.
Am fost stanjenita in locul colegilor mei, oameni cu facultate absolvita, cand le-am citit scrierile. Ei insa nu s-au simtit deloc jenati. Limba romana se invata in scoala generala si in liceu (sau cel putin pe vremea mea, gramatica s-a predat pana in clasa a XII-a).
Nu e un pacat daca nu ai facut scoala si nu ai avut privilegiul de a-ti invata limba proprie, iar mantuirea sigur nu e conditionata de gramatica limbii romane. E o lipsa de respect, insa, fata de propriul neam, propria limba, sa nu incerci sa te corectezi, avand ocazia sa o faci.

Last edited by Adriana Cluj; 15.06.2011 at 15:53:04.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.06.2011, 17:05:34
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Limba romana se invata in scoala generala si in liceu (sau cel putin pe vremea mea, gramatica s-a predat pana in clasa a XII-a).
Vezi, tocmai asta e problema. Acum înveți gramatică în liceu doar dacă ești la profil uman. La profil real abia de înveți un pic de literatură, iar la profilurile vocaționale e dezastru. Eu am fost la liceul pedagogic, unde am făcut gramatică abia într-a XII-a, ca materie opțională. Și asta numai pentru că se cerea gramatică la examenul de titularizare. E vai și-amar de sistemul educațional de azi! Jale!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.06.2011, 22:13:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation gramatica

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Vezi, tocmai asta e problema. Acum înveți gramatică în liceu doar dacă ești la profil uman. La profil real abia de înveți un pic de literatură, iar la profilurile vocaționale e dezastru. Eu am fost la liceul pedagogic, unde am făcut gramatică abia într-a XII-a, ca materie opțională. Și asta numai pentru că se cerea gramatică la examenul de titularizare. E vai și-amar de sistemul educațional de azi! Jale!
Nu este chiar asa.

Am predat limba romana la Liceu Pedagogic: 10 ore/saptamana de gramatica. Obligatoriu, ca e materie de profil. Scuze, dar nu stiu despre ce vorbesti.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.06.2011, 22:16:57
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu este chiar asa.

Am predat limba romana la Liceu Pedagogic: 10 ore/saptamana de gramatica. Obligatoriu, ca e materie de profil. Scuze, dar nu stiu despre ce vorbesti.

Materie obligatorie e Limba și Literatura Română. Gramatica nu e materie de sine stătătoare. Cel puțin nu acum. Că tu ai făcut gramatică cu ei, a fost alegerea ta. Profesoara noastră ne-a predat literatură, nu gramatică.

Și... 10 ore pe săptămână?! Nu te supăra, dar când ai predat tu 10 ore de limba română pe săptămână? Eu făceam 6. Nici la filologie nu cred că se fac 10.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 15.06.2011, 22:25:03
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Materie obligatorie e Limba și Literatura Română. Gramatica nu e materie de sine stătătoare. Cel puțin nu acum. Că tu ai făcut gramatică cu ei, a fost alegerea ta. Profesoara noastră ne-a predat literatură, nu gramatică.

Și... 10 ore pe săptămână?! Nu te supăra, dar când ai predat tu 10 ore de limba română pe săptămână? Eu făceam 6. Nici la filologie nu cred că se fac 10.
La filologie se fac 8 ore/saptamana de limba si literatura, cumulat.
La profil pedagogic se fac 10 ore de gramatica /saptamana: 3 - morfologie, 3 - vocabular, 3 - sintaxa si o ora de comunicare (scrisori oficiale, procese verbale etc.). Orele de literatura romana, literatura universala , literatura pentru copii si metodica predarii limbii romane sunt in numar de 8/saptamana.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 15.06.2011, 22:28:51
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
La filologie se fac 8 ore/saptamana de limba si literatura, cumulat.
La profil pedagogic se fac 10 ore de gramatica /saptamana: 3 - morfologie, 3 - vocabular, 3 - sintaxa si o ora de comunicare (scrisori oficiale, procese verbale etc.). Orele de literatura romana, literatura universala , literatura pentru copii si metodica predarii limbii romane sunt in numar de 8/saptamana.
În urmă cu câți zeci de ani?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 15.06.2011, 22:30:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
În urmă cu câți zeci de ani?
Am plecat din tara acum 3 ani. Colegii mei continua dupa acelasi sistem. Nu s-a schimbat inca nimic.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 15.06.2011, 22:31:19
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Am plecat din tara acum 3 ani. Colegii mei continua dupa acelasi sistem. Nu s-a schimbat inca nimic.
Interesant. Am terminat liceul acu' doi ani și nu a fost deloc așa.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.06.2011, 14:19:05
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum?

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Eu am fost la liceul pedagogic, unde am făcut gramatică abia într-a XII-a, ca materie opțională. Și asta numai pentru că se cerea gramatică la examenul de titularizare.

Asta mi se pare extrem de grav. La un liceu pedagogic sa nu se invete gramatica decat ca materie optionala?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.06.2011, 14:24:47
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Asta mi se pare extrem de grav. La un liceu pedagogic sa nu se invete gramatica decat ca materie optionala?

Nici mie nu mi se pare normal, dar din păcate nu mă ocup eu de programa școlară și de curriculum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 12:11:14
Si noi putem sa scriem istoria dobrin7m Istoria bisericii 10 18.03.2014 12:15:53
Cum sa fac corect? Dreamm Generalitati 7 05.10.2011 21:25:22
Cum este corect? cristiboss56 Rugaciuni 46 23.06.2011 10:41:40
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 18:47:20