Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2017, 01:03:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cuvânt care contează ( un interviu realizat de Isabela A. -《Lumea Monahală 》)

„Dragostea nu înseamnă cuvinte de dragoste, dragostea este cruce și depășirea propriului sine”. Interviu cu Î.P.S. Hierotheos Vlachos, Mitropolit de Nafpaktos
Înalt Prea Sfințitul Hierotheos Vlachos nu mai are nevoie, cred eu, de nicio prezentare. Mitropolit de Nafpaktos, o mică eparhie aproape de Patra, orașul în care se păstrează capul Sfântului Apostol Andrei, este foarte cunoscut în România prin cărțile și conferințele sale. Din ele se desprinde nu numai o viziune teologică profundă, ancorată academic și recunoscută ca atare, ci, mai ales, o viziune profund patristică, bazată pe experiența vie a cunoașterii lui Dumnezeu. Am putea spune că Înalt Prea Sfințitul este un teolog al isihasmului, în tradiția Sfântului Simeon Noul Teolog, a Sfântului Grigorie Palama, sau, mai nou, a părintelui Sofronie de la Essex. De altfel, dânsul a fost foarte apropiat de marile figuri duhovnicești ale secolului XX, a stat alături de marii bătrâni, le‑a cerut sfatul și s‑a îmbibat de harul care clocotea în inimile lor. În interviul de mai jos aceste teme ale teologiei sale revin adesea, dublate de o preocupare constantă pentru omul de astăzi, care suferă din pricina ignoranței sale duhovnicești.
Avem datoria ca în locul în care trăim să cunoaștem tradiția acelui loc și, pentru că tradiția nu este ceva abstract, ci ține de persoane, de aceea trebuie să căutăm tradiția la oamenii care o păstrează. Un principiu fundamental este acela că, de pildă, în tradiția occidentală centrul este mintea, creierul, iar în cea ortodoxă răsăriteană este inima. Vreau să spun că această tradiție o întâlnim, desigur, în cărți, dar în principal o regăsim în persoane. Îndeobște aflăm despre această tradiție, ne facem o impresie despre ea citind cărțile, însă expresia ei vie o găsim în persoanele care o trăiesc. Dacă ar trebui să formulez o deosebire între cele două tradiții, occidentală și răsăriteană ortodoxă, m‑aș referi, pe de o parte, la filosofia existențialistă, care spune, de pildă, prin cuvântul lui Sartre, că „ celălalt este iadul meu” și, pe de altă parte, în opoziție cu această viziune, cuvântul Sfântului Serafim de Sarov, care spune: „ Hristos a inviat, bucuria mea!” Cu alte cuvinte, pentru Sartre, de pildă, celălalt este iadul lui, iar pentru Sfântul Serafim de Sarov celălalt este bucuria lui.
Avem, prin urmare și două tipuri de teologie: teologia care se întemeiază, se sprijină pe minte, pe creier și pe gândire, care încearcă prin logică și gândire să Îl descopere și să Îl cerceteze pe Dumnezeu, și teologia proorocilor, a apostolilor și a părinților, care este rodul curățirii inimii și aceștia Îl văd pe Dumnezeu înlăuntrul Luminii, în Lumină. Duhul Sfânt vine în inima omului și se luminează inima aceasta și din inimă această lumină trece și la trup.
Dialogul acesta este de mare însemnătate pentru biserica noastră ortodoxă. Teologhia aceasta a fost formulată ca atare de Sfântul Simeon Noul Teolog. Aceasta este și teologia pe care a exprimat‑o și Sfântul Grigorie Palama. Aceasta este teologia pe care au formulat‑o toți Părinții din Filocalie, este și teologia pe care Părintele Sofronie de la Essex a formulat‑o, o teologie care este legată de descoperirea lui Dumnezeu ca Lumină.

《 va urma 》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote