Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2011, 21:47:43
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Suntem foarte individualiști, reci , și mai ales indiferenți, și asta o să ne coste foarte mult . Părintele Cleopa, amintea această meteahnă în a arunca vina tot timpul pe altcineva , pe oricine, dar nu pe noi înșine . Căutăm justificări , facem analize, filozofăm , dar mișcăm neputincioși din umeri . De, noi n-avem nici o vină !
Offff.... ce inseamna indiferenta. Strabunicul meu a murit, pot sa zic, din cauza idiferentei. Cu cateva zile pana la Craciun, inainte de '89, mergea la cumparaturi. A alunecat si a cazut cu capul de gheata. Nimeni nu s-a dus la el sa vada ce e cu el jos, a stat in agonie mai bine de o ora, in ger, pana cand o femeie s-a dus si a tras de el, si l-a cunoscut. A tipat dupa ajutor zicand ca omul asta nu e un betiv.
Frigul si lovitura netratata la timp i-au fost fatale, dupa spusele celor de atunci. Strabunica mea din clipa in care i s-a zis ca e mort, a uitat tot, intreba mereu "Unde e Iordache". La trei luni a murit si ea...
Poate aceasta intamplare a format in mintea mea ideea ca nu orice persoana cazuta jos e bauta... si a facut din mine sa nu trec pe langa un om cazut jos, fara sa intreb daca e bine.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2011, 21:58:23
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Unhappy

Imi pare rau pt bunicul tau ! Dar ce se poate spune despre cei care acum niste ani intr-o vara, au trecut indiferenti pe langa un copil(de rom , e drept), care zacea intins pe trotuar , vomase si avea convulsii? Langa el erau un colt de paine si un catel ....Oamenii unii il injurau, altii ziceau ca s-ar preface, dar el saracutul suferea cu ochisorii tot mai stinsi...Intr-un tarziu a venit salvarea si l-a luat...Catelul voia sa fuga dupa masina....refuza sa-l abandoneze...si era doar un caine...Intamplator cunosteam soferul salvarii, pt imi era vecin si l-am intrebat a doua zi unde au dus copilul....Mi-a raspuns ca murise pe drum....Oare acel suflet nu merita atentie? De ce? Pt a avut nesansa sa se nasca tigan?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2011, 22:04:48
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Macar de ar fi doua cazuri, dar realitatea este alta, mult mai cruda.
Este doar societatea din care facem parte, unde in scoli se interzice ora de religie, dar nu se invata compasiunea...
Si noi, ne aflam in aceiasi stare, de indiferenta...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2011, 22:39:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dar ce se poate spune despre cei care acum niste ani intr-o vara, au trecut indiferenti pe langa un copil(de rom , e drept), care zacea intins pe trotuar , vomase si avea convulsii? Langa el erau un colt de paine si un catel ....Oamenii unii il injurau, altii ziceau ca s-ar preface, dar el saracutul suferea cu ochisorii tot mai stinsi...Intr-un tarziu a venit salvarea si l-a luat...Catelul voia sa fuga dupa masina....refuza sa-l abandoneze...si era doar un caine...Intamplator cunosteam soferul salvarii, pt imi era vecin si l-am intrebat a doua zi unde au dus copilul....Mi-a raspuns ca murise pe drum....Oare acel suflet nu merita atentie? De ce? Pt a avut nesansa sa se nasca tigan?
Este aproape cert că acest copil putea fi salvat printr-o intervenție la timp. Oricine poate să-și însușească manevrele de bază ale resuscitării. Nu e nevoie să fii mare doctor pentru asta și două ore de instrucțiune, una de teorie și una de practică pe manechin, ar fi suficiente. Așa cum și laicii, deși nu sunt preoți, trebuie să cunoască Sfânta Formulă a Botezului și să știe ce trebuie făcut pentru un suflet în caz de urgență, așa pot și profanii în ale medicinei să cunoască pașii resuscitării de bază. Sunt lucruri pe care ne dorim să nu le folosim niciodată, dar pe care avem îndatorirea morală să le deprindem. Dar în liceele noastre elevilor li se împuie capul cu orice, de la când s-a născut Ramses al III-lea la spații n-dimensionale și integrale duble cu numere imaginare. Numai ce trebuie și ce, la o adică, poate folosi, aia nu se face.

Pe de altă parte, această tristă întâmplare îmi amintește de o pildă a lui Isus. Aceea care începe cu "un om se cobora grăbit de la Ierusalim spre Ierihon". Un teolog susținea că parte din suferința lui Isus pe cruce se explică prin înaintevederea a cât de puțin ne-am schimbat de 2000 de ani. Înclin să-i dau dreptate. Isus a întrevăzut și acel copil necurat lăsat pe marginea drumului, și nici un samaritean lângă el.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.02.2011 at 22:45:16.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.02.2011, 13:57:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea - mesajul tau m-a facut sa plang. Ai dreptate.

Si referitor la aceasta discutie si eu ma intreb zilnic: "Doamne, pana cand mai rabzi lumea asta?!", ca nu se mai poate.
Numai interesul, banul, rautatea.
Si animalele in jungla ne sunt superioare...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.02.2011, 14:50:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Mihnea - mesajul tau m-a facut sa plang. Ai dreptate.

Si referitor la aceasta discutie si eu ma intreb zilnic: "Doamne, pana cand mai rabzi lumea asta?!", ca nu se mai poate.
Numai interesul, banul, rautatea.
Si animalele in jungla ne sunt superioare...
Uite , Sofia , ca Dumnezeu are mult mai multa rabdare cu noi , decat avem noi , ca sa le induram pe toate cele trecatoare ! Rabdarea Lui , este de neimaginat pentru o minte ca a noastra , precum si iubirea Lui , pe care noi i-am uitat sensurile ei adevarate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.02.2011, 22:29:49
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Chiar acum am vazut un reportaj, la nu stiu ce vama au prins niste traficanti de tigari. A intrat frica in vamesi si in politistii de frontiera :)

In al doilea rand, daca vreti educatie crestina, educati-va copiii acasa si la biserica, nu asteptati sa faca statul asta.
cine sa-i educe, familile in care parintii beau, si se cearta,sau se omoara ?!

noi nu vorbim aici de o aristocratie spirituala,care stie cum sa se comporte, ci vorbim de talpa tarii,de grosul poporului !!!

care e oare starea reala a grosului populatiei ???
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.02.2011, 22:35:38
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit cred !

cred ca in scoli ar trebui sa fie pe langa religie, si multe discipline de granita, care,in secolul nostru al stiintei si tehnologiei,sa creeze un liant, o punte de legatura intre doctrina religioasa si stiinte !!!
religia nu trebuie tratata ca ceva izolat,in ansamblul curricular scolar !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2011, 09:19:44
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
cred ca in scoli ar trebui sa fie pe langa religie, si multe discipline de granita, care,in secolul nostru al stiintei si tehnologiei,sa creeze un liant, o punte de legatura intre doctrina religioasa si stiinte !!!
religia nu trebuie tratata ca ceva izolat,in ansamblul curricular scolar !
Da, asa este si ar fi bine , insa lectiile de religie sa se faca in functie de confesiunea careia ii apartine fiecare!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.02.2011, 21:58:03
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Da, asa este si ar fi bine , insa lectiile de religie sa se faca in functie de confesiunea careia ii apartine fiecare!
daja vorbesti ca un veritabil...ecumenist !
(scuze, dar a fost o gluma, sper ca ai remarcat !!!)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa si influenta ei in societate Decebal Biserica Ortodoxa Romana 10 09.09.2012 21:11:45
Zellu - Societate ( Freestyle ) Claudiu_FT Stiri, actualitati, anunturi 0 16.12.2011 22:03:58
Biserica si societate iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 63 24.12.2006 22:34:58