Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.03.2007, 10:16:06
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

haideti sa va povestesc si eu ceva legat de post, prima saptamana de post m-a prins in spital la Iasi siiii...... m-am gandit eu sa fac putin pe viteaza si sa postesc asa dupa canoane ( aspru):( dragii mei, bineinteles ca nu am rezistat. miercuri mi s-a facut rau si mi-am spus: ia sa manac macar o supa de legume :)( tinind cont ca nu bausem si nu mancasem 2 zile)si sa vedeti cum m-a smerit D-zeu!! dupa ce am mancat supa am aflat CA ERA FACUTA DIN FIERTURA DE CARNE!!! desi rugasem sa fie de post....asa am invatat ca postul cu mandrie nu este primit oricat de aspru ar fi el!!!! Doamne ajuta
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.03.2007, 22:17:42
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

OOO,vai si-amar jeny :D se mai intâmpla.Da,totusi,daca ti s-a facut rău,si nu gustai si tu ceva,ti se putea intâmpla sa-ti fie mai rău,sau cum?Nu te supăra,,ca mai glumim si noi,da poate trebuia neaparat să mănânci ceva,nu?Si ti s-a aratat ca nu trebuia sa manânci nimica?Fa-mă să inteleg mai mult...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.03.2007, 11:03:55
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
OOO,vai si-amar jeny :D se mai intâmpla.Da,totusi,daca ti s-a facut rău,si nu gustai si tu ceva,ti se putea intâmpla sa-ti fie mai rău,sau cum?Nu te supăra,,ca mai glumim si noi,da poate trebuia neaparat să mănânci ceva,nu?Si ti s-a aratat ca nu trebuia sa manânci nimica?Fa-mă să inteleg mai mult...
eu nu ma prea pricep sa trag invataminte din gresale..sunt abia la inceputul vietii duhovnicesti de aceea te las pe tine sa tragi concluziile "pataniei" mele si poate ma ajuti eventual cu o rugaciune sa mi se mai deschida mintea..Doamne ajuta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.09.2007, 21:24:33
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de 06dec
OOO,vai si-amar jeny :D se mai intâmpla.Da,totusi,daca ti s-a facut rău,si nu gustai si tu ceva,ti se putea intâmpla sa-ti fie mai rău,sau cum?Nu te supăra,,ca mai glumim si noi,da poate trebuia neaparat să mănânci ceva,nu?Si ti s-a aratat ca nu trebuia sa manânci nimica?Fa-mă să inteleg mai mult...
eu nu ma prea pricep sa trag invataminte din gresale..sunt abia la inceputul vietii duhovnicesti de aceea te las pe tine sa tragi concluziile "pataniei" mele si poate ma ajuti eventual cu o rugaciune sa mi se mai deschida mintea..Doamne ajuta cred ca putem
Doamne ajuta,cred ca putem posti mai mult decat ne-am astepta daca ne punem toata nadejdea in Dumnezeu,important este sa avem un motiv binecuvantat si binecuvantarea duhovnicului.
-Sf.Calinic de la Cernica si-a revenit cu greu si a ramas cu dureri de cap toata viata de la un post negru de 40 de zile.
-Personal am incercat 3 zile de post negru, fara binecuvantare m-a ferit Dumnezeu de alte probleme probabil fiindca eram nestiutor,am realizat mai tarziu greseala pe care am facut-o.
-Sf.Parinti nu numai mancarea si apa o foloseau cu economie ba chiar si aerul il respirau cu cumpatare,probabil ca spuneau rug.inimii insotita de respiratie,dar aveau in toate dreapta socoteala inclusiv in modul de a posti.
-Sa postim dupa puteri,dar daca postul este o jertfa trebuie totusi sa simtim ca postim sa ne nevoim un pic cu postul in toate aspectele sale.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.09.2007, 16:40:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ADRENALINA este substanta eliberata de organism uman sau animal in situatii de stres si aceasta este cea pe care o ingeram odata cu carnea si de aceea carnivorii sint mai nervosi.Dar scrificarea animnalelor dupa metodele europene e si mai daunatoare ca nu se elimina SINGELE pe care Dumnezeu zice ca sa nu il consumam .Daca postim facem o jertfa PT Dumnezeu si ne simtim mai usori si poate ca sintem in felul acesta mai aproape de cer.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.09.2007, 18:53:32
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
ADRENALINA este substanta eliberata de organism uman sau animal in situatii de stres si aceasta este cea pe care o ingeram odata cu carnea si de aceea carnivorii sint mai nervosi.Dar scrificarea animnalelor dupa metodele europene e si mai daunatoare ca nu se elimina SINGELE pe care Dumnezeu zice ca sa nu il consumam .Daca postim facem o jertfa PT Dumnezeu si ne simtim mai usori si poate ca sintem in felul acesta mai aproape de cer.
-In timpul unor slujbe de exorcizare,demonii cereau prin vocea posedatului carne,dar asta nu inseamna ca daca nu mancam carne avem mantuirea garantata,totusi putem constata cu totii ca ne simtim mai sanatosi si usori in post.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.10.2007, 17:21:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Postul trebuie inteles la nivelul intregii noastre fiinte, astazi din nefericire multi accentueaza numai un aspect, intr-un mod unilateral (fie cel trupesc, fie cel sufletesc). Sfantul Vasile cel Mare ne avertizeaza ca degeaba voi zice: nu manac in veci carne, daca zilnic musc din trupul fratelui meu
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.10.2007, 19:14:10
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

A nu consuma carne, poate fi considerata o virtute doar daca e facuta pentru Hristos si nu pentru ochii oamenilor. Sunt mireni care nu consuma carne dar cand sunt invitati la o reuniune mananca ce li se pune dinainte, pentru a isi ascunde nevointa. Cel mai important este sa facem totul in ascuns si cu smerenie.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.10.2007, 21:04:26
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

VREAU SA VA INTREB SI EU CEVA LEGAT DE POST: PE UNELE PRODUSE SCRIE CA POATE CONTINE URME DE LAPTE, DECI NU ZICE CA CONTINE NICI CA NU CONTINE, VOI CE FACETI CU ASTFEL DE APRODUSE?, MAI NOU AM DESCOPERIT CA PAINEA PE CARE O CUMPARAM CONTINE LAPTE PRAF, SI AM CONSUMAT-O MEREU CHIAR SI IN ZI DE POST.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.10.2007, 21:21:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Fiecare dintre noi la sfatul duhovnicului poate lua o decizie. De obicei in cazul produselor, daca nu suntem siguri ca ele sunt de post, nu le cumparam
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
am gresit? Dumitru73 Generalitati 69 20.06.2012 18:36:55
Lucruri greu de inteles din VT camy_d Din Vechiul Testament 109 18.01.2012 15:53:26
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
Inteles gresit al cuvintelor traduse andreicozia Generalitati 12 07.09.2009 20:31:18