Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.11.2012, 21:25:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Sa ne cunoastem sfintii romani!

Va propun sa incercam pe acest topic sa ne cunoastem sfintii romani despre care nu prea stim mare lucru.

O sa incep eu cu un sfant despre care nu stiam prea multe, dar pe care l-am indragit, vizitand Sibiul. Este vorba despre Sfantul Ierarh Andrei Saguna, canonizat de BOR anul trecut, si care se serbeaza in fiecare an pe 30 noiembrie, odata cu Sf. Ap. Andrei.

Despre cum am facut cunostinta cu acest sfant am scris pe topicul Mirelei - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...05&postcount=4.

Ieri am gasit o brosura despre mama Sf. Andrei Saguna, "Anastasia Saguna - povestea unei mame credincioase - din care am aflat mult mai multe lucruri despre el, dincolo de aspectele sociale si culturale pe care le-am auzit, mai mult sau mai putin, la orele de istorie. Cartea e putin romantata, dar vorbeste despre lupta, incercari, jertfa si marturisire.


Sa fac un rezumat: Anastasiu Saguna (pe numele de mirean) a fost al treilea copil si ultimul din familia unor vechi negustori aromani, provenind din familii evlavioase, Anastasia si Naum. Numai ca nasterea sa, in 1806, in Miscolt (Ungaria), a fost prilej de bucurie doar pentru mama sa evlavioasa, nu si pentru tatal care trebuia sa mai hraneasca inca o gura. Situatia financiara a familiei devine extrem de precara, asa ca tatal, om slab, se lasa invoit de arhiepiscopul romano-catolic sa treaca la catolicism impreuna cu cei trei copii ai sai minori, pentru a obtine unele avantaje materiale. In carte sunt descrise cu lux de amanunte demersurile pe care le-a facut mama Anastasia, ajutata de tatal ei, Mihail, pentru a-si creste copiii in dreapta credinta, toate memoriile, luptele cu autoritatile, fuga cu ei la Pesta... Impresionanta pilda de verticalitate si de marturisire publica a credintei ortodoxe in fata tuturor organelor competente, de la Sfatul Tarii pana la imparat! In cele din urma, nu are castig de cauza oficial, copiii fiind educati in religia catolica, dar influenta sa materna a fost decisiva: pe rand, la implinirea varstei de 18 ani, dupa petitii si lupte repetate cu autoritatile, cei trei copii se dezic oficial de catolicism si imbratiseaza din nou credinta ortodoxa, marturisind-o in fata forurilor publice.

Anastasiu a absolvit Filosofia si Dreptul la Pesta, a facut studii de teologie ortodoxa la Varst si s-a calugarit intr-o manastire sarbeasca, purtand numele de Andrei. Datorita calitatilor sale, a detinut mai multe functii. Dupa ce a lucrat doi ani ca vicar al episcopiei Sibiului, a fost ales episcop in 1848. Din aceasta postura, a inceput demersurile pentru restaurarea Mitropoliei Ortodoxe a Transilvaniei, ducand o lupta sustinuta pentru apararea drepturilor romanilor ortodocsi din acea zona. Din nou a ajuns cu petitii la Sfatul Tarii si la imparatie. A fost conducatorul delegatiei Adunarii de la Blaj, a restructurat invatamantul teologic, a infiintat scoli in Ardeal cu predare in limba romana, a facut o bogata lucrare misionara si filantropica.


Ce sanse ar mai avea astazi sa se nasca un sfant ca Andrei Saguna? Familie saracita, cu inca doi copii de hranit, caz pasibil de avort.
Sau compromisul religios care rezolva problemele materiale, ca doar suntem cu totii frati... sau nemarturisirea adevaratei credintei si renuntarea la lupta cu autoritatile si cu birocratia, ca, vorba aia, acum credinta e in suflet. . Valori nationale, religioase, culturale, ce-s alea?

Dar iata ca datorita tuturor stradaniilor mamei si ale bunicului si, mai ales, prin purtarea de grija a Domnului, acest om a depasit aceste obstacole si s-a sfintit. In Ardeal, este foarte pretuit, vad ca este numit "Moise al Ardealului", pentru intreaga sa activitate.

Aveti aici un filmulet de anul trecut, cu aducerea moastelor sale la Catedrala din Sibiu, pe care nu a mai apucat sa o vada construita: http://www.youtube.com/watch?v=0P2vv...eature=related

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.11.2012, 03:50:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cuviosul Antonie de la schitul Iezeru-Valcea

Minunat topic Glykys, era nevoie de asa ceva. Foarte interesanta este si sinteza pe care ai facut-o, multumim.

Un alt Sfant roman este si Cuviosul Antonie de la schitul Iezeru-Valcea, renumit sihastru si lucrator al rugaciunii neincetate. S-a nevoit ca pustnic in muntele Iezeru, unde a sapat in stanca timp de trei ani, un paraclis, avand la indemana o dalta si un ciocan. In acest loc s-a rugat Sfantul Antonie pana la sfarsitul vietii sale.

"Dar nevointa acestuia, posturile cele indelungate de cate trei zile si chiar mai mult, privegherile de toata noaptea, luptele cu nevazutii vrajmasi care nu pot rabda smerenia si ostenelile sfintilor, rugaciunea cea de vapaie si lacrimile cele neincetate izvorate din inima, cine dintre noi le poate spune? Ca niciodata nu dormea mai mult de doua sau trei ore pe noapte, nici nu manca altceva decat pesmeti de paine inmuiata in apa si sare, cu putine legume pe care singur le cultiva in mica lui gradina. Apoi neincetat repeta Rugaciunea lui Iisus din inima si citea Psaltirea, cu multe lacrimi de umilinta.

Pentru multele sale osteneli, Cuviosul Antonie a primit de la Dumnezeu darul mai-inainte-vederii si al vindecarii suferintelor omenesti. Ca oricine venea la pestera lui si-i cerea cuvant de folos si rugaciune indata i se implinea cererea. Insa el avea si cativa ucenici in schitul Iezeru, care il cercetau in zile de sarbatori, si-i aduceau cele de nevoie. Unul dintre acestia a fost si Duhovnicul Nicolae Ierei, care cunostea cel mai bine nevointa Cuviosului Antonie. Acesta l-a inmormantat dupa savarsirea sa din trup si apoi i-a scris viata."

Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2012, 18:55:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumesc pentru contributie, Ekaterina. Urmatorul sfant despre care voiam sa scriu astazi este chiar acesta, Sf. Antonie de la Iezeru Valcea. Gand la gand cu bucurie!

Despre modul miraculos de firesc in care l-am cunoscut pe acest sfant am scris aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=2078

Iata ca si Sfantul Antonie de la Iezerul Valcea (caruia nu i se cunoaste numele de mirean) a fost tot de origine aromana, din parinti binecredinciosi negustori, precum in cazul Sf. Andrei Saguna. S-a nascut in 1628 la Ianina, in tinutul Pindului. Sfantul a ajuns in Tara Romaneasca din vremea lui Matei Basarab, in interes comercial. S-a stabilit la Ramnicul Valcea, unde s-a si casatorit si a avut un copil pe care l-a incredintat slujirii preotesti. La 65 de ani, avand in zona un climat de renastere a monahismului, s-a calugarit la man. Saracinesti. Dorind sa duca o viata mai inalta, a cerut voie sa viziteze muntele Athos, insa nefiindu-i permis acest lucru, a facut ascultare si s-a indreptat spre Schitul Iezeru Valcea, aflat in paragina, la munte, intr-o pustietate. Acolo a refacut schitul si a dezvoltat o mare obste monahala. Se pare ca se pastreaza pana astazi chiliile zidite de mana Sf. Antonie. Odata cu reinflorirea schitului, Sfantul a dorit iarasi sa se retraga in pustie si a primit aprobare de la episcopul de atunci, probabil Sf. Antim Ivireanul. Retras in Pestera, va zidi si acolo cu mainile sale o biserica in stanca.

Despre viata pustniceasca a Sfantului:
"Comerciant de meserie, Cuviosul Antonie era inca din tineretile sale foarte activ, ordonat si corect. Stia ca fara munca nu se realizeaza nimic, nici material, nici spiritual, nici nu poti fi bineplacut lui Dumnezeu. "Iesi-va omul la lucrul sau si la lucrarea sa pana seara" (Ps. 103, 24) citea Cuviosul la fiecare slujba a vecerniei. Ziua taia copaci, asa cum spune ucenicul sau Nicolae ca "a curatat multa padure", scotea buturugile, aduna si stivuia pietrele, destelenea terenul pentru livada si gradina, sapa, planta pomi fructiferi de tot soiul, cultiva legume si zarzavaturi, ingrijindu-le cu multa dragoste si cu mult devotament ca pe niste daruri primite de la Dumnezeu. Niciodata fara lucru nu sedea, marturiseste acelasi ucenic Nicolae.
Noaptea se consacra Cuviosul Antonie privegherii. Savarsea rugaciunea cu multa fierbinteala sufleteasca, fiind patruns de harul Sfantului Duh, de aceea Dumnezeu l-a invrednicit de darul lacrimilor." Avea o imbracaminte simpla, isi incingea trupul cu lanturi, manca o singura data pe zi, paine si apa, se odihnea cateva ore, rezemat de pietre.

A adormit in Domnul pe 23 noiembrie 1720, la 92 de ani, dupa 28 ani de viata monahala, prezicandu-si singur moartea cu 40 zile inainte si dand dispozitie sa fie ingropat in mormantul pe care il zidise. Dupa moartea sa, s-a aratat in vedenie si in vis multor ucenici si credinciosi din imprejurimi.


Peste vreo 150 de ani in fruntea episcopiei Valcea a ajuns cel care avea sa devina Sfantul Calinic de la Cernica. El a dorit sa dezgroape moastele Sfantului si sa le aduca in biserica, spre bucuria poporului. Insa chiar in ajuns o stanca s-a pravalit peste mormant, semn ca doreste sa ramana acolo. Mai tarziu, prin 1950, o crestina evlavioasa a sapat acolo si a reusit sa scoata cateva oseminte, care au fost aduse in procesiune la Pestera, apoi la schitul Iezerul Valcea. Restul moastelor au ramas in pamant.


Cuviosul Antonie a fost canonizat in 1992, iar o particica din moastele lui se gaseste si la Schitul Darvari din Bucuresti, dar si la Biserica Sf. Antonie cel Mare din Drumul Taberei. In ultimii ani, racla de la Iezer a fost adusa cateva zile intr-o biserica din cartierul Ozana-Titan, care are hramul Sfantului.


Grota Sf. Antonie

Acatistul Sfantului - http://www.crestinortodox.ro/acatist...cea-67061.html



Am preluat informatiile din "Sfantul Antonie de la Iezerul" de arhim. Veniamin Micle si prof. Ioan Ionescu, schit Iezerul Valcea, Eparhia Ramnicului, 2012.



Va invit pe toti sa contribuiti la acest topic, cu informatii si experiente prilejuite de intalnirea cu sfintii romani.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2012, 21:39:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Calendarul ne spune ca maine (12 noiembrie) sunt praznuiti patru mucenici romani:

Sfintii Martiri si Marturisitori Nasandeni: Atanasie Todoran din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra si Vasile din Telciu
Au fost canonizati in 2008.
Iata acatistul lor - http://www.crestinortodox.ro/acatist...ni-121084.html




Atanasie Todoran a fost un batran soldat in armata habsburgica, acum vreo 300 de ani, in acelasi context al rezistentei romanilor din Ardeal fata de dominatia austro-ungara si impunerea fortata a catolicismului. El a condus miscarea de protest de la Salva, din 1763, in fata armatei habsburgice. Iata cuvintele sale rostite cu acea ocazie:

'De doi ani noi suntem catane, dar carte n-am capatat de la inaltata imparateasa ca suntem oameni liberi. Ne-au scris ca iobagi, dam dare si facem slujbe catanesti; copiii nostri vor merge pana la marginile pamantului sa-si verse sangele, dar pentru ce? Ca sa fim robiti, sa n-avem nici un drept, copiii nostri sa fie tot prosti, ori vor invata ceva, ori ba? Asa nu vom purta armele, ca si sfanta lege sa ne-o ciufuleasca si batjocoreasca tisturile (ofiterii imperiali). Jos armele!...


Pedepsit sa fie frant cu roata Cuvantarea inflacarata a lui Atanasie a avut un impact deosebit asupra celor prezenti. Granicerii l-au alungat pe Bukow si pe ofiteri si s-au hotarat sa continue revolta. Inteleptul batran s-a dus apoi la episcopul unit si i-a spus: 'Fatul meu, de unde esti?' Acela i-a raspuns: 'De la Blaj'. 'Daca esti de la Blaj si imparateasa ti-a dat domeniu, du-te acolo si stai linistit, nu ne tulbura pe noi in credinta noastra'. Dupa aceea, l-a luat pe vladica de mana si l-a condus prin multimea tulburata ca nu cumva aceasta sa navaleasca asupra lui."

In urma acestor fapte si pentru ca nu a acceptat ca fiul sau muribund sa fie impartasit de greco-catolici, a fost condamnat la moarte prin tragerea pe roata, cu ceilalti trei camarazi ai sai mai sus numiti.

Fireste ca jertfa lor a ramas in memoria poporului, care le-au dedicat balade:


«Nu vă dați feciori cătane
Că-ți purta păduci cu coarne
Asta v-o spune de un an
Moșul vostru Todoran
În pământ de m-or băga
Nu mă las de legea mea
Asta-i legea lui Hristos
Sloboziți puștile jos…»

"In pamant de m-or baga
Nu ma las de legea mea
Asta-I legea lui Hristos
Sloboziti pustile jos s...t*[...]
De la-nalta Imparatie
O venit o comnisie
Și pe multi ii judecara
Festecare cum sa piara:
Unii-n temnita bagati
Or sa fie spanzurati
Numa mosu Todoran
Nenfricatu veteran
El s-o sfarsit tras pe roata
Plans si azi de lumea toata s...t*[...]
Cand Todoran a murit
Soarele n-a stralucit,
Luna nu s-a aratat
Și nici ceriul n-a-nstelat,
Fari a fost numai o jele
De pe pamant pana la stele […]"


Despre viata lor cititi mai pe indelete aici: http://www.noutati-ortodoxe.ro/sarba...l17849_p0.html


http://foaienationala.ro/12-noiembri...html#more-4199
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2012, 22:39:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Duhovnicul meu își dă doctoratul la Atena exact pe tema asta tocmai pentru ca grecii să afle mai multe despre Sfinții români.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.11.2012, 22:51:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Duhovnicul meu își dă doctoratul la Atena exact pe tema asta tocmai pentru ca grecii să afle mai multe despre Sfinții români.
Iar noi alergam la greci si la rusi ca sa le cunoastem sfintii, cand ii avem aici, aproape. Nu zic, toti sfintii sunt si lui Hristos, dar uite ca unii si-au dat viata ca sa isi apere valorile nationale si credinta stramoseasca, pe care noi, ceilalti, prea adesea le socotim de nimic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2012, 00:19:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pe 15 noiembrie sarbatorim un sfant care, desi nu roman prin origine, a poposit, a slujit si s-a sfintit in Tarile Romane - Paisie Velicicovski sau Paisie de la Neamt. De numele sau se leaga mai cu seama traducerea din greaca a Filocaliei, dar si raspandirea isihasmului in partile noastre.

Ucrainean prin nastere, al 11-lea copil din 12, pe numele sau de mirean Petru, ramas orfan la 4 ani, a simtit de mic chemare spre viata monahala. S-a instruit la Academia teologica din Kiev, a fost monah la Athos, fiind hirotonit tot de un sfant roman, Vasile de la Poiana Marului, si a ajuns in Moldova, la Neamt, unde a dezvoltat o "academie patristica si duhovniceasca", prin traducerile Filocaliei si ale Sfintilor Parinti in romana si in slavona.

"Cuvioase Parinte Paisie, luminatorul credinciosilor si podoaba calugarilor, roaga pe milostivul Dumnezeu ca sa mantuiasca sufletele noastre".


Mai multe puteti citi aici - http://sfintiromani.mmb.ro/?sf=9
http://www.crestinortodox.ro/diverse...chi-69546.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2012, 01:55:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Astazi il sarbatorim pe sf. Antonie de la Iezer, despre care am scris mai sus! :) tare ma bucur.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2012, 00:25:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Maine, 30 noiembrie, alaturi de Sf. Ap. Andrei, il sarbatorim si pe Sf. Andrei Saguna!!!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2012, 19:08:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Aveti aici un filmulet de anul trecut, cu aducerea moastelor sale la Catedrala din Sibiu, pe care nu a mai apucat sa o vada construita: http://www.youtube.com/watch?v=0P2vv...eature=related
Sunt sfintele moaste ale Sfantului Apostol Andrei, nu stiu daca sfantul Andrei Saguna are si sfinte moaste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari romani pe care masonii nu doresc sa-i cunoastem UNNOOM Generalitati 80 22.03.2013 03:01:16
Sa ne cunoastem...!!! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 112 29.10.2010 01:54:12
Sa ne cunoastem credinta de diacon Gheorghe Babut vidoveczandrei Resurse ortodoxe on-line 5 03.07.2010 18:04:09
De ce Dumnezeu nu ingaduie sa ne cunoastem momentul mortii? RusuDenisaFelicia Intrebari utilizatori 4 15.05.2010 22:56:46
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2007 00:22:02