Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2008, 16:33:46
IngerNegru IngerNegru is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2008
Mesaje: 21
Exclamation Scrierile Apocrife/Gnostice... ... adevar sau baliverne ??

Incă de la începuturile creștinismului au apărut anumite scrieri considerate de unii capi ai Bisericii Creștine ca fiind EREZII. De ce ? Cine le-a dat lor autoritatea de a recunoaște sau nu anumite texte ??
Vă propun să luăm pe rând aceste texte și aș vrea ca cei care se cred competenți să dea un răspuns. De ce episcopii Irineu din Lyon, Ignatius al Antiohiei și Atanasie al Alexandriei și+au permis să sorteze și să respingă anumite scrieri considerate de ei eretice. Și de ce la Conciliul de la Hippone din 393 și Cartagina din 397 nimeni nu s-a împotrivit acestor oameni ??

Și vom începe cu una dintre cele mai cunoscute evanghelii apocrife -- Evanghelia lui Petru



<b>EVANGHELIA LUI PETRU

I
1. Și pentru că nici unul dintre iudei n-a vrut să-și spele mâinile *nici Irod, nici judecătorii - Pilat s-a ridicat în picioare.
2. Atunci regele Irod a poruncit să-l ia pe Domnul zicându-le: "Faceți totul precum v-am zis!".
II
3. Acolo se afla și Iosif din Arimateea, prietenul lui Pilat și al Domnului. Știind el că au de gând să-l răstignească, s-a dus la Pilat și a cerut trupul Domnului, ca să-l îngroape.
4. Pilat a trimis la Irod să-i ceară trupul.
5. Și Irod i-a zis: "Frate Pilat, dacă nu l-ar fi cerut nimeni, noi înșine l-am fi îngropat, căci se apropie ziua sabatului și în Lege stă scris că soarele nu trebuie să apună peste vreun cadavru". Așadar l-au încredințat poporului iudeilor cu o zi înainte de sărbătoarea azimilor.
III
6. Iar aceștia, luând pe Domnul, îl tot înghionteau în fugă și ziceau: "Să-l schingiuim pe Fiul lui Dumnezeu, căci toată puterea lui este acum în mâinile noastre!".
7. După aceea l-au îmbrăcat în purpură și l-au așezat pe scaunul judecătorului zicându-i: "Să judeci cu dreptate, Rege al Israelului!".
8. Cineva a luat o cunună de spini și a pus-o pe capul Domnului.
9. Și unii care se aflau acolo îl scuipau în ochi, alții îl loveau peste față, iar alții îl tot împungeau cu o trestie rănindu-i trupul. Câțiva îl biciuiau zicând: "Asta-i cinstirea ce i se cuvine Fiului lui Dumnezeu!".
IV
10. Apoi au luat doi răufăcători și i-au crucificat de-o parte și de alta a Domnului. Iar Domnul tăcea, ca și cum n-ar fi simțit nici o durere.
11. Și ridicând crucea în picioare au scris pe ea: "Acesta este regele Israelului!".
12. I-au pus veșmintele în fața crucii, apoi le-au luat unul câte unul și le-au tras la sorți.
13. Dar unul dintre cei doi răufăcători a strigat la ei certându-i: "Noi suferim chinurile morții pentru relele pe care le-am făcut; cu ce v-a greșit însă Mântuitorul oamenilor?".
14. Atunci au prins și mai cumplită ură pe El și au poruncit să nu i se zdrobească picioarele, ca să moară în chinuri.
V
15. Era în miezul zilei când întunericul a cuprins Iudeea. Atunci s-a stârnit o mare zarvă și toți se temeau să nu apună soarele, căci Iisus trăia încă. Doar în Lege stă scris că soarele nu trebuie să apună peste un cadavru.
16. Atunci unul dintre ei a zis: "Dați-i să bea fiere cu oțet!". Și după ce le-au amestecat i-au dat să bea.
17. Au săvârșit de toate și s-au umplut până peste cap de păcate.
18. Mulți umblau cu făclii aprinse crezând că s-a făcut noapte.
19. Și Domnul a strigat: "Puterea mea, puterea mea, acum m-ai părăsit!". Zicând acestea a fost ridicat la cer.
20. Atunci catapeteasma Templului s-a rupt în două.
VI
21. După aceea au smuls cuiele din palmele Domnului și i-au așezat trupul pe pământ. Iar pământul s-a cutremurat și spaimă mare s-a făcut.
22. Când a ieșit soarele au văzut că era ceasul al nouălea.
23. Iudeii s-au bucurat foarte tare și au dat trupul lui Iosif din Arimateea, ca să-l îngroape. Acesta văzuse tot binele pe care l-a făcut Iisus.
24. Luând pe Domnul l-a spălat, l-a înfășurat într-o pânză de in și l-a astrucat în propriul lui mormânt cunoscut sub numele de Grădina lui Iosif".
VII
25. Atunci iudeii, bătrânii și preoții, dându-și seama ce rău și-au făcut singuri, au început să se lovească cu pumnii în piept și să se tânguie: "Vai de păcatele noastre; iată, se apropie judecata și sfirșitul Ierusalimului!".
26. Eu sufeream laolaltă cu ai mei, dar ne țineam ascunși, cu toată durerea din inima noastră. Căci eram căutați ca răufăcători și ca unii care vroiau să dea foc Templului.
VIII
27. După aceea am ținut post, ne-am așezat și am jelit toată ziua și toată noaptea până la sabat.
28. Atunci s-au adunat doctorii, fariseii și bătrânii căci auziseră că poporul murmură și se lovește cu pumnii în piept zicând: "Dacă la moartea lui s-au întâmplat atâtea minuni, să știți că e un mare sfint".
29. Înspăimântați, bătrânii s-au dus în grabă la Pilat și l-au rugat:
30. "Dă-ne câțiva soldați care să păzească mormântul aceluia, pentru ca nu cumva ucenicii lui să vină și să-i fure trupul iar poporul să creadă că el a înviat din morți și să se răzbune pe noi".
31. Pilat l-a trimis pe centurionul Petronius împreună cu mai mulți soldați, ca să păzească groapa. Doctorii și bătrânii iudeilor i-au însoțit.
32. Toți cei de acolo, împreună cu centurionul și soldații, au răsturnat o piatră uriașă peste intrarea mormântului.
33. Apoi au lipit pe ea șapte peceți și încropindu-și un adăpost au rămas de strajă.
IX
34. În ziua sabatului, dis-de-dimineață, o mulțime de oameni din Ierusalim și din împrejurimi a venit să vadă mormântul pecetluit.
35. În noaptea de dinaintea duminicii, pe când soldații făceau de strajă câte doi, s-a auzit un glas puternic în cer.
36. Și au văzut cerurile deschizându-se, iar doi bărbați strălucitori ca soarele au coborât din ele și s-au apropiat de mormânt.
37. Și piatra care fusese așezată la intrare s-a dat singură la o parte; atunci, descoperindu-se mormântul, cei doi tineri au intrat în el.
X
38. Văzând soldații una ca asta s-au dus și i-au trezit pe centurion și pe bătrâni.
39. Tocmai le povesteau ce văzuseră, când iarăși se arată, de data aceasta trei bărbați ieșind din mormânt - doi dintre ei sprijinindu-l pe al treilea - și-n urmă, însoțindu-i, o cruce,
40. iar capetele primilor doi ajungeau până la cer în timp ce capul Aceluia pe care-l țineau de mâini trecea dincolo de ceruri.
41. Și au auzit un glas de sus zicând: "Ai dus vestea celor adormiți?".
42. "Am dus-o", a venit răspunsul dinspre cruce.
XI
43. Atunci toți cei de față au început să se sfătuiască între ei dacă să meargă să-l înștiințeze pe Pilat.
44. Și pe când discutau ei, iată că din nou se deschid cerurile și un om coboară și intră în mormânt.
45. Îndată cei din preajma centurionului au părăsit mormântul pe care-l păzeau, au alergat în toiul nopții la Pilat și i-au povestit tot ce văzuseră. Iar la sfârșit au zis cu glas cutremurat: "Într-adevăr era Fiu al lui Dumnezeu".
46. Și răspunzându-le Pilat a zis: "Eu nu m-am pătat cu sângele Fiului lui Dumnezeu. Voi singuri ați hotărât așa".
47. După aceea s-au apropiat cu toții și l-au rugat stăruitor să poruncească centurionului și soldaților să nu vorbească despre ce-au văzut,
48. "căci, ziceau ei, mai degrabă să avem de ispășit un păcat mare în fața lui Dumnezeu decât să cădem în mâinile iudeilor și să fim omorâți cu pietre".
49. Iar Pilat a poruncit centurionului și soldaților să nu vorbească.
XII
50. În zorii zilei de duminică Maria Magdalena, ucenica Domnului *care nu făcuse la mormântul Domnului cele ce făceau de obicei femeile în amintirea morților dragi, și asta numai de frica iudeilor *
51. a luat cu ea câteva prietene și s-a dus la locul unde a fost așezat trupul lui Iisus.
52. Dar se temeau ca nu cumva să le vadă iudeii și ziceau: "Dacă n-am putut plânge și jeli în ziua când l-au răstignit, măcar s-o facem acum, la mormânt.
53. Cine însă ne va da la o parte piatra de pe gura mormântului, pentru ca noi, intrând, să putem sta lângă el și împlini cele de cuviință?
54. Căci uriașă mai era piatra aceea și ne temem să nu ne vadă careva. Dacă nu vom reuși s-o urnim din loc, măcar să punem la intrare tot ce-am adus întru pomenirea lui și să bocim lovindu-ne cu pumnii în piept pân-o trebui să ne întoarcem la casele noastre".
XIII
55. Și când au sosit au găsit mormântul deschis. S-au apropiat și privind cu luare-aminte înăuntru au văzut în mijlocul mormântului un tânăr minunat la înfățișare, îmbrăcat într-un veșmânt strălucitor, care le-a zis:
56. "De ce-ați venit? Pe cine căutați? Pe Cel care-a fost răstignit? A înviat și s-a dus. Iar dacă nu credeți, aplecați-vă și vedeți că nu mai este pe locul unde a fost întins. Căci a înviat și s-a întors acolo de unde a fost trimis".
57. Atunci femeile au fugit înspăimântate.
XIV
58. Sosi și ultima zi a azimilor. Mulți începură să se întoarcă la casele lor, căci sărbătoarea era pe sfirșite.
59. Noi, cei doisprezece ucenici ai Domnului, plângeam și eram triști. Ne-am întors acasă zdrobiți de cele întâmplate.
60. Iar eu, Simon Petru, și fratele meu, Andrei, am luat năvoadele și ne-am îndreptat spre mare. Cu noi se afla și Levi, fiul lui Alfeu, cel pe care Domnul...</b> (continuarea s-a pierdut)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2009, 02:44:15
pr_Mihai pr_Mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 1
Implicit Despre scrieri

Eusebiu de Cezareea în secolul IV clasifica scrierile după gradul lor de autenticitate. Și nu era vorba de autenticitatea autorului cât a concordanței dintre evenimentele relatate și Tradiția Bisericilor consacrate. Nu Eusebiu sau alți părinți ai primelor veacuri au clasificat scrierile, cât gradul de credibilitate dat de comunitățile a căror sorginte merge până la Apostoli. E vorba de Bisericile din orașele antice vechi, a căror întemeiere se leagă de propovăduirea apostolică în acele locuri. Ele erau niște comunități ecleziale cu autoritate, al cărui creștinism mergea până în secolul apostolic. Deci kerigma a stat la baza întemeierii lor. Aceste comunități vechi, protocreștine sunt cele care au dat tonul la omologarea sau neomologarea anumitor evenimente din viața Mântuitorului. Încă din timpurile apostolilor circulau versiuni ale aceluiași eveniment, asta nu înseamnă că evenimentul în sine nu a fost real. Însuși Sf. Apostol Pavel relatează că în timpul său circulau mai multe Evanghelii, dar a pus la îndoială seriozitatea unora. Gândiți-vă că în atunci abia unul din 10 oameni știa să scrie, deci gradul de alfabetizare fiind redus, aceste surse despre viața lui Hristos se transmiteau mai mult oral. Deci, dată fiind această oralitate ridicată, și gradul de expunere la falsificări era unul mare. Oamenii care-și transmit oral sau într-o formă mai puțin cultă informațiile, amplificau mult mai ușor un eveniment. Un eveniment transmis oral este supus unei mai mari flexibilități morfologice decât unul în scris. Unii dintre ei simțeau nevoia chiar să dea proporții mitice (nu din rea voință, ci chiar din pioșenie) evenimentului istoric Iisus Hristos. Dar odată ce mitizai un fapt real, îi confiscai și credibilitatea în posteritate. Cam așa arată fenomenul ce a cauzat scrierile paralele, varițiile de Evanghelie.
Însă toate menționează un adevăr, că a existat real o Persoană Iisus Hristos, iar de aici începe divergența. Unele texte arătau că este Fiul lui Dumnezeu, altele nu. Din unele texte se desprindea intenția de a demonstra dumnezeirea Fiului, altele aveau o poziție mai moderată, altele căutau s-o infirme. De fapt aceste evanghelii nu sunt toate specii literare ale aceluiași gen. Unele sunt biografii, adică insistă pe viața lui Hristos, altele demonstrații istorice ale unui fapt real, alte texte sunt scrisori, cum este Evanghelia după Luca (a cărui destinatar este „Preaputernicul Teofil”; deci o scrisoare extinsă la biografia lui Hristos), altele sunt poate simple constatări sau cronici ale timpului, așa cum se poate contura un portret al lui Hristos și din scrierile lui Iosif Flavius. Unele redau unanim niște evenimente, adică se aseamănă (evanghelii sinoptice), altele redau fapte izolate, singulare. Unele au autor cunoscut, altele autor incert, în unele hermeneuții și comentatorii au văzut discontinuități flagrante de stil literar la același autor, deci autenticitatea lor este pusă la îndoială. Toate aceste lucruri fac ca aceste texte să fie clasificate în credibile și mai puțin credibile. Azi se împart în omologumena (cărți canonice, a căror autenticitate este cel mai puțin contestabilă, care pledează pentru dumnezeirea lui Hristos, și ale căror texte sunt utilizate în cult) și antilogumena (cărți cu origine îndoielnică, care au discontinuități de stil, care nu rezistă unor aprecieri critice pertinente și care în primul rând nu dezvăluie nici măcar implicit ideea dumnezeirii lui Hristos). Pentru ca Hristos să fie Mântuitor este necesar ca să fie considerat Dumnezeu Întrupat, altfel, luat doar ca simplu om, nu poate mântui. Aceasta este ideea fundamentală care a stat la baza clasificării scrierilor vechi, deci și ale evangheliilor.
Sigur că izvoarele istorice ale textelor sacre se pot interpreta în n feluri, așa cum fac bunăoară canalele TV științifice, care ajung uneori la concluzii de o monstruozitate uriașă, și pe care conștiința istorică a creștinismului de bun simț nu le-a putut tolera vreodată. Există două feluri de istorii: una bineintenționată, care caută să redea cât mai fidel realitatea, să împărtășească o viziune cât mai aproape de adevăr, aceasta este istoria fără un interes curent; și o istorie confecționată, care caută să justifice o chestiune curentă pe o autoritate istorică. Aceasta din urmă voiește să convertească istoria într-un argument care să omologheze o opinie actuală.
Spriritul în care erau scrise acestea diferă în funcție de atitudinea autorului față de marea controversă a antichității și apoi a lumii: a existat o persoană numită Iisus, despre care toți câți mărturisesc că s-au întâlnit cu El au susținut apoi că este Însuși Dumnezeu înomenit. Și că a înviat din morți.
Toate scrierile redau adevăr, și cele omologumena și cele antilogumena. Dar primele într-o măsură mai mare, mai apropiată de crezul unui for interior natural omului (legea morală naturală de care vorbea Sf. Ap . Pavel), altele într-o măsură mai mică, mai departe de el. Neadevăr nu există, există doar Adevăr față de care te situezi mai aproape sau mai departe, mai părtaș sau mai puțin părtaș. Ca și ortodoxia, care este gândită ca o formă, ca un morfem și mai puțin ca un plasament ontologic. Ea nu e o teorie cât e o experiență. Cel mai ortodox este sfântul, el situându-se într-un grad mai mare de ortodoxie decât teoreticianul teologal nonpracticant.
Astfel și criteriul de adevăr al textelor vechi este dat de bunul simț al omului sincer, bineintenționat, de concordanța cu firescul sădit de Dumnezeu în el. Adevărul se dezvăluie celui care-l caută mai mult, iar cum Dumnezeu se gestionează din interiorul nostru spre exterior, și nu invers, așa și cu scrierile. Validitatea lor e dată de cei care rezonează intuitiv cu adevărul că Hristos este Dumnezeu înomenit pentru veșnicie, și sunt interesați de acest lucru. Iar intuiția este o acțiune inspirată, adică ține de lucrarea Duhului Sfânt, de aceea Părinții spun că Duhul Sfânt „validează” sau nu o scriere în conștiința celor care cred, iar la nivel colectiv, în conștiința Bisericii.
Hristos a înviat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2009, 03:25:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Adevărat a înviat și mulțumim frumos pentru informații!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2010, 17:29:21
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Intrebarea mea de bun simt ar fi: de ce din 12 apostoli doar 4 au scris evanghelii ????
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2010, 18:17:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IngerNegru Vezi mesajul
De ce ? Cine le-a dat lor autoritatea de a recunoaște sau nu anumite texte ??
Și de ce la Conciliul de la Hippone din 393 și Cartagina din 397 nimeni nu s-a împotrivit acestor oameni ??
Priveste consiliul Parohial al BOR. Tu vezi pe vre-un IPS sa sufle in fata lui Daniel? :) sau sufla vre-un aplau-dac in fata lui Ceausescu si a hotaririlor lui "sinodale"..sub nici o forma

Asa si atunci! Cei care au condus acele concilii/sinoade s-au inconjurat de oameni care "co-operau" nu de cei opinionati.

Lumea si mentalitatile nu s-au schimbat absolut deloc!

Noi in imaginatia noastra ne inchipuim ca cei de atunci erau cu mult mai virtuosi si mai guralivi/transanti decit noi...oha, de unde atita vointa in fata unor despoti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2010, 18:20:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Intrebarea mea de bun simt ar fi: de ce din 12 apostoli doar 4 au scris evanghelii ????
Acest lucru se datoreaza faptului ca cei 12 au vazut lucrurile in 12 feluri diferite..aici este problema!..si deasemenea nu coincideau cu cele ale lui Luca si Matei
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2010, 18:57:53
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit intebare

cum poate vorbi omul asta de bun simt cand il cheama :" sfantul Asteapta!", iara nu stiu pe unde prin profil, pomeneste in batjocura si de "pastele cailor" ?!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2010, 19:02:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit intrebare

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
cum poate vorbi omul asta de bun simt cand il cheama :" sfantul Asteapta!", iara nu stiu pe unde prin profil, pomeneste in batjocura si de "pastele cailor" ?!!!
De ce nu ai tu loc pe forum din cauza lui?

topicul se numeste "apocrife..." nu "Sf Asteapta"
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2010, 19:25:00
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Acest lucru se datoreaza faptului ca cei 12 au vazut lucrurile in 12 feluri diferite..aici este problema!..si deasemenea nu coincideau cu cele ale lui Luca si Matei
cei patru evanghelisti erau trei luca si matei
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2010, 19:47:17
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Evanghelia dupa Maria Magdalena

Mi se pare interesanta aceasta evanghelie. Ce credeti?

Evanghelia după Maria Magdalena CAPITOLUL 4 (paginile 1-6 conținând capitolele 1-3 s-au pierdut.) …materia va fi distrusă sau nu? 22) Mântuitorul a răspuns,... Întreaga Natură, întreaga Creație, toate creaturile există în interconexiune una față de alta, și ele vor fi resorbite din nou în propriile origini. 23) Deoarece natura materiei este resorbită în rădăcinile propriei sale naturi. 24) Fie ca cel care are urechi de auzit , să audă. 25) Petru a spus: Din moment ce ne-ai explicat totul, te rog răspunde-ne și la următoarea chestiune: Care este păcatul originar al lumii? 26) Mântuitorul I-a spus lui Petru, Nu exista așa ceva, dar se numesc păcate acele lucruri care sunt similare naturii adulterului. 27) De aceea, ceea ce este bun îți stă în preajmă, ca esență a fiecărei naturi în scopul re-creării ei din propriile rădăcini. 28) Apoi El a continuat spunând, De aceea te îmbolnăvești și mori, pentru că ești lipsit de ceea ce te poate vindeca. 29) Fie ca cel ce are minte de înțeles, să înțeleagă.
30) Materia naște o pasiune fără precedent, care derivă din ceva opus naturii. Apoi ia naștere o tulburare în întregul corp. 31) De aceea Eu vă spun vouă, fiți încrezători, iar dacă sunteți descurajați atunci fiți încrezători în prezența diferitelor forme ale naturii. 32) Fie ca cel ce are urechi de auzit, să audă. 33) Atunci când Cel Preamărit a spus , El I-a binecuvântat pe toți, spunând, Pacea să fie cu voi, primiți pacea Mea în voi înșivă. 34) Dar luați aminte că nimeni nu vă conduce aiurea spunându-vă “Luați-o pe aici sau pe dincolo”. Pentru că Fiul Omului e deja în voi. 35) Urmați-l ! (pe acela care este în voi – n.t.) 36) Cei care îl caută37) Mergeți apoi și propovăduiți evanghelia Regatului (ceresc n.t.) 38) Nu scrieți legi dincolo de cele ce v-au fost arătate, și nu dați o lege asemenea unui legiuitor căci veți fi limitați de aceasta. 39) Când a spus aceasta, El se îndepărta. CAPITOLUL 5 1) Dar ei erau îndurerați. Au plâns cu amărăciune, spunând, Cum Doamne să mergem la Gentiles și să propovăduim evanghelia Regatului (din ceruri n.t.) al Fiului Omului ? Dacă ei nu L-au cruțat, ne vor cruța pe noi ? 2) Atunci Maria s-a ridicat în picioare, I-a binecuvântat pe toți și le-a spus: confraților, nu plângeți și nu fiți îndurerați și nici șovăielnici, pentru că Grația Sa va fi cu voi și vă va proteja. 3) Mai degrabă, haideți să ne rugăm pentru Măreția Sa, pentru că El ne-a pregătit și ne-a făcut Oameni. 4) Când Maria a spus aceasta, le-a convertit tuturor inimile către Bine, și ei au început să discute despre cuvintele Mântuitorului. 5) Petru I-a spus Mariei: Soră, știm că Mântuitorul te-a iubit pe tine mai mult decât pe celelalte femei. 6) Spune-ne cuvintele Sale pe care ți le amintești, și pe care noi nu putem (să ni le amintim n.t.), sau pe care nici nu le-am auzit. 7) Maria le-a răspuns, Ceea ce vă este ocultat vă va fi dezvăluit. 8) Și a început să le vorbească în aceste cuvinte: Eu, spuse ea, L-am văzut pe Dumnezeu într-o viziune și I-am spus, “Doamne, azi Te-am văzut într-o viziune”. El mi-a răspuns, 9) Binecuvântată ești tu care nu te-ai îndoit de Mine. Pentru că unde mintea îți este, acolo îți sunt și comorile. 10) I-am răspuns, O Doamne, cum vede cel care Te vede (percepe n.t.) în viziune, o face prin spirit sau prin suflet? 11) Mântuitorul I-a răspuns, El nu vede nici prin suflet nici prin spirit, ci prin mintea care se află între cele două și care … (din păcate manuscrisul s-a pierdut de la paragraful 11 la 14)
Capitolul 8 . . . (de) acesta. îl vor găsi
10) Și Dorința a spus, nu te văd coborând, dar acum te văd urcând. De ce minți din moment ce îmi aparții? 11) Sufletul I-a răspuns, Te văd. Tu nu m-ai văzut și nici nu m-ai recunoscut. Ți-am servit drept înveliș dar nu M-ai cunoscut. 12) Când a spus aceasta, el (sufletul) s-a îndepărtat voios. 13) Din nou a venit la a 3-a putere (barieră, n.t.), care se numește Ignoranța. 14) Puterea (Ignoranța n.t.) a întrebat Sufletul, spunând, Unde pleci? În slăbiciune ești legată. Dar (de n.t.) ești legată; nu judeca! 15) Și Sufletul a spus, De ce mă judeci, cu toate că eu nu (te-am n.t.) judecat? 16) Am fost legată, chiar dacă am fost nelegată. 17) Nu am fost conștientizată. Dar am conștientizat că Totul a fost dizolvat, atât cele pământești cât și cele cerești. 18) Când Sufletul a învins ce-a de-a 3-a putere (barieră n.t.), s-a ridicat și a văzut-o pe a 4-a, care a luat 7 forme. 19) Prima formă este Întunecimea , a doua este Dorința, a treia este Ignoranța, a 4-a este Frica de Moarte, a 5-a este Lumea Materială, a 6-a este Prostia iar a 7-a este Răzbunarea. Acestea sunt cele 7 "elemente" (tentații n.t.) ale Puterii. 20) Ei au întrebat Sufletul, De când ai devenit sclavul oamenilor, sau încotro te îndrepți, cuceritor al spațiului ? 21) Sufletul a răspuns, Ceea ce m-a ferecat a fost ucis, și ceea ce m-a făcut să revin a fost depășit,
22) și Dorința a fost ferecată iar Ignoranța a murit. 23) Într-un eon am fost eliberat dintr-o Lume, și dintr-o formă în alta, și din încătușarea uitării care e efemeră. 24) Din acel moment, la voință, eu mă odihnesc o vreme, un anotimp, un eon, în liniște. CAPITOLUL 9 1) Când Maria a spus acestea, a intrat într-o stare de liniște, deoarece până în acest punct Mântuitorul I-a vorbit. 2) Dar Andrei, a răspuns confraților săi, Spuneți ceea ce vreți să spuneți despre ea. Eu ,cel puțin, nu cred că Mântuitorul I-a spus toate acestea. Cu siguranță aceste învățături sunt ciudate.
3) Petru le-a răspuns și a vorbit despre aceste lucruri. 4) El I-a întrebat despre Mântuitor: A vorbit el în intimitate cu vreo femeie și nu în fața noastră? Să ne întoarcem cu toții și să ascultăm ce I-a spus ei? A preferat-o pe ea înaintea noastră? 5) Atunci Maria a plâns și I-a spus lui Petru, Fratele meu Petru, tu ce crezi? Crezi că mi-am imaginat eu toate acestea, sau că mint în ceea ce privește Mântuitorul? 6) Levi a răspuns lui Petru, Petru tu ai fost întotdeauna foarte capricios. 7) Acum înțeleg de ce ești pornit împotriva femeii ca în fața unui dușman. 8) Dar dacă Mântuitorul a făcut-o demnă, cine ești tu să o respingi? Cu siguranță Mântuitorul o cunoaște prea bine. 9) De aceea El a iubit-o mai mult decât pe noi. Mai degrabă ar trebui să ne fie rușine pentru că ne-a spus să propovăduim evanghelia și nu să stăm să ne judecăm unii pe alții sau să facem alte legi, dincolo de ceea ce El ne-a spus. 10) Și când au auzit aceasta, au început să proclame și să propovăduiască învățătura. Aceasta e Evanghelia după spusele Mariei Magdalena, din epistolele originale Papyrus Berolinensis 8502. Traducerea și adaptarea: Popescu ...
(Vezi și alte Evanghelii apocrife, n.r.)

Am incercat sa atasez textul, dar nu mi-a iesit. :)

Last edited by maria-luisa; 27.05.2010 at 20:12:00.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apocrife, evanghelii, gnostice



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Adevar si obiectivitate Traditie1 Generalitati 72 06.02.2011 14:51:35
Adevar sau Fictiune? ElusiveWolf Generalitati 21 01.09.2009 01:27:29
Cum facem diferentiem/recunoastem scrierile ne-ortodoxe? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 2 11.08.2009 23:54:48
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 24.04.2009 23:04:50