Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2009, 09:37:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
eu cred ca si animalele au un sufletel al lor, si am citit undeva ca ele nu vor fi judecate, ca oamenii, ci vor fi toate in Rai.
Cu siguranta ca aniimalele au un suflet. In primele secole, prin suflet se desemna viata. Aceasta putea fi rationala sau irationala, de aceea pentru sufletul omenesc se folosea notiunea de suflet rational, iar in cazul animalelor de suflet irational. Spre deosebire de sufletul omenesc, sufletul animalelor dispare in urma mortii- Sfantul Grigorie Palama. Nu putem vorbi despre o nemurire a sufletului animalului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2009, 11:47:27
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

eu am avut doi caini care mi-au murit. amandoi cancer. pe primul l-am lasat sa moara cand a fost sa fie, dar s-a chinuit mult, a fost tare urat si pentru el si pentru noi. atunci am considerat ca nu noi i-am dat viata, deci nu noi avem dreptul sa i-o luam. la al doilea caine - o catzea, tot cancer tot la ficat, dar in seara celei de-a treia zi de suferinta grea, cand am stiut clar ca nu se mai poate face nimic, ca nu facem decat sa o chinuim, dupa ce ne-am consultat si cu preotul nostru duhovnic, am decis sa ii faca doctorul ultima injectie, ca sa nu se mai chinuie.

am inteles ca si animalele au suflet, dar nu ca oamenii, un altfel de suflet, spunea cineva aici, unul rational.

mie imi place sa cred ca au un rai al lor, unde cei doi caini ai mei alearga acum impreuna si se joaca si sunt fericiti si frumosi asa cum i-am stiut noi, si cum ne-au incantat noua vietile.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.07.2009, 18:49:09
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cu siguranta ca aniimalele au un suflet. In primele secole, prin suflet se desemna viata. Aceasta putea fi rationala sau irationala, de aceea pentru sufletul omenesc se folosea notiunea de suflet rational, iar in cazul animalelor de suflet irational. Spre deosebire de sufletul omenesc, sufletul animalelor dispare in urma mortii- Sfantul Grigorie Palama. Nu putem vorbi despre o nemurire a sufletului animalului.
f buna explicatia. am stiut-o doar pe jumatate(parte de dupa moarte)
multumesc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.07.2009, 22:48:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
eu am avut doi caini care mi-au murit. amandoi cancer. pe primul l-am lasat sa moara cand a fost sa fie, dar s-a chinuit mult, a fost tare urat si pentru el si pentru noi. atunci am considerat ca nu noi i-am dat viata, deci nu noi avem dreptul sa i-o luam. la al doilea caine - o catzea, tot cancer tot la ficat, dar in seara celei de-a treia zi de suferinta grea, cand am stiut clar ca nu se mai poate face nimic, ca nu facem decat sa o chinuim, dupa ce ne-am consultat si cu preotul nostru duhovnic, am decis sa ii faca doctorul ultima injectie, ca sa nu se mai chinuie.

am inteles ca si animalele au suflet, dar nu ca oamenii, un altfel de suflet, spunea cineva aici, unul rational.

mie imi place sa cred ca au un rai al lor, unde cei doi caini ai mei alearga acum impreuna si se joaca si sunt fericiti si frumosi asa cum i-am stiut noi, si cum ne-au incantat noua vietile.
Cu siguranta daca ar fi fost asa Dumnezeu ne-ar fi descoperit. Nu trebuie sa uitam ca doar omul a fost creat dupa "chipul" lui Dumnezeu si tinde la infinita "asemnare" cu El.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.07.2009, 01:21:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Raiul "exclusivist"

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Spre deosebire de sufletul omenesc, sufletul animalelor dispare in urma mortii- Sfantul Grigorie Palama. Nu putem vorbi despre o nemurire a sufletului animalului.
asa o fi, teoretic... practic, ramane de vazut. in Sfanta Scriptura scrie ca Hristos Domnul a zis "In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri..." . ei bine, in coltisorul meu de Rai, daca da Domnul sa ajung si eu acolo, as vrea sa fie si caini si pisici si flori si pomi, adica exact ca aici, doar ca "un pic mai perfect"!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2009, 09:18:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
asa o fi, teoretic... practic, ramane de vazut. in Sfanta Scriptura scrie ca Hristos Domnul a zis "In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri..." . ei bine, in coltisorul meu de Rai, daca da Domnul sa ajung si eu acolo, as vrea sa fie si caini si pisici si flori si pomi, adica exact ca aici, doar ca "un pic mai perfect"!
Să fi sigură Mirela, că cei ce vor ajunge în Împărăția lui Dumnezeu, vor avea parte de toate bucuriile vrednice unor suflete luminate. Nimic din cele bine plăcute nouă și lui Dumnezeu nu vor lipsi. Deci dacă ți-au plăcut florile, dragă Mirela, de flori vei avea parte și multe, multe alte bucurii. Nimic nu li se refuză celor vrednici și bine plăcuți Lui, dar cel mai important până atunci este "trecerea testului", o trecere ce nu poate fi posibilă fără marea Lui milostivire, dar să avem și noi un gram de bunăvoință. Multă nădejde ! ! ! .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.07.2009, 17:38:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LOREDANAPOPESCU Vezi mesajul
Buna seara! Sunt noua pe acest forum.sper ca voi gasi aici oameni intelegatori care imi vor da niste raspunsuri pertinente.sunt intr-o mare dilema.am gasit pe strada acum 3 zile o pisicuta care se tara in fata mea.mergea cu labutele din fata iar pe cele din spate le tara ca pe un pachet,de parca n-ar fi facut parte din corpul ei.am ramas stupefiata de acea imagine,uitand si de ce plecasem de fapt de acasa.am luat pisicuta si am alergat prin ploaie catre un medic veterinar plangand si vorbind continuu cu ea ca sa o linistesc.acolo mi-a spus ca are coloana rupta si ca nu se mai poate face nimic pentru ea,decat sa o eutanasieze ca sa o scape de dureri.cand am auzit asta,am inceput pur si simplu sa plang groaznic de tare fara sa ma mai gandesc ca se uita lumea la mine.ma durea inima,tot corpul.ma vedeam mica si fara putere ca sa fac ceva pentru biata pisicuta.vazandu-ma in halul ala de disperata,doctorita mi-a zis sa o iau acasa intr-o cutie si sa-i dau sa manance cate putin si,ca, daca o sa faca pipi si caca normal,o sa-si revina,iar daca o sa se umfle ca un balon,inseamna ca nu se mai poate face nimic.am plecat acasa cu pisicuta.eram ca o drogata la fata.ma gandeam continuu cum sa fac sa o salvez.am ajuns acasa,am inceput sa-i dau sa manance,la un moment dat chiar torcea si se spala pe labute.am urmarit-o o zi,a mancat de mancat.....dar...exact cum a zis doctorita....s-a umflat ca un balon si a inceput sa faca pipi pe ea fara sa controleze asta.terminata de durere,am dus pisica la veterinar din nou si acolo mi-a dat verdictul.mi-a spus ca nu-si mai revine,ca nu mai traieste decat max 2 zile,ca incet incet organele interne nu-i vor mai functiona...si mi-a spus ca nu are efectiv ce sa-i faca.terminata de durere am acceptat eutanasierea.mangaiam pisicuta si urlam efectiv.i-am spus ca va fi fericita,ca se va juca acolo sus cu toate pisicutele mele care nu mai sunt.sunt impietrita de durere de atunci.nu-mi mai revin.si de la serviciu am plecat pentru ca mi-a fost ingrozitor de rau.este prima data cand am acceptat eutanasia.nu m-am gandit niciodata ca voi fi pusa intr-o asemenea postura.sunt ingrozita de durere.si acum vin si va-ntreb,este bine ce am facut?accepta biserica ortodoxa ce am facut eu? Am facut pacat? Astept raspunsuri sincere si va rog, nu ma judecati aspru.sunt o mare iubitoare de animale.nu am facut niciodata rau animalelor,ba chiar am si acasa caini si pisici si sunt foarte fericiti si iubiti.va multumesc anticipat.
Ai facut bine si ai optat pentru cea mai umana solutie posibila intr-o astfel de situatie.
Ti-ai fi facut pacat cu ea daca o lasai sa moara in chinuri groaznice,pentru ca asta s-ar fi intamplat sigur.
Si eu am fost nevoita sa eutanasiez animale care nu mai puteau fi salvate si se chinuiau infiorator.
Este dureros,insa,uneori e singura solutie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2009, 17:40:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Spre deosebire de sufletul omenesc, sufletul animalelor dispare in urma mortii- Sfantul Grigorie Palama. Nu putem vorbi despre o nemurire a sufletului animalului.
Din pacate nu pot fi de acord,cu tot respectul,desi nu cred ca este cazul sa intram intr-o filozofie pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2009, 17:44:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu iubesc animalele mult.
Nu sunt adepta eutanasiei nici la oameni si nici la animale.
Si intr-un caz disperat in care nu se mai poate face nimic cum procedezi?Stai si te uiti la animal cum se zvarcoleste in fata ta pana isi da duhul?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.07.2009, 23:10:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din pacate nu pot fi de acord,cu tot respectul,desi nu cred ca este cazul sa intram intr-o filozofie pe aceasta tema.
Nu este o chestiune de filosofie, ci de dogma. Nu cred ca putem avea temeiuri scripturistice pentru a sustine nemurirea sufletului unui animal. Nu avem o dovada clara in revelatia dumnezeiasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46