Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.12.2009, 23:47:52
Grindcore's Avatar
Grindcore Grindcore is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta da, un conducator fara multa activitate cerebrala pozitiva iti poate crea multe neplaceri si suferinte.
Dar pedeapsa este pana la urma aplicata de Dumnezeu si in concluzie El este cel Imoral...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.12.2009, 00:01:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grindcore Vezi mesajul
Dar pedeapsa este pana la urma aplicata de Dumnezeu si in concluzie El este cel Imoral...
Deloc! Tu cind il urechezi pe fi-tu, daca-l ai, o faci din imoralitate sau din IUBIRE?...exact! ..o faci pentru CA-TI PASA de el!..asa si El :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.12.2009, 00:07:37
Grindcore's Avatar
Grindcore Grindcore is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Nu cred ca urecheaza nimeni un copil fara vreun motiv. Despre asta vorbesc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.12.2009, 00:25:33
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grindcore Vezi mesajul
Nu cred ca urecheaza nimeni un copil fara vreun motiv. Despre asta vorbesc.
Motive in Romania sunt cu duiumul... pentru faptul ca multi dintre noi suntem hoti, mincinosi patologici, suntem pedepsiti pentru lene, puturosenie, pentru ca nu ne aplecam sa adunam mizeria din fata caselor, multi suntem grandomani, samd

In alte tari Dumnezeu ii bate pentru alte lucruri LOCALE insa poate nu pentru cele specifice tarii noastre, de aceea le percepem diferit sqau chiar deloc, insa probleme au si ei, nu-ti fa nici o grija

Insa in tara, astia suntem si asta reusim deocamdata sa vomitam, sa regurgitam ca presedinte pentru tara noastra. Noi altceva nu putem sa cream si sa votam decit oligofreni. Asta este, cu astia defilam si ca urmare ii respectam...deoarece este de la Dumnezeu!..Porunca Hristica cum ne-a amintit Traditie1
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.12.2009, 09:15:02
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Nu cred ca Basescu e unsul lui Dumnezeu. Unsul lui Dumnezeu e cel care sta aproape de Dumnezeu, de credinta dreapta, care respecta poruncile Lui. Trebuie sa facem o distinctie clara intre voia lui Dumnezeu si ingaduinta lui Dumnezeu. Dumnezeu nu voieste ca oamenii sa fie condusi de tirani, de dictatori, de comunisti, dar ingaduie lucrul asta. Am citit intr-o carte si parintele Iustin parca, spunea ca tara noastra sufera acum din cauza pacatelor poporului. Parintele mai spunea ca desi poate parea un paradox, situatia grea prin care trece tara noastra e o binecuvantare de la Dumnezeu, pt ca prin suferinta asta si prin necazurile astea, o parte din oameni, nu toti, se intorc cu fata la Dumnezeu, pt ca se stie ca omul cand e in suferinta se apropie cel mai mult de Dumnezeu. Parintele mai spunea referitor la cei din occident, la Franta, SUA, UK, Italia, Germania, si celelate tari dezvoltate, ca aceia sunt vrednici de plans, Dumnezeu a uitat de ei, si i-a lasat in plata lor, pt ca Dumnezeul lor acum este banul si de aici toate pacatele, erezia, desfranarea, avortul, furtul si toate celelalte. Deci sa fim siguri ca Dumnezeu ingaduie toata situatia asta grea din Romania, din iubire, pt ca Ii este mila de noi, si vrea sa ne intoarcem la el. Mai spunea parintele Iustin, precum si parintele Nicolae Velimirovici al sarbilor, ca daca vrem sa se schimbe ceva in tara asta si in lumea asta, trebuie in primul rand sa ne schimbam noi, si prin schimbarea noastra se vor schimba si ceilalti. Am vazut ca s-a pus intrebarea de ce sufera si cei care duc o viata dreapta. Nimeni nu este fara de pacat, asa ca toti suferim. Si nu trebuie sa-i cerem noi socoteala lui Dumnezeu, ca suntem nebuni daca facem asta. Daca oamenii din tara asta si din lumea asta ar fi cu adevarat aproape de Dumnezeu, atunci Dumnezeu nu ar ingadui sa fim condusi de oameni rai. Daca nu intelegem aceste lucruri din pvdv duhovnicesc, si incercam sa le intelegem doar dpdv rational si material, nu o sa ajungem la lumina. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.12.2009, 09:26:04
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

mi se pare desuet sa se vorbeasca politica pe acest site
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.12.2009, 12:57:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Antonia , putem oare lasa VT o clipa si privi faptele. Putem oare aduce dovezi rezonabile nu legende ca o natie este batuta de soarta prin conducatori din cauza pacatelor?

Oare exista pe pamint o natie mai putin pacatoasa decit alta?...si totusi uite ce bine o duc altii, efectiv ca-n sinul lui Avraam...INCA DE PE PAMINT!
Tu iei in calcul numai aspectele materiale. Din punct de vedere crestinesc, aceasta e o gresala. De ce? Noi nu ne-am nascut sa ne imbogatim in cele materiale, ci in cele spirituale, sa accedem spre sfintenie, spre fericirea vesnica.

E o gresala fantastica pe care-o facem cu totii atunci cand deplasam accentul de pe a fi pe a avea.

Da, poate ca din punct de vedere material unii o duc mai bine. Dar oare din punct de vedere spiritual cum o duc acestia? Privind din aceasta perspectiva, imi fac griji pentru soarta saracilor care nu au unde sa lucreze si pentru cei care-si vor pierde mantuirea din cauza domniei pacatului. Si pentru bietii copii care vor gasi din ce in ce mai greu cate un om intelept care sa le spuna o vorba buna.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.12.2009, 13:20:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrei, oare atat de mult am saracit, incat Dumnezeu nu a gasit un om mai bun decat Basescu? Nu-l vad ca pe un uns. Ungerea era facut de un patriarh, profet, un om ales al lui Dumnezeu. Iar aici nu e vorba de asa ceva. E adevarat ca mai plange din cand in cand, dar plansul sau nu e unul adus de zdrobirea inimii.

Nu stiu cati s-au rugat lui Dumnezeu sa ne daruiasca cel mai potrivit presedinte. Nu stiu cati au cerut luminarea mintii in a alege. Cred ca multi s-au multumit cu o umbrela, o suma de bani, cateva emisiuni de manipulare ... si asa au decis de partea cui sunt.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.12.2009, 13:33:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Andrei, oare atat de mult am saracit, incat Dumnezeu nu a gasit un om mai bun decat Basescu? Nu-l vad ca pe un uns. Ungerea era facut de un patriarh, profet, un om ales al lui Dumnezeu. Iar aici nu e vorba de asa ceva. E adevarat ca mai plange din cand in cand, dar plansul sau nu e unul adus de zdrobirea inimii.

Nu stiu cati s-au rugat lui Dumnezeu sa ne daruiasca cel mai potrivit presedinte. Nu stiu cati au cerut luminarea mintii in a alege. Cred ca multi s-au multumit cu o umbrela, o suma de bani, cateva emisiuni de manipulare ... si asa au decis de partea cui sunt.
Da, ai dreptate Costel, dar mult mai trist este că a pătruns atât de mult politica pe acest forum ORTODOX !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.12.2009, 14:18:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este scris:
Orice cirmuire este de la Dumnezeu!
Ca urmare trebuie respectata!

si deasemenea sa nu uitam ca

Asa cum Unsul lui Dumnezeu raspunde pentru pacatele lui el va raspunde la Judecata si pentru pacatele supusilor lui, pacate pe care le putea preveni!

De aceea a fi presedinte este o mare responsabilitate !
Nu este unsul lui Dumnezeu, ca Unsul lui Dumnezeu shi alesul Sau este Regele Mihai, ci Basescu este ales de poporul creshtin, de cetatzenii romani de pretutindenea, este lasat de Dumnezeu ca mai degraba sa fie el ales de popor decat geoana urmashul lui isarescu-iliescu in alegerile din 2009...,

eu l-am votat in turul I shi n-am fost la vot in turul II dar l-am sustzinut shi il sustzin iar azi am daruit sper ca de la Domnul viitorul partid pentru care sa am cu cine sa votez pe viitor daca il vor forma cineva.

UCS-Carol al II-lea

Last edited by vsovi; 10.12.2009 at 14:24:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
Declaratiile dlui Basescu,referitoare la Israel,un pericol pentru Romania mihailt Generalitati 17 16.01.2012 21:53:20
A murit mama lui Basescu Mirela0110 Generalitati 14 06.10.2010 23:49:01
Adresa de mail basescu annajanette Generalitati 51 26.06.2010 09:58:19
Cine este Aliodor Manolea colaborator al dlui Traian Basescu? mihailt Generalitati 2 12.03.2010 19:00:26