Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.12.2006, 23:32:26
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Tot nu pricep ce e pe forumul asta: tuna si va aduna?! Pe alte forumuri nu s-ar intampla lucrul acesta, caci imediat administratorii le-ar sterge conturile. Dar aici poate sa calce oricine credinta ortodoxa si numele lui Iisus Hristos, a Maicii Sale si a Sfintilor, in picioare, caci nu va pati nimic si va zburda vesel pe pajistea intinsa a forumului, prin toate topicurile, dandu-si cu parerea.
La urma urmei cred ca este "cel mai tare" forum ortodox, caci prea putin gasesti cu cine sa vorbesti despre credinta ta,avand voie sa postezi ce te taie mintea. Ce daca exista reguli de utilizare a forumului; cine le baga in seama? Aici trebuie sa ai un vocabular colorat si sa stii cat mai putine lucruri despre ortodoxie( si alea daca se poate eronate), si atunci sa te tii, frate, cum creste audienta.
Cred ca ni s-a dus vestea de cat de "ortodocsi" suntem!
Imi pare rau daca am suparat pe cineva, dar acesta este adevarul care doare!
Doamne ajuta!
Mioara, credinta nu inseamna numai o stare de pace si bucurie...inseamna si o permanenta cautare si momente de indoiala, si de bruiala si de revolta.... De ce te miri asa de mult? Eu m-as bucura mai mult in locul tau pentru ca intri in contact cu oamenii care au nevoie de mai mult asa cum si tu ai avut nevoie de mai mutla credinta...

Imi place la multi dintre cei care nu sunt de acord cu credinta ca sunt sinceri in ceea ce spun....ramane de vazut daca sunt sinceri si dupa ce gasesc anumite impulsuri, anumite raspunsuri si daca intr-adevar ceea ce gasesc aici ii pune pe ganduri si ii determina sa isi ghideze mai bine cautarea. E o provocare si pentru ei.

Iar tu, precum stii, esti datoare sa ii ajuti pe cei ce au deschidere, dar fara sa ii cunosti nu ii vei putea ajuta. Lasa-i sa se exprime, totusi n-au spus lucruri urate depsre sfinti. Au spus doar ca nu cred, uneori intr-o forma un pic mai personala...

Vestea cat suntem de „ortodocsi” e dusa de mult si nu datorita acestui site, ci datorita modului in care ne traim credinta la nivel general.

Toate cele bune, nu e chiar asa de grav cum ti se pare!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.12.2006, 23:45:19
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de mioara
Tot nu pricep ce e pe forumul asta: tuna si va aduna?! Pe alte forumuri nu s-ar intampla lucrul acesta, caci imediat administratorii le-ar sterge conturile. Dar aici poate sa calce oricine credinta ortodoxa si numele lui Iisus Hristos, a Maicii Sale si a Sfintilor, in picioare, caci nu va pati nimic si va zburda vesel pe pajistea intinsa a forumului, prin toate topicurile, dandu-si cu parerea.
La urma urmei cred ca este "cel mai tare" forum ortodox, caci prea putin gasesti cu cine sa vorbesti despre credinta ta,avand voie sa postezi ce te taie mintea. Ce daca exista reguli de utilizare a forumului; cine le baga in seama? Aici trebuie sa ai un vocabular colorat si sa stii cat mai putine lucruri despre ortodoxie( si alea daca se poate eronate), si atunci sa te tii, frate, cum creste audienta.
Cred ca ni s-a dus vestea de cat de "ortodocsi" suntem!
Imi pare rau daca am suparat pe cineva, dar acesta este adevarul care doare!
Doamne ajuta!
Mioara, credinta nu inseamna numai o stare de pace si bucurie...inseamna si o permanenta cautare si momente de indoiala, si de bruiala si de revolta.... De ce te miri asa de mult? Eu m-as bucura mai mult in locul tau pentru ca intri in contact cu oamenii care au nevoie de mai mult asa cum si tu ai avut nevoie de mai mutla credinta...

Imi place la multi dintre cei care nu sunt de acord cu credinta ca sunt sinceri in ceea ce spun....ramane de vazut daca sunt sinceri si dupa ce gasesc anumite impulsuri, anumite raspunsuri si daca intr-adevar ceea ce gasesc aici ii pune pe ganduri si ii determina sa isi ghideze mai bine cautarea. E o provocare si pentru ei.

Iar tu, precum stii, esti datoare sa ii ajuti pe cei ce au deschidere, dar fara sa ii cunosti nu ii vei putea ajuta. Lasa-i sa se exprime, totusi n-au spus lucruri urate depsre sfinti. Au spus doar ca nu cred, uneori intr-o forma un pic mai personala...

Vestea cat suntem de „ortodocsi” e dusa de mult si nu datorita acestui site, ci datorita modului in care ne traim credinta la nivel general.

Toate cele bune, nu e chiar asa de grav cum ti se pare!
Sa crezi tu ca nu e asa de grav. Ia citeste matale la "pelerinaje" si la "Sf. Ignatie Brancianinov" ce a putut posta!Si inca nu s-a oprit; pana dimineata are tot timpul.
Poti sa imi spui si mie ce ai rezolvat cu blandetea in dialogul cu veretreng? Da, sunt de acord sa il ajut pe cel care il cauta cu adevarat pe Hristos, dar nu sunt de acord cu cei care terfelesc numele lui Iisus ,a Maicii Domnului, si a Sfintilor.
Apropo, maine il sarbatorim pe Sfantul Nicolae. Ce i-a facut el lui Arie cand a inceput cu ereziile lui? I-a tras doua palme:nu una, doua, si alea in plin Sinod! Iar dupa cand era inchis, cine a venit la el? Iisus Hristos care i-a dat Evanghelia si Maica Domnului care i-a dat omoforul. Iar cei blanzi cu ereziile lui Arie au trebuit sa recunoasca ca au gresit. Poate esti mai sfant si mai priceput decat Sfantul Nicolae si rezolvi tu cu duhul blandetii ceea ce nu au reusit sa rezolve sfintii. Sunt foarte curioasa ce raspuns vei primi de la dansan, daca iti va raspunde...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.12.2006, 23:59:53
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Dragi prieteni ortodocsi,iata cum vad eu societatea prin ziua de azi:Astazi am asistat la spovedania si impartasirea a 150 de copii din clasele 1-4.Au fost ca niste ingeri.Biserica era arhiplina si ei toti in genunchi isi spuneau pacatele.Era inaltatore atmosfera.Ieri am cunoscut un domn ortodox care pana acum a fost iehovist.S-a botezat la maturitate in ritul ortodox.Spunea ca a fost ca un vis urat.Acestea sunt fapte din Romania de azi si mai precis dintr-un orasel din moldova.Ortodoxia are viitor. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.12.2006, 00:14:51
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Dansan tu te-ai regasi printre cei 150 de copii ce s-au impartasit cu post rugaciune si marturisire de pacate?Dar tu Iosif care tii partea tuturor ereticilor?Si sa-mi fie cu iertare tonul,dar trebuie cateodata sa punem punctul pe "I"Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.12.2006, 01:59:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Iosif,
tatal ratacitilor . Iti doresc mult spor in munca de lamurire si de luminare care o duci cu toti hulitorii Lucrurilor Sfinte .
Daca cumva te intereseaza , stii care-i parerea mea ? Si daca nu te intereseaza tot asta e :
Vrei sa-ti etalez talentul tau de superexpert in cunoasterea si aprecierea omului ,
te doare in spate , sa nu zic altfel , ca-si bat joc de Lucrurile Sfinte , important e ca tu un foarte bun combatant esti , poate iti stingi singur mainile la urma
felicitindu-te ce grozav ai fost !!!!1
Ai pe cineva care urmareste postarile tale caruia vrei sa-i faci impresie ? Numai frica si Dragoste de Dumnezeu nu arati . De unde stiu eu ? Asta se vede , impresia asta o creezi . Nu trebuie sa ma lamuresti pe mine ?
Bine e ca faci ce faci ,dar m-asi bucura daca ti-ai lua "sleahta de nebuni "si te-ai duce cu ei sa le deschizi un seminar .
Te rog incearca sa intelegi ca intreci limita ,imi vine sa vomit .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.12.2006, 09:15:53
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Mioara,

E adevarat ce spui si inteleg ca nu ne pica bine. Insa intreaba-te daca pentru cei care nu inteleg valorile crestine, este vreo diferenta intre sfinti si pacatosi? Si oare in acelasi timp, tu ca si credincioasa nu ai auzit de sfatul Sf. Ap Pavel, Galateni 6,1. Sau nesocotesti Scriptura. In primul rand esti datoare cu duhul blandetii si dupa aceia cu palme. Nu cred ca parerea lui Dansan ar declansa aceleasi probleme declansate de parerea lui Arie si nici nu cred ca noi suntem Sfinti ca sa dam palme. Ca Hristos ti-a spus sa inveti de la El, ca e bland si smerit cu inima, nu cel ce da palme. Si El Insusi S-a lasat batjocorit si omorat de toti, de pacatele tuturor, inclusiv ale tale. Ceea ce se pare ca uiti cu desavarsire!

Si foloseste si tu un vocabular fara cuvinte de genul ”matale”, etc. pentru ca nu sunt reprezentative pentru tine...cel putin asa ma gandesc eu.
Ti=am inteles ideea, stiu ca oamenii ar trebui sa aiba bunul simt si chiar daca nu cred, macar sa nu defaime ceea ce pentru altii are atata valoare, dar trebuie sa le atragi atentia precum te invata Scriptura. Unii nu au bunul simt si respectul pentru ca nu a avut cine sa i le cultive, incearca sa ii faci sa inteleaga, aceasta iti este datoria cu blandete si smerenie!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.12.2006, 09:32:23
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Maria,

Te schimbi precum vantul. Mai adineauri spuneai ca e bine ce spun, acum te-ai razgandit ca nu e bine si ca am si sleata de nebuni.

Daca recitesti mesajul tau poate vei avea aceeasi senzatie neplacuta, din nefericire exprimata pe un forum unde nu ii este locul. Nu de alta, dar nu toti trebuie sa fim partasi la senzatiile tale cauzate de o privire ingusta asupra credintei tale proprii.

Si daca Hristos ar fi avut aceeasi senzatie ca tine, nu ne-am mai fi mantuit in veci, pentru ca intr-adevar pacatul te face sa vomiti daca ai putea sa il simti, sa il mirosi. Si El a purtat toate pacatele omenirii!

Ceea ce ai facut tu in postarea aceasta te contrazice pe tine insati, n-ai niciun drept sa judeci si mai ales sa numesti pe fratii tai nebuni. Uiti cuvantul lui Hristos, ” Eu insa va spun voua: Ca oricine se manie pe fratele sau vrednic va fi de osanda; si cine va zice fratelui sau: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.” Matei 5,22.

Tu ce credinta propovaduiesti?

Te rog incearca sa intelegi ca intreci limita ,imi vine sa vomit .
Doamne ajuta !


Poate daca recitesti modul in care ai incheiat mesajul, vei vedea ca este o asociere atat de trista si nefericita cu numele lui Dumnezeu.

Datori suntem mai intai cu blandetea, datori suntem mai intai sa raspundem cu dragoste, iar mai apoi, cand nu este nimic de facut, scuturi praful de pe sanda, precum zice Mantuitorul. Dar voi prea va grabiti sa scuturati praful de pe sandale, vreti sa ajutati pe oameni, fara sa faceti eforturi de rabdare si intelegere.

Mai bine ai mai reflecta un pic...si poate iti iei o pauza de meditatie si reflectezi asupra cuvintelor tale.

Dumnezeu sa ne dea tuturor pace si bucurie pentru rugaciunile Sfantului Nicolae!

Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.12.2006, 09:47:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Dansan tu te-ai regasi printre cei 150 de copii ce s-au impartasit cu post rugaciune si marturisire de pacate?Dar tu Iosif care tii partea tuturor ereticilor?Si sa-mi fie cu iertare tonul,dar trebuie cateodata sa punem punctul pe "I"Doamne ajuta!
Draga frate,

Eu nu tin partea ereticilor si Doamne fereste sa ajung vreodata in aceasta situatie, ca nu se stie, din neputinta omeneasca si din exagerari se poate ajunge si in latura aceasta. Ai mare dreptate ca trebuie sa punem punctul pe I, sunt intru totul de acord cu tine. Dar acest punct se pune in primul rand in ceea ce priveste viata noastra si apoi in relatiile cu ceilalti.

Hula impotriva Duhului Sfant este un pacat grav si acesta trebuie intotdeauna vadit si marturisit.

As vrea sa intelegem insa mai bine cuvantul lui Hristos, Matei 18, 15-17.

Cu adevarat, nu toti inteleg duhul blandetii si mai bine e sa ii scuturi, dar intotdeauna cu dragoste, niciodata cu resentimente, niciodata cu ura, niciodata cu razbunarea care poate sa se nasca din ranirea sentimentelor noastre religioase.

Ai perfecta dreptate, cu adevarat m-ai ajutat sa inteleg un pic mai bine si iti multumesc.

Sa nu uitam totusi ca dragostea nu are limite, caci Dumnezeu Insusi se coboara si alearga dupa oamenii care ii intorc spatele, ii iarta pe cei ce Il ranesc. Si totodata sa nu uitam ca dragostea ia si forma acestui ”punct pe I”, asa cum bine spui.

Multumesc si Doamne ajuta in adevar!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.12.2006, 10:11:48
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai ca un fost ateu cred ca stiu cel mai bine cit de mult vorbeste ateul despre Dumnezeu. Cred ca asta-i pieirea lui ca ateu: repetarea deasa a numelui Iisus.Face un fel de rugaciune a inimii prescurtata si asta il scoate din necredinta. Greu este cu cei care cred in Alah sau in alti Zei sau altfel decit s-a crezut dintru inceputuri in biserica. Astia nu se reintorc usor pentru ca-s convinsi ca-s pe calea cea buna (desii calea lor a inceput doar de citeva sute de ani sau mai putin).
Dar Prietenul nostru Dansan are sanse mari pentru ca fiind ateu e mai putin ratacit decit ceilalti.Primul talant pe care-l primim toti este credinta.Unii il inmultesc alti nu. Ca atare ateul nefiind sigur ce sa faca cu talantul lui cauta justificari sa-l ascunda. Sau umbla pe forumuri cu relge. Pai la ce daca totul e o minciuna?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.12.2006, 11:29:29
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

iosif ,
la adresa mea poti sa zici orice , niciodata nu ma voi supara ii binecuvintez pe toti care ma iau in ris .
Problema e ca tu nu vrei sa faci contact , esti plin de mandrie , te acoperi cu fel de fel de citate si toate numai cu un singur scop :
sa-ti faci dreptate . Nimic nu-i mai important decit ca lumea sa inteleaga ca tu esti cineva , ca judeci , ca ai cap . Oricine pote zice orice la adesa credintei noastre ,tu il iei in brate si-l mingii , apelind la Duhul Blindetii .
Nu-i totul sa fii toba de carte , trebuie sa ai si intelepciune si asta mereu ,iar daca uneori lipseste , recunoaste ca toti sintem pacatosi si neputinciosi .
Trebuie sa intelegi ce faci , nu se poate sa zici " Doamne i-am aparat pe toti care au hulit Biserica ,preotii si tot ce avem noi mai scump , pentru ca mi-am adus aminte de Duhul Blindetii de care vorbeai Tu" .
Numai bine !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Societate din ce in ce mai corupta !!! guardian knight Despre Biserica Ortodoxa in general 64 15.01.2014 10:48:55
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Biserica Ortodoxa si influenta ei in societate Decebal Biserica Ortodoxa Romana 10 09.09.2012 21:11:45
Zellu - Societate ( Freestyle ) Claudiu_FT Stiri, actualitati, anunturi 0 16.12.2011 22:03:58