Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2008, 16:34:41
elena2008 elena2008 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.02.2008
Locație: Galati
Mesaje: 38
Implicit

multumesc tuturor pentru raspunsuri.

oni91, s-ar putea spune ca evolutionismul nu contrazice creationismul, ca treptele evolutive coincid oarecum cu zilele creatiei si cu ordinea creatiei... s-ar putea spune ca stiinta si biblia sunt doua abordari ale aceluiasi fenomen, ca nu se contrazic, ca sunt doua carari catre aceeasi destinatie...

Elena...multam frumos.

vsovi... nu pot decat sa ma intreb de unde oare ajungi la concluziile de genul asta si de ce esti ata de inversunat pe mine. ce este oare atat de rau in a vrea sa fii convins? oare daca pui intrebari pentru a afla un lucru, sau pentru a-ti lamuri tie un lucru inseamna ca iti place polemica si ca "te dai mare"? cum zici tu...atunci am sa tac. dar oare daca ai incerca sa ma convingi, nu neaparat pe mine, ce ar fi atat de rau? daca tot e sa ma ataci in felul asta, as putea si eu sa replic ca tu, ca un bun crestin, ai putea simti ca e de datoria ta sa ma convingi, sa aduci oameni ca mine la adevarul tau....
si ma mai intreb...oare de ce nu poti sa-mi vorbesti ca de la om la om? oare asa vorbesti si in viata de zi cu zi? tot intr-un astfel de limbaj?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2008, 17:15:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

elena 2008 ,exista o carte foarte frumoasa ,si nu mare ,intitulat AJUTA NECREDINTEI MELE[nu-mi amintesc autorul ].poate o gasesti pe la librariile astea de pe net.Si sa cauti un preot duhovnic daca nu il ai inca. Doamne ajuta. Si sa citesti in fiecare seara PARACLISUL AL 2-LEA AL MAICII DOMNULUI ,ca EA te poate f.f. mult lumina .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2008, 18:56:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/481
ESTE O INREG A PAR.dionisie ignat DE LA ATHOS ,INTITULATA
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2008, 23:07:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena2008
cu speranta ca n-o sa ma dati afara si ca n-o sa ma judecati prea aspru, vin si eu cu o rugaminte la voi. N-am stiut exact pe ce sectiune a forumului sa postez...

da. problema sta in felul urmator. eu sunt, sau cel putin eram, atee. un fel de ateu logic. asa sunt de multi ani. familia mea nu este religioasa, educatia tot nonreligioasa am avut. insa am avut mereu inclinatie spre "ceva mai sus de mine".

ma simt neputincioasa in fata rautatilor si problemelor prin care trec oamenii, si cei apropiati mie, dar si oamenii in general, gen cutremure, inundatii...copii cu probleme, bolnavi etc...mi-as dori din tot sufletul sa pot face ceva sa-i ajut... dar n-am cum.
ma simt singura...vreau sa simt ca fac parte din ceva, vreau sa ma simt aparata de ceva mai sus de mine...

motivatiile mai putin conteaza. Ideea e ca eu cu inima pot crede, insa cu mintea nu. Stiti...cand fac cruce....in numele TATALUI (nu simt nik), si-al FIULUI (aici mi se incalzeste inima) si-al SFANTULUI DUH.

iar voi, nu va suparati pe mine prea tare....da as vrea sa ma ajutati, daca puteti , sa cred si cu mintea.

stiu ca multi dintre voi nu mai concep cum e sa nu crezi...
Credinta nu este in contradictie cu ratiunea. Ratiunea este marginita, credinta este mai presus de ratiune. Astazi, stiinta s-a deschis dialogului cu teologia, insa avem oameni de stiinta care ignora caracterul revelat al Sfintei Scripturi. Astazi stiinta nu mai considera materia ultima realitate, spune ca suportul materiei este energia. Teologia merge mai departe si vorbeste despre un Subiect al acestei energii, sau ale legilor din creatie. Aristotel vorbea despre un Miscator Nemiscat sau o Cauza Necauzata, Constantin Noica uimit de rationalitatea creatiei vorbea despre un Creator atotintelept. Vreau sa inchei printr-o afirmatie a Sfantului Grigorie de Nazianz: "NU A FOST CANDVA CAND NU A FOST NIMIC". Din toate acestea alege. Elibereaza-ti ratiunea din limitele ei prin credinta si vei fi cu adevarat libera de orice prejudecata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte... mirabela Umanitare 31 22.09.2011 20:08:27
o rugaminte gabelu Rugaciuni 1 25.07.2009 18:00:48
O rugaminte, va rog silverstar Generalitati 10 01.10.2006 18:46:04
Rugaminte camelia Generalitati 5 23.09.2006 15:54:29