Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 13.11.2012, 03:48:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu postez o prajiturica de post

Ingrediente

1cana de zahar
1cana de apa
1/2cana ulei
4 linguri de dulceata-mie imi place de cirese
3 linguri de cacao
1 mana de nuci pisate
1 lingurita rasa de praf de copt sau bicarbonat stins cu zeama de lamaie
2 cani faina
stafide,mere prune caise uscate
arome(esenta de rom sau vanile dupa gustul fiecaruia)


Se amesteca toate ingredinetele pana se obtine o crema care se pune in tava unsa cu unt si tapetata cu faina
Se coace la foc potrivit 30-35 minute Pe deasupra se poate presara nuca ciocolata de post.
Se taie rece
Pofta buna.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #192  
Vechi 13.11.2012, 09:40:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit salata taraneasca calda

Salata taraneasca:

-4 cartofi rosii potriviti
-300 gr.fasole verde(proaspata/congelata/in borcan)
-1/2 lamaie
-ulei de masline
-praf de sare
-praf de chilli
-praf de piper
-marar uscat

Se fierb cartofii in coaja,la aburi.La fel si fasolea.
Daca nu aveti oala speciala de aburi,se pot fierbe normal,in apa cu sare.
Dupa fierbere,fasolea se trece printr-un jet de apa iar cartofii se decojesc chiar atunci fierbinti si se taie cuburi.
Se sareaza,pipereaza si se toarna pe deasupra lor uleiul cat sunt calzi ca sa absorba mai bine condimentele.
Se adauga si fasolea verde,taiata in bucati potrivite,se adauga si praful de chilli,mararul uscat si zeama de lamaie.
Aceasta este varianta simpla,cu numai 2 ingrediente insa se poate"complica" adaugandu-se ceapa,masline,ardei iuti murati,rosii sau peste.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 13.11.2012, 10:00:01
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da' o reteta de un tort de post nu aveti? o sa fie in curand ziua sotului meu si vreau sa-i fac o surpriza.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 13.11.2012, 10:01:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Da' o reteta de un tort de post nu aveti? o sa fie in curand ziua sotului meu si vreau sa-i fac o surpriza.
Mie nu-mi plac dulciurile dar am sa-ti dau o reteta de tort!
http://www.lalena.ro/205-reteta-Tort...e-de-post.html
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.11.2012 at 10:05:07.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 13.11.2012, 10:06:16
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mie nu-mi plac dulciurile
BV, te felicit si...... te invidiez, glumesc

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
am sa-ti caut o reteta de tort!
Multumesc
Reply With Quote
  #196  
Vechi 22.11.2012, 17:53:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Varza rosie cu mere si nuca

Ingrediente: 1 varza rosie, taiata subtire; 25g de margarina; 1 mar verde, decojit si ras
1 frunza de dafin; 3 catei de usturoi; 100ml otet de cidru; 25g de zahar brun; 1 mana de nuca, prajita si maruntita

Mod de preparare: Se pune varza intr-o cratita larga si putin adanca, impreuna cu margarina, marul, frunza de dafin si cateii de usturoi. Se gatesc amestecand incontinuu, pana cand varza incepe sa se inmoaie. Se adauga otetul (fa un pas in spate si nu inspira pana cand nu se risipeste aburul), apoi se amesteca in continuare pana cand otetul este aproape evaporat. Se adauga zaharul si se amesteca pana se dizolva complet – ai grija sa nu se arda. Se presara nucile pentru servire. Se poate congela foarte bine, dar trebuie lasat sa se dezghete complet inainte de a fi reincalzit cu grija intr-o cratita sau la microunde. (Sursa GoodFood)
Reply With Quote
  #197  
Vechi 22.11.2012, 17:58:36
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Da' o reteta de un tort de post nu aveti? o sa fie in curand ziua sotului meu si vreau sa-i fac o surpriza.
Probabil e prea târziu, dar ofer o sugestie...
Attached Files
File Type: doc Tort de post.doc (30,0 KB, 22 views)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 23.11.2012, 01:38:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ingrediente: 1 varza rosie, taiata subtire; 25g de margarina; 1 mar verde, decojit si ras
1 frunza de dafin; 3 catei de usturoi; 100ml otet de cidru; 25g de zahar brun; 1 mana de nuca, prajita si maruntita

Mod de preparare: Se pune varza intr-o cratita larga si putin adanca, impreuna cu margarina, marul, frunza de dafin si cateii de usturoi. Se gatesc amestecand incontinuu, pana cand varza incepe sa se inmoaie. Se adauga otetul (fa un pas in spate si nu inspira pana cand nu se risipeste aburul), apoi se amesteca in continuare pana cand otetul este aproape evaporat. Se adauga zaharul si se amesteca pana se dizolva complet – ai grija sa nu se arda. Se presara nucile pentru servire. Se poate congela foarte bine, dar trebuie lasat sa se dezghete complet inainte de a fi reincalzit cu grija intr-o cratita sau la microunde. (Sursa GoodFood)
Nu sint deacord cu margarina si cu microundele....sorry
In rest cred ca iasa ceva bun din varza rosie.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 23.11.2012, 17:13:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Am o reteta pentru cei care nu accepta margarina (desi sunt margarine mai bune ca altele, dar in fine): in loc de a manca margarina pe paine, se poate pune putin ulei de masline in farfurie si adauga mirodenii care ne plan, d ex. cimbru, sare, piper, lamaie. Apoi painea se moaie in ulei bucatica cu bucatica si se mananca.
Ideea vine din tarile arabe unde acest gen de amestec de ulei cu anumite ierburi care se mananca cu paine are si un nume, pe care l-am uitat, din pacate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #200  
Vechi 23.11.2012, 20:38:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Am o reteta pentru cei care nu accepta margarina (desi sunt margarine mai bune ca altele, dar in fine): in loc de a manca margarina pe paine, se poate pune putin ulei de masline in farfurie si adauga mirodenii care ne plan, d ex. cimbru, sare, piper, lamaie. Apoi painea se moaie in ulei bucatica cu bucatica si se mananca.
Ideea vine din tarile arabe unde acest gen de amestec de ulei cu anumite ierburi care se mananca cu paine are si un nume, pe care l-am uitat, din pacate.
Am dat si eu aceasta"solutie" in paginile trecute.
Eu credeam ca obiceiul vine de la italieni...in fine nu asta este relevant.
Cea mai buna combinatie:ulei+otet balsamic+piper.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 23:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57