Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2011, 13:10:32
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Botezul nu te mantuieste ,dar fara botez nu poti fi mantuit!

După ce au auzit aceste cuvinte, ei au rămas străpunși în inimă și au zis lui Petru și celorlalți apostoli: "Fraților, ce să facem?"
"Pocăiți-vă", le-a zis Petru, "și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veți primi darul Sfântului Duh.
Faptele apostolilor 2:37-38

Petru a vorbit și a transmis, dincolo de cuvinte, la predica de la Rusalii, iubire. "Cum răspunde în apă fața la față, așa răspunde inima omului inimii omului." (Proverbe 27:19) Un efect al discursului argumentativ este tocmai acesta, jena contraargumentării. Desigur, mai erau acolo și alții care nu au fost "străpunși în inimă" și se puteau împotrivi lui Petru, dar ar fi devenit ridicoli, în contextul acesta
în care Petru domina prin discursul și ungerea sa. Petru a captivat o mare mulțime de oameni, care nu numai că au fost impresionați, ci au înțeles clar mesajul lui.
Petru le-a vorbit mai ales evreilor care asistau la acea sărbătoare. El începe prin "bărbați israeliți" și continuă cu "bărbați iudei," iar pentru argumentare face apel la profeții. Pe lângă mesajul verbal, Petru a comunicat prin paralimbaj: prin mimică, prin gesturi, prin tonul vocii; când Petru spunea: "Voi L-ați răstignit!", nu condamna, ci încerca să-i conștientizeze de vina lor și să-i facă să înțeleagă vestea bună a iertării lui Isus Hristos. Expresia "Fraților, ce să facem!?" ne vorbește despre acest feedback identitar. Oamenii folosesc aceeași marcă, asemenea lui Petru: "fraților", ceea ce dovedește apropiere și încredere.

Sintagma "Ce să facem?" relevă și alte aspecte:
• sentimentul de culpabilitate pe care aceștia îl trăiau;
• nevoia disperată de iertare;
• validarea discursului lui Petru.
Oamenii au înțeles mesajul lui Petru și au cerut o soluție.
Soluția lui Petru cuprinde trei aspecte:
Convertire - "Pocăiți-vă" – cuvântul grecesc pentru pocăință este metanoia, care înseamnă a gândi diferit, reconsiderarea poziției morale, a simți remușcare, a gândi după, sau cum spune românul:
"Dă-mi, Doamne, gândul de pe urmă!" Metanoia este modul de gândire potrivit, modul de gândire de care nu îți pare rău, în urma căruia nu există remușcare. Nu există viață nouă decât după ce gândești metanoia. Metanoia este perspectiva care se potrivește Scripturii, aceasta se înnoiește zilnic după Cuvânt, "Să nu vă potriviți chipului veacului acestuia, ci să vă prefaceți, prin înnoirea minții voastre, ca să puteți deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bună, plăcută și desăvârșită." (Romani 12:2)

Confirmare – "Botezați-vă!" Cuvântul grecesc pentru botez este baptizo, care înseamnă a scufunda, complet ud. Acest termen este folosit în Noul Testament doar pentru a descrie ritualul de abluțiune (de curățire, de inițiere).

& Și El S-a botezat... Un evreu cucernic vine tare îngrijorat la rabinul său. "Rabi, mi s-a întâmplat o mare nenorocire. Fiul meu s-a dus la creștini și s-a botezat. Vino vorbește cu el, convinge-l să se întoarcă la credința noastră strămoșească." Rabinul îi răspunde lăsând capul în jos: "Cum crezi că voi putea să-l conving pe fiul tău, când nu l-am putut convinge pe al meu? Și eu am avut un fiu... și el s-a dus la creștini și s-a botezat." Evreul exasperat izbucnește: "Dar Yahweh, Dumnezeul nostru, ce spune?" "Ce să spună? Și El a avut un Fiu, și El S-a botezat..." &

Botezul nu te mântuiește, dar fără botez nu poți fi mântuit. Dacă vei crede în Isus, trebuie să faci botezul. Acest act fizic este important pentru confirmarea nașterii tale din nou înaintea credincioșilor. Odată ce ai împlinit acest act, te vei simți părtaș în totalitate la Biserica lui Hristos și vei avea toate beneficiile de fiu al lui Dumnezeu. Desigur, poți argumenta că au fost oameni care au fost mântuiți și fără botez. De exemplu, tâlharul de pe cruce. Da. Dar tâlharul era pe cruce când a avut momentul de pocăință și încredere în Hristos. Ce te face pe tine să crezi că vei fi în aceeași postură? Botezul este o dovadă de ascultare, iar dacă o viață întreagă nu ai ascultat de Dumnezeu ca să face să crezi că în ultimele momente ale vieții tale vei dovedi mai multă ascultare? Frica de moarte vei spune! Și să presupunem că vei avea disponibilitatea, cine îți garantează că vei avea și posibilitatea? Totuși, să presupunem că vei avea posibilitatea… nu ți se pare că ești parșiv cu Dumnezeu? Tu te aștepți ca El să fie Bun cu tine în timp ce tu ești sfidător.
Consacrare – "... și apoi veți primi făgăduința Duhului Sfânt." Odată ce ai devenit creștin, Dumnezeu te echipează pentru a fi un martor al Lui. Viața creștină o putem trăi numai cu ajutorul Duhului Sfânt, care ne echipează, ne iluminează, ne sfințește, ne mângâie, ne ajută în rugăciune… Orice creștin trebuie să dorească experiența Rusaliilor. Nu poți fi martor al lui Hristos fără experiența "pogorârii Duhului Sfânt" peste viața ta. Acest fapt nu este opțional, ci unul imperativ. Duhul Sfânt te consacră pentru lucrare. "Darul Sfântului Duh" este o promisiune a lui Dumnezeu, iar El nu poate minți.

Afirmații despre botez.

* Botezul fără pocăință este doar ritual.
* Botezul fără credința în Hristos cel înviat din morți este doar exercițiu spiritual.
* Botezul nu este sfârșitul vieții de creștin, ci începutul ei.
* Nu îți trebuie o experiență mistică pentru a te boteza, ci ascultare de Dumnezeu.
* Botezul nu te face creștin, arată că ai devenit creștin.
* Botezul nu este doar un act exterior, ci este și un angajament interior.

Botezul nu este doar un simbol al mântuirii, ci și un simbol al părtășiei și al integrării în Biserica Locală.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.01.2011, 13:19:37
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

În deșert
dar, și cu păcat cugetați și ziceți că oamenii buni dintre
păgâni și mahomedani se vor mântui, adică vor intra în
comuniune cu Dumnezeu!...
Nu!... Biserica a recunoscut întotdeauna că există un
singur mijloc de mântuire: Răscumpărătorul! Ea a
recunoscut că cele mai mari virtuți ale firii căzute
pogoară în iad. Dacă drepții adevăratei Biserici și
făcătorii de minuni, care credeau în Răscumpărătorul ce
urma să vină, pogorau în iad, cum vă închipuiți că
păgânii și mahomedanii și ateii, care nu au cunoscut și nu
au crezut în Răscumpărător vor căpăta mântuirea, numai
pentru că ei vi se par dumneavoastră drăguți și buni,
când mântuirea nu se obține decât printr-un singur, vă
repet, un singur mijloc, și acesta este credința în
Răscumpărătorul
(Sfantul Ierarh Ignatie Briancianinov)

AICI TEXTUL INTREG: http://www.mirem.ro/pdfuri/ignatie.pdf
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!

Last edited by dianagroza; 21.01.2011 at 13:22:56.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2011, 13:41:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
În deșert
dar, și cu păcat cugetați și ziceți că oamenii buni dintre
păgâni și mahomedani se vor mântui, adică vor intra în
comuniune cu Dumnezeu!...
Nu!... Biserica a recunoscut întotdeauna că există un
singur mijloc de mântuire: Răscumpărătorul! Ea a
recunoscut că cele mai mari virtuți ale firii căzute
pogoară în iad. Dacă drepții adevăratei Biserici și
făcătorii de minuni, care credeau în Răscumpărătorul ce
urma să vină, pogorau în iad, cum vă închipuiți că
păgânii și mahomedanii și ateii, care nu au cunoscut și nu
au crezut în Răscumpărător vor căpăta mântuirea, numai
pentru că ei vi se par dumneavoastră drăguți și buni,
când mântuirea nu se obține decât printr-un singur, vă
repet, un singur mijloc, și acesta este credința în
Răscumpărătorul
(Sfantul Ierarh Ignatie Briancianinov)

AICI TEXTUL INTREG: http://www.mirem.ro/pdfuri/ignatie.pdf
De acord ca numai cei botezati, pocaiti si impartasiti sunt chemati sa fie fii ai Lui Dumnezeu si sa ajunga in Imparatia Cerurilor in deplina comuniune cu El. Dar ce ne facem cu ceilalti care reprezinta majoritatea?! Ii va condamna Dumnezeu Iadului din cauza ca nu au auzit de Hristos? Nicidecum. Unii vor fi mantuiti dupa legea firii, altii dupa alte criterii numai de Judecator stiute, dar pot sa scape de Iad daca vor!

Pentru ca ce inseamna de fapt "mantuire"? Inseamna izbavire, scapare de cel rau care robeste si stapaneste. Or, acesta este doar primul pas in drumul asemanarii cu Dumnezeu, pas care este accesibil orisicui, indiferent de locatie si perioada istorica. Pentru ca al cui va fi pamantul cel nou de dupa Judecata de Apoi daca numai Sfintii cei desavarsiti vor mosteni Imparatia Cerurilor?

Eu de asta sunt crestin ortodox, pentru ca religia mea le acorda tuturor sansa sa scape de raul vesnic, spre deosebire de islamism de exemplu. Si nu toti vor ajunge vrand-nevrand sa-L vada intr-un sfarsit pe Dumnezeu, indiferent daca vor sau nu, cum spre exemplu este in hinduism.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2011, 13:43:57
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Se vor mantui si dintre necrestini,dar cred ca fii ai lui Dumnezeu vor fi doar cei botezati.....A
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.01.2011, 13:45:48
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De acord ca numai cei botezati, pocaiti si impartasiti sunt chemati sa fie fii ai Lui Dumnezeu si sa ajunga in Imparatia Cerurilor in deplina comuniune cu El. Dar ce ne facem cu ceilalti care reprezinta majoritatea?! Ii va condamna Dumnezeu Iadului din cauza ca nu au auzit de Hristos? Nicidecum. Unii vor fi mantuiti dupa legea firii, altii dupa alte criterii numai de Judecator stiute, dar pot sa scape de Iad daca vor!

Pentru ca ce inseamna de fapt "mantuire"? Inseamna izbavire, scapare de cel rau care robeste si stapaneste. Or, acesta este doar primul pas in drumul asemanarii cu Dumnezeu, pas care este accesibil orisicui, indiferent de locatie si perioada istorica. Pentru ca al cui va fi pamantul cel nou de dupa Judecata de Apoi daca numai Sfintii cei desavarsiti vor mosteni Imparatia Cerurilor?

Eu de asta sunt crestin ortodox, pentru ca religia mea le acorda tuturor sansa sa scape de raul vesnic, spre deosebire de islamism de exemplu. Si nu toti vor ajunge vrand-nevrand sa-L vada intr-un sfarsit pe Dumnezeu, indiferent daca vor sau nu, cum spre exemplu este in hinduism.
Eu din cate stiu Sfintii Apostoli au propovaduit peste tot cuvantul lui Dumnezeu. Deci nu cred ca este cazul sa zicem de cei care nu stiu, ca teoretic stiu toti.
Doar asta inseamna pentru tine credinta ortodoxa "sansa acordata tuturor"? Care sunt astia toti?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.01.2011, 13:47:44
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Se vor mantui si dintre necrestini,dar cred ca fii ai lui Dumnezeu vor fi doar cei botezati.....A
care este diferenta intre a te mantui si a fi fiu al lui Dumnezeu? Mantuirea, sa fii asezat in Rai nu implica imediat si denumirea de fiu al lui Dumnezeu?
Cum poti afirma ca mantuirea vine la necrestini, cei care nu au primit botezul, primul pas spre mantuire?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2011, 14:08:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Eu din cate stiu Sfintii Apostoli au propovaduit peste tot cuvantul lui Dumnezeu. Deci nu cred ca este cazul sa zicem de cei care nu stiu, ca teoretic stiu toti.
Imi vine greu sa cred ca religia ortodoxa cea adevarata a ajuns peste tot in lume de doua milenii incoace.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Doar asta inseamna pentru tine credinta ortodoxa "sansa acordata tuturor"? Care sunt astia toti?
Astia toti sunt toti oamenii, de la Adam pana la ultimul om care se va naste pe pamant.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2011, 14:24:20
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Imi vine greu sa cred ca religia ortodoxa cea adevarata a ajuns peste tot in lume de doua milenii incoace.



Astia toti sunt toti oamenii, de la Adam pana la ultimul om care se va naste pe pamant.
“Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de maturie tuturor oamenilor."
""Si sa se propovaduiasca tuturor Neamurilor, in Numele Lui, pocainta si iertarea pacatelor,
incepand de la Ierusalim "
... iar acolo unde nu au fost primiti si-au scuturat si praful de pe picioare impotriva lor.
Pai nu putem vorbi de credinta ortodoxa de la Adam Si Eva ci de la venirea Mantuitorului. Cei de dinainte vor avea parte de o altfel de judecata.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2011, 14:35:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
“Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de maturie tuturor oamenilor."
""Si sa se propovaduiasca tuturor Neamurilor, in Numele Lui, pocainta si iertarea pacatelor,
incepand de la Ierusalim "
... iar acolo unde nu au fost primiti si-au scuturat si praful de pe picioare impotriva lor.
Pai nu putem vorbi de credinta ortodoxa de la Adam Si Eva ci de la venirea Mantuitorului. Cei de dinainte vor avea parte de o altfel de judecata.
Spuneți-mi vă rog, câți misionari ortodocși au propovăduit Adevărul în America de Sud ? Dar în Oceania ? Dar în Africa ecuatorială ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2011, 14:35:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
“Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de maturie tuturor oamenilor."
""Si sa se propovaduiasca tuturor Neamurilor, in Numele Lui, pocainta si iertarea pacatelor,
incepand de la Ierusalim "
... iar acolo unde nu au fost primiti si-au scuturat si praful de pe picioare impotriva lor.
Cunosc versetele, dar nu imi sunt clare. Esti sigura ca s-a propovaduit deja Evanghelia in absolut toata lumea? Si daca ar fi asa, esti sigura ca orice om nascut dupa Hristos a auzit de Evanghelia Lui? Eu am intalnit oameni care nu stiu nimic despre crestinism, d'apoi despre credinta ortodoxa.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai nu putem vorbi de credinta ortodoxa de la Adam Si Eva ci de la venirea Mantuitorului. Cei de dinainte vor avea parte de o altfel de judecata.
Corect.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 02:16:36
Mandria este izvorul celorlalte pacate vicentiu68 Generalitati 23 24.10.2011 12:00:10
Fotografii cu credinciosii de pe forum? Simona-Marilena Generalitati 2 19.09.2009 18:13:13
massmedia indeparteaza credinciosii de biserica spinu Biserica Ortodoxa si Massmedia 109 14.09.2008 14:55:25