Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.01.2011, 15:09:03
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Spuneți-mi vă rog, câți misionari ortodocși au propovăduit Adevărul în America de Sud ? Dar în Oceania ? Dar în Africa ecuatorială ?
Nu stiu. Nu am citit.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.01.2011, 15:12:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Erethon

Dar cati oameni au fost ucisi in cruciadele catolice? Stiti cumva,ma intereseaza un numar aproximativ....Dar de Inchizitie ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.01.2011, 15:18:58
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Cautand cele zise de tine, am gasit: În secolul al XIX-lea, lucrurile au început să se schimbe. Un mare număr de greci s-a stabilit în Alexandria, ceea ce a ajutat la revitalizarea bisericii de acolo. De asemenea, comercianți greci și sirieni au început să se stabilească și în alte părți ale Africii, înființând comunități ortodoxe. În același timp, misionari apuseni, atât romano-catolici cât și protestanți, au început misiuni de evanghlizarea în Africa Sub-sahariană. Cu toate acestea, unii africani, care au început să studieze istoria creștinismului, au descoperit că Biserica Ortodoxă era cea originală, și astfel au dorit să se convertească la Ortodoxie. Grupuri diferite din estul și din vestul Africii au făcut această descoperire în mod independent una față de alta și au dorit să adere la Patriarhia Alexandriei. Acest fapt a dus la o creștere importantă a credincioșilor ortodocși din jurul Lacului Victoria, în Uganda, Kenya și Tanzania și, mai târziu, și în alte părți ale Africii, în special în a doua jumătate a secolului XX.

Patriarhul Papa Petros al VII-lea, care a fost ales în 1997, a încurajat în mod activ activitatea misionară până în ziua morții sale într-un accident de elicopter în 11 septembrie 2004, împreună cu alți trei episcopi, inclusiv Episcopul Nectarie, un misionar pionier în Madagascar. Noul Patriarh, Prea Fericitul Papă Teodor, are el însuși experiență misionară, anterior fiind Arhiepiscop de Camerun și apoi de Zimbabue.

În zilele noastre, Biserica Biserica Ortodoxă Coptă din Alexandria este cea mai mare biserică din Orientul Mijlociu și Africa. Biserica Coptă are episcopi și misiuni în Sudan, Nigeria, Tanzania, Uganda, Zambia, Kenya, Zair, Zimbabue și Namibia și chiar în Africa de Sud.

Nu inteleg faza cu "Patriarhul Papa", de ce au ambele denumiri?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.01.2011, 16:39:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Credinciosii celorlalte religii sunt comndamnati?!?

Credinciosii celorlalte religii sunt comndamnati?!?
Depinde de cine. De noi oamenii, da, de Dumnezeu, nu stiu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.01.2011, 16:55:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Cautand cele zise de tine, am gasit: În secolul al XIX-lea, lucrurile au început să se schimbe.
Ok, dar inainte de a ajunge misionarii crestini in Africa, au auzit absolut toti africanii de Hristos incepand de la "mergeti si invatati toate neamurile botezandu-le"? Inca o data, eu fac referire la orice om care s-a nascut de doua milenii incoace. Pentru ca, daca unui singur om i se ia sansa mantuirii din start, indiferent de motiv, el nu mai este liber fiind predestinat sa se duca in Iad. Ceea ce este absurd, pentru ca Il contrazice pe Insusi Dumnezeu, care a construit fiecare om dupa modelul Sau, adica: exista, e nemuritor, rational, liber si capabil de sentimente.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.01.2011, 16:58:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Evident ca nu. La modul general, daca oricine din lumea asta, in orice epoca ar fi trait, s-ar fi nascut ca sa fie predestinat Iadului din cauza ca acolo nu exista Biserica Ortodoxa, atunci asta ar contravine chipului divin sadit in fiecare om, care presupune printre altele atributul de LIBERTATE.

Deci oricine are sansa mantuirii, dar detaliile despre fiecare in parte le cunoaste numai Dumnezeu.
Uite un raspuns care ma satisface cat de cat.Pentru ca nu e normal sa credem ca doar mana de ortodocsi care exista pe pamant vor fi mantuiti.(si nici din astia toti).
De exemplu ce vina are un biet hindus care poate ca ar crede in Hristos dar nu a auzit niciodata de El???Sunt multi in lumea asta mare ,care habar nu au ca exista ortodoxismul.Si atunci? Cum putem crede ca doar ortodocsii se vor mantui???
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.01.2011, 17:20:54
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Cautand cele zise de tine, am gasit: În secolul al XIX-lea, lucrurile au început să se schimbe. Un mare număr de greci s-a stabilit în Alexandria, ceea ce a ajutat la revitalizarea bisericii de acolo. De asemenea, comercianți greci și sirieni au început să se stabilească și în alte părți ale Africii, înființând comunități ortodoxe. În același timp, misionari apuseni, atât romano-catolici cât și protestanți, au început misiuni de evanghlizarea în Africa Sub-sahariană. Cu toate acestea, unii africani, care au început să studieze istoria creștinismului, au descoperit că Biserica Ortodoxă era cea originală, și astfel au dorit să se convertească la Ortodoxie. Grupuri diferite din estul și din vestul Africii au făcut această descoperire în mod independent una față de alta și au dorit să adere la Patriarhia Alexandriei. Acest fapt a dus la o creștere importantă a credincioșilor ortodocși din jurul Lacului Victoria, în Uganda, Kenya și Tanzania și, mai târziu, și în alte părți ale Africii, în special în a doua jumătate a secolului XX.

Patriarhul Papa Petros al VII-lea, care a fost ales în 1997, a încurajat în mod activ activitatea misionară până în ziua morții sale într-un accident de elicopter în 11 septembrie 2004, împreună cu alți trei episcopi, inclusiv Episcopul Nectarie, un misionar pionier în Madagascar. Noul Patriarh, Prea Fericitul Papă Teodor, are el însuși experiență misionară, anterior fiind Arhiepiscop de Camerun și apoi de Zimbabue.

În zilele noastre, Biserica Biserica Ortodoxă Coptă din Alexandria este cea mai mare biserică din Orientul Mijlociu și Africa. Biserica Coptă are episcopi și misiuni în Sudan, Nigeria, Tanzania, Uganda, Zambia, Kenya, Zair, Zimbabue și Namibia și chiar în Africa de Sud.

Nu inteleg faza cu "Patriarhul Papa", de ce au ambele denumiri?
MARE atentie ! Biserica Ortodoxa Copta, despre care vorbiti dumneavoastra, face parte dintre bisericile ortodoxe - orientale, care nu recunosc decat primele 4 sinoade ecumenice. Din punct de vedere cristologic, aceasta biserica este miafizita. Ea nu se afla in comuniune cu ceea ce dumneavoastra numiti "ortodoxie", si prin urmare nu mi-ati raspuns la intrebare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.01.2011, 17:22:12
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Erethon

Dar cati oameni au fost ucisi in cruciadele catolice? Stiti cumva,ma intereseaza un numar aproximativ....Dar de Inchizitie ?
Mai putini, in total, decat sunt ucisi in fiecare an de catre ortodocsii din Romania.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.01.2011, 17:42:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Erethon

Dar cati oameni au fost ucisi in cruciadele catolice? Stiti cumva,ma intereseaza un numar aproximativ....Dar de Inchizitie ?
imi aduc aminte ca mai de mult am vazut un documentar despre Athos.
in multe manastiri erau pictati pe peretii bisericilor, chipurilemai multor martiri, calugari athoniti.
unii fusese-ra ucisi de turci.
dar majoritatea fusese-ra ucisi de cruciati.
cred ca asta spune multe.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.01.2011, 17:51:38
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins

Si asta spune la fel de multe.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Valoarea celorlalte metale rare de la Rosia Montana Laura19 Generalitati 74 24.10.2013 02:16:36
Mandria este izvorul celorlalte pacate vicentiu68 Generalitati 23 24.10.2011 12:00:10
Fotografii cu credinciosii de pe forum? Simona-Marilena Generalitati 2 19.09.2009 18:13:13
massmedia indeparteaza credinciosii de biserica spinu Biserica Ortodoxa si Massmedia 109 14.09.2008 14:55:25