Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 08.01.2007, 18:31:52
dillema dillema is offline
Senior Member

Data înregistrării: 05.12.2006
Implicit

Cateva dovezi ca Mohamed a scris Coranul

Coranul -Cuvantul lui D-zeu?

Coran (4/82)

Oare nu cugeta ei la Coran?
Daca ar fi El de la altcineva decat de la Allah,
ar gasi in El multe nepotriviri!

Conform cu Musulmanii Coranul contine cuvintele lui D-zeu. Coranul este citit ca si cum D-ZEU INSUSI a vorbit acele cuvinte relatate in acesta. Este important sa subliniez acest punct deoarece daca Coranul este cuvantul lui D-zeu atunci nu ar trebui sa contina nici o eroare si aceasta ar trebui sa sustina adevarul in toate timpurile. Totusi, ca atare nu este cazul

In primul rand, cum cateva versete din Coran insasi arata clar ca aceste cuvinte sunt evident vorbite de Mohamed si NU DE D-ZEU.

Coran 1/1-7

In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator,
Lauda lui Allah, al lumilor Stapânitor,
Cel Milostiv, Indurator,
In Ziua de Apoi Cârmuitor,
Pe Tine Te cinstim, la Tine cerem ajutor,
Pe drumul drept Tu fi-ne Calauzitor,
Drumul celor cu care fost-ai Tu daruitor, nu al celor pe care Tu Te-ai mâniat, nici al ratacitilor.

Nimeni nu are nevoie sa fie om de stiinta sa inteleaga ca aceste cuvinte sunt clar adresate lui Allah, in forma de rugaciune ( Un D-zeu s-ar ruga sie insusi ). Acestea sunt cuvintele lui Mohamed de rugaciune lui Allah, cerand lui Allah ajutor si indrumare. Unii musulmani compilatori adauga imperativul : "spune". in traducerea engleza a Koranului la inceputul surei pentru a scoate aceasta dificultate. Acest imperativ " a spune" se gaseste de cel putin 350 de ori in Coran, si este evident ca acest cuvant, a fost de fapt, introdus mai tarziu de copilatorii Coranului sa elimine nenumaratele jenante dificultati. Astfel, avem o directa evidenta ca Coranul incepe de fapt cu cuvintele lui Mohamed.

Coran 113/1

Spune: Eu caut adapost la Stapânul revarsatului zorilor

Se poate clar observa, ca Mohamed insusi si nu D-ZEU INSUSI este acel care se refugiaza la D-zeu.

Coran 6/ 104

V-au venit voua dovezi de la Domnul vostru. Cel ce le vede limpede o face pentru sufletul sau, iar cel care ramâne orb [la ele] o face impotriva lui [sufletului sau], fiindca eu nu sunt Pazitor peste voi

In acest verset vorbitorul in aceasta linie" fiindca eu nu sunt Pazitor peste voi." este clar Mohamed. De fapt Dawood in traducerea sa adauga nota de subsol ca "eu" se refera la Mohamed aici.

Coran 27/91

Mi s-a poruncit mie sa-L ador pe stapânul acestei cetati pe care El a facut-o sacra - si ale Lui sunt toate lucrurile - Si mi s-a poruncit mie sa fiu dintre muslumani

Inca o data, vorbitorul aici este clar Mohamed care incearca sa se justifice omorand inocentii Meccani si unde cei neamabili sa urmeze pe versiunea de D-zeu al lui Mohamed . Dowoond si Pickthall amandoi adauga "say" la inceputul frazei care se fapt lipseste in versiunea Arabica originala a versetului.

Coran 81/15
Dar nu! Jur pe stelele ce fug înapoi,

Aici inca o data Mohamed si NU D-ZEU VA JURA pe stelele care se misca.

Coran 6/ 16-19
Ce grabesc sa se ascunda,
Si pe noaptea slab întunecata
Si pe dimineca care vine!
Acesta este cuvântul unui trimis darnic,

Inca o data Mohamed si nu NU D-ZEU . El este incapabil sa distinga pagana lui mostenire. El jura inca o data pe soare, si luna, amandoua considerate sfinte zeitati de arabii preislamici.

Coranul 6/114

Voiti voi] sa caut eu un alt judecator in afara lui Allah, când El este Cel care v-a trimis voua Cartea lamurita?(4) Aceia carora le-am dat Noi Cartea(5) stiu ca ea este coborata de la Domnul tau cu adevàrul. Nu fi, asadar, dintre aceia care se indoiesc!

Orice persoana sanatoasa poate intelege ca aceste cuvinte nu sunt spuse de D-zeu dar de Mohamed insusi. Yusuf Ali in traducerea sa adauga la inceputul propozitiei "say", care nu exista in originatul Arabic si el nu face NICI un comentariu sau nota de subsol.

Stabilind ca Coranul de fapt contine cuvintele lui Mohamed va voi demonstra variate alte contradictii care in prezent sunt in Coran.

http://www.flex.com/~jai/satyamevajayate/koran.html
http://www.flex.com/~jai/satyamevajayate/
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muhammad- profetul lui Allah ioanna Religia Islamica 72 28.06.2013 00:09:23
Revelații abrogate. Profetul lui Allah între Mecca si Medina.. parinteleiacob Religia Islamica 5 28.12.2012 17:58:17
CUVANTUL ancah Generalitati 6 19.04.2011 21:58:15
Cuvantul meu, cuvantul tau... NECTARIE Generalitati 16 25.01.2011 17:10:17
Cuvantul lui Dumnezeu nu este vorba multa Marius22 Generalitati 3 17.04.2010 19:29:05