Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 04.02.2010, 20:43:09
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Este un pacat sa emigrezi? Daca a emigra ar insemna sa-ti fie mai usor in acesta viata?
Sau este o virtute sa nu emigrezi?

Ma intereseaza din punct de vedere al invataturii crestine.
Intr-un loc evident, unde exista biserica ortodoxa in acel oras.

In conditiile in care inca ai parinti in tara si socrii + 1 frate.
Care probabil n-or sa vrea sa vina cu tine.
Nu te supăra pe mine, dar mă cam amuză unele întrebări puse aici pe forum. Dar hai să vedem.

Mă gândesc că dacă scria în Biblie dacă e bine sau nu să emigrezi, nu mai întrebai asta aici. Așa că presupun că nu scrie. Atunci rămâne la latitudinea omului de a integra această problemă actuală într-o credință veche de aproape 2 milenii. Și, evident, unii zic că e bine, alții că nu. La fel îmi imaginez că stăteau cei de la începuturile creștinismului și făceau un fel de dezbateri ce e bine și ce nu să pună în dogme, practici sau poate chiar texte biblice.

Mai departe. Dacă vrei să mergi numai unde este biserică ortodoxă, îți cam limitezi opțiunile. Tu vrei să emigrezi ca să...? Gândește-te pentru ce vrei să o faci. Oare sihaștrii sau alții care aleg recluziunea cum se descurcă fără o biserică? Nu cred că vei păți ceva fără o biserică ortodoxă prin preajmă. La o adică, te poți ruga oriunde, chiar și într-o biserică catolică. Dumnezeu se presupune că știe ce e în inima ta. Contrar unor păreri, eu nu vreau să fiu naiv sau radical, să cred că dacă ești ortodox și mergi într-o biserică catolică să te rogi, comiți un păcat. Să fim serioși.

Ultima chestiune. Ai zis că ai părinții în țară și socrii, plus un frate. Ei au viața lor, tu pe a ta, împreună cu soția ta. Dacă tu consideri că vrei să încerci ceva nou, și că ești pregătit pentru asta, fă-o. Nimeni nu îți poate spune ție ce e mai bine pentru tine, decât tu însuți. Tu îți cunoști cel mai bine calitățile și limitările. Sunt de părere că e bine să asculți sfaturile celor din jur, dar decizia îți aparține ție în totalitate. Pui în balanță factorii și iei o decizie bazată pe rațiune. Rațiunea ți-e dată de Dumnezeu pentru a putea lua decizii bune pentru tine, în situații de cumpănă, ca aceasta. Ia vezi, ce e bine pentru tine?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
 

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01