Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2010, 23:40:26
cristi.st cristi.st is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 3
Exclamation EPISCOPIA RAMNICULUI vs MANASTIREA FRASINEI

Episcopia Ramnicului a golit total pangarul Sf. Manastiri Frasinei si nu mai admite vanzarea obiectelor religioase... Motivul - La Frasinei totul este extrem de ieftin... Cum comentati?
Attached Images
File Type: jpg - -051.jpg (15,9 KB, 24 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2010, 23:57:13
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Pentru ca asta nu poate fi un motiv si nu cred ca este motivul adevarat, eu ma abtin la comentarii, atata timp cat nu stiu exact ce s-a intamplat.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2010, 10:34:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am auzit si eu despre incercari de a opri tot ce poate veni din afara, lumanari, icoane si carti. Chiar daca uneori acestea sunt de pana la doua ori mai ieftine decat cele luate prin Episcopii si Protopopiate, preotii nu ar mai avea voie sa le procure. Totul merge spre un maxim control al partii financiare. Are grija Domnul de toate, sa nu ne tulburam. Nu cunoastem cauzele acestor hotarari.

Si eu am auzit despre pangarul extrem de ieftin de la Frasinei. Calugarii faceau cu adevarat misiune crestina, punand la vanzare tot ce aveau si tot ce puteau procura, la un pret minim, accesibil oricarui crestin de rand, lipsit de bani, insa doritor de lucruri folositoare mantuirii.

Sa dobandim pace, spre a nu ne lasa tulburati de nimic.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2010, 10:47:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Si la biserica din cartierul meu a fost o vreme cand au disparut toate cartile care nu erau tiparite de Arhiepiscopia Bucurestilor. In prezent au aparut si carti de la alte edituri. Nu stiu care a fost motivul indepartarii si readucerii lor. Important este ca oamenii nu sunt lipsiti de aceasta bucurie - de a intalni carti cu folos duhovnicesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2010, 13:10:59
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Mi se pare firesc să existe un preț unic la toate librăriile ortodoxe din țară.
Și în stabilirea acestui preț este normal să se țină cont de scumpirea celorlalte produse de pe piață.
Mai există însă și varianta împrumutului de cărți.
Am văzut biserici și mânăstiri care au Bibliotecă, de unde creștinii, care nu au posibilități financiare, pot împrumuta destule cărți ziditoare de suflet.

Last edited by Carmen FUNIERU; 09.08.2010 at 13:15:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2010, 22:06:35
cristi.st cristi.st is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 3
Implicit corectitudine lumeasca

Da, trebuie sa fim in rand cu lumea...sau mai bine zis cu "lumescul". Nu mai este mult si vom ajunge zilele in care milostenia va fi considerata un delict, pentru ca nu va avea conformitate in legile politice... De altfel, parintele staret Neonil Stefan a ales varianta pustniciei vizavi de acest aspect, desi cei de la episcopie sperau sa se imbogateasca pe spinarea calugarilor de la Frasinei. Doamne miluieste.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2010, 23:32:39
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Si la biserica din cartierul meu a fost o vreme cand au disparut toate cartile care nu erau tiparite de Arhiepiscopia Bucurestilor. In prezent au aparut si carti de la alte edituri. Nu stiu care a fost motivul indepartarii si readucerii lor. Important este ca oamenii nu sunt lipsiti de aceasta bucurie - de a intalni carti cu folos duhovnicesc.
Cred ca ai sesizat acest lucru datorita faptului ca Arhiepiscopia Bucurestilor a restrictionat pangarele bisericilor de pe cuprinsul ei sa mai comercializeze alte produse decat cele de la Depozitul de Colportaj al Arhiepiscopiei. Probabil ca perioada de pauza sesizata de tine era legata de faptul ca parintele a returnat cartile luate direct de la edituri si apoi a cumparat de la acel depozit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2010, 13:46:47
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi.st Vezi mesajul
Episcopia Ramnicului a golit total pangarul Sf. Manastiri Frasinei si nu mai admite vanzarea obiectelor religioase... Motivul - La Frasinei totul este extrem de ieftin... Cum comentati?
Imi arat inca o data dispretul fata de astfel de decizii. E inadmisibil asa ceva. Cred ca pana la urma vor scoate si versetele astea din Sfanta Scriptura: "Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați. Să nu aveți nici aur, nici arginți, nici bani în cingătorile voastre; Nici traistă pe drum, nici două haine, nici încălțăminte, nici toiag; că vrednic este lucrătorul de hrana sa." (Matei 10;8-10).
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
lllll

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea frasinei-intrebare valentin_gabriel_79 Stiri, actualitati, anunturi 5 09.09.2012 17:48:03
Manastirea Frasinei daniel Preotul 6 19.07.2011 18:12:53
Manastirea Frasinei ManiLuluFifi Intrebari utilizatori 0 21.10.2010 22:10:55
Manastirea Frasinei, realitate. Cezareu Rugaciuni 2 01.03.2009 21:05:13
Manastirea Frasinei MarianaMariana Stiri, actualitati, anunturi 1 06.01.2009 14:04:51