Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2012, 13:15:12
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Deochiul !!!

Bunica mea mi-a povestit o intamplare cum ca o intr-o zi cand statea la munca pe deal i s-a facut rau si spunea ca a fost din cauza deochiului, zicea ca era aproape sa moara, si ca s-a scapa de deochi i-a spus un parinte de la o manastire sa spuna rugaciunea " Tatal nostru " de 12 ori si a spus ca pe dea a rostit-o de 12 ori si s-a facut instant bine, acum eu nu stiu nu ma pricep dar deochiul nu se prinde decat de oamenii care nu au o viata curata? sau se poate prinde de oricine? cat de periculos este?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.09.2012, 14:33:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-au mai deschis topice pe tema asta. Unul este aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ghlight=deochi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2012, 00:19:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un articol lamuritor
http://www.crestinortodox.ro/datini-...mas-96157.html

"Rugaciunea este una dintre cele mai bune metode de ferire de deochi. Dat fiind faptul ca deochiul este o actiune a diavolului, este trebuinta de o rugaciune speciala pentru a-l exorciza. Biserica Ortodoxa a stabilit o rugaciune deosebita impotriva deochiului, prin care diavolul este alungat".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.09.2012, 17:16:04
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Bunica mea mi-a povestit o intamplare cum ca o intr-o zi cand statea la munca pe deal i s-a facut rau si spunea ca a fost din cauza deochiului, zicea ca era aproape sa moara, si ca s-a scapa de deochi i-a spus un parinte de la o manastire sa spuna rugaciunea " Tatal nostru " de 12 ori si a spus ca pe dea a rostit-o de 12 ori si s-a facut instant bine, acum eu nu stiu nu ma pricep dar deochiul nu se prinde decat de oamenii care nu au o viata curata? sau se poate prinde de oricine? cat de periculos este?
Da este adevarat. Deochiul este o forma de manifestare a duhurilor rele, care lucreaza prin oameni care au ganduri necurate in legatura cu semenii lor. Si eu am fost deochiata in adolescenta de mai multe ori. Veneam acasa din oras si incepea sa ma doara capul foarte tare, mi se facea rau de durere, imi scadea tensiunea si aproape lesinam. Mama, care e medic, incerca din toate puterile sa ma resusciteze: medicamente, apa rece, frectii, palme, etc. Poate pare ridicol, dar puteam sa mor. Chiar mama mi-a spus-o. Mai tarziu am vorbit cu un preot care mi-a spus ca singurul remediu pentru asta este o rugaciune speciala din molitfelnic. Dar cine sa cheme preotii acasa pentru asa ceva? E cam greu, dar necesar. Unii au murit din cauza deochiului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2012, 21:56:36
savinSD savinSD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

Nu stiu ce sa spun, eu am sprancenele unite si ochii destul de puternici, spre exemplu lucrez pe PC peste 8 ore zilnic de mai bine de 12 ani dar nu am nevoie de ochelari desi am aproape 40 de ani.
In fine sa revin la topic.
Eu de cand ma stiu, deocheam copii mici daca imi erau dragalasi sau chiar persoane adulte, mai ales fete sau femei dar nu ma consider o persoana rea sau malefica ba dincontra.
Acum sa va povestesc o mica patanie de zilele trecute.
Intr-un weekend, am vrut sa ma intalnesc cu un prieten vechi cu care mai ies la un pahar de vorba.
Era vineri seara, iar el lucra schimbul 2 la fabrica, deci a iesit din fabrica dupa ora 23.
Pe la ora 23 si 10 il sun sa vad daca a iesit ca sa merg dupa el cu masina si sa iesim la un bar cunoscut din oras unde sa povestim.
Il sun si imi spune ca inca nu poate veni cu mine ca trebuie sa treaca pe acasa sa se schimbe si sa-si ia si bani la el ca nu are acum.
Bun, il astept pana e gata si ma suna, se face 12 noaptea.
Merg cu masina dupa el la el la bloc, il iau si iesim la bar la discutam.
La bar el bea doua beri si eu doua cola (ca eram sofer si nu risc) si am povestit cam o ora.
La plecare vine nota de plata era vreo 20 de lei.
Ma uit la el, el zice nu am nici un ban la mine, nu am adus bani cu mine, stii eu ii tin pe card.
Bun, platesc eu nota, insa in sufletul meu m-am simtit tras pe sfoara.
M-am uitat la el si i-am spus: pai atunci nu trebuia sa ma pui sa mai astept pana la ora 12 noaptea, puteam veni la bar direct la 23:10 cand te-am sunat, asa ajungeam acasa mai devreme.
Il duc acasa si asa s-a incheiat ziua respctiva.
Dupa cateva zile ma intalnesc cu el si in timp ce vorbeam imi spune ce a patit atunci seara dupa ce s-a despartit de mine.
A mers acasa, s-a culcat si s-a trezit la 3 noaptea deoarece se simtea rau.
Maica-sa nu stia ce sa-i faca (bine inca sta cu parintii desi are 35 de ani), zice ca se simtea groaznic in tot corpul si avea transpiratie rece si puls accelerat.
Asa l-a tinut pana spre dimineata.
Abia pe la ora 6 sau 7 a reusit sa adoarma.
Nu isi explica nici acum ce s-a intamplat.
Voi ce spuneti? l-am deochat cumva fara sa vreau? daca e asa, atunci inseamna ca deochiul nu are legatura doar cu invidia sau pizma.
La persoanele mai rautacioase care pot deochea, probabil are legatura cu invidia pe altii, insa probabil exista si persoane bune care pot deochia, insa deoache doar cand sunt inselate.
In rest am avut un palmier frumos de apartament, l-a tinut vreo 2 ani in casa, era superb, plin de frunze verzi.
Avem niste prieteni de falimile care stau in Italia, dar vine pe la noi cam odata pe an.
Femeia e cred putin invidioasa pe noi ca noi ne descurcam aici in Romania si nu a trebuit sa plecam in Italia la munca ca sa ne facem un trai.
Ei bine la ultima lor vizita am simtit ca s-a uitat la pom cu indivie, nu stiu cum, asa in instinct sau telepatic am simtit acest lucru privind-o cum se uita la pom.
Dupa ce au plecat in cca. 2 saptamani, palmierul nostru frumos s-a uscat, acum e mort. Sa il fi deochiat cumva din invidie?
Astept pareri la ambele cazuri.
Astept pareri.

Last edited by savinSD; 25.10.2012 at 22:02:17.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2012, 22:03:01
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de savinSD Vezi mesajul
Astept pareri.
Părerea mea: troll.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2012, 22:54:57
savinSD savinSD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Părerea mea: troll.
Parere nula, astept niste pareri mai serioase.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
deochiul patricia2006 Generalitati 18 18.07.2012 09:49:58
Deochiul Dia20_diana Vrajitoria 12 28.11.2008 16:16:30