Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2008, 17:00:08
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit


Am gasit acestea intr-o culegere de texte patristice.

Stim ca exista gheena, stim ca exista imparatia cerurilor si judecata. Sa nu credem dar in lucruri nebunesti.
De ce, poate starui cineva, sa implinesc proorocirile ghicitorilor?
Se implinesc pentru ca tu crezi in ele .Te-au robit, sunt stapanii vietii tale si o conduc dupa cum le place.

Va putea o capetenie de talhari, avand in mainile si in puterea sa un fiu de rege, care a dorit sa stea la el, fie cautandu-si pacea, fie priindu-i tovarasia lui, sa-i spuna regelui daca fiul lui e mort sau daca mai traieste?
Fireste ca va putea.....Nu pentru ca poate vedea in viitor, ci pentru ca el este stapan pe soarta copilului, avand putinta de a-l omari sau de a-i lasa viata, de vreme ce copilul se afla in puterea sa.De asemenea poate spune daca bogat sau sarac pentru ca i sta in putere...
Din nefericire cei mai multi oameni din lume s-au predat diavolului.
Atunci cand omul se obisnuieste sa creada in asa zisa putere a acestor amagitori, nu face decat sa i ajute sa-si sporeasca faima...
Adu-l la mine pe vrajitor, si daca are putere sa le vada pe cele viitoare, sa-mi spuna atunci ce o sa mi se intample si ce are sa fie maine.
Dar nu o sa-mi spuna. Fiindca ma aflu in puterea Imparatului si nu in puterea lui. eu sunt supusul lui Hristos si nu al lui...

Sa nu mergem la ghicitori, nici la prezicatori nici la oracole, nici la sarlatani, ci numai la Dumnezeu,Care pe toate le cunoaste cel mai bine,fiindca numai de la el vom descoperi toate cate trebuie sa le stim si numai asa vom dobandi toate cele bune.

(Cuvantul VIII la Epistola a II-a catre Timotei PGB 23,624-628, Pg 62,648-650)


Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2008, 21:23:21
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=blue] trebuie sa nu uitam ca doar Dumnezeu ne cunoaste viitorul si ca si toata vrajitoarele sunt oameni ca si noi, care nu au cunostiinta viitorului
si cred ca e mai bine sa nu stim ce se va intampla cu viata noastra...ar fi prea plictisitor
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2008, 21:26:57
misela misela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Bun,am inteles cum sta treaba cu vrajitoria,dar clarvazatorii si mediumii nu sunt vrajitori opt. ca ei isi consuma viata pt a ajuta lumea....cea vie(clarvazatorii) si cea a spiritelor(precum mediumii).Spun ca ii ajuta,in sensul ca le gaseste adevarul,despre moartea cauzata si care politia nu ar considera decat o sinucidere,dar de multe ori s-au inselat si pana la urma tot la cuvantul mediumului au ajuns.Asta o fac din bunavointa lor,iar ca sa poti avea aceasta capacitate,iti trebuie un mai Har de la D-zeu,iar dansii il merita,pt ca a ajunge la o asemenea performanta...trebuie sa te rogi mult si sa meditezi in liniste pt ca D-zeu sa-ti poata deschide "ochiul mintii".Nu stiu de ce ii considerati prezicatori sau vrajitori pt ca ei nu sunt ca tigancile de pe strada,care iti iau palma si iti spune ca vrea sa-ti "ghiceasca".Acele persoane sunt considerate persoane daruite Raului pt ca nu ajuta omul,luandu-i pt ghicitorile spuse o sumedenie de bani.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2008, 18:46:50
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Misela, Biblia condamna orice forma de ghicire, indiferent sub ce paravan religios se prezinta.In Cartea Deuteronom, Dumnezeu spune poporului Sau: "Sa nu se gaseasca la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, NICI PREVAZATOR,sau ghicitor,sau vrajitor,sau fermecator,nici descantator,nici chemator de duhuri,nici mag,nici de cei ce graiesc cu mortii.Caci uraciune este inaintea Domnului cel ce face acestea".(18, 10-12)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2008, 23:14:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sa nu uitam nicicand, puterea diavolului de a face minuni inselatoare , ce ne duc de multe ori pe cai gresite, indepartandu-ne de la adevarata credinta. Implinirea unor preziceri , precum si simpla coincidenta, fac din indeletnicitul celor ce ghicesc o falsa virtute, o putere a diavolului, transformata in arma nemiloasa, indreptata impotriva Creatiei. Ghicitul sub orice forma a lui, inclusiv zodiacul , sunt induceri ale gandului spre zone oculte, profund daunatoare . Singura preocupare a noastra pentru cele viitoare, trebuie sa fie raportata la cealalta viata si mai cu seama de vrednicia si sansa noastra intru cele vesnice in Imparatia Lui Dumnezeu. Preocuparea obsedanta la cele materiale si la cele trupesti, face din noi ,niste simpli sclavi, prizonieri, ai neputintei noastre, sortiti vesniciei intru intuneric , un intuneric ce ni-l pregatim inca din asta viata, prin obtiunile noastre meschine si limitate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Profetiile din Daniel, regasite si descifrate in/de cartea Apocalipsei Cornel Urs Despre Sfanta Scriptura 17 19.06.2013 00:13:50
Profetiile lui Sundar Singh despre Romania florinrusu Intamplari adevarate 47 22.11.2012 01:52:25
Ce parere aveti de "Profetiile lui Nostradamus"? lacrimi Teologie si Stiinta 8 26.01.2010 16:41:01
Profetiile mesianice s-au implinit in Hristos georgeval Din Vechiul Testament 31 28.04.2008 20:30:16