Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2011, 21:01:41
cartib cartib is offline
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 1
Implicit taina botezului

doresc sa botez nepotul nasilor mei in luna martie. va rog sa-mi spuneti daca este corect din punct de vedere religios. multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2011, 21:56:21
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

eu stiu ca un singur nume


un suflet ... un nume
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2011, 22:07:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Trebuie un singur nume de sfant! Asta ne invata credinta noastra crestin-ortodoxa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2011, 23:45:15
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Trebuie un singur nume de sfant! Asta ne invata credinta noastra crestin-ortodoxa.
Si eu stiam la fel.Dar intr.un alt topic spunea cineva ca asa cum o biserica are mai multe hramuri ,tot asa si un copil poate avea mai multi Sfinti ocrotitori
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2011, 00:09:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu stiu ce spunea "altcineva" si nici nu ma prea intereseaza. Ma intereseaza opinia si punctul de vedere al Bisericii si al sfintilor parinti,si pe acela vi-l comunic si voua in masura in care ma pricep si in limita cunostintelor mele. Chiar acum de Boboteaza parca am auzit la predica parintelui staret de la Lainici ceva legat de asta,si a zis exact ce am scris in postul anterior. Totodata nu cred ca daca ai un prenume ai doar un singur sfant ocrotitor. Pe parcursul vietii te poti "imprieteni" cu multi din sfintii lui Dumnezeu fata de care incepi sa simti si sa ai evlavie.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2011, 10:12:02
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Doar un nume. Puterea numelui e f mare. Gandeste-te la Rugaciunea inimii ....repetarea cat mai mult timp a numelui lui Iisus.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2011, 10:32:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu am doua nume,si amandoua de sfinti
Am auzit povestea de familie,cum nasa voia neaparat Maria,defapt ar fi vrut Maria Magdalena dar parintii si bunicii nu au fost de acord cu Magdalena asa ca au adaugat un alt nume de sfant la deja existentul Maria.
Am observat ca generatiile nascute dupa 80 au in majoritate 2 nume.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2011, 11:09:53
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Si eu am 2 nume ambele de Sfinti si imi plac ff mult.Daca e bine doar un nume ,de ce nu spun preotii cu blandete parintilor si nasilor lucrul acesta?Multi nici nu stiu,dar daca ar sti poate s.ar conforma invataturii bisericii
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2011, 11:16:06
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu stiu ce spunea "altcineva" si nici nu ma prea intereseaza. Ma intereseaza opinia si punctul de vedere al Bisericii si al sfintilor parinti,si pe acela vi-l comunic si voua in masura in care ma pricep si in limita cunostintelor mele. Chiar acum de Boboteaza parca am auzit la predica parintelui staret de la Lainici ceva legat de asta,si a zis exact ce am scris in postul anterior. Totodata nu cred ca daca ai un prenume ai doar un singur sfant ocrotitor. Pe parcursul vietii te poti "imprieteni" cu multi din sfintii lui Dumnezeu fata de care incepi sa simti si sa ai evlavie.

Doamne-ajuta!
Pe parcursul vietii te poti "imprieteni" cu multi din sfintii lui Dumnezeu fata de care incepi sa simti si sa ai evlavie.

Sunt convinsa ca asa este cum spui Raoul.Doar amintisem ce am citit pe alt topic.Vezi ca totusi nici noi din cadrul Bisericii nu prea avem o opinie unanima despre asta.Eu o sa pun doar un nume copiilor mei ca sa fiu sigura ca nu gresesc cu toate ca nu sunt pe deplin lamurita de ce nu e bine.Sau de ce ar fi rau? Asta asa ca sa pot spune mai departe si altor prieteni informatia si ca sa o pot justifica
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2011, 14:03:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stai linistita,pana la urma si pe mine ma cheama Raoul Andrei,deci am doua prenume. Iar numele de botez... parca e Iulian. Nici nu stiu exact,sincer. Dar oricum ar fi,ma cunoaste Dumnezeu. Pana una alta si eu sovaiesc daca o sa le pun copiilor unul sau doua prenume. Din ce am invatat si auzit de la sfintii monahi trebuie doar unul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 21:25:10
nume livadarufelix Botezul 16 27.01.2008 18:52:58