Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.06.2011, 12:07:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Interesant,dar ce mai inseamna?
Isaia 58

6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.06.2011, 12:15:48
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Asta nu inseamna anularea postului alimentar.

Afirmatia postul nu este numai alimentar,multi o fac in ideea anularii acestui post,pretextand inlocuirea cu alte virtuti,de aceea am pus aceasta intrebare....

Problema din topic era: ce sa fac cand altii ma determina sa nu tin postul ?

Si raspunsul a fost : lupta sa poti tine postul cu orice pret.

Cand se vine cu alte probleme,pe o situatie care trebuie rezolvata,de cele mai multe ori duce la complicarea raspunsului ,sau inlocuirea postului ,cum am zis mai sus...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.06.2011, 12:56:32
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Buna ziua
Stiu ca s-a terminat de mult postul dar mai e putin si incepe urmatorul (postul Sf. Apostoli).
Intrebarea mea este : se poate tine post doar intr-o anumita parte a zilei? Adica atunci cand suntem singuri, cand nu trebuie sa mancam la masa cu familia?
De ce pun intrebarea asta? Simplu : pentru ca in familia mea, daca sustin ca nu mananc ce e la masa, se creaza scandal, iar dupa cum bine stim, in post nu isi au locul asemenea atitudini.
Inca ceva : e permis sa tii post si chiar sa mergi la biserica fara acordul sotului (partenerului) daca asta de asemenea creaza discordie in famile? Eu am citit si mi s-a confirmat ca, de exemplu, abstinenta sexuala pe perioada postului nu este permisa fara acordul partenerului, tocmai din acest motiv. Daca si celelalte aspecte ale postului sunt deranjante pentru partener si creaza conflicte, atunci e mai bine sa renuntam la ele? E mai bine sa o facem in secret, sa postim doar cand suntem singuri acasa sau in oras, sa mergem la biserica in secret? Deja 2 persoane mi-au spus sa nu "ma mai luad ca merg la biserica", iar partenerul meu s-a plans ca de cand merg la biserica am tendinta sa fiu mai "afurisita". Bine, asta e un alt aspect al postului, si anume "ispita" dar mai e si o tendinta naturala si fireasca de a ne face dreptate, pentru ca, probabil, suntem ispititi sa ne simtim mai buni, mai curati, mai credinciosi, si avem impresia ca ceilalti ne persecuta pentru asta. (se mai poate spune si ca ar putea incerca "necuratul" sa ne manipuleze cumva, sa ne puna la incercare rabdare si credinta s.a.m.d.)
De ce intreb toate astea : am o ilustrata cu un sfint care tine in mana un pergament,cred, pe care scrie : " Nu te poti apropia de Dumnezeu daca nu esti in pace cu aproapele". Ori, daca tot ceea ce faci tu din credinta te face sa intri in conflict cu apropiatii, ce-ti ramane de facut? Sa incerci sa te apropii de Dumnezeu pe alta cale, una secreta?
Si mai am o intrebare , dar care poate nu-si are locul aici: este permis sa mergi duminica la Sfanta Liturghie, daca nu ti-ai terminat acasa toate treburile casnice? Ce e mai rau, sa treci pe la biserica sa aprinzi lumanari si apoi sa fugi la piata sau acasa la smotru, sau sa nu mai mergi de loc si sa-ti vezi de treaba ta? Stiu ca ar trebui sa termin toate treburile de sambata, dar asta nu se poate intotdeauna, ca mai am si servici.
Va multumesc si ma scuzati ca sunt asa patetica. (Daca o sa mai discutam vreodata despre altceva, veti vedea ca am fost candva o persoana inteligenta)
De ce spuneti: "partenerul meu" si nu: "sotul meu"? Poate ca NU sunteti casatoriti?
In cazul in care NU sunteti casatoriti puteti face cum doriti pt ca nu aveti nici o obligatie fata de "partenerul" dvs. Si in acest caz, sa stiti ca primul pacat de cate trebuie sa scapati este ADULTERUL.
Daca sinteti casatorita cu "partenerul", si acesta se opune vietii religiose pe care v-o doriti, se poate face cumva sa-l impacati si pe el si sa fiti si in regula d.p.d.v. crestinesc. Dar asta va spune duhovnicul dvs. cum si ce sa faceti.
"Dependenta" de sfaturile duhovnicului nu este rea. Nu cred ca se supara daca-i cereti sfaturi mai des
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.06.2011, 13:55:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Interesant,dar ce mai inseamna?
Te las pe tine să descoperi ce mai înseamnă postul, dar dacă pentru tine a ține post înseamnă a nu mânca "de dulce" înseamnă că de fapt ești la un soi de regim alimentar.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.06.2011, 14:07:10
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Te las pe tine să descoperi ce mai înseamnă postul, dar dacă pentru tine a ține post înseamnă a nu mânca "de dulce" înseamnă că de fapt ești la un soi de regim alimentar.
Eu stiu ca asta e definitia postului,asa e definita si de calendarul ortodox.Sunt stabilite in mod clar si precis care sunt zilele in care se posteste .....
Si cred ca nu e facut cu scop de a tine regim,ci porunca Bisericii.

Nu se specifica ca pentru cei mai subtili se poate face dezlegare...E acelasi pentru toata lumea,bogati ,saraci,destepti ,saraci cu duhul,cu pozitie sociala, fara etc..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.06.2011, 14:56:01
cipri85 cipri85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Postul NU înseamnă NUMAI mâncare!

Postul inseamna in primul rand abtinerea de la mancare!
Porunca de a posti e una dintre cele mai vechi porunci primite de om: in Eden Dumnezeu ii cere omului sa nu manance din pomul cumostintei binelui si al raului. Aceasi porunca o primesc evreii prin intermediul lui Moise, astfel ca pana in ziua de azi evreii se abtin de la o serie de alimente.
Apoi ne indeamna sa postim si Mantuitorul Iisus Hristos fiindu-ne si exemplu in acest sens: postul de 40 de zile din pustia Carantaniei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.06.2011, 14:56:40
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Eu stiu ca asta e definitia postului,asa e definita si de calendarul ortodox.Sunt stabilite in mod clar si precis care sunt zilele in care se posteste .....
Si cred ca nu e facut cu scop de a tine regim,ci porunca Bisericii.
Domnia ta te grabesti in a prezenta raspunsuri fara sa asiguri si suportul credibilitatii acestora. Calendarul nu poate fi document normativ in definirea postului ortodox. Sa stii ca chiar asa si este: postul ortodox nu inseamna oprirea de la mancare (numai).

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu se specifica ca pentru cei mai subtili se poate face dezlegare...E acelasi pentru toata lumea,bogati ,saraci,destepti ,saraci cu duhul,cu pozitie sociala, fara etc..
Aici esti in ratacire si (poate) ratacesti si pe altii cat timp afirmi acestea. Daca te vei documenta, vei putea afla ca exista, dintotdeauna, post pentru fiecare putinta ori neputinta.


Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Buna ziua
Stiu ca s-a terminat de mult postul dar mai e putin si incepe urmatorul (postul Sf. Apostoli).
Intrebarea mea este : se poate tine post doar intr-o anumita parte a zilei? Adica atunci cand suntem singuri, cand nu trebuie sa mancam la masa cu familia?
In conformitate cu invatatura ortodoxa, postul este un obiect si nu un scop in sine. Scopul unic si desavarsit al oricarui crestin este mantuirea sufletului. Fiecare crestin insa are un traseu intim si individual de parcurs pentru a ajunge la asemanarea cu Dumnezeu, la sfintenie. Pe tot acest parcurs, Dumnezeu este in permanenta in apropierea noastra, "asteptand" sa-L rugam (prin rugaciune, credinta, fapte bune divese, acte de cult, etc.) sa intervina in sprijinirea si calauzirea noastra. Postul este unul din "obiectele" pe care le folosim in ajutorul nostru pentru a asculta (a dovedi ascultarea), ori pentru a multumi (lui Dumnezeu), ori pentru a razbate in lupta de zi cu zi fata de cel care poate pierde si trupul si sufletul pentru vesnicie.

Postul nu trebuie incarcat cu puteri pe care nu le are, dar nici nu trebuie lipsit, dezbracat, de lucrarea lui de baza: fortarea liberei vointe spre a face binele prin ascultare inteleapta si infranare curatitoare. Postul nu poate fi (si nu este) la fel pentru toti crestinii. Exista o serie de reguli de baza ale postului, ce au scopul de a asigura buna intelegere si asezarea initiala corecta, dar postul se dimensioneaza individual, prin sfatuire in duhovnicie, in functie de scopul principal: mantuirea.

Crestinul este dator sa se spovedeasca inainte de a tine post, spre a cere prin duhovnic binecuvantarea lui Dumnezeu pentru lucrarea ce urmeaza sa fie inceputa. Crestinul este dator sa accepte, in smerenie, calauzirea duhovnicului in fiecare lucrare ce o savarseste cu scopul de a castiga raiul. Alta randuiala este de la drac, iar dracul stie sa "te gadile intr-un mod placut pe la urechi" cu mandria propriilor virtuti, unele inchipuite doar, daca asa crede ca te face sa cazi!

In concluzie, orice crestin inainte de a dori sa tina post trebuie sa-si doreasca cu totala tarie sa se mantuiasca. Apoi va folosi si postul si orice alt sprijin ii va pune Dumnezeu la indemana dupa cuvantul celui pe care tot Dumnezeu l-a trimis sa fie calauza. Nimeni nu poate castiga mantuirea ca autodidact, ci mantuirea se poate obtine doar prin ucenicie in ascultare iubitoare.

Last edited by Pr. Gheorghe; 10.06.2011 at 15:36:32.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.06.2011, 15:37:29
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Tinand postul faci ascultare fata de Biserica.
Dezlegare de la postul randuit de Biserica ,poate sa faca numai duhovnicul,dand dovada de discernamant.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.06.2011, 15:45:13
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

In topic se vorbeste de postul randuit de Biserica,nu de cel personal.
La intrebarea ,daca postul (cel randuit de Biserica) poate fi partial,raspunsul meu este :

NU,Nu poate fi partial,ci conform normelor din calendar.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.06.2011, 17:01:59
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
In topic se vorbeste de postul randuit de Biserica,nu de cel personal.
?????????

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
La intrebarea ,daca postul (cel randuit de Biserica) poate fi partial,raspunsul meu este :

NU,Nu poate fi partial,ci conform normelor din calendar.
Mai, frate "invatatorule", nu-i bine ce spui! Nu sunt doua feluri de post. Nu exista reguli (norme) cu aplicare generala in duhovnicie! Nu foloseste sa vorbesti cand nu stii ce ai a spune; mai de folos este sa taci si sa iei aminte, parerea mea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
"Acatist pentru adormiti" - se poate? mirelat Slujba inmormantarii 14 22.03.2011 18:53:05
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22