Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.01.2007, 18:21:51
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Cine poate fi uns cu mir si cand ? Poate cineva explica mai detaliat ? Nu am inteles aceasta asociere si anume ungere cu mir=primirea Sfantului Duh.
esentialul in aceasta TAINA este revarsarea Sfatului Duh, ungerea, in acest caz, reprezentand ceva secundar si fiind identica sau sinonima cu ,,punerea mainilor" ,,Ungerea" si ,,punerea manilor" sunt cuvinte reprezentand doua actinuni care sunt diferite doar ca forma, dar in fond sunt identice si au aceelasi efect. aici vb despre MARELE SI SFANTUL MIR DE LA BOTEZ!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.01.2007, 19:13:15
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

SA NU FACEM CONFUZIA DINTRE MIR SI SF. SI MARELE MIR. ACESTA DIN URMA SE FOLOSESTE IN CADRUL BOTEZULUI, MAI BINE SPUS DUPA BOTEZ, SI ESTE UNA DIN CELE 7 TAINE, MIRUL SIMPLU ESTE FACUT DIN ANUMITE AROME SI PLANTE SI AMESTECAT CU ULEI DE LA SF. MASLU. CU ACESTA NE PUTEM DA ORICAND, MAI ALES CAND AVEM ISPITE, INCERCARI, INAINTE DE EXAMEN ETC.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.05.2007, 22:12:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
SA NU FACEM CONFUZIA DINTRE MIR SI SF. SI MARELE MIR. ACESTA DIN URMA SE FOLOSESTE IN CADRUL BOTEZULUI, MAI BINE SPUS DUPA BOTEZ, SI ESTE UNA DIN CELE 7 TAINE, MIRUL SIMPLU ESTE FACUT DIN ANUMITE AROME SI PLANTE SI AMESTECAT CU ULEI DE LA SF. MASLU. CU ACESTA NE PUTEM DA ORICAND, MAI ALES CAND AVEM ISPITE, INCERCARI, INAINTE DE EXAMEN ETC.
Ungerea cu mir este indicata si seara inainte de culcare dupa ce am spus rugaciunile de seara. Mai este indicat si atunci cind sintem bolnavi, ungerea facindu-se pe acele zone afectate , vulnerabile. Mirul pe care-l folosim este indicat sa-l procuram numai din biserica sau minastiri, nu prin persoane sau alte surse. Tamaduitor este si uleiul din candela. Apropo de uleiul folosit la candela, cel mai indicat, atunci cind avem posibilitatea financiara, acesta sa fie ulei de maslin. Este pacat sa se unga cu mir animalele sau sa se foloseasca la candela. In general este bine sa avem la noi o sticluta cu mir pe care o purtam in timpul zilei.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.07.2007, 00:30:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Eu am cumparat mir un niste tuburi mici de la o manastire - este pacat sa ma miruiesc singur o data pe zi de exemplu?
Este chiar indicat, dupa ce ne spunem rugciunile de seara sau dimineata, sa ne ungem cu acest mir. Este bine sa ne ungem si in locurile bolnave, dureroase. Sa avem tot timpul in casa o sticluta cu mir, pusa lina icoana, sau linga candela noastra.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.08.2007, 10:43:29
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Aceasta taina reprezinta [color=red]"pecetea darului Sfantului Duh!"[/color]
eu am mir,adica undelemn sfintit si ma dau in fiecare zi,pentru ca ajuta la luminarea mintii
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.08.2007, 08:26:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dulcineea, ceea ce faci tu acasa - si multi dintre noi - este MIRUIRE si NU MIRUNGERE. Citeste si explicatia detaliata a lui Clausemi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.10.2007, 00:32:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loredana
asa este,si reprezinta o confirmare.am totusi o intrebare.De ce dupa taina Preotiei, si aceasta este o taine care nu o savarseste preotul, ci el doar o administreaza?astept raspunsurile voastre.
La inceput, episcopii faceau ei insisi ungerea celor botezati urmand intocmai predania apostolilor. Cu timpul insa numarul comunitatilor sau parohiilor crestine inmultindu-se treptat, episcopii au transmis acest drept preotilor, prin mijlocirea Mirului sfin*tit de ei.



Dupa traditia si invatatura canonica a Bisericii Ortodoxe, fiecare episcop, cu hirotonie valida, are capacitatea harica de a sfinti Sfantul Mir pentru eparhia sa. Sfintirea Sfantului Mir de catre soborul episcopilor Bisericii autocefale nu inseamna insa retragerea dreptului pe care, in principiu, il are fiecare episcop, "fiindca in imprejurari exceptionale, afirma Prof. dr. Iorgu D. Ivan, fiecare episcop ar putea sfinti pentru nevoile propriei eparhii". Actul sfintirii Sfantului Mir de catre soborul ierarhilor nu urmareste doar crearea unui cadru festiv pentru un moment atat de important din viata unei Biserici autocefale, ci acesta constituie si "una din for*mele prin care o Biserica nationala isi afirma independenta si auto*cefalia ei. Asa se explica de ce sfintirea Sfantului Mir se savarseste astazi de intaistatatorul Bisericii autocefale inconjurat de membrii ierarhiei acelei Biserici, ca semn vadit al solidaritatii acestora cu intaistatatorul lor si al unitatii acelei Biserici nationale...". Actul sfintirii Sfantului Mir adevereste deci ca Biserica respectiva este autocefala si unitara in organizarea ei.

mai multe informatii gasesti pe acest site. Dai cautare Taina Maslului
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.10.2007, 22:53:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Credeti ca sticlutele cu mir, de la Manastiri, care au ca eticheta ca find de la Ierusalim , provin chiar de acolo ? Si daca da, unde si cum se prepara acest mir.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.11.2007, 01:55:09
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit


Taina Sfântului Mir este lucrarea sfântă instituită de Iisus Hristos, prin care, ungându-se cu mir sfințit membrele celui botezat și rostindu-se cuvintele rânduite: «Pecetea darului Sfântului Duh, Amin», se împărtășește primitorului harul perfecționării vieții duhovnicești începute prin Botez.
Această Sfântă Taină a «peceții Duhului Sfânt», sau «ungerea cu Sfântul Mir», se administrează îndată după Sfântul Botez, de către episcop, preot sau diacon, noului botezat. Această «ungere» cu untdelemn sfințit a noului botezat a fost profețită prin Iacov, patriarhul. Pe când acesta dormea cu capul pe o piatră, noaptea i s-a arătat Dumnezeu în vis deasupra unei scări ce ajungea până la cer, pe care se suiau și se pogorau îngerii lui Dumnezeu. Și deșteptându-se Iacov din somn, a zis: Cât de înfricoșat este locul acesta! Aici este casa lui Dumnezeu, aici este poarta cerurilor! ...și a luat piatra pe care o pusese căpătâi și a pus-o stâlp de aducere aminte și a turnat untdelemn pe vârful ei (Fac. 28, 11–18). Ungerea pietrei cu untdelemn închipuie ungerea creștinului cu untdelemn sfințit sub pecetea Sfântului Duh, căci zice Sfânta Scriptură: Și voi (creștinii) ca niște pietre vii sunteți zidiți ca să fiți casă duhovnicească (I Petru 2, 5; Evrei 3, 6). «Pietre vii» sunt numiți creștinii, și ungerea pietrei cu untdelemn, de către Iacov, a însemnat ungerea pietrelor celor vii (a creștinilor), prin Duhul Sfânt, cu untdelemn sfințit.
În Legea Veche a lui Moise, numai pe împărați aveau poruncă preoții cei mari – arhiereii – să-i ungă cu untdelemn sfințit (I Regi 10, 1; 16, 1–13), iar aceasta era o profeție despre ungerea creștinilor cu untdelemn sfințit. În Legea Darului, a Noului Testament, această Sfântă Taină a Mirului, a «ungerii», era administrată numai de către apostoli, prin punerea mâinilor , și numai celor ce primiseră botezul creștin. Aceasta o adeverește Sfânta Scriptură când zice: Iar apostolii din Ierusalim, auzind că Samaria a primit cuvântul lui Dumnezeu, au trimis la ei pe Petru și pe Ioan, care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duh Sfânt, căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus. Atunci își puneau mâinile peste ei și luau Duh Sfânt (Fapte 8, 14–19). Din acest text se vede că este vorba de împărtășirea Duhului Sfânt celor ce primiseră botezul și că această împărtășire o făceau numai apostolii, prin punerea mâinilor (vezi și Fapte 19, 1–6). Și marele Apostol Pavel adeverește că această Sfântă Taină se dădea și pe atunci, îndată după botez, când zice: Nu întristați pe Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care ați fost pecetluiți în ziua răscumpărării (Ef. 4, 30); «ziua răscumpărării» nu este ziua învierii Domnului, cum s-ar crede, în care s-a adus răscumpărarea obiectivă a lumii, ci ziua în care au fost ei răscumpărați subiectiv, primind Botezul creștin. Deci «pecetluirea» cu Sfântul Duh s-a făcut deodată cu Botezul.
Iată, dar, de ce se dă această mirungere sau «pecetea Duhului Sfânt», după botez:
– întâi, pentru că așa s-a moștenit de la Sfinții Apostoli, prin Tradiție;
– al doilea, pentru că așa ne arată și Sfânta Evanghelie când zice: Întru care voi (creștinii), auzind cuvântul adevărului, Evanghelia mântuirii voastre, crezând în El (Iisus), ați fost pecetluiți cu Sfântul Duh al făgăduinței, Care este arvuna moștenirii noastre, spre răscumpărarea celor dobândiți de El și spre lauda slavei Sale (Ef. 1, 13–14). Vedeți dar că întâi se arată credința în Evanghelie și în Iisus Hristos și apoi se pune pecetea Duhului Sfânt.
Sectarul: Sfânta Scriptură nu pomenește nimic despre o taină a Mirului împărtășită prin ungere cu mir. Ea pomenește, cel mult, despre punerea mâinilor, dar ortodocșii nu au nimic din «punerea mâinilor», în această așa-zisă Taină. Ea este o inovație care nu poate fi socotită nici ca provenind de la Hristos, nici ca fiind o Taină Sfântă.
Preotul: Nu este nici o inovație, deoarece lucrarea de transmitere a Sfântului Duh în om prin această Taină se numește în Sfânta Scriptură «ungere» (II Cor. 1, 21–22; I Ioan 2, 20–27). În aceste locuri, deși se vorbește în special despre întărirea lăuntrică prin Duhul Sfânt, totuși cuvântul «ungere» presupune și ungere externă, prin care se împărtășește harul. Că punerea mâinilor peste cei botezați și ungerea cu Mir este una și aceeași Taină, se adeverește prin aceea că Sfinții Părinți și scriitorii bisericești din vechime arată, ca temeiuri scripturistice ale Tainei Mirului, locurile din Faptele Apostolilor care vorbesc de punerea mâinilor. Prin urmare, atât punerea mâinilor, cât și ungerea cu mir, sunt apostolice. Apostolii au săvârșit aceasta sub ambele forme, mai ales atunci când, răspândindu-se creștinismul, ei n-au mai putut merge personal la toate comunitățile și au administrat această Taină prin ungerea cu Sfântul Mir. În nici un caz nu se poate presupune că practicarea ungerii cu Sfântul Mir s-ar fi introdus într-un timp postapostolic, deoarece Biserica n-a introdus și n-a permis nici o schimbare în cele orânduite de apostoli. Și chiar dacă s-ar fi încercat vreo schimbare, s-ar fi născut opoziții despre care ar fi cu neputință să n-avem vreo mărturie, dacă ele ar fi existat .
Esențialul în această Taină este revărsarea Sfântului Duh, ungerea, în acest caz, reprezentând ceva secundar și fiind identică sau sinonimă cu «punerea mâinilor». «Ungerea» și «punerea mâinilor» sunt cuvinte reprezentând două acțiuni care în cazul de față sunt deosebite numai ca formă, dar în fond sunt identice, având același efect.
Sectarul: Dacă prin Taina Mirului se împărtășește Sfântul Duh și dacă ea se aplică numai celor botezați, în ce măsură mai este ea necesară, de vreme ce cei botezați au primit la Sfântul Botez pe Sfântul Duh? În acest sens ne lămuresc cuvintele Scripturii: Ce este născut din Duh, duh este (Ioan 3,6) Despre cei botezați zice și Sfântul Apostol Pavel, că sunt sfinți: ...v-ați spălat, v-ați sfințit, v-ați îndreptat întru numele Domnului Iisus Hristos și întru Duhul Dumnezeului nostru (I Cor. 6, 11). Deci nu mai este nevoie de o altă Taină prin care să se împărtășească Duhul Sfânt, mai ales imediat după Botez.
Preotul: Foarte mă mir de viclenia voastră, a sectarilor, cum știți a întoarce lucrurile pe dos, numai ca să vă susțineți rătăcirea voastră. Când am vorbit despre Sfântul Botez, dumneata ai zis că Botezul nu este o Taină, ci un simbol; este o lucrare simbolică, care închipuiește curățirea de păcate, iar acum îmi înșiri citate din Sfânta Scriptură, prin care te silești să-mi arăți că Botezul are caracter de „Taină” și că prin el se dă Darul Duhului Sfânt spre curățirea păcatelor și spre sfințire. Și nu sunt acestea neadevărate, dar de mirare este cum știți voi a suci tâlcuirea înțelesurilor Sfintei Scripturi după placul vostru, numai ca să vă susțineți rătăcirea voastră împotriva adevărului.
La cele ce ai obiectat acum, că Botezul este o Taină prin care se primește Duhul Sfânt și că nu mai este nevoie de o altă Taină – mai ales imediat după Botez – prin care să se împărtășească Duhul Sfânt, trebuie să știi că, într-adevăr, Botezul și Mirungerea sunt două Taine ale Bisericii lui Hristos deosebite una de alta, dar și darurile Sfântului Duh sunt deosebite și felurite (Rom. 12, 6; I Cor. 12, 4–6). Așa încât, în Taina Sfântului Botez se dă darul Sfântului Duh spre iertarea păcatului strămoșesc și a celorlalte păcate, pe când în Taina Sfântului Mir se dă darul Sfântului Duh de a stărui în curăția primită la Botez. Încă prin aceasta Sfântă Taină se dă și darul cunoștinței, care este unul din cele șapte daruri ale Sfântului Duh (Isaia 11,2) . Iar Sfânta Scriptură, arătând acest adevăr, zice: Dar voi ați primit ungerea din partea Celui Sfânt și știți toate (I Ioan 2, 20), și iarăși: Cât despre voi, ungerea pe care ați primit-o de la El rămâne întru voi și nu aveți trebuință ca să vă învețe cineva, ci precum ungerea Lui vă învață despre toate, și adevărat este și nu este minciună, rămâneți întru El, așa cum v-a învățat (I Ioan 2, 27). Din aceste cuvinte dumnezeiești de mai sus putem destul de clar a înțelege că ungerea cu Sfântul Mir are o mare importanță pentru mântuirea noastră.
Mai întâi de toate, prin pecetluire ni se dă Duhul Sfânt, Care ne fusese făgăduit și Care este arvuna moștenirii noastre, spre răscumpărarea celor dobândiți de El și spre lauda slavei Sale (Ef. 1, 14; 4, 30). În al doilea rând, ni se dă darul cunoștinței prin care știm toate lucrurile (I Ioan 2, 20, 27). Deci «ungerea» ne învață toate lucrurile ce trebuie a fi cunoscute pentru a ne putea mântui, adică:
1. să credem statornic în Iisus Hristos;
2. să credem în cuvintele Evangheliei Lui;
3. să fim ascultători față de apostolii Lui (Evrei 13, 17; Luca 10, 16; Ioan 13, 20; 20, 19–21);
4. să răbdăm până la moarte, când vom fi prigoniți pentru adevărul lui Hristos și pentru Evanghelia Lui;
5. să dăm dovadă de aceste virtuți creștinești, pentru ca să rămână cu noi «ungerea», «pecetea Duhului Sfânt», arvuna luată pentru ziua răscumpărării, căci altfel ni se va lua «arvuna» înapoi și nu mai avem răscumpărare. Eu vin curând! Ține ce ai, ca nimeni să nu-ți ia cununa (Apoc. 3, 11).
Prin urmare, iată pe scurt în ce constă puterea Tainei Sfântului Mir.
Formula prin care se împărtășește Taina Sfântului Mir este: Pecetea darului Sfântului Duh . Această formulă este alcătuită pe baza textelor biblice, care sunt în legătură cu Sfânta Taină a Mirului, ținându-se seama de fondul și de esența sa, de partea internă a acestei Sfinte Taine. În Sfânta Scriptură sunt texte în care Taina aceasta este numită «pecetluire» (II Cor. 1, 21–22; Ef. 4, 30) și în care se spune că prin ea se împărtășește darul Sfântului Duh, după cum este scris: Petru le-a răspuns: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt (Fapte 2, 38).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.12.2007, 00:26:00
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
...iar Miruirea se face cu ulei sfintit in care se adauga sau nu diverse arome (de aceea uneori miroase frumos)si se ung toti credinciosii participanti la o slujba religioasa dupa ce aceasta s-a terminat.

OBS !!!!
Miruirea se mai poate face si particular de fiecare credincios ,acasa folosind acest ulei sfintit cumparat sau daruit de catre un preot(calugar)...dar numai daca are o motivatie sanatoasa (dupa ce face o rugaciune,daca are o durere corporala sau simte o ispita iar femeile sa nu fie in perioada lunara...)

Eu nu m-am uns niciodata si nici nu am ulei sfintit in casa, dar am sa caut.
Dupa cum am mai scris, nu stiu mai nimic despre ritualuri si nici nu explica nimeni nimic, cel putin in biserica, motiv pentru care nu-mi place sa particip.
Cand am participat eu la liturghii, la Manastirea Radu Voda, se terminau cu o invalmaseala in fata, si am impresia ca lumea statea la coada sa se impartaseasca, mai ales parintii cu copii mici.
Nefiind spovedit, m-am retras in acest moment. Nu am vazut pe nimeni dand pe nimeni cu ulei sfintit. Doar la o biserica de cartier la care am fost din intamplare mi s-a intamplat sa ma unga cu ulei sfintit preotul, la sfarsit, pe frunte.
Ar trebui sa se ma dea cu ulei sfintit dupa liturghia duminicala? Dupa liturghie se impartaseste lumea? M-am contrazis cu sotia mea, care sustinea ca de fapt se distribuia anafura. Dar totusi foloseau lingurita, asa incat cred ca era vorba totusi de impartasanie.
Daca se trece la impartasanie, avand in vedere ca e foarta multe lume, cand se mai ajunge si la ungerea cu ulei sfintit?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina suferintei Melissa Spiritualitatea ortodoxa 48 31.08.2012 23:09:58
Sfanta taina a spovedaniei DAMIAN Pocainta 12 20.10.2010 17:33:28
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 23:45:07
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 16:09:52