Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2011, 15:15:02
Vallentin's Avatar
Vallentin Vallentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2011
Locație: Ploiești, România.
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Vallentin
Implicit Problemă cu mama mea!

Salut, vreau să vă spun pe scurt o întâmplare petrecută in viața mea când eram mai mic, avănd vreo 4,5 ani. Mama mea este o persoană bună, are o muncă foarte grea și nu prea are timp să se ducă pe la biserici dar face multe fapte bune și tind sa cred că este o persoană minunată. Momentan mama mea este plecată din țară, este în Spania să muncească. Dar hai să vă povestesc.. Când eram mic mama mea suferea de ceva,
nimeni nu știa ce este, am umblat la mulți preoți, la multe biserici si manastiri, la doctori și la multe spitale și nimic nu a ajutat-o. Preoții s-au rugat mult pentru mama mea fără niciun folos, doctorii spune-au că e sănătoasă la analize și la toate testele făcute de ei, dar mama fiind bolnavă rău, vomita mereu, amețea, nu putea să mănânce, visa urât.. Unchiul meu lucra în acel moment la uzina Brazi din Ploiești unde lucreaza și acum. El avea un prieten la servici care cunoștea o băbuță care spunea că a vindecat multă lume și ne-a recomandat să mergem acolo. Noi ne mai având nici o speranță am mers acolo să vedem ce se întâmplă.. Când am intrat eu fiind mic nu mi s-a părut ceva ciudat, tot ce îmi amintesc ca erau niște cărți pe o masă. Bunicul meu pe drum și in viața de zi cu zi nu ne-a spus că nu crede în așa ceva, dar când am intrat acea băbuța l-a întrebat pe bunicul: "Nu crezi, așa-i?" Bunicul ne-a spus că imediat în mintea lui s-a produs un cutremur și a văzut televizorul mișcăndu-se ca și cum ar fi un cutremur. Apoi la întrebat băbuța: "Acum crezi?" Bunicul a spus: "Da", dar fiind nedumeric și în stare de șoc. Mama a început să-i povestească problemele sale și femeia aceea bătrână i-a spus că i-a fost pus argintul viu în mâncare de o vecină și mai multe lucruri de neimaginat și la sfârșit i-a spus că pe acea femeie o va mânca viermii și nu va murii până când mama mea sau bunica nu va pune mână pe ea si s-o ierte.. I-a spus iar mamei sa se închine pe la 12 noapte sau ceva de genul..să se roage sa bea ceva ce i-a dat ea, și că v-a elimina tot.. Și așa s-a întâmplat.. Îi mai spuse-se mamei mele că se va face bine și peste 3 luni v-a pleca în Spania și chiar așa s-a întâmplat. Mama mea s-a făcut bine, a plecat în Spania și a câștigat foarte mulți bani.

Acum eu va întreb pe voi, eu sunt doar un copil și îmi cer scuze pentru gramatică sau dacă am scris ceva greșit, dar eu ce sa cred din asta? Acea băbuță era cu Dumnezeu sau cu Satana? Practica magie neagră? De unde știa ea atâtea lucruri și cum a putut s-o vindece pe mama mea? Aștept răspunsuri, mulțumesc.
__________________
Dumnezeu este Domnul și S-a arătat nouă, Bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2011, 16:13:16
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Povestea ta imi aminteste de o intamplare de la mine din sat. Era o femeie vaduva care toata viata a pendulat intre a fi practicanta pe vechi si pe nou. Niciodata nu stiai ce-i in mintea ei si mereu era in contradictie cu ea insasi. Catre batranete a inceput sa aiba mari probleme si se auzea prin sat ca o muncesc demonii. Un vecin de-al ei (tatal unui fost coleg de clasa) nu se sfia sa o ia in ras cu orice ocazie (el oricum nu avea nimic comun cu biserica si a si murit intr-un final in padure, cand s-a rasturnat caruta cu lemne peste el)... Odata, pe cand o vorbea prin sat altor oameni, amuzandu-se grozav, cineva i-a propus sa mearga el insusi sa vada daca ceea ce spune femeia e adevarat sau nu. De voie de nevoie, a acceptat, mai mult ca sa nu creada altii ca ii este frica. Oricum, nimeni nu indraznea sa intre in casa acelei femei... Si fiindca promisese, au plecat cu totii catre casa cu pricina. Toti ceilalti au ramas afara in strada, iar el a traversat curtea cea mare si a intrat in camera batranei, lasand totusi usa deschisa. Ea l-a privit ingaduitoare, iar el, ca sa se imbarbateze, a inceput sa faca aluzii la "nebunia" ei. Intr-o clipa, usa s-a trantit, iar catre el au inceput sa zboare tot felul de lucruri de prin casa. A incercat sa fuga, dar usa parca era din metal, nu o usa firava de casa batraneasca. Cei din strada auzeau urlete inauntru, dar nimeni nu a indraznit sa intre dupa el. Cand a reusit sa se elibereze, a venit in goana catre cei care-l asteptau si era ingrozit. De-atunci nimeni nu mai indraznea sa rada de batrana, ci doar s-o compatimeasca sincer.
Parerea mea este ca nu exista magie neagra sau alba, ci exista biserica si vrajitori. Biserica are intotdeauna "leac", dar daca nu suntem puternici in credinta, nu reusim sa rupem legatura cu raul care ni s-a facut. Vrajitorii, aparent au putere mai mare, fiindca ne lasa impresia ca ne scapa de necaz in timp record, dar de fapt ne schimba o "datorie" minora, intr-un contract cu ipoteca pe sufletul nostru, si cand ni se pare ca am scapat, ajungem la judecata ce va sa vina sa avem o mare dezamagire, pentru ca deja nu ne mai apartinem noua, ci celui ce... "ne-a salvat".
Cred ca trebuie cautat un duhovnic foarte bun (daca se poate undeva la o manastire) unde sa mearga nu doar mama ta, ci si cei care au insotit-o acolo. Are nevoie de dezlegare, iar canonul care li se va da, trebuie sa-l pazeasca cu sfintenie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2012, 09:13:15
cristina27 cristina27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

f frumos explicat OmBun si sunt intru totul de acord cu tine . pb este ca atunci cand oamenii sunt disperati,nu au rabdare sa urmeze practicele bisericii si vor rezultate instant.
pana nu demult nu credeam in lucruri din astea, dar prin experiente proprii si vazut cu ochii mei , care mi s au intamplat mie si persoanelor pe care le iubesc , chiar exista si au mare putere daca nu esti tare in credinta. din pacate ...
Nu trebuie sa uitam ca totul , absolut totul in lumea asta se intampla cu voia lui Dumnezeu , si noi cu judecata noastra limitata nu putem intelege intotdeaua de ce. daca cineva este bolnav si se merge la multi preoti si persoana nu se vindeca, trebuie rabdare si perseverenta in ale credintei , pt ca mersul la vrajitoare nu va face decat un bine aparent dar rau pe termen lung . se va vindeca pe moment poate , dar apoi se vor intampla alte lucruri care decurg din asta .
nu exista vrajitoare sau babuta care sa zica ca lucreaza cu Satana . Nimeni nu s-ar mai duce la ele daca ar spune acest lucru .
Nu sunt in masura sa dau sfaturi , ci imi spun doar parerea din cate am citit , auzit si trait , cu speranta ca ceea ce scriu ar putea ajuta pe cineva catusi de putin .

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2012, 10:55:16
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Eu personal nu pot sa pun o stampila pentru ca la fel ca si acel barbat nu am toate datele iar ca sa presupun pe baza unui sablon iar nu este de bun simt.

Nu cunoastem cu exactitate nici relatia acelei batrine cu biserica si cu Hristos. Nu stim daca are sau nu daruri de la Dumenzeu si nici masura in care El o iubeste incit sa o considere intre cei alesi.
In trecut am facut o asemnea greseala in legatura cu o crestina cu daruri de vindecare prin puenrea palmelor- eu am presupus gresit lucruri rele despre ea si apoi am regretat.

Uneori se poate intimpla ca chiar si preoti care scot draci in numele lui Iisus sa aibe anumite erori de care ei nu-si dau seama si peste care Dumnezeu la Judecata nu va mai putea trece.

Ceea ce stiu insa este ca o credinta ar trebui sa iti rezolve si problemele din viata de zi cu zi. Nu spun ca Biserica , un preot bun si citeva lucruri simple nu ar fi putut sa rezolve problema caci se cunosc multe cazuri in care preoti priceputi au rezolvat posesiunile otravirii cu Mercur.

Insa daca cercetam mai mult practicile ascunse vom observa ca doar aparent sint folosite puterile rele pentru rezolvarea oricaror probleme si ca in realitate majoritatea sint rezolvate tot prin rugaciuni si apa sfintita care este nelipsita si luata tot de la biserica.
Nici macar pentru citirea viitorului nu ii este la indemina oricui sa il afle prin inermediul raului insa f usor este sa se afle trecutul .

Tocmai de aceea majoritatea persoanelor apeleaza pentru aflarea unor realitati la metode suplimentare asemanatoare cu metoda marinarilor de pe corabie care au aflat consultind sortii care este cauza furtunii si odata aruncat vinovatul peste bord furtuna a incetat.

Sta la fel scrisca sortii divini nu sint pentru jocuri de noroc "ci pentru cunoasterea oamenilor" dupa cum spune un verset tot din VT.

Asta nu inseamna automat ca intuitia feminina, darurile de cunoastere , micile revelatii nu pot fi daruite de Dumnezeu Duhul Sfint oricui doreste mergind oriunde si la oricine voieste El dincolo de orice taine si de orice canoane .

Diferentierea , deosebirea intre duhurile rele si duhul sfint ca si deosebirea adevarului de fals nu ar trebui sa se faca pe baza unor sabloane dinainte stabilite sau rationamente logice in baza unei precunoasteri ci cu ajutorul darului deosebrii duhurilor si al adevarului -care patrunde in realitatile nevazute noua si de acolo de ofera informatia sigura- dar sfint pe care ar trebui sa il aibe nu doar orice membru al sinodului dar si orice preot si chiar orice mirean despre care se presupune ca odata botezat cu duh are si el duh sfint care ar trebui sa il faca capabil de lucrari sfinte si purtator de daruri sfinte.
Rationamentul logic pe baza unei precunoasteri nu este in realitate darul duhului sfint caci un astfel de rationament il pot face si cei fara daruri si chiar si un computer cu o imensa precizie si care cu siguranta este lipsit de orice partinire.

Last edited by Mihai36; 02.01.2012 at 11:09:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2012, 13:53:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mihai,

"Frumoasa" prelegere in apararea vrajitoarelor care cica ar umbla cu "magie alba".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2012, 22:17:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit off topic

Eu nu inteleg doar de ce vrajitorii/vrajitoarele dau sfaturi spre rugaciune noaptea sau citirea unui Acatist pt 40 de zile ??
Este o contradictie aici,dar de ce o fac?

Cineva apropiat,din nestiinta a apelat la o"parapsiholoaga"pentru o ruptura sentimentala iar acea persoana i-a cerut sa cheme o persoana decedata din familie...
In fine,la sfarsitul sesiunii de ghicit/spiritism aceasta vrajitoare i-a recomandat cititul Acatistului Acoperamantul Maicii Domnului pe timp de 40 de zile musai la 12 noaptea.
Aceasta prietena mi-a spus ca vrajitoarea era nespus de frumoasa,o figura angelica si avea un birou incarcat cu simboluri religioase,cruci si icoane bizantine(ortodoxe).

Probabil ca aceste aspecte penduleaza foarte greu pt imaginarul colectiv unde vrajitoarea clasica este o babataie cu negi,absolut disgratioasa,musai imbracata in negru si care se deplaseaza cu ajutorul maturei.
Dar cand vrajitoarea este tanara,frumoasa,blonda cu ochi albastri si ne indeamna sa citim rugaciuni la 12 noaptea,nu mai avem nevoie sa fim defensivi :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2012, 19:00:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Domnule Valentin, mercurul poate ajunge in corp si din cauza unor medicamente, ceauri de slabit, nu trebuie sa invinovatim pe altii, sa ne gandim la o intoxicare deliberata. Se elimina destul de greu din organism, dureaza cateva saptamani, uneori mai mult. Vaporii de mercur sunt insa toxici, depinde si in ce mediu a lucrat mama d-voastra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2012, 19:56:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu inteleg doar de ce vrajitorii/vrajitoarele dau sfaturi spre rugaciune noaptea sau citirea unui Acatist pt 40 de zile ??
Este o contradictie aici,dar de ce o fac?

:)
Tocmai pentru a convinge crestinul ca nu este nicio greseala a le cerceta si cere ajutorul intrucat ele lucreaza cu Dumnezeu si nu cu diavolul. Creeaza o confuzie si inselarea e mare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mama Ivanacristescu Intrebari utilizatori 3 29.08.2012 22:55:46
Tu, mama! Rodica50 Generalitati 20 09.03.2012 00:41:14
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 22:01:08
O MAMA mariana_m. Generalitati 36 07.05.2010 19:32:40