Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.07.2016, 00:19:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poti sa o simplifici destul de simplu: renunta la tv :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.07.2016, 00:08:15
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Nu esti numai tu intr-o casa, si nu poti fi rupt complet de lume.Dar trebuie pastrate niste granite in viata.Era in urma cu vreo 22-25 de ani era la TV o emisiune in care Iuliana Marciuc raspunea telespectatorilor din partea TVR la mai multe intrebari ale telespectatorilor.La un moment dat cineva a intrebat de filme erotice.Raspunsul a fost ca niciodata si niciunde pe postul national nu se va da asa ceva.Dar emisunea urmatoare foarte multi erau indignati de intrebarea pusa si au scris catre prezentatoare.

Acum opinia publica este zero.Imi baga pe gat ce vor ei in contracte private. Si spui sa renunt la TV.Te poti tot trage in spate, dar sa stii ca la un moment dat trebuie sa iei o pozitie.
Sunt copii sau tineri in formare care erotismul zilnic fara frau le deformeaza mintile.
Daca nimeni nu spune nimic,nimeni nu ia nici o pozitie nu e bine.Cum spune la psalmul 14:
1. Doamne, cine va locui în locașul Tău și cine se va sălășlui în muntele cel sfânt al Tău?
2. Cel ce umblă fără prihană și face dreptate, cel ce are adevărul în inima sa,

Cum facem dreptate tacand,sau evitand la infinit lupta.Ti-am spus vin momente cand nu ai ce face esti, cu spatele la zid si nu mai ai incotro s-o apuci.Nu poti evita la infinit lupta.
Cum spune psalmul 58:
1. Oare, tacand, faceti voi dreptate? Oare asa judecati voi fara partinire, fiii oamenilor?

Am facut greseala sa fac la un moment dat un abonament pe Net la Telekom.El era o valoare cand a venit fisa acasa cu plata alta valoare.Cand faci o comanda la o carte sau un produs iti vine in casuta un mesaj cum ca ai comandat cutare, in valoare de atata.La Telekom nu a venit asa ceva.Numai contractul dupa ceva vreme.Adica daca va faceti contracte dinastea pe Net scrieti pe o bucata de hartie pret+configuratie.Eu am avut surpriza sa citesc dupa cand am vazut ca nu corespundea ce am comandat cu pretul ca de fapt era valabil doar daca nu ai mai avut contract la ei.
Concluzia sunt in cautare de un furnizor de telefonie care sa aiba si fix ca la tara nu e semnal.
Doamne indura-te spre noi!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.07.2016, 00:27:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar si televziunea plain & simple tampeste. :)

Distracția care ne omoară… educația

https://logec.ro/distractia-care-ne-omoara-educatia/

Dragi părinți, e greu ca școala să vă mai educe copiii, când acasă vi-i educă televizorul

http://republica.ro/dragi-parinti-e-...ca-televizorul

Cum am renunțat la televizor
http://republica.ro/cum-am-renunc-at-la-televizor
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.07.2016, 09:39:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu esti numai tu intr-o casa, si nu poti fi rupt complet de lume. (...) sa stii ca [b]la un moment dat trebuie sa iei o pozitie
Ei bine, exact asta am facut. De la 1 februarie am terminat-o cu tembelizorul. Nu mi-am dorit neaparat asta, dar asa s-a potrivit: ne-am mutat si, in noua locuinta, nu avem contract de televiziune. Am tot amanat contractarea de la o zi la alta, de la o saptamana la alta. Nu numai eu, dar nimeni din familia mea nu pare nici grabit, nici ingrijorat ca noi nu avem televizor de 6 luni. La urma urmei, televizor avem, ca am mutat plasma de la vechea locuinta si am agatat-o in cui la noua locuinta. O folosim, uneori, ca sa vizionam mai bine filmele bune in jurul carora ne adunam o data pe saptamana. M-am mai uitat cam doua ore in ultimele 6 luni la o televiziune, folosind in acest scop smart-phone-ul meu. Pot, oricand vreau, sa il cuplez direct la plasma. Oricum, cele doua ore au constat in vizionarea unui canal alternativ, care nici nu emite altfel decat pe net. Si e departe de a fi singurul. Sunt si radiouri pe net.
Nu avem televiziune de 6 luni nu din cine stie ce optiune ideologica, sau de strategie parentala, ci fiindca pur si simplu nu am simtit nevoia. Viata fara televizor e minunata. Conectarea la stiri ? In fiecare dimineata imi beau cafeaua citind stirile. Nu dau un euro pe niciun cotidian, citesc stirile de pe net. Sunt abonat la vreo 6 periodice, dar la niciun cotidian. Sunt periodice fie de specialitate, pe care le citim in scop profesional, fie publicatii catolice la care m-am abonat nu ca sa le citesc, ci ca sa le sprijin. Sunt chiar mai bine informat decat inainte, cand pierdeam cel putin o ora pe zi privind la televizor stiri manipulate sau false emisiuni de opinie, in care concluzia, ca si invitatiile, erau rezultatul unei strategii fixate de producator inainte de emisiune. Filmele ? Le iau fie gratis, de pe net, fie platesc in medie un euro pe DVD-uri cumparate din talciocuri, criteriul fiind: "voi vrea sa vad acest film de mai multe ori ?".

Cum spuneam, este minunata viata fara televizor. Iar pasul necesar este, privind retrospectiv, foarte usor de facut. Curaj !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.07.2016 at 09:42:10.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.07.2016, 23:10:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum spuneam, este minunata viata fara televizor.
Subscriu! Și la noi televizorul este mai mult de decor, de câtiva ani buni. Mai vedem F1 si ceva evenimente sportive din când în când. Sau filme "de colectie" pe care nu mă pot abtine să nu le cumpăr full price, ca să le am si să le văd când vreau. :)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.07.2016, 18:17:56
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit Crucea fiecaruia

Ni se pare ca viata celorlalti parca decurge mai lin, cu mai putin efort in a realiza ceva, ca au mai multe si mai rapizi sanse si realizari decat noi.... parca au o alta stralucire.
De ce oare ni se pare ca a noastra cruce este mai grea ca celor din jur?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.07.2016, 23:50:50
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
...
Cum spuneam, este minunata viata fara televizor. Iar pasul necesar este, privind retrospectiv, foarte usor de facut. Curaj !
Ma bucur ptr ceea ce scrie-ti .Imi place ca ati luat o decizie impreuna cu familia.Eu i-as simti lipsa ptr programe gen Discovery sau Viasat.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.07.2016, 10:10:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Eu i-as simti lipsa ptr programe gen Discovery sau Viasat.
Doamne ajuta!
De fapt e dependenta psihica de tv.Adica tv-ul actioneaza ca un drog
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.07.2016, 11:39:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ma bucur ptr ceea ce scrie-ti .Imi place ca ati luat o decizie impreuna cu familia.Eu i-as simti lipsa ptr programe gen Discovery sau Viasat.
Doamne ajuta!
Tot un soi de dependenta este.
Daca stai sa te gandesti bine, toate acele emisiuni nu-ti folosesc la mare lucru.
Dar timpul trece.
Si daca ai copii, ei sigur nu se vor opri la astea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.07.2016, 16:56:19
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Ni se pare ca viata celorlalti parca decurge mai lin, cu mai putin efort in a realiza ceva, ca au mai multe si mai rapizi sanse si realizari decat noi.... parca au o alta stralucire.
De ce oare ni se pare ca a noastra cruce este mai grea ca celor din jur?
Crucea fiecaruia nu e toata la vedere. Intr-o mare masura, singuri ne-o construim, prin patimile, greselile si propria fire. Am putea mult s-o usuram, daca am lucra cu noi insine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare