Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.06.2015, 12:49:07
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu n-am zis ca ar avea cineva dreptate, am raspuns la surpinderea Corinushei ca un om poate trai fara calculator si telefon mobil.
P.S. De cand n-am mai scris nu mai stiu pe ce sa apas sa trimit mesajul.
De obicei enter.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.06.2015, 12:50:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aici ai dreptate, numai cu o precizare: deții un telefon, calculator pentru utilitate și nu pentru te transforma într-un rob al tehnologiei.

Ia-te mă de mână cu Igor! Retrogradu-le!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.06.2015, 12:53:24
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Eu nu ma joc pe computer, insa mi-am descarcat de pe youtube, de pilda, SWTOR Shadow of Revan si SWTOR Rise of the Emperor: Ziost, ca filmulete, fara partea de joc, si ma uit la ele ca la niste filmulete. Sau imi descarc diverse documentare (carti sau video-carti, dupa caz), de obicei de programare, paleontologie sau entomologie, cu clipgrab sau cu torrent (sac-sac, Mandrivule!).
Calea de mijloc e cea mai buna. Nici ca Igor, dar nici ca acei tineri idioti, care se aduna mai multi la o terasa sau in casa cuiva, si nu vorbesc cu cuvinte, ci doar butoneaza pe diverse gadgeturi. Cica asa vorbesc ei. Tehnoantropi degenerati... Mi-e mila si sila de asa ceva... Un cimpanzeu e geniu pe langa asa ceva. Geeks inchipuiti...
Dupa cum si a trai prosteste ca un fals calugar e la fel de idiot.

Last edited by Vitiate; 30.06.2015 at 12:59:48.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.06.2015, 13:09:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Cătălin, ai pus punctul pe i. Ca de obicei. Să-ți fie spre smerenie.

Corina, fiecare înțelege cât îl duce capu. Și cât foc are în inimă după Hristos.

Dragoș P, o spui cu așa un ton, că unii chiar cred că vorbești serios :)

Dar hai să vorbim argumentat !

Europa are cel mai înalt grad de trai de pe pământ. Și devine tot mai atee. Oamenii cu cât o duc mai bine, cu atât se depărtează de Dumnezeu. Asta deja știm.

Dar mai e un lucru "comic": Europa se depopulează. Ateii și în general cei ce o duc comod, luxuriant și confortabil, fac cei mai puțini copii. Și Europa moare.

Bunicii noștri au avut între 3 și 15 copii și n-au avut efectiv nevoie de luxul și confortul care-l avem noi, azi.
Nu interzic cele care le-am menționat.
Am spus doar că ne ucid TIMPUL. Nu ne mai gândim la copii, la mântuire, la jertfă, la răstignire, la slujirea aproapelui, a soțului/soției, a celor mici, a unei gospodării frumoase.
Vrem urban, oraș, birouri, facem un copil sau niciunul, ne trăim viața, nu?

Bărbatul nu mai are dorință de a se căsători cu o femeie, să rămână unul lângă altul toată viața, ci doar să-i folosească trupul, în cel mai fericit caz câțiva ani.
Iar dacă tot "se riscă" să facă asta, cu siguranță, lipsit de Hristos fiind ei doi, se vor înșela unul pe altul. Se întâmplă. Lasă că ne iertăm.

Sau veți zice: de ce să trăim ca bunicii noștri? Pardon! Dar de ce să nu trăim ca ei? Aveau ei bolile noastre? Nu. Aveai ei ura asta cu spumă mentală, unii împotriva altora? Niciodată! Munceau pământul cu o putere fizică de invidiat, chiar și la 80 de ani, cei care au trăit toată viața la sat. Au murit liniștiți, fără boli grave, fără chinuri, eventual înconjurați de copii și nepoți. Noi, azi? Murim singuri. Murim tineri.

Sincer, eu nu-mi doresc așa ceva. Cine n-are minte-n cap, n-are decât să-și dorească aa ceva.
Eu vreau, nu să mă lipsesc definitiv de nebuniile societății urbane moderne, deși bine-ar fi, dar să le folosesc cât mai puțin posibil. Am numai de câștigat.
Vreau să fac mulți copii, să alergăm printro curte la sat, unii după alții, să trăim frumos și curat.

Eu personal, mulțumesc celor care le e milă de oamenii ce își doresc gândire și viețuire creștinească, vedem peste 50 de ani, poate vom trăi, cum cei cărora azi le-a fost milă de creștini, atunci, vor fi fără copii, sau vor avea copii îmbolnăviți sau poate morți, vor fi singuri, decepționați, convinși că Dumnezeu are ceva cu ei, când ei înșiși defapt s-au autopedepsit, printro viață trăită în păcat și spurcăciuni ale comodității, luxuri, conforturi. Că doar deh, dacă tot sunt acolo, de ce să nu le folosim?
Atunci să vedem, noi, dacă Dumnezeu se va milostivi, încojurați de vreo 5 copii, cum ne vom uita noi cu milă la ei, cei singuri și triști și goi, așteptându-și moartea. Să nu fie !

Așa că luați atitudine de acum, când încă se mai poate face ceva pentru a fi cât mai creștini cu putință.
Că nu degeaba ne spune Dumnezeu lucrurile acelea din Biblie...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.06.2015, 13:59:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dragoș P, o spui cu așa un ton, că unii chiar cred că vorbești serios :)
Lucrurile serioase se zic în glumă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.06.2015, 14:49:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Creștinii nu sunt și nu pot fi frustrați, decepționați, depresivi, sau alte prostioare, fiindcă nu aparțin lumii acesteia.
Aceasta este o bazaconie, frate Igor. Să nu mai scrii în public asemenea prostii că, mai știi, găsești pe unii mai slabi de înger care te vor crede și îi vei duce în rătăcire, în neînțelegerea omenescului - natural și duhovnicesc.

A fi frustrat, Igor, este o stare pe care o trăiește orice om atunci când una din trebuințele, motivele, nevoile sale nu sunt satisfăcute, fie și parțial.
Frustrarea este un răspuns natural al organismului omului la o situație de lipsă în raport cu o nevoie. Un răspuns pe plan fiziologic mai întâi dar și psihologic, sub forma unor trăiri emoționale neplăcute, de tensiune psihică, disconfort, uneori durere sufletească.
Uneori, ce-i drept, această stare poate duce (prin prelungire în timp și prin intensitate crescută) la perturbări mintale și caracteriale sau chiar la moartea fizică (de exemplu când omul e lipsit de aer, hrană, adăpost, comuniune cu semenii etc. - aceasta din urmă implicînd absența oricărei forme de stroke/atingere fizică ori verbală).

*
Copilul (bebelușul) lipsit de hrană, plânge. El semnalizeaă și exprimă astfel starea de frustrare.
Plânge copilul și când îi lipsesc mama, tata, un ocrotitor, un partener de comunicare, de joacă etc.
Plânge și sfântul când îi lipsește Harul. O să te miri, poate, dar omul acela sfânt e și el frustrat la nivelul lui. Frustrat de absența prelungită a Harului pe care L-a avut odată și pe care Îl caută neîncetat așa cum bebelușul caută țâța de la care a supt laptele dulce.
Plângea și David, frustrat. Plângea și Sfântul Simeon Noul Teolog, plângea și Sfântul Siluan, frustrat până la deznădejde și cufundat în nebunia totală a sfinților, o nebunie căreia noi nu îi înțelegem miezul - dar nebunie, totuși. Noi de la ei știm asta, de la sfinți - nu o spunem noi după mintea noastră. Din mărturisirea lor știm, nu din închipuirea noastră.

*
Omul creștin, câtă vreme trăiește în trup, ca orice muritor, e supus acelorași legi ale viului omenesc ca orice alt om.
Și lui îi este foame și el are nevoie să doarmă, să se relaxeze etc. Tocmai în raport cu aceste nevoi naturale se și poartă luptele ascetice pe care le numim nevoințe. Dacă omul creștin nu ar trăi frustrare, aceste nevoințe nici nu ar avea vreun preț. Nu ar fi o luptă reală cu slăbiciunile trupului nostru ci o vanitate închipuită.
Pe de altă parte, ca să nu las loc de înțelegere strâmbă, scopul luptei creștinului nu e să distrugă trupul/sângele ori să înnebunească în zadar de prea multă și prelungită frustrare. Frustrarea aceasta se dozează meșteșugit, în liniștire și sub ascultare, precum știm de la Bătrâni. Căci lupta ascetică e împotriva duhurilor din văzduhuri, cum ne învață Apostolul. Nevoințele sunt doar cadrul ori parte din arsenalul de mijloace/resurse pe care omul creștin le folosește în lupta cu puterile străine, demoniace.

*
În concluzie, așa cum ne învață Părinții, omul creștin nu este lipsit de frustrare, dezamăgire, depresie, nebunie. Ci, tocmai pentru că nu este doar din lumea aceasta ci și din Împărăție, creștinul, până ajunge la cele mai minunate stări ale despătimirii, pătimește în trup toate necazurile și durerile oricărui alt om. Ba, încă, sprijinit de darurile Duhului Sfânt, el duce o luptă cu mult mai înaltă, absolut eroică, fiind în comparație cu alți oameni un mare atlet. Atlet al lui Hristos, cu și prin Duhul lui Hristos.
Drumul nostru spre sfințenie trece prin înfruntarea (și depășirea), cu armele oferite de Biserică, a multor frustrări, oboseli, deznădejdi, dureri, suferințe.
Nu prin evitarea lor!
Este o victorie prin asumare și depășire, nu una prin evitare.
Creștinul străbate, penetrează viril moliciunea cărnii sale, în ciuda oricărei dureri pe care uneori o resimte cumplit. Nu fentează, ci ia în stăpânire. Posedă, pentru a nu fi posedat. Devine stăpân, lăsîndu-se cu totul stăpânit. De Duhul, pe Care Îl dorește, Îl așteaptă, Îl iubește.
Starea patologică a nevoitorului creștin este reală și atletul lui Hristos nu o neagă, nu o desconsideră, ci o înlătură printr-un întreg mod de a fi care constituie leacul oferit de Biserică. Astfel are loc transigurarea creștinului până când, în unele cazuri fericite, el devine străveziu, în întregime lumină.
Cu Harul Domnului, să ne fie dată și nouă toată această minunată izbândă, spre slava lui Dumnezeu. Amin!

Last edited by Ioan_Cezar; 30.06.2015 at 14:57:39.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.06.2015, 16:19:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioan_Cezar, bunul meu frate, foarte frumos ai scris. Nu mă îndoiesc că ai dreptate. Permite-mi însă să nu fiu de acord cu tine în întregime. Doar parțial. :)

Vreau să încercăm un experiment, știu că poate nu vei fi de acord cu el, dar eu mi-l doresc mult și-l voi aplica cu orice risc de critică.
În Biblie scrie așa:
"Vorbiți între voi în psalmi și în laude și în cântări duhovnicești, lăudând și cântând Domnului, în inimile voastre,
Mulțumind totdeauna pentru toate
" - Efeseni 5, 19-20.

Deci îți voi răspunde și eu, vorbind între noi în psalmi, laude, cântări duhovnicești, că le iubesc mai mult ca însăși viața mea.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Aceasta este o bazaconie, frate Igor. Să nu mai scrii în public asemenea prostii că, mai știi, găsești pe unii mai slabi de înger care te vor crede și îi vei duce în rătăcire, în neînțelegerea omenescului - natural și duhovnicesc.
"Cuvântul lui Hristos să locuiască întru voi cu bogăție. Învățați-vă și povățuiți-vă între voi, cu toată înțelepciunea. Cântați în inimile voastre lui Dumnezeu, mulțumindu-I, în psalmi, în laude și în cântări duhovnicești.
Orice ați face, cu cuvântul sau cu lucrul, toate să le faceți în numele Domnului Iisus și prin El să mulțumiți lui Dumnezeu-Tatăl."
- Coloseni 3, 16-17.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
A fi frustrat, Igor, este o stare pe care o trăiește orice om atunci când una din trebuințele, motivele, nevoile sale nu sunt satisfăcute, fie și parțial.
"Așa încât voi, dimpotrivă, mai bine să-l iertați și să-l mângâiați, ca să nu fie copleșit de prea multă întristare unul ca acesta.
De aceea vă îndemn să întăriți în el dragostea."
- II Corinteni 2, 7-8.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Frustrarea este un răspuns natural al organismului omului la o situație de lipsă în raport cu o nevoie. Un răspuns pe plan fiziologic mai întâi dar și psihologic, sub forma unor trăiri emoționale neplăcute, de tensiune psihică, disconfort, uneori durere sufletească.
"Și să vă înnoiți în duhul minții voastre,
Și să vă îmbrăcați în omul cel nou, cel după Dumnezeu, zidit întru dreptate și în sfințenia adevărului.
Pentru aceea, lepădând minciuna, grăiți adevărul fiecare cu aproapele său, căci unul altuia suntem mădulare.
Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră.
Nici nu dați loc diavolului.
" - Efeseni 4, 23-27.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Uneori, ce-i drept, această stare poate duce (prin prelungire în timp și prin intensitate crescută) la perturbări mintale și caracteriale sau chiar la moartea fizică (de exemplu când omul e lipsit de aer, hrană, adăpost, comuniune cu semenii etc. - aceasta din urmă implicînd absența oricărei forme de stroke/atingere fizică ori verbală).
"Orice amărăciune și supărare și mânie și izbucnire și defăimare să piară de la voi, împreună cu orice răutate. fiți buni între voi și milostivi, iertând unul altuia, precum și Dumnezeu v-a iertat vouă, în Hristos." - Efeseni 4, 31-32.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
*
Copilul (bebelușul) lipsit de hrană, plânge. El semnalizeaă și exprimă astfel starea de frustrare.
Plânge copilul și când îi lipsesc mama, tata, un ocrotitor, un partener de comunicare, de joacă etc.
"Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului." - I Corinteni 13, 11.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Plânge și sfântul când îi lipsește Harul. O să te miri, poate, dar omul acela sfânt e și el frustrat la nivelul lui. Frustrat de absența prelungită a Harului pe care L-a avut odată și pe care Îl caută neîncetat așa cum bebelușul caută țâța de la care a supt laptele dulce.
Plângea și David, frustrat. Plângea și Sfântul Simeon Noul Teolog, plângea și Sfântul Siluan, frustrat până la deznădejde și cufundat în nebunia totală a sfinților, o nebunie căreia noi nu îi înțelegem miezul - dar nebunie, totuși. Noi de la ei știm asta, de la sfinți - nu o spunem noi după mintea noastră. Din mărturisirea lor știm, nu din închipuirea noastră.
"Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia." - Matei 5, 4.
"plângeți cu cei ce plâng." - Romani 12, 15
"Și cei ce plâng să fie ca și cum n-ar plânge, cei ce cumpără, ca și cum n-ar stăpâni;" - I Corinteni 7, 30.
"să plâng pe mulți care au păcătuit înainte și nu s-au pocăit de necurăția și de desfrânarea și de necumpătarea pe care le-au făcut." - II Corinteni 12, 21.
"Adevărat, adevărat zic vouă că voi veți plânge și vă veți tângui, iar lumea se va bucura." - Ioan 16, 20.
"Și pe când eu plângeam pentru nelegiuire, și ședeam trist până la jertfa cea de seară" - III Ezdra 8, 74.
"Mergând mergeau și plângeau, aruncând semințele lor" - Psalmii 125, 7.
"Care plângeau și posteau și se rugau înaintea Domnului." - Baruh 1, 5.
"Și toți plângeau ascultând legea." - III Ezdra 9, 51.
"Veniți să ne închinăm și să cădem înaintea Lui și să plângem înaintea Domnului, Celui ce ne-a făcut pe noi." - Psalmii 94, 6.
"Și în ziua aceea ne va îndemna Domnul Dumnezeu Savaot să plângem, să suspinăm" - Isaia 22, 12.
"Chiar când râdem, inima se întristează" - Pildele lui Solomon 14, 13.
"Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut. Cel ce va birui va moșteni acestea și-i voi fi lui Dumnezeu și el Îmi va fi Mie fiu" - Apocalipsa 21, 4, 7.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
*
Omul creștin, câtă vreme trăiește în trup, ca orice muritor, e supus acelorași legi ale viului omenesc ca orice alt om. (...)Dacă omul creștin nu ar trăi frustrare, aceste nevoințe nici nu ar avea vreun preț. Nu ar fi o luptă reală cu slăbiciunile trupului nostru ci o vanitate închipuită.
Ca să nu las loc de înțelegere strâmbă, scopul luptei creștinului nu e să distrugă trupul/sângele ori să înnebunească în zadar de prea multă și prelungită frustrare. (...) în liniștire și sub ascultare, precum știm de la Bătrâni. Căci lupta ascetică e împotriva duhurilor din văzduhuri. Nevoințele sunt doar cadrul ori parte din arsenalul de mijloace/resurse pe care omul creștin le folosește în lupta cu puterile demonice.
"Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
" - I Corinteni 13, 4-8.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
*
În concluzie, așa cum ne învață Părinții, omul creștin nu este lipsit de frustrare, dezamăgire, depresie, nebunie. Ci, tocmai pentru că nu este doar din lumea aceasta ci și din Împărăție, creștinul, până ajunge la cele mai minunate stări ale despătimirii, pătimește în trup. Ba, încă, sprijinit de darurile Duhului Sfânt, el duce o luptă cu mult mai înaltă, absolut eroică, fiind în comparație cu alți oameni un mare atlet. Atlet al lui Hristos, cu și prin Duhul lui Hristos.
Drumul nostru spre sfințenie trece prin înfruntarea (și depășirea), cu armele oferite de Biserică, a multor frustrări, oboseli, deznădejdi, dureri, suferințe.
Nu prin evitarea lor!
Este o victorie prin asumare și depășire, nu una prin evitare.
"Iar ținta poruncii este dragostea din inimă curată, din cuget bun și din credință nefățarnică,
De la care unii rătăcind s-au întors spre deșartă vorbire,
Voind să fie învățători ai Legii, dar neînțelegând nici cele ce spun, nici cele pentru care dau adeverire.
Noi știm că legea este bună, dacă se folosește cineva de ea potrivit legii;
Știind aceasta, că legea nu este pusă pentru cel drept, ci pentru cei fără de lege și răzvrătiți, pentru necredincioși și păcătoși, pentru necuvioși și spurcați, pentru ucigașii de tată și ucigașii de mamă, pentru omorâtorii de oameni,
Pentru desfrânați, pentru sodomiți, pentru vânzătorii de oameni, pentru mincinoși, pentru cei care jură strâmb și pentru tot ce stă împotriva sănătoase
" - I Timotei 1, 5-10.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Creștinul străbate, penetrează viril moliciunea cărnii sale, în ciuda oricărei dureri pe care uneori o resimte cumplit. Nu fentează, ci ia în stăpânire. Posedă, pentru a nu fi posedat. Devine stăpân, lăsîndu-se cu totul stăpânit. De Duhul, pe Care Îl dorește, Îl așteaptă, Îl iubește.
"Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu. Să nu se tulbure inima voastră, nici să se înfricoșeze." - Ioan 14, 27.
"Și dacă este casa aceea vrednică, vină pacea voastră peste ea. Iar de nu este vrednică, pacea voastră întoarcă-se la voi." - Matei 10, 13.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Starea patologică a nevoitorului creștin este reală și atletul lui Hristos nu o neagă, nu o desconsideră, ci o înlătură printr-un întreg mod de a fi care constituie leacul oferit de Biserică. Astfel are loc transigurarea creștinului până când, în unele cazuri fericite, el devine străveziu, în întregime lumină.
Cu Harul Domnului, să ne fie dată și nouă toată această minunată izbândă, spre slava lui Dumnezeu. Amin!
"Căci, eu, prin Lege, am murit față de Lege, ca să trăiesc lui Dumnezeu.
M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.
Nu lepăd harul lui Dumnezeu;
" - Galateni 2, 19-21.

Tâlcuirile, unde ne poticnim, să le căutăm la Sfinții Părinți.

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.06.2015, 16:28:03
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Atunci să vedem, noi, dacă Dumnezeu se va milostivi, încojurați de vreo 5 copii, cum ne vom uita noi cu milă la ei, cei singuri și triști și goi, așteptându-și moartea. Să nu fie !
Doamne ajuta, Igor!Nu ma amestec in discutia voastra, vin doar cu o observatie.Cei care au 5 sau chiar mai multi copii, nu sunt deloc feriti de suferinta in viata, oricat de credinciosi ar fi.Adica se intampla uneori si invers: cei care au trait o viata crestineasca asa cum se cuvine, sa moara singuri, parasiti, batrani, sau cu copiii decedati inaintea lor, iar cei atei sa traiasca o viata lina, lunga si bogata, in mijlocul unei familii numeroase sau nu etc.Dumnezeu ii intareste pe cei credinciosi sa treaca prin greutati si durere, dar nu ii fereste mereu de ele.Iar necredinciosilor nu le da mereu pedepse atat de mari lumea asta. Asta pot sa spun din ce am vazut de-a lungul timpului.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.06.2015, 16:46:44
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Reperele pe care tu le-ai oferit, prin citatele din Scriptură, le cunoaștem cu toții. Nu aceasta e problema discutată aici, Igor! Ca urmare, deși mă bucur că am recitit cuvântul Domnului prin intermediul selecțiilor tale, găsesc nepotrivit răspunsul tău față de mesajul meu.
Am impresia, Igor, că uneori rulăm splitați cuvintele Scripturii, pedalînd în gol prin însăși lipsa noastră de fapte ale vieții. E o interpretativitate, aceasta, pe care eu cred că o recunosc la mulți, adeseori, precum și la mine însumi: răstălmăcirea unor sensuri care se descoperă doar prin faptele vieții, prin darurile aduse de un dram de pocăință.
Discursul tău livresc mă îngrijorează. Nu îl consider semn de sănătate sufletească. Dimpotrivă, am întâlnit mulți rătăciți care vorbesc din afara Cuvântului mînuind ca pe bâtă lucruri care, prin natura lor, sunt mai diafane decât razele lunii...
Eu încă mai sper că frăția voastră nu e cu totul paralel cu viața, în ciuda multor informații teologice academice. Chit că, din păcate, faceți cum faceți și mă dezamăgiți mereu. Sunt însă optimist! Când vă veți hotărî să depășiți duhul școlăresc al seminaristului de provincie (una a spiritului!, nu una geografică) și cînd în locul unor cuvinte goale veți trăi fie și o parte din conținutul lor, printr-o viață simplă de om și bărbat, atunci poate mă voi însenina și, de ce nu, vom discuta împreună o mulțime de lucruri. Deocamdată mă voi limita la același lucru, întrucât mă siliți: luați aminte, frate Igor, că pustiirea vieții, răutatea, prostia și nebunia sunt mai perfide și mai prezente ca oricînd în viața noastră, a creștinilor cu ifose! Nu cred să existe o ratare mai mare și mai urâtă a unui bărbat creștin decât această cădere în livrescul căruia noi îi dăm statut de viață, când în realitate e ditamai pietroiul pus în gura peșterii.

Smeriți-vă cu adevărat existența, frate Igor! De aici din locul meu se vede că delirați pompos și terfeliți Cuvântul cum rar am văzut la vreun coleg de pe forum. Liniștiți-vă, cu adevărat măcar un strop: începeți prin a renunța la răutatea și prostia manevrării textelor biblice de pe poziția unui înfumurat care disprețuiește viața simplă și pe semenii săi.
Începeți prin a fi un om banal, unul ca toți oamenii, și veți afla dinlăuntrul banalității, poate, și gustul unor fapte noi, cu adevărat excepționale și mântuitoare. Altminteri veți rămâne doar nebun, un nebun jalnic, dar vai nu unul în Hristos.
Acestea toate vi le-am spus din iubire. Ca să vă parafrazez, mai în glumă, mai în serios...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.06.2015, 23:24:26
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Frate Cezar, din pacate privim neputinciosi, nu peste umar, ci in imediata noastra apropiere cum unul dintre noi, frate crestin, are o manifestare care ne pune pe ganduri. De fapt nu manifestarea in sine, ci lipsa de acceptare a unei realitati atat de simple si sensibile in acelasi timp. Dar privind in oglinda sufletului, incerc sa inteleg care-i rolul nostru in tot acest angrenaj. Fiecare dintre cei ce se implica intr-un fel sau altul, oare cum este privit, nu doar din exterior, ci de ce nu, de Dumnezeu? Sa fie oare si pentru noi niste ispite la care nu ne putem stapani si in urma carora mai adaugam niste pietroaie in balanta pacatelor? Cate din toate flecarelile noastre au ceva ziditor si cate ar trebui macar amintite la sfanta spovedanie? Cred ca uneori fiecare din noi, in dorinta de a ne face utili, facem un pas in fata si luam atitudine, dar chiar daca in primul moment, poate ideea n-a fost deloc rea, pe parcurs lucrurile se complica, iar noi (multi dintre noi), cadem in abatere, tulburand suflete, ravasind sentimente... Am observat cum, de-a lungul timpului, cei ce altadata erau comentatori activi (dar si extrem de incisivi, uneori), au devenit tacuti si am toate motivele sa cred ca... mai intelepti. Cel putin, tacerea e mai putin vulnerabila decat un comentariu, de orice natura ar fi el!... Si ma intreb vinovat: noi cand ne vom intelepti? Cand vom avea putere sa ne abtinem sa jalonam mantuirea celorlalti?... Dar iarasi ma intreb: Cum ne vrea Dumnezeu, oare? Tacuti sau activi? Probabil ca nu exista o regula anume. Daca am asculta bine vocea ingerului pazitor, am sti cand, cum si cat sa vorbim, dar mai ales am intelege exact momentul cand cel mai intelept lucru este abtinerea si tacerea. Suntem mai putin vinovati cand tacem decat atunci cand vorbim si stii de ce: fara voia noastra ne pomenim victime, parti importante din gandurile spuse din suflet, ori sunt rastalmacite, ori trecute cu vederea reprosandu-ti-se mai tarziu: "Cand mi-ai spus mie asta? Cand? Arata-mi unde?" Polemica fara temei si fara rod. Asta facem pe parcursul a zeci si sute de pagini, si nu poti sa nu concluzionezi: "Cui bono"? Daca taceam si eu, si tu, si X si Y, nu era mai bine? Si totusi, desi ratacitul ramane ratacit in indaradnicia lui, poate altii nestiuti de noi, afla lucruri noi pe care probabil si-ar fi dorit sa le afle, iar Dumnezeu in felul Lui special, le pune la dispozitie. De cate ori, datorita unor polemici am aflat detalii importante despre sfinti sau sfinte invataturi? De cate ori nu vedem la ceilalti greseli evidente si intr-o zi realizam cum ca nici noi nu facem abstractie la acest capitol? Nimic nu-i intamplator, nimic nu-i numai rau sau numai bine. Dar, Doamne, daca am avea macar putina smerenie adevarata, multe lucruri s-ar simplifica in vietile noastre.

Mesajul tau ma umple de bucurie, fiindca ai un ton ca o mangaiere. Am mai spus-o si cu alta ocazie; nu vreau sa te tulbur, ci dimpotriva, s-o tii cel putin asa, fiindca intre fratele Cezar cel de-acum si fratele Cezar de acum ceva ani, e un progres uimitor...
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 30.06.2015 at 23:49:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare