Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2007, 07:33:20
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Intr-adevar , si eu m-am intrebat ce-s acelea 9 novene , nu stiu .

Dar indiferent de situatie inca un lucru bun care ai putea sa-l faci , este sa ti-i faci prieteni . Poate e greu , dar merita sa incerci .

Cumpara o prajitura si mergi la ei ,sau invita-i la o cafea .
Ofera ceva ce nu costa prea mult ! Poate chiar si un zambet !

Omul are jena de un prieten si se abtine .
De dusmani nu-i pasa .

maria
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.08.2007, 12:38:57
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Este vorba de rugaciuni catolice, catre Sf. Anton, care a fost franciscan, se face confuzia cu Sf. Antonie de la ortodocsi.., deci ori alba ori neagra, ori ortodox ori catolic :dozingoff:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2007, 13:44:20
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Asta nu-i motiv de cearta .
Lasa-l pe fiecare sa existe cum vrea el ! Dumnezeu cum ne suporta pe toti !
Si apoi a face pe cineva dupa " calapodul" tau , e iubire de stapanire .

Poate e o scoala data de Dumnezeu sa invatam sa crestem .
E usor sa desconsideri pe cineva , dar e greu de tot sa iubesti , sa faci bine cuiva chiar si numai un salut e uneori foarte greu .

Bine ar fi sa ne dam seama ca si o privire poate ucide .
Sa ne ajute Dumnezeu sa devenim mai buni ,mai .......cum vrea El!

maria

Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.08.2007, 14:00:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Maria ce frumos vorbesti!Sper sa citeasca cea care a pus intrebarea si sa se lamureasca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.08.2007, 14:47:52
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Doamne draga maria

Aici este chestiune de adevar. Cum sa ma inchin cu eretici? O sa-mi zici ca oricum e acelasi Dumnezeu? Pai ce facem o dam in ecumenism si alte nebunii? Pe cine am certat, doar am atentionat. Iti spune aceste chestii un om care a fost simpatizant al bisericii catolice ani de zile, care a avut trairi intense acolo, care s-a inchinat la moastele sfantului franciscan. Deci intreaba orice parinte care nu este atins de ecumenism daca e bine sau nu sa ne inchinam la catolici. Eu stiu raspunsul de la Pr. Ion Vladuca or Aresenie Papacioc.
Singur ortodoxia.
(am presupus ca flory este ortodoxa de vreme ce a postat pe acest forum)

Sa-mi fie cu iertare, nu am vrut in vreun fel sa te supar, dar m-a surprins reactia ta

Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2007, 15:31:09
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga cos ,
nu m-am adresat tie ,imi pare rau . Am exprimat o pozitie .
Era vorba de a se intelege vecin cu vecin si nu de ecumenism sau alte lucruri .
Imi pare rau ca s-a inteles gresit .

Eu nu am de dat nimanui lectii , stiu numai ca trebuie sa traim in pace cu toti , nimic nu ne da dreptul sa intoarcem spatele cuiva .

Eu stiu ca sfintii au iubit toata lumea , cred ca intr-acolo trebuie sa tindem si noi .
Nimeni nu ne cere sa renuntam la credinta .
Un ortodox trebuie sa stie sa traiasca in pace cu toata lumea , asta am gandit .

cred ca acum e clar !
maria


Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.08.2007, 15:59:40
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ti-as sugera sa citesti acatiste de izbavire a vrasmasilor:D
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.08.2007, 16:56:56
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

cos: deci ori alba ori neagra, ori ortodox ori catolic

maria55: Lasa-l pe fiecare sa existe cum vrea el ! Dumnezeu cum ne suporta pe toti !


cred ca de aici a iesit neintelegerea....

Eu am vrut doar sa subliniez ca un ortodox nu ar trebui sa citeasca novene catolice or sa cinsteasca alti sfinti decat cei ortodocsi, deoarece biserica ortodoxa este cea adevarata.
Lectii nici mie nu-mi place sa dau, dar tinand cont de anumite experiente prin care am trecut, am considerat ca ar fi bine sa se foloseasca si altii, pe un astfel de comportament de genul hai sa ne inchinam si la altii, se va instala foarte frumos ecumenismul si pe la noi, asta am vrut sa subliniez pentru ca stiu foarte foarte multe persoane care fac asa, deci am vrut sa atrag atentia ca in felul asta stingem duhul..

Toate bune
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.08.2007, 17:22:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

in sfarsit cred ca ne-am inteles .
Iarta-ma n-am vrut sa te tulbur .
E drept ca ce spun eu nu e lucru usor mai ales pentru cineva care nu prea a venit in contact cu straini .
Dar asa e draga cos .Sa nu incurcam borcanele .Una e credinta , alta e buna intelegere .

Padrevicentiu ,
imi pare ca am auzit un glas care-mi trebuia !
Spuneti-mi si de unde sa le iau , am mare nevoie !
Numai Dumnezeu stie adevarul ,asta imi da putere .

cu respect , maria
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.08.2007, 22:28:50
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Puteti ridica mâinile spre cer, puteti misca buzele ca sa cereti iertare, iar Dumnezeu dispus este sa va stearga pacatele, dar nu îngaduiti a se face aceasta, de vreme ce voi le tineti pe acele ale gresitilor vostri.

Va aflati, asadar, în eroare (…)

Ati suferit multe nedreptati, ati fost jefuiti, ati fost vorbiti de rau, ati fost pagubiti în cele mai grele prilejuri - vreti sa vedeti pe dusmanul nostru pedepsit? Iata ceea ce va va sluji, în schimb, sa iertati.

Daca singuri va faceti dreptate si va razbunati, prin vorbe sau prin fapte sau prin blesteme împotriva aceluia care v-a jignit, Dumnezeu nu va mai sta sa va rasplateasca, pentru ca, însiva, ati facut aceasta. Si nu numai ca, deloc n-are sa va razbune, dar are sa va pedepseasca fiindca l-ati suparat, în obstea omeneasca, daca lovim robul altuia, stapânul lui se supara si ia drept o jignire adusa lui fapta noastra.

Ca suntem jigniti, fie de robi, fie de oameni liberi, datori suntem a astepta judecata stapânilor sau a judecatorilor.

Asadar, daca între oameni e cu totul nechibzuit ca cineva sa-si faca dreptate singur, lucrurile stau altfel când Dumnezeu este acela care-i judecator…

Voua, El v-a poruncit atât: sa va rugati pentru cel ce v-a jignit. Ce trebuie facut cu aceasta, iata, El a poruncit sa fie lasat pe seama Sa, a Domnului!

Sf. Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
Răspunde