Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2006, 00:22:57
magdaiordache magdaiordache is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2006
Mesaje: 2
Implicit

Ce stiti despre aceasta forma de ocultism, "taietura de sub limba", care se practica pretutindeni si vindeca aproape orice? Eu pot oferi informatiile medicale pentru care procedura nu e recomandata, ba chiar poate avea consecinte tragice, dar ma intereseaza orice alte informatii (poate sunteti preoti si ati avut de-a face cu asta, poate ati fost "taiati sub limba" voi insiva sau persoane pe care le cunoasteti au avut de-a face cu asta, poate ati gasit ceva referiri in literatura sau pe net... poate aveti doar o parere personala...).
Iertati!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2006, 11:24:04
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de magdaiordache
Ce stiti despre aceasta forma de ocultism, "taietura de sub limba", care se practica pretutindeni si vindeca aproape orice? Eu pot oferi informatiile medicale pentru care procedura nu e recomandata, ba chiar poate avea consecinte tragice, dar ma intereseaza orice alte informatii (poate sunteti preoti si ati avut de-a face cu asta, poate ati fost "taiati sub limba" voi insiva sau persoane pe care le cunoasteti au avut de-a face cu asta, poate ati gasit ceva referiri in literatura sau pe net... poate aveti doar o parere personala...).
Iertati!
Doamne ajuta!
Pai te intreb eu pe tine!?
Aveau galbinare?Erau bolnavi la lingurica? Ii durea maiu?
Daca ai aflat despre acest mod de lecuire, scos din uz de ce nu te-ai interesat pe loc? Poate stiau mai multe!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2006, 06:11:35
goby goby is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de magdaiordache
Ce stiti despre aceasta forma de ocultism, "taietura de sub limba", care se practica pretutindeni si vindeca aproape orice? Eu pot oferi informatiile medicale pentru care procedura nu e recomandata, ba chiar poate avea consecinte tragice, dar ma intereseaza orice alte informatii (poate sunteti preoti si ati avut de-a face cu asta, poate ati fost "taiati sub limba" voi insiva sau persoane pe care le cunoasteti au avut de-a face cu asta, poate ati gasit ceva referiri in literatura sau pe net... poate aveti doar o parere personala...).
Iertati!
Doamne ajuta!
Pai te intreb eu pe tine!?
Aveau galbinare?Erau bolnavi la lingurica? Ii durea maiu?
Daca ai aflat despre acest mod de lecuire, scos din uz de ce nu te-ai interesat pe loc? Poate stiau mai multe!
dragul meu la ceea ce ai cautat tu raspun il vei avea: Numele meu e Goby si tatal meu a fost taiat sub limba de 2 ori si nimic se spune ca te face bine insa nu este adevarat e chestia ca lasa sa curga sangele ce trebuie scos candva ( donare)din cauza alcoolului mancari ne corespunzatoare si a mai multii factorii ce vin in contact cu organismul in cep sa iti dauneze la sanatate, asa zisa taiere sub limba nu face decat sa stopez o infectie... intelegi te poti taia de cel mult 4 ori iar a4a sar putea sa fie fatala. ori vei ramane mut intelegi biserica nu are ce sa iti faca... In aceasta treaba nu actioneaza decat medici(la vindecarea ta fie ea de orice natura) iar Dumnezeu Tatal ce te pazeste.Ai grija sa nu faci vreo prostie... Pazestete Si continua SA crezi in DUMNEZEU te salu si nu mai ine
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2006, 16:29:38
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Are mare legatura cu religia pentru ca respectivul vraci Fulga lucreaza cu "puterile tibetane budiste" Exista un topic Medicina Alternativa pe forumul meu puteti citii mai multe (nu necesita inregistrare) http://hepatita-c.myforum.ro/
Medical este un non sens nu exista nici o vena care leaga ficatul de limba!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2006, 17:36:47
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am auzit numai de bine si de oameni care s-au vindecat urmand aceasta practica...de murit nu am auzit pe nimeni...
Cu alte cuvinte nu vad unde-i problema?
Eu cred ca putem aplica orice tratament ne este de folos si ne face bine...cunosc spitale si medici incompetenti care de la un nimic au declansat moartea pacientului...si vraci sau leacuri babesti...adica medicina naturista prin care s-au ameliorat sau vindecat boli mult mai grave.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2006, 20:21:06
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai intra si citeste prietene de altii la care nu numai ca nu le-a facut bine ci rau de-a dreptul.
Ce v-a da omul pt sufletul lui? Se pare ca pentru sanatate omul isi da sufletul!
In momentul in care un vraci spune ca vindeca HIV sau HCV prima intrebare sa-ti fie de ce n-a primit Nobelul pina acum?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2007, 09:59:33
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

"Se pare ca pentru sanatate omul isi da sufletul." mi-am permis sa-l citez pe dmb, care nu este de acord cu tratamentele empirice, dar de foarte eficace pentru sanatate.
Cu aceasta ocazie imi permit sa o intreb si pe doamna care lucreaza in medicina: inainte de descoperirea penicilinii, oamenii nu-si tratau ranile cu muschi de copac?
Acelasi lucru si cu taiatul sub limba. Adevarat ca ne uitam si ne minunam de "tratamentele naturiste" ale unuia si altuia, tratamente care uneori nu au nici o valoare, sau de puterea miraculoasa a ceaiurilor de la Plafar, uitand insa de fierturile de plante pe care le facea bunica cand eram bolnavi.Tot asa si cu taiatul sub limba. Face parte din medicina empirica, dar sanatoasa cu bune rezultate. Fara sa fie vraci, oamenii care taie sub limba, trag oase deplasate, vindeca rani si infectii cu diferite plante, mostenesc invataturi ce s-au transmis din generatie in generatie prin viu grai, pentru ca lumea inainte era mai proasta, dar sanatoasa.
Acum strigam dupa alimentatia sanatoasa, ne dam pe fata, pe maini si pe corp cu fel de fel de cosmeticale dar santem putrezi. Multi au uitat de Dumnezeu si de puterea rugaciunii, umbla nebuni dupa budism, iudaism sau mai stiu eu ce religie numai sa fie sanatosi - si nu sant.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2007, 13:16:01
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

http://www.evenimentul.ro/local/print/70989,7,baseArticle.ht
Si findca tot ne ocupam de Dnul Fulga, ar fi bine sa aflam si parerea unui Prof. univ. dr........despre metoda unui fost boxer devenit calugar shaolin si apoi medic naturist.

Taierea sub limba, intre speranta de vindecare si escrocherie
articol publicat la: 26 Octombrie 2002


Prin tara circula tot felul de terapeuti care "taie sub limba" si destui bolnavi se inghesuie la acestia pentru o astfel de "operatie". Un caz recent al bucuresteanului Stelian Fulga, caruia i s-a inchis cabinetul de catre Protectia Consumatorului pentru ca folosea un instrumentar necorespunzator. Dar nu despre instrumentar este vorba in acest material, ci despre metoda.

"Luatul singelui" prin taieri sub limba, dupa ureche, pe frunte, sub buza sau prin aplicarea lipitorilor este o tehnica foarte veche, pe care medicina populara o pune la loc de cinste. Aceasta metoda de vindecare era foarte utilizata in trecut de catre vracii populari.

Unul dintre cei mai solicitati taietori sub limba din Romania este Cornel Augustin Ciobanu, din Lupeni (Hunedoara). El a invatat metoda de la tatal sau, care si el o stia din batrini. "Sub limba sint doua vinisoare care au legatura directa cu ficatul. In timp, ele acumuleaza toxinele pe care ficatul nu le poate prelucra. Fierea varsa direct in singe tot ce nu mai poate sa suporte, iar aceste vinisoare de sub limba sint ca un canal de deversare pentru tot ce este rau in singe. Cind vinisoarele sint pline, toxinele nu mai au unde fi deversate si ramin in singe, provocind tot felul de boli. Medicina nu a demonstrat inca o astfel de teorie, dar eu cred in aceasta explicatie", ne spune Cornel Ciobanu.

Pentru o parere de specialitate in privinta acestor aspecte hepatologice, ne-am adresat dlui prof.univ.dr. Irinel Popescu, seful Clinicii de Transplant Hepatic din cadrul Institutului Clinic Fundeni: "Aud si eu mereu de aceste taieri sub limba. Totul este o imensa bazaconie! Nu exista nici o baza stiintifica. Este escrocherie curata! Chestiile astea cu singele rau, cu toxinele din ficat care ajung in acele vinisoare sint pure inventii... Nu exista nici o teorie stiintifica ce ar putea sa justifice o astfel de operatie sub limba sau te miri unde". Cit priveste circulatia singelui, baza pe care taietorii sub limba isi aplica si justifica metoda, dl prof.univ.dr. George Gergescu, directorul Centrului de Cardiologie din Iasi, ne-a declarat: "Aceasta asa-zisa metoda terapeutica nu tine decit de un singur lucru: de prostia omeneasca. Este o timpenie, o pacaleala, o escrocherie! Prosti sint aceia care se potrivesc la chestia asta si escroci sint cei care o practica. Nu exista nici o baza stiintifica pentru ceea ce fac ei si nici un fel de studiu medical care sa arate ca astfel de operatii fac bine".

In valurile de medicina naturista si populara din ultimul deceniu, cimpul amatorismului a facut adesea senzatie dar si ravagii. Aproape oricine poate evoca vindecari miraculoase ori dezastre iremediabile in urma unor astfel de terapii. Ceea ce se observa este ca nu exista nici studii medicale care sa arate ca aceste taieri sub limba fac bine dar, pina la urma, nici argumente stiintifice ca ele fac rau. Multi bolnavi vor continua sa se agate de un dram de speranta, iar taietorii sub limba vor exploata vidul de informatie. Totusi, este bine "sa dam Cezarului ce-i al Cezarului" si sa avem incredere in medici. (Costel Iacob) <
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2007, 13:30:37
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Aveti aici un mesaj a unei doamne din Suedia despre "celebra metoda" Daca mai doriti material Google este de mare ajutor!:D
"In disperarea mea dupa ce am incercat tratamentul lui ciuhrii, interferonul, lemnul dulce(imi pocneau si urechile, a crscut tensiune) tot citind formula as m-am gandit la bunicii mei care se tot taiau sub limba si spuneau ca se simt mai bine.si cum bunicii nu mai traiesc, desi avem cateva adrese in agenda mi-a fost usor sa ma duc la fulga pt ca era in bucuresti . In perioada aia ii facea mare reclama la tv, asa ca m-am dus la cabinet sa ma planific. Eu nu stiu cine i-a dat avizul sa functioneze dar toate pungile cu medicamente erau pe jos, nu existau rafturi , dar in schimb era o coada imensa. Pt ca vazusem niste usi mi-am imaginat ca erau cabinete, dar de unde mi-a facut aceea crestatura pe hol ,l,umea trecea pe langa mine, si nu va mai descriu cum au decurs operatiile dar asa murdara de sange nici nu am avut unde sa ma spal, nu ii functiona nici instalatia sanitara curgeau toate robinetele , a fost de groaza. Si cand l-am vazut pe analfabet mai zilele trecute la tv nu-mi venea sa cred. deci dupa taierea sub limba nu s-a intamplat nimic nimc in bine.Mi-a trecut tot cheful de tratamente naturiste, daca nici interferonul nu a putut sa omoare virusii, ma las pagubasa pana apre un nou medicament, pe care mi-l promite doctorul de vreo3 aniRodica"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2007, 13:49:27
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Si ca sa vezi ca nu-i chiar asa lipsit de importanta cine si prin ce mijloace te vindeca un citat din Formula As (Mecca Naturistilor ) :

“Mai tarziu, a plecat spre inaltimile tibetane, infaptuind astfel dorinta marelui sau mentor, Valeriu Popa. Intamplare sau nu, a avut privilegiul de a fi fost selectat de calugarii shaolini pentru initiere in tainele vindecarii, impreuna cu un indian si un scotian, din cei peste 4000 de oameni prezenti la poalele Himalayei. Curiozitatea si fascinatia locului l-au tinut in Tibet patru ani, timp in care s-a “scolit” doar cu privirea, urmarind stilul de viata al sihastrilor shaolini. Integrat in comunitatea manastirii, a acumulat zi dupa zi noi cunostinte despre plante si diverse tehnici de preparare a lor.”

Chiar crezi ca esti primit acolo doar tu din 4000 ca sa te uiti , sa inveti botanica si remedii populare?
Nu-i mai logic ca sa fi fost primit deja deoarece a fost recunoscut ca unul “de-al lor”?
Daca un karateka trebuie sa participe la programul religios …oare un viitor vraci nu?
De altfel intrebarile sint retorice pentru ca numele Fulga mai apare legat de reincarnare, levitatie…tot tacimul
Am si o intrebare pentru cei care cred orbeste in medicina naturista si vraci (si nu retorica) :
Daca ai auzii ca diavolul te poate vindeca …te-ai duce la cabinetul lui?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ruperea turtei si taierea motului Dumitru73 Generalitati 39 31.05.2013 18:42:37
ce inseamna 'taierea imprejur' mihaisepo Despre Sfanta Scriptura 5 21.10.2012 13:23:48
Taierea imprejur!! Templier Knight Din Vechiul Testament 12 13.02.2011 10:06:19
Taierea motului, ruperea turtei kmicick Botezul 8 21.01.2011 18:06:20
Este limba araba o limba sfânta? images Religia Islamica 2 27.05.2007 03:52:45