Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2006, 15:42:53
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Cand am gasit calea spre Dumnezeu a fost un lucru minunat. Citeam pe parintele Cleopa, Paisie Aghioritul si tot felul de carti duhovnicesti insetat. Dar odata la ceva forum parca am primit un mail care m-a facut sa gust din amarul societatii contemporane. Si de atunci descopar lucruri tot mai triste. In primul rand cearta intre mari duhovnici: Par. Cleopa si par. Arsenie Papacioc vs. par. Ioan Iovan. Si nu e doar ce-a fost in timpul comunismului. Am citit intr-o carte de dupa 90 in care par. Arsenie Papacioc ii spune celui care il intervieva ca a discutat cu par. Cleopa si a ajuns la concluzia ca par. Ioan Iovan si cu maica aceea care era tot timpul cu el ( nu-i mai stiu numele ) sunt de la diavol ( am spus-o prin cuvintele mele, parintele Arsenie parca a spus ceva ca si diavolul are oamenii lui pe care ii pacaleste cand era intrebat de faptul ca vin atat de multi oameni la parintele Ioan Iovan ). Totusi in cartea IPS Andrei Andreicut, par. Ioan Iovan era vazut ca un mare duhovnic.

Pe de alte parte in cartea Lumina faptei din Lumina cuvantului scrisa de fiica par. Dumitru Staniloae, autoarea spune ca a fost o cearta mare intre par. Arsenie Boca care dorea sa faca o manastire de maici pe cand Par. Staniloae ii spunea sa faca una de calugari ca sa nu faca pe altii sa comenteze. Ba mai mult dupa aceasta neintelegere par. Arsenie Boca nu a mai discutat cu par. Staniloae niciodata. Mai citez ceva ce a scris fiica parintelui cand face referire ca unii ziceau ca par. Dumitru Staniloaie ar fi ucenicul par.Arsenie Boca: "Las deoparte faptul ca tata nu avea suficienta <<imaginatie>> pentru a admira pe cineva care <<vorbea pasareste>>, sau intentiona sa <<se ridice la cer cu caruta de foc a Sfantului Ilie>>". In aceeasi carte il mai critica printre altii pe IPS Mitropolit Antonie Plamadeala ca mintea zicand ca era unul din elevii favoriti ai marelui teolog Staniloae si ca ar fi vrut sa-l insoare cu subsemnata spunand printre altele ca nu se putea asa ceva deoarece ea avea doar 14 ani.

Am mai primit critici ca Par. Cleopa ar fi eretic, era acuzat de aceasta persoana de neo-pelagianism ( poate sa-mi zica cineva ce inseamna aia? ). Nu mai adaug acuzele la IPS Bartolomeu Anania si PF Teoctist acuzati de colaborare cu securitatea.

Ce s-a intamplat cu lumea asta? Majoritatea ierarhilor sunt corupti? Unii pe altii se lovesc cu pietrii? Astept lamuriri in privinta acestor probleme deoarece simt ca toate modelele din viata se sting una cate una ( si nu ma refer la moartea acestora ).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2006, 15:59:24
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Nimeni n-are curajul?! Inseamna ca-i naspa chestia!:angry:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2006, 21:14:14
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Nimeni n-are curajul?! Inseamna ca-i naspa chestia!:angry:
Nu cred ca e vorba de curaj, ci de cunoasterea insuficienta a disputelor de care amintesti. Nu-ti poti da cu parerea despre lucruri de care stii doar "din auzite".
Modele duhovnicesti vor fi insa tot timpul, cat va exista Biserica lui Hristos, numai sa stim noi sa le vedem...
Sincer, pe mine ma intereseaza mai mult invataturile parintelui Arsenie Boca, de exemplu, sau ale parintelui Cleopa (sau ale cui vrei tu, dintre marii duhovnici), si viata de nevointa pe care au dus-o, decat certurile si acuzatiile care li s-au adus. Niciodata viata unui crestin adevarat nu a fost usoara, si sunt cazuri celebre in care mari ierarhi, mari duhovnici au suferit prigoniri din partea celor de-o credinta cu ei (exemplul care imi vine in minte este cel al Sf. Nectarie din Eghina). Lipsindu-mi insa darul discernamantului, ma abtin in a lua partea unuia sau a altuia, pt. ca foarte usor poti aluneca in judecarea aproapelui, in sminteala etc.
Cat despre "neo-pelagianism", nici eu n-am auzit (am cautat pe net si nu m-am lamurit deloc), dar ma interesez (poate stie chiar cineva de pe forum).:)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2006, 23:22:19
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Au aparut si alte critici,mai grave,nu stiu masura in care sunt adevarate cum ca IPS Bartolomeu Anania ar fi mason,de exemplu.

Divagand putin de la subiect,am citit undeva ca un preot grec ortodox a spus odata cand a venit in Romania ca noi suntem popor ales,dar din pricina pacatelor acceptate de romani, Dumnezeu isi va lua mana de pe noi iar acest semn va fi materializat prin disparitia marilor parinti ortodocsi dintre noi,lucru care s-a si intamplat dupa cele spuse de acesta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2006, 13:51:57
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dodi
Sincer, pe mine ma intereseaza mai mult invataturile parintelui Arsenie Boca, de exemplu, sau ale parintelui Cleopa (sau ale cui vrei tu, dintre marii duhovnici), si viata de nevointa pe care au dus-o, decat certurile si acuzatiile care li s-au adus.
O persoana mi-a spus, apropo de invataturile par. Cleopa, ca par. Cleopa face referire la unele citate a unor Sfinti Parinti care nu exista. Asta-i problema cea mare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.09.2006, 00:37:47
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de Dodi
Sincer, pe mine ma intereseaza mai mult invataturile parintelui Arsenie Boca, de exemplu, sau ale parintelui Cleopa (sau ale cui vrei tu, dintre marii duhovnici), si viata de nevointa pe care au dus-o, decat certurile si acuzatiile care li s-au adus.
O persoana mi-a spus, apropo de invataturile par. Cleopa, ca par. Cleopa face referire la unele citate a unor Sfinti Parinti care nu exista. Asta-i problema cea mare!
Eu cred ca acea persoana se referea la "Hronograful" pe care il citeaza parintele Cleopa.Dar aceasta carte nu are legatura cu Sfintii Parinti ci cu evolutia lumii de la Adam spre noi.Am cautat-o si eu dar nu am gasit-o...O mai caut.In rest am citit tot ce a aparut scris de Parintele Cleopa si despre el si nu am descoperit nici o neregula.Poti sa dai un exemplu concret?Poate o scoatem la capat intr-un fel.Eu nu m-am impiedicat niciodata de aceste neintelegeri dintre marii duhovnici deoarece important pt. mine este sa aiba acelasi duh.Cred ca la fiecare dintre ei s-a descoperit cat puteau intelege,iar problema poate a fost la noi sau la altii care am primit mesajul eronat(tot in functie de cat puteam pricepe).Poate cand vom fi pregatiti si intariti in credinta ni se vor parea foarte clare unele lucruri pe care le-am auzit(citit),si de care acum ne impiedicam.Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2006, 13:29:00
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Stii cum e toata treaba asta?Ca-n bancul ala:nu era Mercedes ci era bicicleta si nu mi-au dat-o ci mi-au furat-o. Multumit:dozingoff:?
Nu ma bate ca nu sunt eu de vina!:(
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.09.2006, 16:51:49
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de mioara
Stii cum e toata treaba asta?Ca-n bancul ala:nu era Mercedes ci era bicicleta si nu mi-au dat-o ci mi-au furat-o. Multumit:dozingoff:?
Nu ma bate ca nu sunt eu de vina!:(
Nici nu-mi trece prin cap sa te bat dar nu mai te mai impiedica de toate mesajele "binevoitorilor"care vor sa-ti arate drumul.Cred ca pt.asta exista forumul,ca sa ne ajutam unul pe altul in dilemele noastre.Sa ne povestim lucruri minunate traite sau auzite,care nu sunt laude-cum se crede.Parintele NIcolae Tanase spune intr-o predica ca desi este pacat sa spui ca postesti,acum este timpul sa spui,ca sa vada lumea ca se poate si sa se intareasca in credinta.Deci nu e o lauda ci o marturisire de credinta deoarece o faci pt. ca-L iubesti pe Hristos.Dumnezeu sa ne ajute si sa ne intelepteasca!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2006, 09:35:49
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ma amuza discutiile astea despre vin, tutun si certurile dintre preoti. inteleg din ce spuneti ca oamenii sunt la fel, fie ca sunt clerici sau oameni obisnuiti: exista vanitate, exista invidie, exista certuri acolo unde cineva are mai mare succes decit altul, atunci cind unul cistiga mai mult decit altul, cind unul este mai apreciat decit altul.

trist, dar adevarat. ideea e ca si marii preoti sunt in primul rind oameni, cu defecte si calitati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2006, 15:15:12
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
ma amuza discutiile astea despre vin, tutun si certurile dintre preoti. inteleg din ce spuneti ca oamenii sunt la fel, fie ca sunt clerici sau oameni obisnuiti: exista vanitate, exista invidie, exista certuri acolo unde cineva are mai mare succes decit altul, atunci cind unul cistiga mai mult decit altul, cind unul este mai apreciat decit altul.

trist, dar adevarat. ideea e ca si marii preoti sunt in primul rind oameni, cu defecte si calitati.
imi pare rau daca te-am smintit cu intrebarea mea. oamenii nu sunt la fel, sunt unii care sunt plin de smerenie si pe care nu-i intereseaza slava oamenilor. Problema principala consider ca este faptul ca oamenii uita sa mai vada pe marii duhovnici si pe ierarhi ca oameni ci ca zei. Multi nu realizeaza cat rau le fac marilor duhovnici laudandu-i. Era o poveste frumoasa in Pateric in care nu stiu ce avva avea obiceiul ca sa nu vorbeasca cu cei care il laudau si sa fie plin de bunovainta cu cei care il criticau. Daca tot timpul lauzi pe cineva ajunge ca fara sa vrea sa i se urce lauda la cap. Mai sunt si unii ierarhi si calugari cu doua fetze. Iar noi vazand ca unii gresesc spunem ca toti ierarhii, preotii si calugarii care ne par suspiciosi sunt la fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Patericul- Intelepciunea pragmatica a zilelor noastre georgeval Generalitati 14 15.03.2013 11:29:52
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 14:20:27