Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.12.2009, 16:56:26
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Daca emigrezi, singurul motiv trebuie sa fie duhovnicesc, ori nu cred ca occidentul prezinta avantaje duhovnicesti fata de România, tara cu o spiritualitate mai sanatoasa.
Cred totusi ca cel mai important este ca fiecare individ in parte sa aiba o spiritualitate sanatoasa, iar acest lucru nu se limiteaza la tara...si la delimitari deografice!
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred ca emigrând omul îsi pierde identitatea într-o masura, fiindca locul si cultura natale fac parte din fiinta noastra intima. Un astfel de alienat nu îsi va mai putea înalta sufletul catre Dumnezeu în rugaciune curata si nu va avea pacea pe care o are cel ramas în tara.
Poate ca si-o poate pierde, dar numai intr-o anumita masura si atat cat este el dispus sa lase sa se intample acest lucru...cat despre rugaciune depinde tot de la individ la individ!
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
La asta se adauga si neplacerea celor peste care te duci, fiindca oricât de iubitori de straini s-ar arata occidentalii, adevarul e ca nimeni nu se bucura sa-si vada tara invadata de straini.
Si eu cred ca nu se prea bucura sa-si vada invadata tara de anumiti straini care nu se muleaza pe structura lor culturala...
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Si se mai adauga si imaginea de milogi ai occidentului creata poporului tau, prin faptul ca îti parasesti tara pentru alta considerata superioara.
Sau se poate adauga si faptul ca cei cu care intri in contact te pot considera model, si spun asta pentru nemtii din firma sotului meu au ca sef un roman foarte competent si riguros...ca sa nu spun ca si foarte de treaba si cult!

Nemtii chiar daca nu o afirma in gura mare se "milogesc" pe langa straini incercand sa afle cam care le este imaginea in afara...si daca lumea ii considera tot nazisti sau rasisti.

Nemtii respecta orice individ care se respecta, si din ce traiesc eu aici..romanii sunt foarte bine vazuti, respectati, avansati in functii...si se tine cont de opinia si atitudinea lor in orice conjunctura...

Sa nu uitam ca multi romani sunt chemati in strainatate, apreciati, solicitati, sau pleaca la studii pentru ca sunt foarte buni in ceea ce fac...

Cumnatul meu de exemplu a plecat in Germania acum ceva ani, si asta pentru ca era cel mai bun din an, si nemtii au fost cei care l-au solicitat...

Asta este experienta mea aici...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.12.2009, 17:50:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne gandim mai intai ce e pacatul. Il citez in acest sens pe Pr. Paulin de la Mrea Putna:
" Pacatul este acea fapta, care imi imputineaza rugaciunea, imi slabeste credinta si ma aunca prea des in deznadejde.
Pacatul nu se multumeste cu putin; se vrea tot mai mult. Nu este niciodta multumit cu ce are. Pacatul nu ne aduce absolutniciodta fericirea. Ne poate provoca placere, multumire egoista, satisfactie josnica, dar nu frericire.
Pacatul ne impiedica sa credem cu adevarat in Hristos, in mila si iubirea Lui. Taina Spovedaniei ramane tot mai putin cunoscuta intr-o lume abjecta de atata egoism."

Avand in vedere cele de mai sus, poate fiecare, sa stabileasca in cazul sau personal, in ce masura emigrarea poate fi considerata un pacat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.12.2009, 14:42:03
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit Parerea mea

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Stiu ca acum cineva o sa ma stropeasca despre ce face un roman dupa ce se uita pe geam:
- pune ghena si cainele pe forum
- se intreaba daca respectivul 4 ped are suflet
- si apoi incearca s-o tunda din tara.
Si probabil spera sa-si ia si gunoiu' si lighioanele.

In principiu are dreptate.

Dar imi asum riscul.

Este un pacat sa emigrezi? Daca a emigra ar insemna sa-ti fie mai usor in acesta viata?
Sau este o virtute sa nu emigrezi?

Lasand la o parte aspectul ca nici acolo nu fug cainii cu covrigi in coada.
Ma intereseaza din punct de vedere al invataturii crestine.
Intr-un loc evident, unde exista biserica ortodoxa in acel oras.

In conditiile in care inca ai parinti in tara si socrii + 1 frate.
Care probabil n-or sa vrea sa vina cu tine.
Se ice ca omul sfinteste locul...
Emigrarea nu e un pacat.Pacat este de banii imprumutati de guvernele post-decembriste care s-au evaporizat fara nici un rost ,pacat este ca s-au vandut fabricile la fier vechi in loc sa fie retehnologizate,pacat este ca s-a distrus agricultura in loc sa se modernizeze, si toate aceste pacate au dus la emigrare,la distrugerea atator familii,la atata suferinta.Acel ce spune ca este pacat sa emigrezi,l-as intreba:-ai avut vreodata vreun mic avantaj din partea unui imigrant?Ce este de preferat statul acasa fara serviciu sau cu un serviciu care te obliga sa cauti forme de castig colaterale tipul pensie de invaliditate,s-au sa muncesti onorabil si sa-ti poti permite inclusiv sa-i ajuti pe altii.Si pacat este ca nu suntem capabili sa ne largim un pic orizonturile-sa invatam sa-l promovam si sustinem pe cel bun,nu pe cel fara scrupule.Santem prea conformisti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2009, 15:16:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Daca emigrezi, singurul motiv trebuie sa fie duhovnicesc
Oops! Chiar asa? Hm! Ma pui pe ganduri, serios acu'!...
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cred ca emigrând omul îsi pierde identitatea într-o masura, fiindca locul si cultura natale fac parte din fiinta noastra intima. Un astfel de alienat nu îsi va mai putea înalta sufletul catre Dumnezeu în rugaciune curata si nu va avea pacea pe care o are cel ramas în tara.
Mie mi se pare ca daca as fi ramas in tara, probabil as fi fost mai departe un ratacit. Acu' nu ca n-as mai fi, dar... e altceva. Emigrantul se descopera singur dintr-o data, limitat si neputincios. Nu stiu cum o fi fost cu altii, dar eu acolo am descoperit biserica, rugaciunea, speranta, rabdarea, increderea. Si, revenit dupa 9 ani, poate am surprins pe multi cat m-am putut schimba. Inainte mergeam la biserica doar de Paste; acum ma simt vinovat daca lipsesc o duminica.

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
La asta se adauga si neplacerea celor peste care te duci, fiindca oricât de iubitori de straini s-ar arata occidentalii, adevarul e ca nimeni nu se bucura sa-si vada tara invadata de straini.

Si se mai adauga si imaginea de milogi ai occidentului creata poporului tau, prin faptul ca îti parasesti tara pentru alta considerata superioara.
Asta e problema lor. Deja si noi am inceput sa fim invadati de altii mai saraci decat noi, desi n-am fi crezut ca pot fi si dintr-aceia. A imigra nu este un pacat, ci o incercare extrem de serioasa prin care tu poti sa cobori sau sa te ridici. Este o penitenta pe care tu ti-o oferi consient!
Parerea mea!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2009, 15:34:10
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Pacat sa emigrezi? Nici vorba! Toti suntem (sau ar trebui sa fim) cetateni ai aceluiasi Pamant. Nu ar trebui sa exiate barieri de genul granitelor, vizelor, permiselor de munca (care de cele mai multe ori sunt puse ca sa nu se acorde). Barierele acestea sunt create de oameni, nu de Dumnezeu.
Dumnezeu nu a ingradit niciodata, in Biblie, emigararea / imigrarea. Insasi poporul evreu a fost un neam de emigranti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.02.2010, 04:58:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Stiu ca acum cineva o sa ma stropeasca despre ce face un roman dupa ce se uita pe geam:
- pune ghena si cainele pe forum
- se intreaba daca respectivul 4 ped are suflet
- si apoi incearca s-o tunda din tara.
Si probabil spera sa-si ia si gunoiu' si lighioanele.

In principiu are dreptate.

Dar imi asum riscul.

Este un pacat sa emigrezi? Daca a emigra ar insemna sa-ti fie mai usor in acesta viata?
Sau este o virtute sa nu emigrezi?

Lasand la o parte aspectul ca nici acolo nu fug cainii cu covrigi in coada.
Ma intereseaza din punct de vedere al invataturii crestine.
Intr-un loc evident, unde exista biserica ortodoxa in acel oras.

In conditiile in care inca ai parinti in tara si socrii + 1 frate.
Care probabil n-or sa vrea sa vina cu tine.
Dar cei care au emigrat in timpul comunismului ca sa-si salveze viata? au pacatuit? ma gindeste-te.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.02.2010, 08:53:36
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Pai Sfintii Apostoli nu-mi amintesc ce pasapoarte aveau (hehehe) dar sigur n-a ramas in tara de origine decat Sf. Iacov, si acela pentru ca l-au ucis nelegiuitii. Restul au "emigrat" si datorita lor suntem azi cine suntem. :)
Si Sfântul Petru a ramas în Levant (Ierusalim si Antiohia), este o legenda falsa exploatata de catolici ca ar fi mers în Italia.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.02.2010, 09:12:53
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

iti trebuie curaj sa emigrezi sau o disperare fara margini. (dar daca esti disperat inseamna ca nu mai crezi in Dumnezeu, e doar o parere personala). eu una n-as putea emigra, nu ma pot rupe de parinti, rude, prieteni, de locurile natale. noi chiar daca ne aflam in Europa, suntem un pic "rurali" (mai vorbesti cu vecinul, iti spuni parintii zilnic, mai un gratar, intalniri cu prietenii, suntem mai zgomotosi, mai sentimentali, radem cu gura pana la urechi, etc). Afara nu-i asa, cel putin asa mi s-a parut, pe unde am fost mi-a placut, dar numai ca vizitator.
cred ca cel mai bine pot sa dea o explicatie cei care emigrat sau imigrat.
uitasem esentialul, e pacat daca ii faci pe altii sa sufere pentru ca tu vrei sa traiesti mai bine, sa ai bani mai multi, si daca pleci fara familie (in cazul in care ai)
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.

Last edited by anaana71; 04.02.2010 at 09:15:55.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.02.2010, 13:27:10
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
iti trebuie curaj sa emigrezi sau o disperare fara margini.
.........
uitasem esentialul, e pacat daca ii faci pe altii sa sufere pentru ca tu vrei sa traiesti mai bine, sa ai bani mai multi, si daca pleci fara familie (in cazul in care ai)
Omul emigreaza dintr-o singura cauza: in speranta / certitudinea / scopul de a-i fi mai bine lui. Asta atata timp cat nu vinde totul si se duce in Africa sau alte tari din lumea 3a s-ajute.

Aia cu plecatul el 1 an si sotia ramane acasa si nu-l mai vede, nu tine, e vrajeala. 9 din 10 familii care fac asta conform cu ce stiu eu s-au destramat.
La fel si cu intorsul. Gasesti binele acolo, nu mai vi. Nu-l gasesti, ori vi, ori nu, depinde de mandria fiecaruia.

Acum, cineva poate fi homeless, singur cuc in tara si nimeni nu-i duce lipsa.
Poate avea prieteni carora le e mai mult sau mai putin egal daca pleaca el sau nu.
Poate avea parinti, frati, rude apropiata carora nu le e chiar egal daca pleaca sau nu.
Unii parinti, frati se pot bucura, de pilda daca stau 10 intr-un apartament cu 2 camere si se mananca acolo cu totii (-AndruscaCIM recunosc ca habar n-am daca si de ce se scrie cu 2i, iarta-ma daca gresesc) iar altii nu.

Acum intrebarea era despre emigrarea in conditiile urmatoare, care de altfel este unul din cazurile cele mai frecvente:
- emigrare pentru a-i fi cuiva si sotiei lui si copiilor lui mai bine din punct de vedere lumesc: mai putin stres, mai interesant serviciul, copii la o scoala mai buna, servicii medicale mai bune, mai civilizat, etc....
- parintii si fratii nu-i poate lua cu el ca doar au si ei viata lor aici, nu poate cara inca 8 oameni dupa el.
- parintii si fratii ar prefera ca el sa rama aici mai aproape desi ei zic: lasa-ne pe noi, fa cum ti-e tie mai bine.

Nu este asta o treaba egoista?
Deoarece cautam la ale noastre, binele nostru in detrimentul celor apropiati (parinti / frati)?
Poate Dumnezeu a avut un plan cu noi aici, d-aia ne-a nascut aici, putea sa ne faca norvegieni de pilda?

Sau sotia, copiii sunt mai aproapele nostru decat parintii si fratii si trebuie sa ne concentram binele in directia asta? Prin sacrificiul parintilor nostri, viitorimea o s-o duca mai bine...

Ce ziceti?

Last edited by bmadalin; 04.02.2010 at 13:29:25.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.02.2010, 13:49:37
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Toti sfintii au fost patrioti, parintele Paisie Aghioritul a spus-o fara inconjoruri ca isi iubeste tara iar el a pribegit si s-a nevoit si in alte locuri sfinte, dar tot acasa spunea ca-i este cel mai bine Atata timp cat in tara respectiva inca se mai pastreaza dreapta credinta e bine sa te tii cat poti de mult alaturi de patria mama.

Nu cred totusi ca este pacat sa emigrezi atat timp cat pastrezi dreapta credinta, sau tara in care ai plecat iti ofera aceste conditii si banuiesc ca asta tine mai mult de o convingere personala, fiindca are mai mult o legatura indirecta cu credinta.

Bine este totusi sa nu uiti niciodata de unde ai plecat.

Dar fiindca in acest comentariu am pus multe convingeri personale s-ar putea sa ma insel.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01