Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.02.2010, 23:34:13
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Am revenit. Am citit ceea ce ati scris aici. Si as vrea sa adaug un motiv.
Ar trebui sa postim din ascultare. Daca Dumnezeu prin Biserica ne cere asta,
nu cred ca ar mai trb sa despicam firul in 4 intrebandu-ne: de ce?
Ar trb sa facem ascultare. Stie El de ce. Si asta nu intra in categoria crede si nu cerceta
ci mai degraba in: Fericiti cei ce nu au vazut si au crezut.

Am vazut si motive legate de sanatatea templului Sf. Duh (trupul nostru).
Este bine sa fim constienti si de asta. Pentru ca fara sa doreasca acest lucru,
medicii, cercetatorii descopera ca este indicat in anumite perioade sa renuntam la grasimi, dulciuri...
Aceste perioade de care vb stiinta astazi coincid aproape cu perioadele de post tinute de Biserica.

Sa postim fratilor de bunavoie, din credinta, sa nu trb sa ascultam de doctori care ne vor da un "regim" alimentar potrivit cu bolile care le vom primi "bonus" pt. neascultare.
Asta e adevarat! Eu stiu doua lucruri obligatorii: mersul la Biserica duminica si postul atunci cand e randuit...

Restul tine de dorinta fiecaruia de desavarsire: rugaciunile,un post mai aspru,binele care suntem datori sa-l facem etc..

Insa postul tine in primul rand de ascultare!

Iar apoi ,daca vrem sa tinem un post si mai sever,care sa ne ajute la rugaciune ,asta e altceva....(e si un post care duce la desavarsire)...

Cine nu tine postul randuit este in afara poruncilor Bisericii!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.02.2010, 23:37:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

si inca ceva: a tine post la o masa cand esti cu mai multi nu e fariseism...

ci atunci tu trebuie sa spui ca faci ceea ce porunceste Biserica..

Fariseism este atunci cand refuzi mancarea pe considerente de post mai aspru,ca nu mananci la o anumita ora,sau anumite alimente,lucruri care tin in general de taina ta....

dar postul Bisericii il stie toata lumea..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2010, 00:47:10
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Eu tin posturile lungi in totalitate din clasa a noua sau a zecea. Pilda unei colege mai mari cu un an m-a facut sa tin si eu. Mi-am zis: "Daca D... a reusit, voi reusi si eu, cu ajutorul lui Dumnezeu". Mi s-a parut usor de tinut, si a inceput si mama sa tina apoi posturile lungi.

Daca suntem invitati undeva, refuz in post mancare de dulce. Asa mi-a spus parintele duhovnic, asta nu e negociabil. Trebuie sa raspundem ca tinem postul randuit de Biserica. Daca am tine noi un post in afara celui randuit, da, trebuie sa ascundem, dar daca tinem postul randuit, de ce sa ne mandrim? Doar suntem slugi netrebnice, care abia ne facem, putintel, datoria. De ce sa ma mandresc ca tin Postul Mare de vreme ce nu il tin cum ar fi trebuit, post negru pana seara si dupa apusul soarelui putina mancare fara ulei? Asa ar fi trebuit tinut dupa pravila! Iar eu, care mananc de cate ori imi este foame, nu am niciun drept la ganduri de mandrie. Sper ca Dumnezeu sa primeasca si putinul meu post cu ulei...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2010, 05:49:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pustnicii din vechime nu dezlegau poștul în cursul săptămânii , mulțumindu-se cu puțină hrană sâmbăta și duminica. Felul acesta de a trăi e dovada unui miracol pe care ni l-a vestit Domnul. Anume că "nu numai cu pâine se va hrăni Omul" ( Mt.4,4 ; Lc. 4,4) . Sihaștrii ne arată că foametea de astăzi nu poate fi astupată nici cu o pâine nici cu un miliard de pâini. Ea se poate vindeca doar prin post . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2010, 07:38:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit imi spun si eu parerea, sper sa nu sune a 'judecata'

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Dar de ce nu mai postesc azi crestinii?
crestinii cei care isi zic practicanti nu mai postesc (citeste: intrerup postul) din cauza circumstantelor si a (in)convenientelor sociale; unii poate din dorinta de a nu iesi in evidenta, sau de a nu parea ciudati.

ceilalti crestini, din comoditate sora cu nepasarea.

Citat:
În prealabil postat de ar14rai
Mai mult, nici chiar preotii. Fiind preot, am fost pus de multe ori in situatia de a posti la o masa cu mai multi preoti.
tragic!! si foarte smintitor (nu-mi place cuvantul asta, dar n-am gasit altul la indemana) pentru mireni, mai ales daca ii ai printre enoriasi. cum sa mai ai apoi "tupeul" sa le ceri sa tina post, daca tu ca preot nu te abtii de la mancarurile de dulce (unele), ba mai dai si dezlegari la petreceri *(cu carne!) in post.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.02.2010, 11:03:26
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Imi cer iertare, nu vreau sa agonisesc lauda pt postul meu, spunand ca "postesc de 3 ori pe saptamana"... dar eu cred ca aici este putin si trb mirenilor.
Vedem preoti care nu postesc, care nu fac nici macar sfintele slujbe, care fumeaza in usa bisericii, care te jecmanesc de bani...
Si totusi nimeni nu le spune nimic. Ma refer la enoriasi. Ca noi, ceilalti preoti... suntem priviti ca niste farisei daca ne criticam "colegii".
De ce?
Daca tatal tau face un lucru gresit, oare tu, cu inima in dinti, e drept, nu ii spui ca a gresit? Din dorinta de a-i fi mai bine. Din dragostea parinteasca. Simti asta, nu?
Si atunci de ce nu ingrijim de parintii nostri sufletesti? NU ne pasa?
Si ei sunt oameni. Si gresesc. (vb din exp.)
De ce ii dojenim? Poate macar de ochii enoriasilor sa tina poruncile Bisericii.
Vezi ca nu posteste parintele, il intrebi: Parinte, Biserica zice sa postim. Eu de ce sa postesc? (si el cu ciolanu` in mana va zice... chiar as fi curios de un asemenea raspuns.)

Cat priveste postul celor care fac munci grele...
Norocu` lor, nu?
Multi se ascund in spatele acestui paravan.
Nu fac ei asemenea munci grele 40 de zile. Dar in perioada asta, nici nu incearca sa posteasca.
Puterea nu sta in carne, cum gresit se inteleg, in special taranii... dar, azi, in lumea moderna, cand vedem pe toate produsele calorii, proteine...s.a.... observam ca 100g de sunca au 160 de calorii si 200g de banane au 180 de calorii. Daca vrei, poti sa muncesti ce si cat vrei mancand de post.
Nu vedeti cat se munceste la manastiri? Zilnic. Credeti ca la unii se face dezlegare acolo?
Inca nu am vazut postitor lesinat de foame din cauza muncilor.
Dar mananca de post, diversificat si natural.
Sa nu ne facem din post o preocupare separata de rugaciune, de ascultarea de Biserica.
Pentru ca: "Acest soi de draci nu iasa decat cu rugaciune si cu post".
Doamne ajuta-ne!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.02.2010, 11:04:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Eu tin posturile lungi in totalitate din clasa a noua sau a zecea. Pilda unei colege mai mari cu un an m-a facut sa tin si eu. Mi-am zis: "Daca D... a reusit, voi reusi si eu, cu ajutorul lui Dumnezeu". Mi s-a parut usor de tinut, si a inceput si mama sa tina apoi posturile lungi.

Daca suntem invitati undeva, refuz in post mancare de dulce. Asa mi-a spus parintele duhovnic, asta nu e negociabil. Trebuie sa raspundem ca tinem postul randuit de Biserica. Daca am tine noi un post in afara celui randuit, da, trebuie sa ascundem, dar daca tinem postul randuit, de ce sa ne mandrim? Doar suntem slugi netrebnice, care abia ne facem, putintel, datoria. De ce sa ma mandresc ca tin Postul Mare de vreme ce nu il tin cum ar fi trebuit, post negru pana seara si dupa apusul soarelui putina mancare fara ulei? Asa ar fi trebuit tinut dupa pravila! Iar eu, care mananc de cate ori imi este foame, nu am niciun drept la ganduri de mandrie. Sper ca Dumnezeu sa primeasca si putinul meu post cu ulei...
Asa e! Nu e o mandrie ca tii posturile ,ci dimpotriva e o ascultare !

O mandrie este daca tii posturi mai aspre,fara ulei,pana la apusul soarelui sau o anumita ora si arati asta celorlalti!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.02.2010, 11:07:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Imi cer iertare, nu vreau sa agonisesc lauda pt postul meu, spunand ca "postesc de 3 ori pe saptamana"... dar eu cred ca aici este putin si trb mirenilor.
Vedem preoti care nu postesc, care nu fac nici macar sfintele slujbe, care fumeaza in usa bisericii, care te jecmanesc de bani...
Si totusi nimeni nu le spune nimic. Ma refer la enoriasi. Ca noi, ceilalti preoti... suntem priviti ca niste farisei daca ne criticam "colegii".
De ce?
Daca tatal tau face un lucru gresit, oare tu, cu inima in dinti, e drept, nu ii spui ca a gresit? Din dorinta de a-i fi mai bine. Din dragostea parinteasca. Simti asta, nu?
Si atunci de ce nu ingrijim de parintii nostri sufletesti? NU ne pasa?
Si ei sunt oameni. Si gresesc. (vb din exp.)
De ce ii dojenim? Poate macar de ochii enoriasilor sa tina poruncile Bisericii.
Vezi ca nu posteste parintele, il intrebi: Parinte, Biserica zice sa postim. Eu de ce sa postesc? (si el cu ciolanu` in mana va zice... chiar as fi curios de un asemenea raspuns.)

Cat priveste postul celor care fac munci grele...
Norocu` lor, nu?
Multi se ascund in spatele acestui paravan.
Nu fac ei asemenea munci grele 40 de zile. Dar in perioada asta, nici nu incearca sa posteasca.
Puterea nu sta in carne, cum gresit se inteleg, in special taranii... dar, azi, in lumea moderna, cand vedem pe toate produsele calorii, proteine...s.a.... observam ca 100g de sunca au 160 de calorii si 200g de banane au 180 de calorii. Daca vrei, poti sa muncesti ce si cat vrei mancand de post.
Nu vedeti cat se munceste la manastiri? Zilnic. Credeti ca la unii se face dezlegare acolo?
Inca nu am vazut postitor lesinat de foame din cauza muncilor.
Dar mananca de post, diversificat si natural.
Sa nu ne facem din post o preocupare separata de rugaciune, de ascultarea de Biserica.
Pentru ca: "Acest soi de draci nu iasa decat cu rugaciune si cu post".
Doamne ajuta-ne!

Ma scuzati,dar eu nu am intalnit om care sa mearga la Biserica in fiecare duminica si sa nu posteasca ,asa cum este randuit...Si nici preot...

Este o problema cu neacceptarea postului la acei crestini care nu tin legatura cu Biserica!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2010, 11:32:20
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ma scuzati,dar eu nu am intalnit om care sa mearga la Biserica in fiecare duminica si sa nu posteasca ,asa cum este randuit...Si nici preot...

Este o problema cu neacceptarea postului la acei crestini care nu tin legatura cu Biserica!
Fir-ar sa fie cum zici tu! Manca-te-ar raiul!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.02.2010, 11:41:20
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Fir-ar sa fie cum zici tu! Manca-te-ar raiul!
Parinte tu trebuie sa stii mai multe si te rog sa ne impartasesti si noua din parerile tale cu privire la postul lung, din discutia cu enoriasii, ei ce ti-au m-ai spus, care sunt motivele, si te rog sa nu te superi pe mine pentru ca sunt un biet pacatos si vreau sa aflu mai multe. Pace voua si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 16:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 17:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 23:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 01:01:09