Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2009, 20:01:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Morala crestina vs morala atee

Deschid acest topic pentru a centraliza nemultumirile mele cu privire la morala crestina si pentru a nu polua alte topice.
Am sa incep prin a prelua din alt topic discutia cu AlinB, pe care am sa il rog sa-mi raspunda aici:
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si cu toleranta fata de poligamie esti de acord? Sau fata de viol? Sau fata de tortura? Sau fata de sclavie?
Sau a vrut sa fie "bun" cu cei ce le practica? Pe ce baze i-a ales? Poate pentru ca erau conducatorii tribului preferat?
Ma deranjeaza, da, de exemplu regula cu circumcizia. Vad ca aia o incalci cu usurinta iar altele nu.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu te-am invitat sa arati exact contextele in privinta unora din problemele enumerate de tine pe care vad ca totusi ai tendinta sa le amesteci "la gramada" pentru ca nu e prima data (sau nu esti singurul) cand invoci niste situatii dar esti pe langa problema atunci cand trebuie sa analizezi mai serios chestiunea.
Depinde la ce te referi. Sa vorbim la obiect, ceea ce faci tu se cheama manelism ideologic.
Circumcizia tine de Legea Veche.
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
As vrea sa stiu, ca sa nu discutam degeaba, daca legile din Exod apartin de legea veche sau de cea noua. Si cine a hotarit ca unele sint vechi si altele noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2009, 21:44:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Un crestin autentic in duhul trairii iti va raspunde ca morala crestina este mantuitoare- ptr ca faptele bune sun savarsite in Hristos, pe cand morala atee nu aduce mantuire- ptr ca faptele bune sunt inafara lui Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2009, 22:02:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa spunem ca eu si voi facem exact aceeasi fapta buna.
Care e diferenta?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2009, 22:09:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa spunem ca eu si voi facem exact aceeasi fapta buna.
Care e diferenta?
Raspund prin pilda mladitei.
Crestinul este mladita care ramane in butucul viei si aduce rod, iar ateul este mladita inafara viei care se ofileste.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2009, 22:31:00
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Raspund prin pilda mladitei.
Crestinul este mladita care ramane in butucul viei si aduce rod, iar ateul este mladita inafara viei care se ofileste.
Hai te rog raspunde-mi ca sa inteleg si eu.
De ce fapta buna a crestinului este diferita de fapta buna a ateului
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2009, 23:00:22
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Hai te rog raspunde-mi ca sa inteleg si eu.
De ce fapta buna a crestinului este diferita de fapta buna a ateului
ti s-a mai raspuns, fapta buna a crestinului este facuta cu Hristos pe cand cea a ateului este fara Hristos, fara Hristos nu se poate...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2009, 23:44:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Hai te rog raspunde-mi ca sa inteleg si eu.
De ce fapta buna a crestinului este diferita de fapta buna a ateului
Ateul nu are acelasi sistem de referinta ca si crestinul.
Dar sa-ti raspund la o intrebare pe care ai pus-o mai sus: Legea Veche se gaseste in Vechiul Testament, si anume legea scrisa pe table, sau cele 10 porunci primite de Moise pe muntele Sinai. Legea noua tine de Noul Testament, care il inlocuieste pe cel Vechi; nu il anuleaza, ci il desavarseste.

In Noul Testament Il avem pe Iisus Hristos, Care ii invata pe Apostoli si pe oamenii pe care ii intalneste, ce inseamna sa fii un bun crestin; ce fapte sunt placute lui Dumnezeu; cum sa ne rugam. Apoi da exemplu de dragoste prin jertfirea propriei Lui vieti, caci dragostea ocupa un loc esential in invatatura Sa. La Hristos ne raportam, atunci cand spunem ca facem o fapta buna.

La cine se raporteaza ateul, devreme ce nu are un astfel de sistem de referinta?
El face ce i se pare lui ca e bine. In multe cazuri chiar este bine ce face; dar sunt si cazuri in care dupa mintea noastra facem un bine, dar dupa aprecierea lui Dumnezeu pacatuim. Si crestinul pacatuieste si inca de multe ori, dar are la dispozitie Spovedania, Taina care te face sa te gandesti la greselile tale, te ajuta sa-ti fie iertate prin preot, si te constientizeaza asupra felurilor de pacate, invatandu-te totodata cum sa le invingi si cum sa alungi ispitele cand apar.

Ateul nu are posibilitatea spovedaniei si nu stie ce greutate poarta fiecare om, care a pacatuit. Abia spovedindu-te simti cum cade de la inima ta o mare greutate; o simti realmente. Ateul poarta greutatea si nici nu banuie ce impovarat este. Oare el isi poate ierta singur pacatele? Da, dar nu ii sunt iertate si in Cer si il vor impovara la Judecata.
Fapte bune poate face oricine, dar cum stim ca sunt toate faptele noastre bune, fara un sistem de referinta? De multe ori facem unele lucruri, credem ca am facut un lucru bun si dupa multi ani, gandindu-ne retrospectiv ne dam seama cu regret ca am gresit.

Deci, da si un ateu poate face fapte bune; dar legea dupa care suntem judecati este legea crestina. Iar la primul punct se spune: sa-L iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta.
Mai poti spune atunci ca un ateu face numai fapte bune, daca prima lege nu o respecta?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2009, 12:07:48
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sa spunem ca eu si voi facem exact aceeasi fapta buna.
Care e diferenta?
O fapta buna se cunoaste daca este buna, atunci cand roadele ei sunt bune si sunt bune pentru toata lumea. Deci trebuie facuta diferenta intre intentia buna si fapta buna. Astfel cred ca multi au intentii bune, dar sa stii cu adevarat ca ai facut o fapta buna , nu ai cum.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2009, 11:42:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
O fapta buna se cunoaste daca este buna, atunci cand roadele ei sunt bune si sunt bune pentru toata lumea. Deci trebuie facuta diferenta intre intentia buna si fapta buna. Astfel cred ca multi au intentii bune, dar sa stii cu adevarat ca ai facut o fapta buna , nu ai cum.
Eu am intrebat cum diferentiezi doua fapte bune, identice, facute de un ortodox si de un ateu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2009, 14:32:58
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu am intrebat cum diferentiezi doua fapte bune, identice, facute de un ortodox si de un ateu.
Primul da slava lui Dumnezeu si se smereste,al doilea se poate umfla in pene,ca nu este precum vamesul.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 13:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 01:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 01:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 08:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 19:44:22