Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.10.2010, 23:16:25
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn
Vad ca despre atrocitatile comise de rusi ati tacut malc. Deh, erau ortodocsi...
Prostii, ateismul era doctrină oficială în URSS.
Iar atrocitățile împotriva unor grupuri umane sunt comise întotdeauna de oameni fără Dumnezeu.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.10.2010, 23:25:08
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Prostii, ateismul era doctrină oficială în URSS.
Iar atrocitățile împotriva unor grupuri umane sunt comise întotdeauna de oameni fără Dumnezeu.
Esti sigur?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.10.2010, 23:40:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu am scris despre soldatii rusi pentru ca unii zic ca nu stiu ce ar fi facut iar altii nu zic ca ar fi facut rele contra populatiei civile.
Eu de la bunica mea de e din Moldova si in varsta,ca a prins ocupatia ruseasca nu am auzit nimic rau zis de rusi.
Familiei bunicii mei i-a fost rechizitionata casa de rusi in timpul ocupatiei si facuta bucatarie si a ars casa si au primit despagubiri mai mult decat suficiente pentru casa care le-a ars.
Ca din despagubiri si-au facut alta casa.
Pe de alta parte bunicul meu (care la acea vreme era in Bucuresti) zicea ca marele comedian Tanase avea niste showuri ironice la adresa rusilor ca acestia ar fi luat ceasurile oamenilor .
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_T%C4%83nase
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.10.2010, 23:52:01
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Era copil, era o formalitate.
Voi care aveti peste 27 de ani pe aici (adica: 21 din 89 plus 14 ani), cati nu ati fost membri UTC, hm? Ia spuneti? Care a avut constiinta si curajul sa spuna NU apartenentei unei miscari de tineret afiliata unui partid criminal si mincinos?
Eu una nu. Am fost in UTC cu toata turma. De altfel chiar era o formalitate.
(Am insa bucuria de a fi fost exclusa din UTC cand am facut cerere sa plecam in Germania. )
Eu nu am facut parte din UTC,chiar daca era o formalitate.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.10.2010, 00:12:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am mai scris nu se compara tineretul lui Hitler cu UTC.
UTC era o simpla organizatie propagandistica.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.10.2010, 00:37:15
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Corect,tinerii viitori hitleristi erau crescuti si educati in principiul superioritatii rasei ariene,rasa care ar fi trebuit sa fie unica in lume,dar asta nu i-a impiedicat sa se imbogateasca de pe urma averilor confiscate de la cei pe care i-au dus in lagarele de exterminare,dupa cum nu se fereau nici sa foloseasca aurul dentar din protezele detinutilor.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.10.2010, 03:22:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am mai scris nu se compara tineretul lui Hitler cu UTC.
UTC era o simpla organizatie propagandistica.
Ce zici merită să inaugurez un topic "Apostolul Pavel a făcut parte din partida fariseilor" ?
Că e un lucru grav de tot.....
A participat chiar și la lapidarea diaconului Ștefan.

Citind acest topic am fost întărit foarte în credința mea......că multe lume pare să o ia razna dar nu sunt eu pus să judec pe nimeni.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.10.2010, 03:53:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate bine da Sfantul Apostol Pavel se pocaia mereu ca prigonise pe crestini dar papa Benedict zice cu naturalete ca a facut parte din acea organizatie.Sau s-o fi pocait ca a facut parte din acea organizatie si nu stiu eu.
Am mai scris pe aci pe undeva prin topic.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.10.2010, 04:03:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Eu știu un lucru: Stalin dacă se pocăia primea iertarea!
Oare nu e înșelat de draci păcătosul care mestecă tot timpul în păcatele altora?
Lasă problema asta între el și Domnul și vezi ce poți îndrepta în viața ta.
Mai bine ne spui ceva din Dogmatica Sfântului Ioan Damaschinul, poate ne alegem și noi cu ceva bun și folositor!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.10.2010, 11:49:46
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://en.wikipedia.org/wiki/Hitler_Youth
Se gasesc si poze cu papa Benedict de cand facea parte din tineretu hitlerist.
Aci articolul din Times:
http://www.timesonline.co.uk/tol/new...icle382076.ece
Ei, bine, care e problema?
Câteva sute de mii de români au făcut parte din tineretu' comunist. Și dintre ei au fost chiar credincioși ortodocși. Și cum se împacă una cu cealaltă? A fost o ideologie a vremii, era un soi de cinste să fii utecist, iar tinerii secretari UTC din școli erau numiți, totuși, dintre cei cu rezultate bune la învățătură și nu dintre cei care au citit vreodată, d'apoi să mai și creadă ceva, din marxism - leninism, stalinism, ceaușism etc.

Link-urile fac parte din categoria știri senzaționale aidoma tuturor "informațiilor obiective" când vine vorba de biserica creștină (oricare ar fi ea) în mass - media de astăzi.

Tineretul hitlerist se compară cu tineretu' comunist când vine vorba despre mișcări (partide) politice unic - deținătoare ale adevărului absolut.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 15.10.2010 at 11:55:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa Benedict Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 243 30.06.2017 16:53:34
poti avea parte de ajutorul sfintilor??????? patricia2006 Rugaciuni 13 09.08.2014 00:40:43
Papa Benedict contesta Biblia? dianagroza Biserica Romano-Catolica 27 05.02.2011 21:07:36
Copiii nebotezati au parte de slujba inmormantarii? manuela_m Intrebari utilizatori 4 21.08.2010 18:23:53
Comunicat de presa - PF Daniel nu a facut si nu face parte din nicio loja masonica Marius247 Intrebari utilizatori 1 17.05.2010 18:51:11