Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.01.2012, 23:44:18
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

glykys,
multumesc pt efortul facut de a posta aici toate rugaciunile de la Sf Euharistie,le stiu si eu,normal ca am o carte dupa care am citit rugaciunile de inceput si sfarsit,insa nu aveam aceasta rugaciune,nu se auzea din altar probabil ,cum a confirmat si altcineva e clar de ce nu o stiam....:)))

Cartea mea de rugaciune pe care o iubesc enorm e f veche si pretioasa ,e din 1952,mai mult ca sigur a ajuns mai tarziu la noi aceasta rugaciune.

Multumesc
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.01.2012, 14:49:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - cand se citesc toate rugaciunile pe care le-ai postat aici?
La Sf. Liturghie?

Stiu ca preotul mai spune in timpul slujbei rugaciuni in altar, dar noi nu le putem auzi si imi pare rau. Chiar colegii mei de strana vor neaparat sa nu afcem pauze, chiar cand terminam cantarea, ci sa tot cantam. Daca am face pauza, am putea auzi si rugaciunile.

Rugaciunea de dinaintea Sf. Impartasanii imi place si mie mult. Dupa cum este formulata, ar trebui ca cel ce se imprtaseste s-o spuna (chiar am citit undeva aceasta indicatie). Dar cred ca o spune preotul in locul oamenilor, pentru ca ei n-o stiu.

Cred, Doamne, și mărturisesc că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu cel viu, Care ai venit în lume să mântuiești pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu.
Încă mai cred că acesta este Însuși preacurat Trupul Tău și acesta este Însuși scump Sângele Tău. Deci mă rog Ție, miluiește-mă, și-mi iartă greșelile mele cele de voie și cele fără de voie, cele cu cuvântul sau cu lucrul, cele cu știință și cu neștiință.
Și mă învrednicește fără de osândă să mă împărtășesc cu preacuratele Tale Taine, spre iertarea păcatelor și spre viața de veci. Amin.
Cinei Tale celei de taină, astăzi, Fiul lui Dumnezeu, părtaș mă primește, că nu voi spune vrăjmașilor Tăi taina Ta, nici sărutare Îți voi da ca Iuda; ci ca tâlharul, mărturisindu-mă, strig Ție: "pomenește-mă, Doamne, întru Împărăția Ta".
Nu spre judecată sau spre osândă să-mi fie mie împărtășirea cu preacuratele Tale Taine, Doamne, ci spre tămăduirea sufletului și a trupului.

Deci frazele subliniate le cere cel ce se impartaseste de fapt si nu preotul.
Nu stiu, eu asa inteleg. Poate ca tot asa spune si preotul in altar pentru el, cand se impartaseste.
Mi se pare insa ca si noi cei ce ne impartasim trebuie sa spunem ceva si rugaciuanea asta mi se pare f.potrivita.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 05.01.2012 at 14:53:05.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.01.2012, 15:11:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@glykys - cand se citesc toate rugaciunile pe care le-ai postat aici?
Inainte de impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului. Iar rugaciunile de multumire, dupa impartasire. Pacat ca oamenii nu isi mai fac canonul inainte si dupa impartasire. Si tot atat de trist e ca preotii nu le mai cer celor ce au sa se impartaseasca sa faca acest lucru.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.01.2012, 15:23:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, ce am postat eu nu se citeste in biserica, ci acasa, in particular, in seara de dinainte de impartasanie sau in dimineata aceea, inainte de a ajunge la biserica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.01.2012, 17:15:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

frumoase rugaciuni. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.01.2012, 12:36:20
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

La noi in parohie de fiecare data spunem aceasta rugaciune.O rosteste parintele si noi odata cu el ,cu voce tare.Cine nu se impartaseste nu o spune.Multumesc bunului Dumnezeu ca ne-a invrednicit sa luam Sf.Impartasanie la fiecare Sf.Liturghie.Si nu va inchipuiti ce bucurie am cind iau Impartasnia si ce trista sunt cind nu o iau.Doamne Ajuta la toata lumea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.01.2012, 17:38:56
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@glykys - cand se citesc toate rugaciunile pe care le-ai postat aici?
La Sf. Liturghie?

Stiu ca preotul mai spune in timpul slujbei rugaciuni in altar, dar noi nu le putem auzi si imi pare rau. Chiar colegii mei de strana vor neaparat sa nu afcem pauze, chiar cand terminam cantarea, ci sa tot cantam. Daca am face pauza, am putea auzi si rugaciunile.

Rugaciunea de dinaintea Sf. Impartasanii imi place si mie mult. Dupa cum este formulata, ar trebui ca cel ce se imprtaseste s-o spuna (chiar am citit undeva aceasta indicatie). Dar cred ca o spune preotul in locul oamenilor, pentru ca ei n-o stiu.

Cred, Doamne, și mărturisesc că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu cel viu, Care ai venit în lume să mântuiești pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu.
Încă mai cred că acesta este Însuși preacurat Trupul Tău și acesta este Însuși scump Sângele Tău. Deci mă rog Ție, miluiește-mă, și-mi iartă greșelile mele cele de voie și cele fără de voie, cele cu cuvântul sau cu lucrul, cele cu știință și cu neștiință.
Și mă învrednicește fără de osândă să mă împărtășesc cu preacuratele Tale Taine, spre iertarea păcatelor și spre viața de veci. Amin.
Cinei Tale celei de taină, astăzi, Fiul lui Dumnezeu, părtaș mă primește, că nu voi spune vrăjmașilor Tăi taina Ta, nici sărutare Îți voi da ca Iuda; ci ca tâlharul, mărturisindu-mă, strig Ție: "pomenește-mă, Doamne, întru Împărăția Ta".
Nu spre judecată sau spre osândă să-mi fie mie împărtășirea cu preacuratele Tale Taine, Doamne, ci spre tămăduirea sufletului și a trupului.

Deci frazele subliniate le cere cel ce se impartaseste de fapt si nu preotul.
Nu stiu, eu asa inteleg. Poate ca tot asa spune si preotul in altar pentru el, cand se impartaseste.
Mi se pare insa ca si noi cei ce ne impartasim trebuie sa spunem ceva si rugaciuanea asta mi se pare f.potrivita.
Da, ai dreptate, in vechime rugaciunile se rosteau in altar cu voce tare si credinciosii le puteau auzi.
La biserica noastra in loc de pricesne se citesc in strana rugaciunile dinainte de Impartasanie, inclusiv Cred si marturisesc..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 17:18:24
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 10:59:38
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 19.07.2009 00:17:59
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 17:01:03