Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 20.02.2012, 15:35:36
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Deci eu i-am spus user-ului Dobrin ca interventia ei este cel putin la fel de lipsita de smerenie cat si a mea
Legea talionului nu se mai aplica de cand cu Noul Testament.

Nu, domnule draga, nu sunt suparat. Se bucura inima mea in Domnul cand vad pacea in locul conflictului. Vad ca Dumnezeu s-a milostivit si ati revenit la sentimente mai bune si cuvinte pasnice, fara atacuri la adresa altor utilizatori, laudat fie numele Lui!

Si sa fie milele marelui Dumnezeu si Mantuitorului nostru cu noi toti!

PACE!
Amin!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 20.02.2012, 15:47:37
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nu am revenit la sentimente mai pasnice,ati lasat tonul,si deci implicit l-am lasat si eu pe al meu.

Am fost atacat si de asta am raspuns,si nu neaparat ca e legea talionului,ci pentru ca am vrut sa arat ceva ,si am fost obstructionat.

Nu mi-a placut ,si nu-mi place ,faptul ca nu se raspunde la obiect,ci aiurea de tot,si peste toate astea toti dau binecuvantari de parca ar fi preoti.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 20.02.2012, 15:57:02
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Nu s-a pus problema de o "schimbare de ton" din partea mea.

Insa as vrea sa stiu un lucru, apropo si de filocalie:

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
si peste toate astea toti dau binecuvantari de parca ar fi preoti.
Cine dintre invatatorii Bisericii noastre a spus ca binecuvantarea este atributul exclusiv al preotului?
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 20.02.2012, 15:58:41
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Nu cred ca ne putem intelege.Sa terminam schimbul de idei aici.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 20.02.2012, 16:03:19
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Iata! Domnul fie laudat!

Pentru cine a citit aceste recente postari, raspunsul la intrebarea mea este: "niciunul".

Fie pace inte toti oamenii!
AMIN!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #166  
Vechi 20.02.2012, 17:17:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
ai avea putin discernamant
Kyrie Eleison nu îmi lasă impresia unui iresponsabil. Ce anume vă face să vă temeți de puterea lui de judecată ?

Citat:
Eram in lupta cu un user
Citat:
Iar Dobrin m-a atacat
Citat:
desi pe Vladcat l-am atacat
Citat:
m-am ciondanit cu ea
O luptă. M-a atacat. L-am atacat. M-am ciondănit... Acesta să fie, oare, rostul unui forum ? Al unuia ce se mai vrea și creștin și ortodox ?

V-am tolerat ieșirile talibane la adresa Bisericii Catolice, sperând că sunteți doar indus în eroare de spiritul schismatic, ca atâția alții. Din păcate, nu: dv aveți o problemă cu oamenii, în general. Spre binele dv, căutați să o rezolvați, fiindcă altfel veți primi multe șuturi în spate ! De ce să vă simțiți obligat să câștigați orice luptă, și, mai ales, de ce vedeți lupte peste tot ? Adevărata bărbăție stă în smerenie și sacrificiu. Ce-ar fi să începeți prin a-i cere iertare fratelui dv, aproapelui dv, icoanei lui Cristos: userul pe care "l-ați atacat" ? Știu, știu! El a început! V-a atacat! Se poate să fie așa, n-am băgat de seamă. Ia vedeți, dacă întoarceți obrazul celălalt, vă mai dă o palmă?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.02.2012 at 17:19:41.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 20.02.2012, 19:27:20
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Domnule Mihnea,recunosc ca nu am cea mai buna atitudine crestina ,insa pur si simplu am rabufnit la niste lucruri care mi se par daunatoare prin ipocrizia si lipsa lor de discernamant .

Insa cu D-voastra nu prea as vrea sa mai discut,pentru ca nu vreau sa-mi amintesc de ipocrizia bisericii catolice,si nu cred ca mai pot face ceva.

In privinta "luptelor" mele,au fost dupa o lunga perioada de timp,si scopul lor au fost trezirea din aceasta inflatie a cuvintelor si frazelor "profunde",insa fara sa stim ce urmarim de fapt.

Dovada ca subiectul in sine a fost ocolit,si nu s-au dat raspunsurile cuvenite,tocmai din "marea cunoastere" pe care se pare ca o poseda majoritatea.

Daca atac pe cineva ,intr-un fel ii recunosc o anumita valoare ,peste ceilalti ,si prin atentionarea mea incerc sa il trezesc dintr-o directie gresita.

Au fost persoane ,putine,ce-i drept,care dupa ce le-am atacat puternic,pana la urma ne-am "imprietenit" oarecum....

In general imi place spiritul de lupta,insa recunsoc ca forumul nu este locul cel mai potrivit pentru asa ceva.

Vad ca ati observat "cuvintele " mele ,insa nu ati vazut motivatia si sensul lor.
Pur si simplu am vrut sa fac ceva,insa nu prea am reusit vreodata.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 20.02.2012, 19:50:25
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
In acest caz un singur lucru este de facut. Va rog din tot sufletul sa va rugati pentru mine nedrebnica si ticaloasa si pacatoasa. Va rog sa va rugati pentru mine. Ma cheama Mihaeala Eleonora. va rog.

Sa dea Dumnezeu sa traiti cat mai mult. Dumnezeu sa va dea viata cat mai lunga. Asa sa va ajute Dumnezeu
asa sa ne ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 21.02.2012, 09:21:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Vine uneori violent imaginea (dracul nu bate la usa! e nesimtit), alteori bland, invaluitor... Se strecoara ca sarpele, pe nesimtite, te trezesti cu ea in focarul constiintei clare... Nu-i asa?...
Nesuferite ne sunt noua impotrivirile, ghimpii, tepii.... Si toate catusele. (Iar Domnul si sfintii Lui le-au purtat pentru noi, cu smerenie...)
Domnule Cezar ,ma intereseaza ce indrumari ati cerut sau vi s-au dat de catre preot in momentul cand ati inceput sa va rugati ?
Unde v-ati poticnit?
Imaginile sau gandurile care vin in timpul rugaciunii pot fi un rezultat al grijilor lumesti sau prea putina iubire de Dumnezeu.
Normal ca cel rau intervine ,fiind un dusman declarat al mantuirii noastre.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 20.04.2012, 18:06:14
Isihast Isihast is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit In primul rand, Harul Duhului Sfant.

Ma iertati, daca s-a mai spus, dar nu am putut citi intreg thread-ul.

Cum sa ne amintim de pacate si in acelasi timp sa evitam amintirea lor pacatoasa, sau as nuanta -- cum sa nu reactionam in mod pacatos la amintirea de pacate?

In primul rand, numai Dumnezeu prin Harul lui ne poate ajuta, ca intotdeauna; adica sa nu ne bazam pe puterile proprii si sa credem ca e de ajuns sa aplicam noi insine o tactica. Tactica o aplicam, dar daca nu ne unim cu Dumnezeu in Rugaciune si nu asteptam ca Mila Lui sa lucreze, si nu intelegem ca de fapt El lucreaza totul, ne putem invarti in cerc mult timp, pentru ca nu avem noi putere si pricepere mai mare decat demonii.

Strict razpunzand, ne amintim de pacate (din nou, atunci cand voieste Dumnezeu), dar un prim lucru ar fi sa incercam sa aflam de unde vine gandul. Daca e de la draci, acestia iti aduc aminte intotdeauna ca se te duca in deznadejde; deci nu primi lupta, nu te lasa osandit de ei oricat de credibili ar fi in acuzele lor. Daca e de la tine gandul, atunci straduieste-te sa nu te osandesti tu insuti (care si asta e un pacat) sau sa lasi pe draci sa intre peste tine din pricina ca te-ai osandit, dar nici sa te mandresti ca te-ai pocait. Fa si atat. Dar, in general sunt de evitat toate gandurile, si de preferat sa inaintam pe calea Rugaciunii si sa ne eliberam de draci si de noi insine, si sa primim cugeteri Sfinte de la Duhul Sfant Insusi, care nici nu se pot descrie. Asta sa fie tinta, sa nu zabovim prea mult asupra gandurilor/ratiunii! (desi tot Dumnezeu le gateste si pe astea, ele nu sunt totusi desavarsite, nu sunt Lucrarea Lui in Ea Insasi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Faurit intru primenirea forumului glykys Generalitati 92 26.02.2013 10:29:00
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02
Media de varsta a utilizatorilor forumului Hector Generalitati 4 02.05.2009 11:31:23