Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 23.01.2014, 23:47:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tot incerc sa-mi explic asta din perspectiva rationalista invocata de atei si nu reusesc, nu-mi dai o mana de ajutor sa inteleg si eu cum functioneaza ratiunea la atei?
Burden of proof e mereu pe capul celorlalti ?
Reply With Quote
  #282  
Vechi 23.01.2014, 23:54:04
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Hai sa o zic altfel: ce e mai logic: ca Creatorul a facut creatia vie ca sa supravietuiasca, sau ca sa nu supravietuiasca? In ultimul caz, de ce anume ar mai fi facut-o?
Nu stiu ce e mai logic, sunt ateu, ateii stau mai prost cu logica dupa cum s-a mai aratat.

Vreau sa iti reamintesc ca creatorul a facut creatia sa nu supravietuiasca decat in mica masura. Din cele 1...4 miliarde de specii care au existat, acum exista cca 50 de milioane. sursa Altfel spus, 99,5% din creatie n-a prea supravietuit.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 24.01.2014, 00:05:45
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tot incerc sa-mi explic asta din perspectiva rationalista invocata de atei si nu reusesc, nu-mi dai o mana de ajutor sa inteleg si eu cum functioneaza ratiunea la atei?
Cu dedicatie pt tine: daca te chinui putin cu un dinamometru si niste greutati, ai putea (astazi) sa descoperi formula Ff = uN a fortei de frecare. Apoi poti filosofa: oare a fost valabila si ieri? Daca da, oare si alaltaieri? etc. In principiu nu ai cum sa stii cu certitudine ca a fost valabila oricat inapoi timp, de asta a fost scornit acest principiu filosofic despre care vorbim si pe care il aplicam in gandirea si practica curenta fiecare dintre noi.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 24.01.2014, 00:09:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Nu stiu ce e mai logic, sunt ateu, ateii stau mai prost cu logica dupa cum s-a mai aratat.

Vreau sa iti reamintesc ca creatorul a facut creatia sa nu supravietuiasca decat in mica masura. Din cele 1...4 miliarde de specii care au existat, acum exista cca 50 de milioane. sursa Altfel spus, 99,5% din creatie n-a prea supravietuit.
Asta-i ca aia cu universul acordat fin pentru viata si raspunsul alora de pe site-ul lu` peste ca nu-i acordat fin, ca nu e posibila viata oriunde.
Da ai dreptate, stai mai slab cu logica.
Daca explicam totul prin prisma a ceea ce putem observa azi atunci de ce imi zici ca apendicele a avut alt rol in trecut ? Sau ca unor specii le-au crescut aripi, picioare, inotatoare din senin ? Unde anume observi asta ? Ca sa nu mai spun exemplul cu luna care se departeaza de pamant si care ar fi fost foooooarte aproape cu mult mai repede decat varsta presupusa a pamantului. De ce functioneaza presupunerile doar uneori ? Si cine spune cand anume functioneaza ?
Reply With Quote
  #285  
Vechi 24.01.2014, 11:28:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Eu nu prea cred ca sunt asa multi atei. Fiecare om are zeului lui. As spune ca multi atei sunt pagani defapt. Doar paganii se inchina si la obiecte sau la instincte. Apoi multi "atei" cred in Mama Natura care a facut de una singura tot.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 24.01.2014, 12:18:42
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Isi pierde o capacitate adica evolueaza ? Pai daca stramosul comun ar fi fost unul care arata si ca un vierme si ca un pom si ca un om si ca o bacterie, avea si aripi si maini si picioare zbura si inota in acelasi timp in care mergea si pe uscat, puteam spune ca evolutia e adevarata, pe masura ce trecea timpul si progeniturile isi pierdeau anumite caracteristici apareau specii noi. Teoria involutiei.
N-ai fost deloc atent. Nu se pierde nimic, pur si simplu subspecia devine prea diferita genetic de specia-mama ca sa se mai poate reproduce intre ele.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 24.01.2014, 12:40:00
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

AlinB si ni-meni, daca totul are nevoie de un creator (sau orice complex are nevoie de un creator) cine l-a creat pe Dumnezeu?

De altfel, de ce numiti credinta o concluzie trasa pe baza observatiilor?
Reply With Quote
  #288  
Vechi 24.01.2014, 12:52:37
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Eu nu prea cred ca sunt asa multi atei. Fiecare om are zeului lui. As spune ca multi atei sunt pagani defapt. Doar paganii se inchina si la obiecte sau la instincte. Apoi multi "atei" cred in Mama Natura care a facut de una singura tot.
Eu nu cred ca exista o vointa universala, o forta atotputernica sau ceva de genul asta, dar conform afirmatiei tale, eu cred intr-un zeu. Natura nu e personificata de catre atei si nu am vazut atei care se roaga naturii, de altfel natura inseamna tot ce exista deci nu poate fi altfel decat singura.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 24.01.2014, 13:23:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
AlinB si ni-meni, daca totul are nevoie de un creator (sau orice complex are nevoie de un creator) cine l-a creat pe Dumnezeu?
Prin definitie, fiind mai presus de timp, nu are nevoie de un inceput.

Desigur e mai dificil pentru un om obisnuit sa inteleaga o existenta in afara timpului, insa sunt chiar teologii cosmologice cu pretentii stiintifice care vorbesc de un inceput al timpului, inainte de care timpul nu exista pur si simplu.

Citat:
De altfel, de ce numiti credinta o concluzie trasa pe baza observatiilor?
Pentru ca nu are baze experimentale.
Sigur nu poti reproduce in laborator "milioane de ani" dar nici ceva care sa demonstreze ca evolutia prin mutatii aleatoare este cat de cat posibila.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 24.01.2014, 13:27:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Eu nu cred ca exista o vointa universala, o forta atotputernica sau ceva de genul asta,
Nu crezi - este ok, dar trebuie sa recunosti ca nici nu stii, adica nu ai o certitudine in acest sens, deci totusi ar trebui sa te comporti ca si cand ar fi posibil ca sa existe totusi, apropo de pariul lui Pascal.

Citat:
dar conform afirmatiei tale, eu cred intr-un zeu
Poti fi credincios si fara sa crezi intr-un zeu.
Poti avea un set de convingeri subiective, chiar si cu un accent patetic, cum ar fi ca intamplarea poate genera ceva o masinarie atat de complexa si magnifica cum e corpul uman, nu mai zic de inteligenta, psihic - aia e credinta ta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare