Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.07.2011, 22:45:58
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit Poate o sa fie mai usor de inteles

http://www.trilulilu.ro/emanuelpascu/802583ff48c9a4
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.07.2011, 02:37:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

..............

Last edited by AlinB; 09.07.2011 at 02:44:14.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.07.2011, 13:27:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Si mie mi-a placut foarte mult articolul si l-am postat si eu fara sa stiu ca mai fusese postat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.07.2011, 15:36:11
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Trebuie să recunosc că eram puțin sceptic în privința monahilor de la mănăstirea Oașa. Văzusem mai demult un mic documentar cu privire la acest lăcaș de cult, și mi-a lăsat impresia unui mod de viață un pic cam lumesc, cam prea lipsit de sărăcie, de smerenie, deși mi-au plăcut vorbele starețului, dar și mica lui poveste a pășirii în viața monahală. Citind acest interviu nu pot decât să fiu de acord cu tot ce este spus de părinte și să recunosc că am păcătuit judecându-l și catalogându-l ca fiind mult pre laic. Până la urmă rolul monahilor e de-ai învăța pe oameni cuvântul adevărului și acest stareț o face întru totul.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.07.2011, 15:43:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
Trebuie să recunosc că eram puțin sceptic în privința monahilor de la mănăstirea Oașa. Văzusem mai demult un mic documentar cu privire la acest lăcaș de cult, și mi-a lăsat impresia unui mod de viață un pic cam lumesc, cam prea lipsit de sărăcie, de smerenie, deși mi-au plăcut vorbele starețului, dar și mica lui poveste a pășirii în viața monahală. Citind acest interviu nu pot decât să fiu de acord cu tot ce este spus de părinte și să recunosc că am păcătuit judecându-l și catalogându-l ca fiind mult pre laic. Până la urmă rolul monahilor e de-ai învăța pe oameni cuvântul adevărului și acest stareț o face întru totul.
Iti recomand inca un articol, pentru a-ti indrepta si imaginea despre Manastirea Oasa, aici. Sper sa-ti placa.:-)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.07.2011, 17:30:19
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Mi-a placut foarte mult ce-a spus Parintele Pantelimon si reportajul despre Manastirea Oasa.

Last edited by Azzuurra; 24.07.2011 at 17:33:58.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.09.2011, 17:27:43
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit M-a uimit ca Pr a pomenit de despartire in caz de bataie

Mirara mea a venit din faptul ca in Sf Scriptura acest motiv nu apare ca motiv de despartire. Probabil in acele timpuri nu se intampla asa ceva (femeia sa fie batuta). In Biblie apare ca sunt indreptatiti sa se desparta cei care sufera un adulter din partea celuilalt. Adulterul e ca o tradare a iubirii(printre altele), probabil asa e socotita si bataia. Multe femei cred ca asta le e crucea lor si ca trebuie sa o duca mai departe ca sa se poata mantui.
Personal cred ca acolo unde intrevine bataie nu a existat adevarata iubire si e posibil sa nu fi fost in ecuatie nici Dumnezeu.
Poate mai scriu si alte persoane care au facut teologia, sau si mai bine vre-un Preot ca sa ne dumireasca, desi nu pe mine ma intreseaza in mod special acest subiect. Ci ma gandeam pt cei care s-ar afla in aceasta situatie. Eu nu sunt casatorita.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.10.2011, 14:22:52
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Am citit azi, intamplator, de la I Corinteni, cap 7 :

10. Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11. Iar dacă s-a despărțit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot așa bărbatul să nu-și lase femeia.
12. Celorlalți le grăiesc eu, nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, și ea voiește să viețuiască cu el, să nu o lase.
13. Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul.
14. Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.
15. Dacă însă cel necredincios se desparte, să se despartă. În astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legați; căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.

Ce spunea Pr legat de despartire in cazul in care barbatul o bate pe femeie, ar putea fi sustinut, poate, de cuvintele din versetul 15 : ,,căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace”.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre iubire Dobra Daniela Generalitati 34 27.04.2012 10:42:01
Despre iubire si recunostinta planoristul Generalitati 41 23.01.2012 12:12:20
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20
O poveste frumoasa despre iubire Laurentiu Generalitati 12 29.05.2009 20:25:09