Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2012, 03:34:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Stimata Doamna,

Îndrăznesc să vă scriu aceste rânduri, folosindu-mă de prilejul apropiat al împlinirii unui număr de ani de la plecarea dv, în realitate ca să vă mulțumesc pentru cele pe care le-ați făcut, atât pentru mine personal, cât și pentru familia mea.

Fiindcă ați făcut multe lucruri, stimată doamnă ! Lucruri dintre care eu am bănuiala că aș cunoaște numai o mică parte. Cu discreția de care ați dat mereu dovadă, cât bine mi-ați mai făcut mie și celorlalți, nu am cum să știu acum, dar toate se vor afla la vremea potrivită.

De aceea, vrau să vă asigur, stimată doamnă, că mă gândesc adesea la dv, cu toate că nu atât de des pe cât ar trebui. De multe ori, când văd un buchet de crini, îmi amintesc de dv. De multe ori, când văd un buchet de trandafiri roșii, parcă aș dori să vi-i dau dv, ca să vă spun, fără cuvinte, cât de mult vă iubesc. Uneori, se întâmplă ca și atunci când văd simple frunze de dafin, de exemplu când le folosesc în bucătărie, să mă gândesc la ele împodobindu-vă chipul.

Dumneavoastră sunteți în toate, doamnă! Pe înserat, când ridic ochii și văd cea mai strălucitoare dintre stele, eu mă gândesc că aceea este steaua dv. Ea îi luminează pe atâția îndrăgostiți, ea mă aprinde și pe mine de dragoste pentru dv. Și suport greu ideea că ați plecat și că am să vă văd peste Dumnezeu știe cât timp ! Cât de mult mi-aș dori să vă ating hainele diafane cu care v-am văzut înveșmântată în atâtea înfățișări ! Și tot steaua dv îi luminează pe corăbieri, ajutându-i să ajungă la loc sigur, ajutându-i să iasă din apele periculoase ale mării. Vă rog, stimată doamnă, despre care toată lumea spune că sunteți ca o mamă amabilă, să aveți amabilitatea să mă ajutați și mai departe, îndrumându-mă și dându-mi sfaturi bune. Mai ales când am să plec și eu în călătoria de care ne amintim acum, fiindcă fără ajutorul dv, nu prea am șanse să o scot la capăt. Dv știți mai bine decât mine că nu sunt în stare să mă descurc singur. Aș fi fost în stare, dacă aș fi făcut tot ceea ce m-ați sfătuit să fac, numai că, din păcate nu este cazul.

Îmi închipui, stimată doamnă, că primiți multe scrisori și tot felul de cereri, care nu vă lasă timp de odihnă, deși multă lume își închipuie că vă odihniți acum, după încercările teribile prin care ați trecut și care v-au străpuns inima. Cu toate acestea, vă rog să luați în considerare și scrisoarea mea și îndrăznesc să sper nu numai că vă veți bucura de mulțumirile mele, ci mai ales că veți da curs rugăminților mele pentru viitor.

Mereu al dv,
Mihnea Dragomir
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.08.2012 at 03:56:30.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2012, 04:17:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Admirabila scrisoare, Mihnea.. :) demna de un barbat adevarat.

Maica Domnului sa te bucure si sa te ajute intotdeauna!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2012, 11:10:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2012, 12:21:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Nu, nu, nu! Nu se poate asa! De ce trebuie sa "up-grade"-m si ceea ce este mai sfant si mai curat? De unde a mai venit si acest... "Stimata Doamna?" Voi nu vedeti cat de usor alunecam in inselare. Din "Aparatoare Doamna" am adus-o taras-grapis la eticheta de "Stimata"... De cate ori nu folosim "Stimate domn/doamna", ca o ironie, cand mai degraba vrem sa punem pe cineva la punct? Nu se poate sa ne lasam dusi de val de toate mail-urile cu care suntem bombardati, si unde, desi se vorbeste despre Mantuitorul Iisus, despre Dumnezeu sau despre Preasfanta Fecioara, descoperim o "parodie" de mesaj, in care suntem sfatuiti sa facem... cam ce ne place... Sa ne iubim pe tunuri, cu alte cuvinte... Nu e nici o diferenta intre discipolii lui Bivilaru, care au "dragostea in sange", sunt vegetarieni (deci tin mereu post) si vorbesc mereu de Dumnezeu, si ceea ce suntem noi sfatuiti sa facem. Pentru Dumnezeu, oameni buni, vegheati si iar vegheati, ca fara adevarata rugaciune, nu puteti intelege urzelile vrajmasului lui Hristos.
Ceea ce va recomand eu pentru Preasfanta Fecioara, si ceea ce eu insumi fac de doua ori pe zi, este aceasta rugaciune. Dupa ce o veti citi de 10-15 ori, n-o sa mai fie nevoie de hartie, fiindca o veti invata pe dinafara si chiar veti patrunde in adancul ei dupa o vreme. Acestea sunt lasate de Sfintii nostri Parinti. Pe acestea sa le urmati.
Nepatata, neintinata, nestricata, fara de prihana, Fecioara, Mireasa dumnezeiasca Stapana, care pe Dumnezeu - Cuvantul, cu oamenii, prin preaslavita ta nasterea L-ai unit si firea cea lepadata a neamului nostru cu cele ceresti o ai impreunat; ceea ce esti singura nadejdea celor deznadajduiti si celor biruiti ajutor; gata ocrotitoare a celor ce alearga la tine, si a tuturor crestinilor scapare. Nu-ti fie scarba de mine, pacatosul si intinatul si netrebnicul si ticalosul, care cu urate ganduri si cu vorbe si cu fapte de rusine, pe mine insumi de tot netrebnic m-am facut, si prin lenevie, dulcetilor vietii, rob m-am dat; ci ca ceea ce esti buna si Nascatoarea celui Bun si Maica iubitorului de oameni Dumnezeu, cu iubirea de ta oameni, indura-te spre mine, pacatosul si necuratul si de trupesti placeri, insetatul, si primeste rugaciunea mea, ce se aduce tie din buze mele cele pangarite si o du Fiului tau si Stapanul nostru si Domnul, si cuprinzandu-L cu indraznirea ta de mama, roaga-l sa- mi deschida si mie milostivirile cele iubitoare de oameni ale bunatatii Sale, si trecand cu vederea greselile mele cele nenumarate, sa ma intoarca la pocainta si cuvios lucrator poruncilor Sale sa ma arate. Si fii langa mine pururea, ca o milostiva, in viata de acum, calda mijlocitoare si ajutatoare; navalirile potrivnicilor oprindu-le si la mantuire indreptandu-ma. Si in vremea iesirii mele, ticalosul meu suflet pazindu-l si intunecatele chipuri ale viclenilor diavoli departe de acesta alungandu-le si la mantuire indreptandu-ma. Iar in ziua infricosatoarei judecati de munca cea vesnica ma scapa si maririi celei negraite a fiului tau si Dumnezeului nostru, mostean aratandu-ma, pe care sa o si dobandesc, Stapana mea, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu , prin mijlocirea si sprijinirea ta, cu harul si cu iubirea de oameni a Unuia- Nascut Fiului tau, a Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, caruia se cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, impreuna cu Cel fara de inceput al Lui Parinte si cu Preasfantul si bunul si de viata facatorul Sau Duhul Lui, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2012, 12:41:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Fiecare i se adreseaza cum simte. Iti multumim domnule Mihnea pentru marturisire.

Pentru mine este persoana care merita pe deplin cuvantul MAMA. Sa mijloceasca pentru noi sa devenim frati cu Hristos, fii ai ei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2012, 13:04:06
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, fiecare ne adresăm Maicii Domnului cum simțim...
Mai aproape de mine este "Apărătoare Doamnă, pentru biruință mulțumiri, izbăvindu-ne din nevoi aducem Ție, Născătoare de Dumnezeu, noi robii tăi..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2012, 14:29:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Minunate aceste randuri scrise din suflet si cu toata sinceritatea...Va multumesc,am simtit la randul meu ca vorbesc cu Doamna alaturi de dumneavoastra!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2012, 15:17:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nici mie nu-mi place "Stimata Doamna". Chiar ma gandeam cui i-o scrie Mihnea de pe forum?

Mi se pare prea rece, distant si lumesc.
Nu era o doamna, ci o femeie smerita.

Si pentru mine este mama. Totusi ma adresez Ei cu Sf.Fecioara.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2012, 15:29:26
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Fiecare i se adreseaza cum simte. Iti multumim domnule Mihnea pentru marturisire.

Pentru mine este persoana care merita pe deplin cuvantul MAMA. Sa mijloceasca pentru noi sa devenim frati cu Hristos, fii ai ei.
In primul moment am fost tentat sa spun "Si tu, Brutus?", dar citind in intregime, am renuntat.
Dincolo de orice comentariu mai mult sau mai putin partinitor, poate s-ar fi cuvenit sa avem si parerea unui slujitor al bisericii, care sa aiba oarecum calitate "oficiala" in aceasta privinta. Din pacate, cei pe care ii stim ca mai postau din cand in cand, s-au retras de mult fiindca ispitele de pe-aici nu pot fi intotdeauna inlaturate, iar ceilalti prefera sa citeasca si sa stea deoparte.
Un rau il putem face oricand, un bine, trebuie sa ni se ofere ocazia sa-l facem. Iar daca refuzam, amanam sau il ignoram, poate intr-o zi va trebui sa dam socoteala si pentru asta...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 09.08.2012 at 15:32:15.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2012, 16:36:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Sunt in asentimentul mosului.
Maica Domnului,invaluita in slava cea cereasca, este atat de minunata incat nu s egasesc graiuri sa o zugraveasca. Sfintii Bisericii noastre au cautat cu grija cuvinte cat mai alese ptr a i se adresa. S-au sraduit sfintii parinti sa gaseseasca cuvinte cat mai gingase, cat mai frumoase ptr a i se adresa Stapanei. Si totusi ea, in smerenia ei, ne ingaduie sa i ne adresam cu Maicuta, mama etc.

Pe cat de nepotrivit mi se pare sa ne adresam Domnului CuStimate Domnule, pe atat de nepotrivit mi se pare sa ne adresam Maicutei Sfinte cu Stimata Doamna.

Stimata implica o relatie mai rece , mai distanta.MAi departe de sufletul nostru. Cum mamei care te-a nascut si ingrjit nu ii zici Stimata Doamna, ci mama,mamico, maicuta cu atat mai mult Mamei Domnului.

Daca vrem sa mergemla politeturi cu Domnul, ar trebui sa ne scotocim mult mintea ca sa gasim formula potrivita. Evreii dintr-un respect deosebit, nu-i spuneau nici pe nume.

Textul mi se pare frumos,poetic. Dar un pic...cam rece. Raportat la relatia om-Dumnezeu. Or maica Domnului este o Teotokos.

Dar,in definitiv fiecare i se adreseaza asa cum simte.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamna bolnava de cancer din Ploiesti cosminms Umanitare 0 10.10.2012 21:55:36
O ciorba pentru doamna V.P. Mihnea Dragomir Umanitare 17 05.01.2012 00:32:33
Ati citit despre doamna care a fost in rai 06dec Stiri, actualitati, anunturi 7 11.10.2010 11:47:10
Sa o salvam pe doamna Luciana! almaris Generalitati 4 30.12.2009 22:50:33
doamna Desanca Nicolai clau23dari Stiri, actualitati, anunturi 84 06.12.2007 23:46:57