Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2007, 03:43:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Nu prea inteleg de ce acest parinte al Bisericii noastre Ortodoxe de la o vreme a inceput sa fie foarte preocupat de ecologie, proiecte legate de consecintele "devastatoare" ale incalzirii globale, l-am vazut in Groenlanda ca analiza acolo grosimea ghetii cu oamenii de stiinta, muntii care nu mai sunt inzapeziti de citiva ani buni, analiza focile si ursii care urmeaza sa sufere consecintele... si isi arata ingrijorarea intr-un mod neobisnuit pentru un Patriarh, la fel ca Al Gore.:(

Este chiar numit Patriarhul verde, si nu inteleg ce se intimpla, de ce implicarea asta in proiecte "umanitare"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2007, 04:53:45
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Si ce e rau in asta?

Eu cred ca e bine. Bine ar fi ca si crestinii in general sa incerce sa nu distruga ce a facut Dumnezeu pentru noi, si sa fie ingrijorati cand din vina noastra pamantul si ce e pe el are de suferit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2007, 10:33:07
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu prea inteleg de ce acest parinte al Bisericii noastre Ortodoxe de la o vreme a inceput sa fie foarte preocupat de ecologie, proiecte legate de consecintele "devastatoare" ale incalzirii globale, l-am vazut in Groenlanda ca analiza acolo grosimea ghetii cu oamenii de stiinta, muntii care nu mai sunt inzapeziti de citiva ani buni, analiza focile si ursii care urmeaza sa sufere consecintele... si isi arata ingrijorarea intr-un mod neobisnuit pentru un Patriarh, la fel ca Al Gore.:(

Este chiar numit Patriarhul verde, si nu inteleg ce se intimpla, de ce implicarea asta in proiecte "umanitare"
Poate pentru ca si astea sunt niste probleme ale lumii contemporane?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2007, 11:03:00
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu prea inteleg de ce acest parinte al Bisericii noastre Ortodoxe de la o vreme a inceput sa fie foarte preocupat de ecologie, proiecte legate de consecintele "devastatoare" ale incalzirii globale, l-am vazut in Groenlanda ca analiza acolo grosimea ghetii cu oamenii de stiinta, muntii care nu mai sunt inzapeziti de citiva ani buni, analiza focile si ursii care urmeaza sa sufere consecintele... si isi arata ingrijorarea intr-un mod neobisnuit pentru un Patriarh, la fel ca Al Gore.:(

Este chiar numit Patriarhul verde, si nu inteleg ce se intimpla, de ce implicarea asta in proiecte "umanitare"
Ti-ai dat si tu seama ca se implica in cele lumesti si materiale,decat in cele spirituale,mai ales aceasta mare cacealma ecologista...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2007, 11:35:50
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Să ne gândim că este înaintestătătorul tuturor ortodoxilor. Că este poate cel mai aproape cu rugăciunile de Dumnezeu. Si poate el vede ceea ce nu vedem.

Dacă peste 30 de ani Constantinopolul va fi sub mare? Hai să fim cu el ca și cum am avea sansa de a fi în corabie cu Noe si nu împotriva lui.

Poate încălzirea este pericolul cel mai mare. Poate are o misiune de făcut. Si o va face. Cu noi sau fără noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2007, 11:38:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Problema ecologica este nedespartita de cea antropologica. Omul este consttinta creatiei. Pacatul stramosesc a avut o rezonanta cosmica, iar mantuirea realizata de catre Hristos a avut deasemenea o erzonanta cosmica. Criza ecologica este o dovada ca omul a considerata creatia ca fiind lipsita de sens si rationalitate exploatandu-o intr-un mod irationala. Parintele Staniloae sustine ca intre om si natura exista o legatura indisolubila, aceasta invatatura este proprie crestinismului rasaritean. Preocuparea Patriarhului de la Constantinopol este indreptatita. "Crestinismul din Occident a avut adeseori tendinta de a referi mantuirea la omul separat de natura. Crestinismul rasaritean nu le-a conceput niciodata separate." (Pr Staniloae)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.10.2007, 12:03:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu prea inteleg de ce acest parinte al Bisericii noastre Ortodoxe de la o vreme a inceput sa fie foarte preocupat de ecologie, proiecte legate de consecintele "devastatoare" ale incalzirii globale, l-am vazut in Groenlanda ca analiza acolo grosimea ghetii cu oamenii de stiinta, muntii care nu mai sunt inzapeziti de citiva ani buni, analiza focile si ursii care urmeaza sa sufere consecintele... si isi arata ingrijorarea intr-un mod neobisnuit pentru un Patriarh, la fel ca Al Gore.:(

Este chiar numit Patriarhul verde, si nu inteleg ce se intimpla, de ce implicarea asta in proiecte "umanitare"
Aceasta a fost tema primei slujbe ecumenice, care a avut loc in Norvegia acum de curand. Nu prea am auzit vorbindu-se despre Hristos, dar despre ghiata, care a inceput sa se topeasca, am auzit pe multi vorbind.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.10.2007, 14:11:07
mioara-123 mioara-123 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu prea inteleg de ce acest parinte al Bisericii noastre Ortodoxe de la o vreme a inceput sa fie foarte preocupat de ecologie, proiecte legate de consecintele "devastatoare" ale incalzirii globale, l-am vazut in Groenlanda ca analiza acolo grosimea ghetii cu oamenii de stiinta, muntii care nu mai sunt inzapeziti de citiva ani buni, analiza focile si ursii care urmeaza sa sufere consecintele... si isi arata ingrijorarea intr-un mod neobisnuit pentru un Patriarh, la fel ca Al Gore.:(

Este chiar numit Patriarhul verde, si nu inteleg ce se intimpla, de ce implicarea asta in proiecte "umanitare"
Aceasta a fost tema primei slujbe ecumenice, care a avut loc in Norvegia acum de curand. Nu prea am auzit vorbindu-se despre Hristos, dar despre ghiata, care a inceput sa se topeasca, am auzit pe multi vorbind.
Sunt multe probleme cu care se confrunta lumea de azi.Biserica este un organism viu;nu poate sta lumea cu bratele incrucisate uitandu-se cum se distruge creatia lui Dumnezeu.PF.nostru Parinte patriarh este foarte inteligent,foarte deschis la nou,doreste dialogul si pe toate le lucreaza spre binele turmei sale.Nu cred ca poate dauna ceva credintei faptul ca este implicat dumnealui in astfel de proiecte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2007, 16:19:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, mioara-123, pentru ca ne-ai amintit de problemele, cu care se confrunta lumea de azi. Ghetarii sunt in curs de topire, masinile polueaza si se produc gauri in stratul de ozon, etc. Te-as ruga sa-mi spui daca stii, ce poate face Biserica pentru a preintampina sau combate asemenea fenomene. Si inca ceva, daca Biserica nu se indeparteaza in felul acesta de la scopul ei, abatandu-i atentia asupra fenomenelor exterioare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2007, 16:30:03
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Multumesc, mioara-123, pentru ca ne-ai amintit de problemele, cu care se confrunta lumea de azi. Ghetarii sunt in curs de topire, masinile polueaza si se produc gauri in stratul de ozon, etc. Te-as ruga sa-mi spui daca stii, ce poate face Biserica pentru a preintampina sau combate asemenea fenomene. Si inca ceva, daca Biserica nu se indeparteaza in felul acesta de la scopul ei, abatandu-i atentia asupra fenomenelor exterioare.
Probabil ca biserica se mai poate ocupa si de alte problemne decat ce fac oamenii in asternut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caderea Constantinopolului cozia Stiri, actualitati, anunturi 13 03.01.2018 16:22:00
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Mormantul Sfantului Nifon al Constantinopolului ieremia movila Intrebari utilizatori 0 08.08.2010 23:08:03
Pastorala de Nasterea Domnului a PF Bartolomeu patriarhul ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.02.2009 05:37:36
Patriarhul Bartolomeu si Papa Ioan Paul a IIlea mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 5 22.06.2008 16:16:04