Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.10.2008, 03:00:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dar pe ei de ce nu-i intrebi de ce nu vin sa cante in strana? Este minunat sa canti cu ingerii in strana dar,poti canta si din biserica! Cred ca este o taina.Sunt persoane prin biserici care canta minunat si totusi.........nu merg la strana ,te rog sa ma ierti,sa-ti sporeasca Dumnezeu harul si darul cred ca locul tau este acolo dar ,spunea tot un sfant parinte sa ne departam de lucrurile care ne plac foarte mult.
"Dar pe ei de ce nu-i intrebi de ce nu vin sa cante in strana? "

Fiecare au scuzele lor, sintem un grup mic,eu cu preoteasa si mai doua persoane asta e tot corul se mai alature niste fetite si cind se ajunge la Heruvic sau Axion iti dai seama ca trebuie sa cint mai tare si asta nu din mindrie cum se zicea pe aici, cineva trebuie sa ia un ton nu ?...........ca sa iasa ceva.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.10.2008, 03:05:06
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

[quote=dorinastoica14;98319]Mare ispita este cantatul la strana! Poate nu aveai binecuvantarea preotului pentru aceasta.

eiiii Dorina draga....... nu mi-a spus direct"TE BINECUVANTEZ SA CANTI LA STRANA".. dar sa vezi cum s-a intamplat:
Acum 12 ani, imi era rusine sa cant in biserica, asadar dupa slujba am ramas impreuna cu un bun prieten care era cantaret in acea biserica si cu fratele lui (ambii elevi pe vremea aceea la Seminarul Teologic din Bucuresti)si cantam toti 3 in biserica goala... imi aduc aminte atat de clar parca ieri ar fi fost.. la un moment dat, pe cand cantam "Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi"... hopa!!!! usa altarului se deschide si iese bunul meu parinte duhovnic!! Eu am tacut instantaneu de rusine ... parintele f mirat, ptr ca desi ma cunsotea de ceva vreme, habar nu avea ca eu stiu a canta... si atunci a facut sugestia impreuna cu acel seminarist, sa ma alatur si eu corului... deci asta nu tot binecuvantare este??
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.10.2008, 10:16:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=MarinaAlca;98373]
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mare ispita este cantatul la strana! Poate nu aveai binecuvantarea preotului pentru aceasta.

eiiii Dorina draga....... nu mi-a spus direct"TE BINECUVANTEZ SA CANTI LA STRANA".. dar sa vezi cum s-a intamplat:
Acum 12 ani, imi era rusine sa cant in biserica, asadar dupa slujba am ramas impreuna cu un bun prieten care era cantaret in acea biserica si cu fratele lui (ambii elevi pe vremea aceea la Seminarul Teologic din Bucuresti)si cantam toti 3 in biserica goala... imi aduc aminte atat de clar parca ieri ar fi fost.. la un moment dat, pe cand cantam "Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi"... hopa!!!! usa altarului se deschide si iese bunul meu parinte duhovnic!! Eu am tacut instantaneu de rusine ... parintele f mirat, ptr ca desi ma cunsotea de ceva vreme, habar nu avea ca eu stiu a canta... si atunci a facut sugestia impreuna cu acel seminarist, sa ma alatur si eu corului... deci asta nu tot binecuvantare este??
Normal, ca este binecuvantare, prin insasi invitatia directa facuta de Parinte, de a te alatura corului. Altele sunt Caile Domnului si Voia ce-o voieste !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.10.2008, 10:30:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[quote=petrurar;98368]
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
"sa te fereasca Dumnezeu de [COLOR=darkred]mandria psaltilor[/COLOR]" spuse Avva Arsenie Papacioc!!! Din experienta mea de peste 8 ani de strana, te rog crede-ma ca mare dreptate are Pr.Arsenie Papacioc! se vede pe fiecare dupa cum intoneaza, dupa cum ii priveste pe cei de langa el, sau vrea sa se arate ca stie o cantare si se "baga" sa o spuna el... sunt gesturi agitate, si cu privirea mereu catre oamenii din biserica... daca se baga cineva peste el, sau cantand in soapta, se incrunta si face semne disperate... cand canta isi inalta glasul si canta tare... s.m.a. Cel smerit si rugator in cantare, este mereu cu fata blanda si senina, se roaga stand atent la sf.slujba, are glas smerit si nu-si inalta glasul sau sa se uite spre popor... s.m.a.
Daca esti atenta vei vedea acestea si inca si mai multe... daca ii atragi atentia unuia mandru ca a gresit undeva, se indreptateste, incepe sa se scuze si bla bla...



ai dreptate frate.
am observat , ascultind Sfinta Liturghie la o manastire, comportamentul unor frati care cintau la strana.
si unul dintre ei mi s-a parut smerit: niciodata mindru, mereu cu privirea doar la carte.
si in alta biserica, de data asta la o manastire de maici, o maica de la strana a facut observatie unui preot de mir, care cinta si el impreuna cu ele, ca a gresit ceva la un imn.

domnule, numai Domnul shtie inima omului, shi cel care il iubeshte cu adevarat pe acela, restul sunt pareri, "au doara" nu are omul capacitatea sa faca sa para exact asha cum atzi vrea voi sa arate? shi aia sa vezi ce o sa va inshele ca voi o sa-i consideratzi smeritzi shi cand colo o fac doar ca sa inshele, ca ei inshishi sunt deja inshelatzi cu parerea de sine pentru slava de la oameni... deci daca n-avetzi ochiul foarte curatzit degeaba va uitatzi la vre-un cantaretz shi il judecatzi ca nu-i vedetzi adevarat fatza... decat daca din intamplare, unul dintre noi l-am iubi cu adevarat... dar shi cu multa curatzie.... ca pe Domnul daca-l intrebam cum e fratele acela sau acela, nu-L credem, shi atunci de ce sa ne arate? Daca nu foloseshti alifie/ungvent/pomada pentru ochi de la Hristos, atunci pentru ce te mai uitzi in stanga shi in dreapta? Ce crezi dumneata ca o sa vezi?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.10.2008, 11:11:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Parerea si slava omeneasca se completeaza una pe cealalta, amandoua find mici si mari inselatorii de la cel inselator, trufas, hidos, ascuns si atat de real pentru unii, incat se confunda cu el, prin el si cu el, in toate si-n tot.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.10.2008, 14:44:57
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[quote=Hartford;98371]
Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul

Vedeti voi ce usor e sa judeci sa stai asa la distanta si sa observi, e mai greu sa te duci(voluntar) si sa te bati cu capul acolo de carte sa pricepi cintecele mai ales cind ajungi la Axion sau la Heruvic si cind unul o ia razna ce ai face tu?
Frate, ti-am spus "din experienta mea de aproape 8 ani de activitate la strana" = asta inseamna ca si eu am trecut prin astfel de stari, nu ca nu mai am, departe de mine, dar se simte la fiecare cum canta! In jurul lui, a celui mandru, nu provoaca altceva decat mahnire in sufletele celor de langa el! pt ca el "se afirma" mereu, vezi ca celor din jur le face mereu observatie, nu ii accepta asa cum sunt fiecare, vrea sa fie tot el in evidenta! Mai ales daca nu stie tipic, si vrei sa ii spui, greu te asculta si se incrunta, si nu iti mai da si tie sa canti, e o "razbunare" a "protosului" de la strana! Acest "protos" dintre cantareti daca e mandru, mereu se uita catre publicul din Biserica, face gesturi de iti vine sa zici ca este oleaca bolnav... El dirijeaza, el face tot.. ori cantaretii de la strana trebuie sa fie o singura voce!!! Nu protosu mai tare, si restu abia se aud! Sau canta ceva sa se auda singur sa nu mai cante si lumea in Biserica!
Toate acestea se intampla mai ales la Seminaristi, ca de aici pleaca mandria de strana, apoi se "intinde" si la studentii teologi! Fiecare "isi da aere", fiecare este "impresar"!!!

In cantarea smerita este COMUNIUNE, nu diferentiere si evidentiere!!! este rugaciune si pace si liniste, te odihneste sufleteste!!! chiar te face sa versi lacrimi! si pleci de la acea slujba ZURAND de bucurie si pace sufleteasca!!!

Cine nu recunoaste acestea, va dati seama ca este...

Va rog sa ma iertati de cuvintele dure si realiste, si sa "cantam Domnului cu inima smerita si in duh de rugaciune"!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.10.2008, 14:51:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[quote=vsovi;98393]
Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul


domnule, numai Domnul shtie inima omului, shi cel care il iubeshte cu adevarat pe acela, restul sunt pareri, "au doara" nu are omul capacitatea sa faca sa para exact asha cum atzi vrea voi sa arate? shi aia sa vezi ce o sa va inshele ca voi o sa-i consideratzi smeritzi shi cand colo o fac doar ca sa inshele, ca ei inshishi sunt deja inshelatzi cu parerea de sine pentru slava de la oameni... deci daca n-avetzi ochiul foarte curatzit degeaba va uitatzi la vre-un cantaretz shi il judecatzi ca nu-i vedetzi adevarat fatza... decat daca din intamplare, unul dintre noi l-am iubi cu adevarat... dar shi cu multa curatzie.... ca pe Domnul daca-l intrebam cum e fratele acela sau acela, nu-L credem, shi atunci de ce sa ne arate? Daca nu foloseshti alifie/ungvent/pomada pentru ochi de la Hristos, atunci pentru ce te mai uitzi in stanga shi in dreapta? Ce crezi dumneata ca o sa vezi?
[COLOR=red]"...din vistieria inimii spune gura!!!"[/COLOR]
deci, daca inima nu este smerita si unita in rugaciune cu Domnul Hristos, iese din gura lui o cantare ce te nelinisteste, pt ca este plina de mandrie! Iti creeaza o stare de indispozitie, atat de mult te agita, incat iti vine sa iti astupi urechile sau sa iesi din Biserica...
CEI SMERITI SI CURATI CU INIMA STIU CE INSEAMNA TOATE ACESTEA! Nu ca eu as fi curat, ca VAI de pacatele mele si de mandria mea, ca mi-e teama ca asa ma va prinde moartea, dar CANTAREA OMULUI MANDRU SE SIMTE "DE LA O POSTA"!!!
Cine e mandru, nu simte, cine e smerit este si sensibil sufleteste, si il "zgarie" in inima...
Va rog sa ma iertati pe mine nesmeritul!!!
Fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.10.2008, 13:54:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Frumoasa legatura ai facut Dorina ! Asa si eu si fiecare nu trebuie a alerga dupa bucuria desarta, o avem pe cea cu folos atat de aproape de noi. Si eu la randu-mi Ii multumesc, ca m-am nascut pe 27. 12 !
Ce mare bucurie sa fii nascut aproape de ziua in care s-a nascut Mantiutorul nostru Iisus Hristos.La bucuria sarbatorilor de iarna se adauga si bucuria propriei nasteri!!
Sa fie viata ta un dar si sa te bucuri de toate cu bucuria simpla si curata a celor care au puterea sa vada in toate lucrurile si intamplarile(si chiar in necazurile noastre) minuni ale lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.10.2008, 14:51:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traiesc, admir zilnic frumusetile create de Dumnezeu, ma infrupt din bunatatile create prin mila Lui, mi se ofera POSIBILITATEA de a ma mantui chiar daca am gresit, iata niste Daruri pentru care nu sunt indeajuns de recunoscatoare.

Chiar si faptul ca putem comunica pe acest forum este un Dar.

Vad, aud, cant, vorbesc, muncesc. De insemnatatea acestor Daruri isi dau seama doar cei care nu le au. Uneori chiar si cate un necaz se poate preschimba intr-un dar prin mila lui Dumnezeu.

Minunat este Domnul, caci cu intelepciune imparte Darurile Sale!

Iar despre Darurile Sfantului Duh, ehei, putem afla mai multe de la Sfintii Parinti.

I
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.10.2008, 14:52:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
"sa te fereasca Dumnezeu de [COLOR=darkred]mandria psaltilor[/COLOR]" spuse Avva Arsenie Papacioc!!! Din experienta mea de peste 8 ani de strana, te rog crede-ma ca mare dreptate are Pr.Arsenie Papacioc! se vede pe fiecare dupa cum intoneaza, dupa cum ii priveste pe cei de langa el, sau vrea sa se arate ca stie o cantare si se "baga" sa o spuna el... sunt gesturi agitate, si cu privirea mereu catre oamenii din biserica... daca se baga cineva peste el, sau cantand in soapta, se incrunta si face semne disperate... cand canta isi inalta glasul si canta tare... s.m.a. Cel smerit si rugator in cantare, este mereu cu fata blanda si senina, se roaga stand atent la sf.slujba, are glas smerit si nu-si inalta glasul sau sa se uite spre popor... s.m.a.
Daca esti atenta vei vedea acestea si inca si mai multe... daca ii atragi atentia unuia mandru ca a gresit undeva, se indreptateste, incepe sa se scuze si bla bla...

"inima infranta si smerita Dumnezeu nu va urgisi"

Fii Binecuvantata!!!
Eu sint la strana de vreo 10 ani si nici acum cei de linga mine nu stiu incepe Heruvicul sau Axionul sau perindat diferiti crestini. Din suflet as dori sa ma retrag dar ceva ma retine si vreau sa spun ca nu ma uit in sala si nici la cei care cinta ma uit in carte si citeodata spre parintele . As dori mult sa stau la slujba sa ma rog in mintea mea. De aceea sint fericita cind mai lipseste parintele nostru si atunci particip la greci la Sf Liturhie.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sola Scriptura,daruri. tigerAvalo9 Generalitati 70 09.05.2020 14:24:21
Cele 7 daruri ale Duhului Sfant Laurentiu Generalitati 52 28.03.2016 12:29:30
Pustnici, asceti, cu daruri deosebite sunsray Mari Duhovnici si predicile lor 5 02.06.2013 17:24:47
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 22:13:26
Daruri si talanti NECTARIE Generalitati 1 27.01.2011 00:23:02