Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2008, 17:40:29
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation lupta cu cancerul

Numele meu este Mirela Boangher,am25 ani ,insa nici eu nu am fost scutita de incercari primite de la viata.Povestea mea incepee de bani pt tratament si pt o noua problema de sanatate aparuta tot ca urmare a tratamentului:mi-a fost afectata vederea pe ochiul stang,Pt a nu o pierde in totalitate am nevoie de o operatie care costa cam 2000euro.Va rog ca din putinul d-voastra sa ma ajutati sa-mi duc la bun sfarsit tratamentele.
Va doresc multa sanatate si numai bucurii!
)

Last edited by mirela.b; 07.03.2012 at 09:57:33.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2008, 18:39:13
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Mirela din ce oras esti?Imi pare rau pentru necazurile prin care treci.Sper ca Dumnezeu sa te intareasca si sa aiba grija de tine,caci cancerul este o boala foarte grea.
este destul de dificil cu ajutorul online,de aceea din cauza aceasta oamenii nu prea sar,pentru ca practic site-urile crestine sunt tinta escrocilor,profitand de mila crestinilor.Sa nu crezi ca te acuz pe tine de asa ceva,dar intotdeauna exista reticenta..
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2008, 07:57:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Credinta mea este ca materia nu este suportul vietii si deci orice problema medicala este doar o aparenta, dar pentru majoritatea, care cred ca trupul e într-adevar material, compus din atomi, celule etc, chiar apar probleme fiindca (,) credinta în structura materiala a trupului îi face sa creada ca fiinta lor e afectata atunci când apar probleme medicale si prin efectul placebo problemele chiar apar, fiindca omul este o structura psihica si convingerile sale devin realitate daca se refera la lucruri legate de fiinta lui intima (acelasi lucru se întâmpla si cu asa-zisii bolnavi psihic, care de fapt au probleme de perceptie a realitatii si care daca (,) cred ce le spun psihiatrii, ca au nu-stiu-ce dereglari, ei chiar devin bolnavi, practic psihiatrii îmbolnavesc oamenii).


Pprincipiul existentei nu este materia ci Dumnezeu, o Fiinta vie, rationala, care detine adevarata existenta iar noi avem o existenta creata, infinit inferioara adevaratei existente. Trupul omenesc nu e consitutit din materie, ci ca toate lucrurile pe care cercetatorii le vad prin microscop, le observa pirn reactii chimice etc sunt aparente create de Dumnezeu în constiintele umane, prin intermediul celor cinci simturi. Practic, senzatiile celor cinci simturi nu descriu realitati care ar exista într-o lume materiala ci sunt create (aceste senzatii) direct de Dumnezeu în constiintele noastre. Deci noi traim în Dumnezeu, nu într-o lume materiala, dar singurul lucru pe care îl percepem sunt aceste senzatii ale simturilor, prin care Dumnezeu simuleaza în constiinta noastra iluzia unei lumi materiale.

Si de aici decurge ca atunci când am o problema fizica (de pilda o lovitura) eu cred ca e doar o iluzie vizuala si tactila si astept sa treaca sau încerc sa-mi reglez sistemul de perceptii tactile în sensul de a simti/percepe placut zona respectiva din corpul meu.

Nu câstigi nimic daca crezi în ceea ce stiinta si medicii spun. Oamenii care asculta de medici sunt din ce-în-ce mai bolnavi fiindca e explicabil, daca tu crezi ca (,) corpul e material ajungi sa crezi si ca ai probleme si aceasta credinta deregleaza functionarea simturilor, a mintii.

Sanatatea vine din credinta în caracterul spiritual, nematerial al vietii, din alimentatia sanatoasa (veganism) si din viata traita dupa voia lui Dumnezeu (viata traita dupa voia proprie aduce dezechilibre emotionale, tulburari ale memoriei si evident pierderea mântuirii).


Ti-am scris aceste lucruri fiindca cred ca ele te pot ajuta sa depasesti aceste probleme pe care le-ai întâmpinat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2008, 07:58:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Textul de mai sus l-am adresat cuiva prin email si am crezut ca e bun si sa-l pun aici).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.12.2008, 10:03:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mirlea.b incearca sa le scrii si celor de aici : http://www.e-transport.ro/FUNDATIILE...s9324-p83.html
Nu stiu daca chiar o sa te ajute,pentru ca,cu siguranta,si in spatele fundatiilor astora stau afaceri banoase,dar merita incercat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2009, 09:32:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, incearca si aici: http://www.alexradescu.ro/2008/07/sp...l-chirila.html
Maica Domnului sa iti dea rabdare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2009, 09:37:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si pentru a nu mai deschide un nou topic ( iarta Mirela ca am intrat peste tine..) doresc sa fac si eu un apel la rugaciune. O prietena de a mea din Focsani, Dorina o fata cu o inima de aur are cancer ocular. Metastazele i-au cuprins deja capul si ochii au iesit din orbite. Este o tanara ce a slujit in spital ani de zile ca o adevarata mucenita..acum la randul sau sufera. Povestea ei este cutremuratoare. Va rog cei ce binevoiti pomeniti la Proscomidie pe Dorina . Maica Domnului sa ii dea rabdarea pe care a avut-o la randul sau cu alti bolnavi. Domnul sa va rasplateasca!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2009, 19:45:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Alte solutii

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
Numele meu este Mirela Boangher,am25 ani ,insa nici eu nu am fost scutita de incercari primite de la viata.Povestea mea incepe cam asa:dupa terminarea facultatii am sperat ca ma voi bucura din plin de realizarile mele, insa am primit o incercare care mi-a schimbat putin viata:m-am imbolnavit grav ,fara ca medicii sa-si dea seama ce boala am.Am mers la mai multe spitale fara nici un rezultat.Am ajuns in cele din urma la un spital din Tg Mures unde medicii m-au operat, fara sa stie de ce,urmand sa aflu ulterior ca din cauza unei erori medicale mi-au extirpat mai multe organe decat trebuia(mi-au scos toate organele genitale de pe partea dreapta deoarece au fost confundate cu apendicita).Dupa doua luni de la operatie am mai primit o incercare;am fost diagnosticata cu cancer de tesut limfatic stadiul II.Practic de un an si jumatate fac naveta la Fundeni pt a face chimioterapia,radioterapia.Problema care se ridica este lipsa resurselor financiare pt a continua tratamentul(mai am aprox 2 ani de chimioterapie).De aceea am nevoie de bani pt tratament si pt o noua problema de sanatate aparuta tot ca urmare a tratamentului:mi-a fost afectata vederea pe ochiul stang,Pt a nu o pierde in totalitate am nevoie de o operatie care costa cam 2000euro.Va rog ca din putinul d-voastra sa ma ajutati sa-mi duc la bun sfarsit tratamentele.
Va doresc multa sanatate si numai bucurii!


Nr contact:0763114195.(Mirela Boangher)
Draga Mirela,
Ceea ce ai scris aici e cutremurator si inadmisibil din partea medicilor.
Ma gindeam daca ai putea sa contactezi Amnesty Interntional. Trebuie sa stii ca fiecare spital si doctor este asigurat - are o asigurare - in caz de greseli. Ei au gresit, va trebui sa-ti plateasca.
Nu te lasa, vei avea mult de furca, probabil, insa e o solutie pentru tine.
Tu ai dreptul sa le ceri pensie pe viata, stiai?
Incearca sa afli numre de telefon, contacte de la Amnesty.
http://www.amnesty.org/

si incepe campania ta personala.

In acelasi timp, fa-ti cat mai multe slujbe a Taina Sfantului Maslu, iar daca poti, e si mai bine intr-o manastire.
Sint de mare ajutor, in special pentru sanatate.
Este aici, pe acest forum, Acatistul Sf. Nectarie care este potrivit sa-l citesti cit mai mult.
Tot pe acest forum vei gasi o rugaciune, pusa chiar de mine, pentru necazuri. Citeste-o cit poti mai mult.
Nu te descuraja, desi situatia ta nu e una din cele mai placute acuma, vei vedea ca vei gasi o cale in a rezolva problemele mi bine decit crezi sau ti se pare in acest moment.
Mai poti sa-ti faci un web site, blog pe care sa-l trimiti in lume, romani milosi sint peste tot si ... nu se stie de unde vine un ajutor neasteptat.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2009, 19:49:55
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Si pentru a nu mai deschide un nou topic ( iarta Mirela ca am intrat peste tine..) doresc sa fac si eu un apel la rugaciune. O prietena de a mea din Focsani, Dorina o fata cu o inima de aur are cancer ocular. Metastazele i-au cuprins deja capul si ochii au iesit din orbite. Este o tanara ce a slujit in spital ani de zile ca o adevarata mucenita..acum la randul sau sufera. Povestea ei este cutremuratoare. Va rog cei ce binevoiti pomeniti la Proscomidie pe Dorina . Maica Domnului sa ii dea rabdarea pe care a avut-o la randul sau cu alti bolnavi. Domnul sa va rasplateasca!
Domnul s ao ajute si sa-i de puterea rabdarii, prietenei tale din Foscani, Dorina.
Dumnezeu s-o intareasca sa-si poata duce crucea personala!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2009, 00:36:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forumac...d=1#post108216


Uite Mirela draga, aici vei gasi un Acatist care se face cind cinevase afla la mare strimtoare de bani.

Dumnezeu sa-ti ajute!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cancerul ovarian cristina mioara Generalitati 94 02.08.2011 18:49:56
Cancerul este o ciuperca andreicozia Generalitati 37 11.06.2011 14:15:55
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Nicotina, asociata cu cancerul mamar absolutep0wer Generalitati 2 25.08.2010 23:00:33
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42