Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2009, 09:57:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
As vrea sa scriu definitia moralei, ca sa stim cu totii despre ce vorbim:
MORÁLĂ, morale, s.f. 1. Ansamblul normelor de conviețuire, de comportare a oamenilor unii față de alții și față de colectivitate și a căror încălcare nu este sancționată de lege, ci de opinia publică; etică. DEX 98

Dupa cum se vede, morala nu are nici o legatura cu comportamentul fata de nici o divinitate. Este vorba aici numai de comportamentul oamenilor, unii fata de ceilalti.
Aceasta definitie prezinta morala laica. In timp ce morala laica este una a normelor create tot de catre om, morala crestina are un continut revelat. Aceasta il are pe Insusi Dumnezeu drept Legiuitor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.05.2009, 10:00:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu te intreb: daca oamenii implineau legile IN TOTALITATE, inclusiv acelea ca trebuiau sa creada in Dzeu, TOATE, mai venea Hristos?
E o intrebare despre o situatie ipotetica.
Asta-i buna, de unde sa stiu eu? ;-)
Oamenii sunt cum sunt, de altfel. Cazuti, zicem noi. Tu vrei sa construiesti o ipoteza pe o umanitate care nu exista.
Asa as putea sa intreb si eu, daca oamenii ar fi facut exact ce ziceau Marx si Engels, ar fi functionat comunismul?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.05.2009, 10:04:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Aceasta definitie prezinta morala laica. In timp ce morala laica este una a normelor create tot de catre om, morala crestina are un continut revelat. Aceasta il are pe Insusi Dumnezeu drept Legiuitor.
Morala se refera la comportamentului omului fata de alt om, indiferent de cine se crede ca stabileste standardul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.05.2009, 10:06:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si atunci de ce se amesteca in normele de convietuire umana?
Pentru ca pentru crestini, Dumnrzeu si omul sunt legati. Convietuirea dintre oameni este in legatura organica cu convietuirea intre om si Dumnezeu. Pentru ca omul e creatia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.05.2009, 10:06:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Asta-i buna, de unde sa stiu eu? ;-)
Oamenii sunt cum sunt, de altfel. Cazuti, zicem noi. Tu vrei sa construiesti o ipoteza pe o umanitate care nu exista.
Asa as putea sa intreb si eu, daca oamenii ar fi facut exact ce ziceau Marx si Engels, ar fi functionat comunismul?
Eu as raspunde: probabil ca da.

Fa un exercitiu de imaginatie: cum ar fi aratat omenirea acum daca ar fi respectat intocmai legile date de Dzeu in VT.
Spune-mi ce vezi.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.05.2009, 10:08:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu as raspunde: probabil ca da.

Fa un exercitiu de imaginatie: cum ar fi aratat omenirea acum daca ar fi respectat intocmai legile date de Dzeu in VT.
Spune-mi ce vezi.
Eu asta zic, ca intr-un fel erau facute sa nu functioneze suta la suta. Dumnezeu stia ca este doar o etapa pregatitoare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.05.2009, 10:13:11
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
As vrea sa scriu definitia moralei, ca sa stim cu totii despre ce vorbim:
MORÁLĂ, morale, s.f. 1. Ansamblul normelor de conviețuire, de comportare a oamenilor unii față de alții și față de colectivitate și a căror încălcare nu este sancționată de lege, ci de opinia publică; etică. DEX 98

Dupa cum se vede, morala nu are nici o legatura cu comportamentul fata de nici o divinitate.
Este vorba aici numai de comportamentul oamenilor, unii fata de ceilalti.
...........

De ce fapta buna a crestinului este diferita de fapta buna a ateului

Morala nu inseamna nici norme de convietuire nici etica. Morala inseamna bine si rau. Nu va mai luati dupa DEX ca e scris cu picioarele. Daca nu aveti maturiattea sa intelegeti sensul unor cuvinte si notiuni, cautati in dictionare online straine.


Binele si raul si-l defineste fiecare dupa cum crede, unii in legatura cu divinitatea, altii nu. Iti dau dreptate ca binele facut de ateu e egeal cu binele facut de crestin sau alt credincios.



Citat:
În prealabil postat de topcat
As vrea sa ii intreb pe crestini pe cine considera mai moral dintre cei trei:
Maica Tereza, Bill Gates sau Norman Borlaug?
Morala este ceva relativ. Crestinul artrebui sa evalueze lucrurile din punct de vedere al finalitatii lor. Este si un pericol al faptelor bune în exces, în care dupa parerea mea a cazut, de pilda, maica Tereza. Pentru ca scopul vietuirii crestine nu este o cantitate cât mai mare de fapte bune (ca în catolicism, unde mântuirea rezulta dintr-un troc cu Dumnezeu, în schimbul faptelor bune)
ci dobândirea Duhului Sfânt prin asceza si viata contemplativa.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.05.2009, 10:13:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu asta zic, ca intr-un fel erau facute sa nu functioneze suta la suta. Dumnezeu stia ca este doar o etapa pregatitoare.
Chiar nu poti sa imi spui ca ar arata omenirea azi daca ar fi respectat intru totul legile din VT?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.05.2009, 10:14:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Chiar nu poti sa imi spui ca ar arata omenirea azi daca ar fi respectat intru totul legile din VT?
Chiar nu poti sa imi spui cum crezi ca ar arata omenirea azi daca ar fi respectat intru totul legile din VT?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.05.2009, 10:16:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Daca oamenii erau in stare sa indeplineasca toate legile inscrise in VT, mai era nevoie sa vina Hristos?
Nu era nevoie sa vina ,dar s-a vazut cum erau oamenii ,'morminte varuite'.
Asa cum spune sfantul Pavel legile divine nu pot fi indeplinite prin voia noastra ci prin comuniunea cu Dumnezeu ,prin inaltarea sufletului la El.
Deci nu pot fi bun ,chiar daca vreau eu , caci am rabufniri , rautatea iese din mine ,invidia ,osandirea si celelalte .
Cer ajutorul lui Dumnezeu prin rugaciune ,ma gandesc la cele divine ,ma intaresc prin sf.Imparatasanie si gresesc mai putin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22