Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2009, 00:12:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Cum nu intelege BC Sfanta Scriptura si zice ca exista purgatoriu

BC foloseste pentru a justifica doctrina purgatoriul urmatorul verset:
"
9. Căci noi împreună-lucrători cu Dumnezeu suntem; voi sunteți ogorul lui Dumnezeu, zidirea lui Dumnezeu.
10. După harul lui Dumnezeu, cel dat mie, eu, ca un înțelept meșter, am pus temelia; iar altul zidește. Dar fiecare să ia seama cum zidește;
11. Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.
12. Iar de zidește cineva pe această temelie: aur, argint, sau pietre scumpe, lemne, fân, trestie.
13. Lucrul fiecăruia se va face cunoscut; îl va vădi ziua (Domnului). Pentru că în foc se descoperă, și focul însuși va lămuri ce fel este lucrul fiecăruia.
14. Dacă lucrul cuiva, pe care l-a zidit, va rămâne, va lua plată.
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.
16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?
"
Focul de care se vorbeste dupa cum se intelege de la talcuirea Sfintei Scripturi a IPS Anania nu e focul vazut ci vremea de incercare.
Asa daca cineva lucreaza bine in sinergie cu Dumnezeu si face faptele bune bune cu adevarat sufletul sau se schimba si devine omul smerit,bland,iubitor de Dumnezeu si de aproapele si toate celalte.
Cand vine incercarea peste dansul nu se sminteste.
Si din vremea de incercare randuita de Domnul pentru dansul acela va iesi mai sporit duhovniceste.
Cel care nu a pus ca temelie lucrarii sale duhovnicesti pe Domnul nostru Iisus Hristos - si ce se intelege din aceasta nu prea inteleg -dar sa iau exemplu meu care lucrez duhovniceste pentru parerea de sine iar nu pentru a spori in dragostea,unirea si cate mai sunt de si cu Domnul nostru Iisus Hristos la vreme de incercare cad pentru ca am zidit pe alta temelie decat Domnul nostru Iisus Hristos.
Am zidit pe temelia parerii de sine,pe temelia egoismul si pe celalte uraciuni ale iadului.
Si ma mantuiesc "ca prin foc" de inteleg ca pana atunci am lucrat gresit si ca de fapt nu am fost in sinergie cu Dumnezeu; si cad cu smerenie la Dumnezeu si il rog sa ma ierte si Dumnezeu fiind bun si milostiv si iubitor de oameni ma iarta si imi da a pune inceput bun si a lucra avand pe Dansul ca piatra de temelie.


De fapt cum se vede aci Sfantul Apostol Pavel se refera la sinergia adica la impreuna lucrarea omului cu Dumnezeu si de vremile de incercare randuite de preabunul Dumnezeu pentru om.
Pentru cei de lucreaza bine spre mai mare sporire duhovniceasca si mai multa plata spre cei ce lucreaza dar nu bine ci parut bine spre indreptarea din aceasta gresita si inceperea unui lucrarii bine placute lui Dumnezeu.
Adica de exemplu cum fac eu fapta paruta buna dar cu fatarnicie.
In exterior e fapta buna dar pentru ca e facuta din mandrie,parere de sine si alte ca acestea nu mai e fapta buna si ma pagubeste sufleteste in loc de a ma folosi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2009, 00:18:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Focul reprezinta incercarile randuite de preabunul Dumnezeu in a noastra viata spre folosul nostru sufletesc.
Necazuri,ispite si cate mai sunt.
Sfantul Apostol Pavel inca ne si avertizeaza:
"10. După harul lui Dumnezeu, cel dat mie, eu, ca un înțelept meșter, am pus temelia; iar altul zidește. Dar fiecare să ia seama cum zidește;
11. Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos."
Sfantul Apostol Pavel a pus temelia prin cuvant in aceia ,prin Sfintele Taine si prin ce mai pusese.Iar cel care zideste e cel care a fost a fost imbracat in Hristos.Acela e "altul care zideste".
Dar cum zideste (adica sa lucreze in sinergie cu Dumnezeu fapta buna) trebuie sa ia seama ca sa nu cumva sa se osteneasca dar sa se osteneasca spre paguba sa sufleteasca proprie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2009, 00:23:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La primul post era:
"spre indreptarea din aceasta gresita lucrare".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2009, 20:44:44
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Cateva referinte scripturale care sustin ideea Purgatoriului:
Mt 5:48
Heb 12:14
Jam 3:2
Rev 21:27
1Jn 5:16-17
Jam 1:14-15
2 Sam 12:13-14
Mt 5:26, 12:32, 12:36
2Macc 12:44-46
1Cor 3:15
1Pet 3:18-20; 2:6
2 Tim 1:16-18
1 Cor 15:29-30

Nota bene: pentru cine se asteapta sa gaseasca in Scriptura cuvantul "Purgatoriu", ii rog sa mediteze asupra faptului ca nici cuvantul Treime nu apare niciunde...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2011, 15:52:42
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cateva referinte scripturale care sustin ideea Purgatoriului:
Mt 5:48 "Fiti, dar, voi desavarsiti, precum Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este"
Heb 12:14 "Cautati pacea cu toti si sfintenia, fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul"
Jam 3:2
Rev 21:27
1Jn 5:16-17
Jam 1:14-15
2 Sam 12:13-14
Mt 5:26, 12:32, 12:36 " Adevarat graiesc tie> nu vei iesi de acolo pana nu vei da cel de pe urma ban." (era vorba de impacare), "Si I-a zis carturarul:Bine, Invatatorule. Adevarat ai zis ca unul este Dumnezeu si nu este altul afara de El", "Insusi David a zis intru Duhul Sfant: "Zis-a Domnul Dumnului meu: Sezi de-a dreapta Mea pana ce voi pune pe vrajmasii Tai asternut picioarelor Tale""
2Macc 12:44-46
1Cor 3:15 "Daca lucrul cuiva se va arde, el va fi pagubit, el insa se va mantui, dar asa ca prin foc" era vorba despre dezbinare
1Pet 3:18-20; 2:6
2 Tim 1:16-18
1 Cor 15:29-30

Nota bene: pentru cine se asteapta sa gaseasca in Scriptura cuvantul "Purgatoriu", ii rog sa mediteze asupra faptului ca nici cuvantul Treime nu apare niciunde...
Mt 5:48 "Fiti, dar, voi desavarsiti, precum Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este"
Heb 12:14 "Cautati pacea cu toti si sfintenia, fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul"

Mt 5:26, 12:32, 12:36 " Adevarat graiesc tie> nu vei iesi de acolo pana nu vei da cel de pe urma ban." (era vorba de impacare), "Si I-a zis carturarul:Bine, Invatatorule. Adevarat ai zis ca unul este Dumnezeu si nu este altul afara de El", "Insusi David a zis intru Duhul Sfant: "Zis-a Domnul Dumnului meu: Sezi de-a dreapta Mea pana ce voi pune pe vrajmasii Tai asternut picioarelor Tale""

1Cor 3:15 "Daca lucrul cuiva se va arde, el va fi pagubit, el insa se va mantui, dar asa ca prin foc" era vorba despre dezbinare

Mai intai, nu am reusit sa caut toate citatele, am sa o fac, unele nu stiu ce inseamna. Din nici una din acestea nu reiese nimic ca ar exista un foc purificator intre iad si rai.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2011, 17:09:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Mai intai, nu am reusit sa caut toate citatele, am sa o fac, unele nu stiu ce inseamna. Din nici una din acestea nu reiese nimic ca ar exista un foc purificator intre iad si rai.
Daca nu stiti, n-ar fi oare mai bine sa va lamuriti aceasta nestiinta, inainte sa trageti concluzii ?

Iata un prim exemplu: Evrei 12:14 "Cautati pacea cu toti si sfintenia, fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul".

Nimeni nu va vedea pe Domhul (nu va fi in Rai) inainte sa se curete in totalitate de pacatele sale si de urmarile lor, ajungand la sfintenie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2011, 17:23:47
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Daca nu stiti, n-ar fi oare mai bine sa va lamuriti aceasta nestiinta, inainte sa trageti concluzii ?

Iata un prim exemplu: Evrei 12:14 "Cautati pacea cu toti si sfintenia, fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul".

Nimeni nu va vedea pe Domhul (nu va fi in Rai) inainte sa se curete in totalitate de pacatele sale si de urmarile lor, ajungand la sfintenie.
Ma intelegi gresit, nu stiu ce inseamna de exemplu 1JN sau Jam. Poate ar trebui sa stiu, dar nu mi-e rusine sa zic ca nu. Asa ca nu urmaresc sa o fac pe desteapta.
Poate am eu un val pe ochi, dar nu-mi dau seama care e legatura cu purgatoriul. Curatirea pacatelor se face pe pamant nu dupa moarte. Nimic nu indica altceva.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!

Last edited by dianagroza; 01.02.2011 at 17:34:04.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2011, 17:38:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ma intelegi gresit, nu stiu ce inseamna de exemplu 1JN sau Jam. Poate ar trebui sa stiu, dar nu mi-e rusine sa zic ca nu. Asa ca nu urmaresc sa o fac pe desteapta.
Jn este prescurtarea in engleză de la John. 1Jn înseamnă prima epistolă a lui Ioan. Jm înseamna James, avică Iacov - epistola Sf. Apostol Iacov.

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Poate am eu un val pe ochi, dar nu-mi dau seama care e legatura cu purgatoriul. Curatirea pacatelor se face pe pamant nu dupa moarte. Nimic nu indica altceva.


Adică, nu se duc în Rai decât cei care mor în stare de sfințenie ? Numai sfinții se duc în Rai ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2011, 17:50:31
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Jn este prescurtarea in engleză de la John. 1Jn înseamnă prima epistolă a lui Ioan. Jm înseamna James, avică Iacov - epistola Sf. Apostol Iacov.


Multumesc de lamurire. Acum stiu unde sa caut.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Adică, nu se duc în Rai decât cei care mor în stare de sfințenie ? Numai sfinții se duc în Rai ?
Alegerile de pe pamant ne apartin. Noi decidem cum sa ne traim viata.
Normal ca nu. Toti avem sansa la mantuire, depinde de faptele noastre. Dupa moarte doar Biserica ne mai poate ajuta (prin rugaciunile apropiatilor mai ales)
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2011, 18:07:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

OK, dar Isus a spus clar - numai sfinții îl vor vedea pe Dumnezeu.

Dacă admiteți că majoritatea dintre noi nu mor în stare de sfințenie, înseamnă că, înainte de a ajunge să-L vedem pe Dumnezeu, mai trebuie să trecem printr-un oarecare proces de curățire/vindecare/iertare.

De altfel, în lipsa unui concept cvasi-echivalent cu cel al Purgatoriului, nici rugăciunile pentru morți ale ortodocșilor nu și-ar avea o explicație rațională.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista o rugaciune care o putem zice inainte de a citi din Sfanta Scriptura? mela me Rugaciuni 6 10.04.2014 20:28:30
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38