Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 28.07.2010, 15:49:12
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Harul lui Dumnezeu nu actioneaza irezistibil, trebuie sa existe o comuniune intre Dumnezeu si om, nu suntem niste obiecte ci persoane inzestrate cu libertate pe care Dumnezeu ne-o respecta. El este Cel care ne curateste ne vindeca, dra cu acordul nostru- sta la usa si bate dar noi deschidem. Observ in teologia protestanta si neoprotestanta ca harul actioneaza irezistibil, aceast invatatura in anumite confesiuni fiind nedespartita de teoria predestinatiei.
Pai omul se intoarce la Dumnezeu, prin pocainta. Intr-un astfel de om Dumnezeu lucreaza, dar intr-un om care respinge pocainta si prefera sa traiasca in pacat Dumnezeu nu are cum sa lucreze. Omul are libertatea sa aleaga, cu Dumnezeu sau fara.
Ori eu tocmai asta ii spun lui "cuvant", ca nu e meritul nostru ca suntem schimbati, ci al lui Hristos. Trebuie doar sa ne intoarcem la Dumnezeu prin pocainta ca El sa poata lucra la vietile noastre.
  #152  
Vechi 28.07.2010, 16:02:17
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pe mine ma intereseaza destul de putin ce erai tu invatat de x y z.
Eu ti-am spus ce ar fi trebuit sa iti atraga atentia in rugaciuni si la Liturghie - ca mod de gandire si simtire - ca sa nu mai spui IN VECII VECILOR minciuni cum ca ortodoxia nu vorbeste despre pocainta.

Si da, suntem invatati sa ne rugam si sa facem pomeni pentru adormitii nostri al caror suflet este viu la mila Domnului dar MINTI cand spui ca asta erai tu invatat in primul rand si ca asta ti se PROPOVADUIA, zorobabel, sa te duci sa marturisesti ca ai mintit cu nerusinare.
nu am mintit, si chiar cuvintele tale confirma ceea ce am spus, cu sufletele adormite. Cum ma acuzi tu pe mine ca mint cand chiar tu afirmi aceleasi lucruri pe care eu am spus ca mi se prezentau la biserica? Sufletele mortilor se duc acolo unde si-au ales din timpul vietii, daca s-au pocait se duc in cer, daca au preferat pacatul se vor duce in iad.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Recunoaste mai bine, smereste-te si spune ca nu te interesa, ca nu erai atent si ca nu ai incercat niciodata sa te apropii de Dumnezeu prin rugaciune si macar luare aminte cat timp ai fost ortodox, ca daca sufletul tau ar fi tanjit cu adevarat dupa astea, ai fost atent, ai fi auzit si ai fi vazut toate celelalte lucruri care ca un nerusinat afirmi (si toti ceilalti NP de pe forum si de aiurea) ca nu le-ai stiut ca nu ti le-a zis nimeni.
Daca nu ma interesa nu ma duceam la biserica. Tocmai ca m-a interesat si de aceea m-am dus. Nu ma lua pe mine cu psihologie din asta ieftina "Recunoaste ca nu te interesa etc etc" ca nu tine. As recunoaste o minciuna daca as face asa.
De Dumnezeu te apropii in conditiile pe care le-a stabilit El nu in orice conditie. Daca nu voiam sa ma apropii de Dumnezeu nu veneam la biserica.
Continui sa jignesti, e ultima postare la care iti raspund, nu discut cu persoane lipsite de bun simt.


Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu ma intereseaza sectaria ta, ma interseaza MINCIUNILE pe care le proferezi la adresa ortodoxiei, tu, care nici macar n-ai cunoscut-o si nu stii in ce consta.
stiu in ce consta, unele lucruri mi le-ai confirmat si tu mai devreme.
Tu chiar te consideri crestina? Ai niste iesiri ....

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si faptele bune TREBUIE sa le facem, ca ne-a spus Hristos limpede ce avem de facut, nu mai avem de sta la filosofeala, nu e metafizica aici, e porunca sa ne iubim aproapele si sa facem toate lucrurile acelea care vor iesi la iveala la Judecata. Si fara El nu facem nimic.
faptele bune sunt urmare a credintei, dar pentru tine faptele bune sunt un mod de a-L indupleca pe Dumnezeu sa te accepte ceea ce e fals.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dumnezeu sa te ierte pentru nesimtirea ta, da, inclusiv aia sufleteasca si pentru faptul ca ti-ai lasat creierul spalat cu formule tip, gen ortodocsii is aia care fac pomeni si aprind lumanari la morti si... cam atat, da' mie nu mi-a zis nimeni sa ma pocaiesc.

Dar oricum zorobabele, MINTI. Prin nesimtire si necunoastere, dar minciuna ramane si faptul ca asa ti-o zis tie nu-sh ce tzatza floarea nu o sa fie o scuza.
Domnisoara esti penibila, nu ma fa mincinos ca o sa dai socoteala in fata Domnului pentru toate jignirile care le aduci.
Chiar tu imi confirmi invatatura despre pomeni si apoi spui ca eu mint. Nu vezi ca te contrazici singura?
Pocaieste-te ca esti vai de tine.
  #153  
Vechi 28.07.2010, 16:13:41
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

"pocaieste-te ca e vai de tine"

Ia zi, ma primiti? Cu bratele deschise?

Hai sa iti arat MINCIUNA TA SFRUNTATA ca pari s-o fi uitat si eu una iti spun si tu alta raspunzi (daca ai probleme de intelegere zi, ca nu ma supar, sa o las mai usor cu discursul coerent daca te oboseste)

Citat:
Ce m-a impiedicat sa incep lucrarea caintei? Faptul ca nimeni nu mi-a zis ca omul trebuie sa se pocaiasca.Tot timpu se spunea ca pentru cei morti se fac pomeni si sunt mantuiti, ca cei vii trebuie sa aprinda lumanari, sa faca fapte bune etc.
Asta era mesajul propovaduit , mesaj care nu avea nimic in comun cu ce spune Sf Scriptura.
Despre pocainta era vorba, pocaitule (nu te superi nu? Doar asta te dai a fi). Ca sustii cu nerusinare ca nimeni nu ti-a zis nimeni de cainta i-auzi frate, pai tie nu ti-a zis, dar ORICE ORTODOX "PRACTICANT" -- cum te dai tu ca ai fost, vai, ar fi atat de amuzant daca n-ar fi tragic -- afla de lucrul asta elementar chiar si numai ascultand Liturghia, ecteniile, predica si deschizand o carte de rugaciuni pe care normal ar fi, nu-i asa, daca e practicant, s-o aiba in casa si sa se roage.

Deci despre pocainta e vorba, zorobabele, despre POCAINTA si cum minti tu ca din cauza ca nu ti-a zis nimeni, nu te-ai putut pocai in ortodoxie.

Iar despre propovaduire, unde traiai, ce, mureau crestinii pe capete in satul ala, de in fiecare zi ingropati cate unul si numai despre pomenile mortilor se PROPOVADUIA, iar despre vii nimic-nimic? Se predica si dupa Liturghie tot de-ale mortilor?

Va venea preotul din casa in casa ca sa va PROPOVADUIASCA pomenile respective? Numai asta faceati, altceva gata, nu? O tineati intr-un perpetuu parastas?

Penibil esti tu cu minciunile si nesimtirea ta. Macar recunoaste ca HABAR NU AVEAI CE INSEAMNA ORTODOXIA, si am terminat balciul cu tine.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #154  
Vechi 28.07.2010, 16:14:35
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Domnisoara esti penibila, nu ma fa mincinos ca o sa dai socoteala in fata Domnului pentru toate jignirile care le aduci.

Pocaieste-te ca esti vai de tine.
Bai sectarule, vezi-ti de lungul nasului cu amenintari dintr-astea sectaresti, ca astea tin numai la fraierii vostri care va urmeaza in sectele voastre anatematizate !! Tu cu cine ai impresia ca ai venit sa discuti bai nesimtitule ?! Ai impresia ca trebuie sa iti suportam propaganda ta sectara pe forum ortodox ? Bai sectarule, daca altii pot sa fie crestini buni in Biserica Ortodoxa, iar tu nu ai putut sa fii, asta inseamna ca este vina ta , nu a altora ! Du-te si abureste-i cu propaganda ta sectara mincinoasa si diavoleasca de cristos mincinos pe mascaricii si aplaudacii tai din secta ta si lasa-ne pe noi cu Domnul Hristos si cu Sfanta Lui Biserica !! Ti-am mai explicat odata ca ritualurile voastre lipsite de orice putere harica de sfintire nu au nici o legatura cu sfintele taine ale Bisericii, si ca "botezul" vostru nu este botez pentru ca voi nu aveti Duhul Sfant ci duhul mincinos al satanei !! Asa ca tu pocaieste-te de toata erezia si minciuna diavoleasca in care traiesti si careia ii mai faci si propaganda sectara, ca altfel ai sa arzi in focurile iadului cu biblia in mana !!
  #155  
Vechi 28.07.2010, 16:37:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
in primul rand ca sa citesc invaturile Sf Parinti ar fi trebuit sa mi le recomande cineva, ori nu mi-au fost recomandate de nimeni.
In al doilea rand pocainta nu e numai in post cum afirmi tu ci trebuie sa fie zilnica, lucru care i-ar nu mi s-a spus. Majoritatea predicilor erau de 10 minute la sfarsitul slujbei.Cat crezi ca ti se poate spune in 10 minute?
E bine daca mai auzi cate un fost betiv ca s-a pocait. asta e important ca e "fost" betiv.
Eu zic sa iti revizuiesti atitudinea si tonul, tu si cu jane, faceti oameni mincinosi ca nu va convine realitatea.
Poi ia stai asa, tu te laudai ca ai fost ortodox practicant, ce fel de ortodox practicant erai tu daca nu aveai cunostinta de lucrarile sfintilor Parinti?

Dar eu nici nu am zis ca doar in post trebuie sa te pocaiesti, de ce imi pui cuvinte in gura? eu vorbeam de cantarile pline de indemnuri la pocainta din Postul Mare, si nu numai
in 10 minute se pot spune multe daca ai urechi de auzit, Iisus din cate stiu folosea pilde scurte in invataturile Sale, nu predici de ore in sir ,
E bine ca un fost betiv s-a lasat de alcool, dar nu e normal ca un fost betiv sa blameze ortodoxia prin adunarile neo-protestante asa cum se intampla adeseori
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #156  
Vechi 28.07.2010, 16:41:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
nu trebuie sa lucrezi ca la institutul de statistica ca sa vezi ca societatea romaneasca e plina de putregai. Daca am fi o tara crestina nu am fi pe locul 1 la avorturi, nu ar fi puscariile pline de hoti, nu am fi campioni la evaziune fiscala si exemplele pot continua.
Afirmatiile lui le judeci dupa ce standard? Nu esti tu in masura sa spui ca le gasesti usoare in conditiile in care tu nu cunosti Sf Scriptura decat la un nivel superficial.
Si fariseii l-au gasit pe Hristos vinovat, si l-au dat la moarte. Si ei ca si tine se considerau detinatorii adevarului cand de fapt erau pe langa complet.
In toate tarile, exista criminali, hoti, talhari etc,. nu exista tari crestine, tarile sunt laice, nu religioase
SUA este patria mama a neo-protestantilor si cu toate acestea nu mi se pare ca ar fi o tara model de conduita si de sfintenie, ba din contra

Pe ce iti bazezi afirmatiile ca eu nu cunosc Sfanta Scriptura? eu gasesc afirmatiile lui usoare deoarece stiu sa gandesc si aud ce enormitati poate debita un om care are pretentia ca a studiat sarguincios teologia ortodoxa
Acuma ce faci, il compari pe individul asta cu Hristos?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #157  
Vechi 28.07.2010, 16:42:38
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Bai sectarule, vezi-ti de lungul nasului cu amenintari dintr-astea sectaresti, ca astea tin numai la fraierii vostri care va urmeaza in sectele voastre anatematizate !! Tu cu cine ai impresia ca ai venit sa discuti bai nesimtitule ?! Ai impresia ca trebuie sa iti suportam propaganda ta sectara pe forum ortodox ? Bai sectarule, daca altii pot sa fie crestini buni in Biserica Ortodoxa, iar tu nu ai putut sa fii, asta inseamna ca este vina ta , nu a altora ! Du-te si abureste-i cu propaganda ta sectara mincinoasa si diavoleasca de cristos mincinos pe mascaricii si aplaudacii tai din secta ta si lasa-ne pe noi cu Domnul Hristos si cu Sfanta Lui Biserica !! Ti-am mai explicat odata ca ritualurile voastre lipsite de orice putere harica de sfintire nu au nici o legatura cu sfintele taine ale Bisericii, si ca "botezul" vostru nu este botez pentru ca voi nu aveti Duhul Sfant ci duhul mincinos al satanei !! Asa ca tu pocaieste-te de toata erezia si minciuna diavoleasca in care traiesti si careia ii mai faci si propaganda sectara, ca altfel ai sa arzi in focurile iadului cu biblia in mana !!
eu m-am pocait prietene, din fericire. Si-a facut Domnul mila de mine si mi-a aratat Adevarul care m-a facut liber.Or fi si crestini in BO dar multi nu sunt. E vina lor?Partial da, dar nu numai a lor.
Duhul Sfant se vede dupa roadele pe care le aduce cineva, asa cum regasesti in Galateni cap 5:
Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința,
Blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege.
Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus și-au răstignit trupul împreună cu patimile și cu poftele.

Domnul sa aiba mila de tine, ca fara o schimbare in viata ta nu-l vei vedea pe Dumnezeu decat la judecata.Intelegi ce vreau sa spun cred...
  #158  
Vechi 28.07.2010, 16:51:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
. Si-a facut Domnul mila de mine si mi-a aratat Adevarul care m-a facut liber....
Sti ce e interesant ca toti absolut toti neo-protestantii au aceeasi placa, baptistii, penticostalii, adventistii, evanghelistii, iehovistii, mormonii etc

de ce sa cred ca adevarul tau este mai bun ca al altcuiva? cand toti vorbesc numai de "Sola Scriptura" numai de "mununata" schimbare si pocainta si de minunatul adevar pe care l-au gasit in secta cu care s-au unit desi ei zic ca adevaru nu e in secta ci la Hristos, ma intreb totusi ce cauta atunci in secta respectiva daca este lipsita de valoare?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #159  
Vechi 28.07.2010, 16:52:33
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
eu m-am pocait prietene, din fericire. Si-a facut Domnul mila de mine si mi-a aratat Adevarul care m-a facut liber.Or fi si crestini in BO dar multi nu sunt. E vina lor?Partial da, dar nu numai a lor.
Duhul Sfant se vede dupa roadele pe care le aduce cineva, asa cum regasesti in Galateni cap 5:
Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința,
Blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege.
Iar cei ce sunt ai lui Hristos Iisus și-au răstignit trupul împreună cu patimile și cu poftele.

Domnul sa aiba mila de tine, ca fara o schimbare in viata ta nu-l vei vedea pe Dumnezeu decat la judecata.Intelegi ce vreau sa spun cred...
De tine cred ca a avut grija satana prin intermediul proorocilor si cristosilor sai mincinosi !! Duhul Adevarului te conduce la adevar, nu la amagirile si ereziile sectarilor !! Imi pare rau pentru tine, degeaba imi vii cu versete biblice !! Cand Hristos vorbea despre cristosii mincinosi, tocmai de aia si i-a numit asa pentru ca ei aveau sa vina sa propovaduiasca chiar pe "Hristos" !! "Hristosul" propaganduit de sectarii eretici nu este adevaratul Hristos, ci un surogat de Hristos pentru ca asta i-a invatat satana pe cristosii mincinosi ! Deci, neprietene, habar nu ai despre Ortodoxie, iar faptul ca ai ales sa fugi intr-o secta este dovada evidenta ca nu esti calauzit de Duhul Adevarului !! Chiar si satana te poate indemna la o falsa pocainta, cum se poate vedea la multi "pocaiti", insa aceasta falsa pocainta nu are nimic in legatura cu adevarat pocainta, adevarat metanoia, pe langa care este doar un surogat mincinos, un substitut pentru cei inselati la cuget de amagirea sectara !
  #160  
Vechi 28.07.2010, 16:54:43
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
In toate tarile, exista criminali, hoti, talhari etc,. nu exista tari crestine, tarile sunt laice, nu religioase
SUA este patria mama a neo-protestantilor si cu toate acestea nu mi se pare ca ar fi o tara model de conduita si de sfintenie, ba din contra

Pe ce iti bazezi afirmatiile ca eu nu cunosc Sfanta Scriptura? eu gasesc afirmatiile lui usoare deoarece stiu sa gandesc si aud ce enormitati poate debita un om care are pretentia ca a studiat sarguincios teologia ortodoxa
Acuma ce faci, il compari pe individul asta cu Hristos?
nu-l compar, cu Hristos nu se compara nimeni. Spuneam doar ca il judeci prin prisma faptului ca tu esti ortodox si el nu.
Nu ma intereseaza ce e in sua,ci in romania, ca aici traiesc. SUA are o majoritate catolica nu NP, e drept ca sunt f multi NP acolo.
Vad din postarile tale ca nu cunosti Sf Scriptura decat la un nivel superficial, preiei niste invataturi fara le studiezi sa vezi daca sunt corecte.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Un preot a fost înjunghiat mortal la Focsani ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 63 23.06.2012 15:50:29
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Ion Creanga - preot ortodox maria32 Generalitati 4 11.06.2010 00:02:09