Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2071  
Vechi 19.12.2011, 22:40:32
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Si cum e vorbirea aia in limbi? mai explica cineva pe aici?

S-a modificat ceva, ca eu stiu ca cei care vb in limbi nu fac alceva decat sa strige in adunare fiecare in limba si graiul lui...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #2072  
Vechi 19.12.2011, 22:43:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Si cum e vorbirea aia in limbi? mai explica cineva pe aici?

S-a modificat ceva, ca eu stiu ca cei care vb in limbi nu fac alceva decat sa strige in adunare fiecare in limba si graiul lui...
Bine ai revenit! Nu mai e la modă vorbirea în limbi, au trecut toți pe romgleză.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #2073  
Vechi 19.12.2011, 22:57:50
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

bine v-am regasit!....cultul penticostal e cel care ma fascineaza cel mai mult...asa ca am crezut ca sunt unii care ma lamuresc si pe mine cu vb asta in limbi...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #2074  
Vechi 19.12.2011, 23:16:27
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
bine v-am regasit!....cultul penticostal e cel care ma fascineaza cel mai mult...asa ca am crezut ca sunt unii care ma lamuresc si pe mine cu vb asta in limbi...
Bine ai revenit Geony!
Cum stai cu Postul?

Nu prea are cine sa te lamureasca cum e cu vorbirea in limbi.
Oamenii din ziua de azi sunt pacatosi, lumesti.
Si daca stiu ceva se exprima confuz...

Dar iti recomand Scriptura. Faptele Apostolilor - studiu intensiv. Si apoi 1 Corinteni 12 si 14.
Si Duhul Sfant te-ar putea lamuri. Roagă-te si, in mod mistic, intuitiv si supranatural, vei intelege.
  #2075  
Vechi 19.12.2011, 23:26:08
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Bine ai revenit Geony!
Cum stai cu Postul?

Nu prea are cine sa te lamureasca cum e cu vorbirea in limbi.
Oamenii din ziua de azi sunt pacatosi, lumesti.
Si daca stiu ceva se exprima confuz...

Dar iti recomand Scriptura. Faptele Apostolilor - studiu intensiv. Si apoi 1 Corinteni 12 si 14.
Si Duhul Sfant te-ar putea lamuri. Roagă-te si, in mod mistic, intuitiv si supranatural, vei intelege.

Salutare!
Bine stau cu postul...tocmai am servit ceva "fructe" din porcul care l-am taiat sambata...

In ceea ce priveste studiul Biblic, sa stii ca il fac ...dar nu de capul meu , asa cum il fac toti NP si P...ca vezi tu, eu sunt ca famenul etiopian, am nevoie de calauza...si am luat pe Sfintii Parinti ca au trait doar la cateva sute de ani de cand sau scris cartile Bibliei ....
Raspunsul il am in ceea ce priveste vb in limbi, si ti-as putea spune ca e egala cu 0....adica , apa de ploaie...
Duhul deca te-a lamurit pe tine cu privire la vb in limbi as vrea sa nu se apropie de mine...ci dupa mine (sincer vb) sa se duca in pustiu.
De rugat...sa stii ca ma rog...nu ca altii cu fruntea in sus ca, vezi tu, eu (ortodoxul) sunt mai pacatos ... dar sunt bine asa cum sunt acum...nu vreau sa fiu ca un P sau NP....mai bine mort..

Rugaciunea pe care o practic catre Cel Care ma rog, e ascultata...mai multe n-are rost sa spun...nu de alta dar, D-zeul meu nu seamana cu al tau...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #2076  
Vechi 20.12.2011, 08:45:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Raspunsul il am in ceea ce priveste vb in limbi, si ti-as putea spune ca e egala cu 0....adica , apa de ploaie...
Corect, Geony.
Cine a fost pe la penticostali, stie despre ce e vorba. "Penticostalul" nu vrea sa va spuna, ascunde diverse aspecte, tocmai pentru a promova interesele religiei in care este.
Acea vorbire in limbi de la penticostali nu este de la Duhul Sfant, pentru ca oamenii care vorbesc in limbi au obtinut-o prin tehnici ce frizeaza credintele orientale si ei insisi nu sunt nascuti din nou, pentru ca fac fapte murdare, cu toate limbile lor cu tot !
La staruintele penticostale, facute pentru a se ajunge la vorbirea in limbi (penticostalii nu cer Duhul Sfant cum ne-a invatat Domnul Isus ci vorbirea in limbi !), ei repeta foarte mult si foarte repede un singur cuvant (nu conteaza care), pana aiureaza si apare o bolborosire ciudata. Exact asa fac yoghinii, care repeta mantre.
  #2077  
Vechi 20.12.2011, 09:47:38
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
"Penticostalul" nu vrea sa va spuna, ascunde diverse aspecte...
Penticostalul a fost deschis.
Si-a declinat apartenenta confesionala de la prima postare pe forum, a raspuns sincer la orice intrebari i s-au adresat si nu a ascuns punctele slabe ale unor penticostali.
El e mai intai crestin si abia apoi penticostal.

Trollii si profetii de carton nu sunt in stare sa-si asume o identitate confesionala.
Dar împrăștie minciuni.
Despre toate.
Pe la spate.

Trollii de carton sunt de toate. Pentru toti. Impotriva tuturor...
  #2078  
Vechi 20.12.2011, 11:09:26
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Penticostalul a fost deschis.
Si-a declinat apartenenta confesionala de la prima postare pe forum, a raspuns sincer la orice intrebari i s-au adresat si nu a ascuns punctele slabe ale unor penticostali.
El e mai intai crestin si abia apoi penticostal.

Trollii si profetii de carton nu sunt in stare sa-si asume o identitate confesionala.
Dar împrăștie minciuni.
Despre toate.
Pe la spate.

Trollii de carton sunt de toate. Pentru toti. Impotriva tuturor...
Totusi cred ca gresesti, profetul de carton din cate imi dau eu seama este domnul Pavel Rivis Tipei, presedintele Cultului Penticostal din Romania
__________________
valentin_top_bizant
  #2079  
Vechi 20.12.2011, 11:13:16
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Totusi cred ca gresesti, profetul de carton din cate imi dau eu seama este domnul Pavel Rivis Tipei, presedintele Cultului Penticostal din Romania
Nu e domnia-sa. Sunt eu si nu ma identific cu presedintele cultului penticostal.
Acum, ca am lamurit aceste aspecte, as dori sa reformulez intrebarea pe care am pus-o si la care nu am primit raspuns:
"De ce, in adunarile penticostale, toti cei care au "darul" limbilor vorbesc in public, tare, striga, fara sa talmaceasca nimeni (stim ca Pavel interzice cu desavarsire asta)".
  #2080  
Vechi 20.12.2011, 11:14:34
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Penticostalul a fost deschis.
Nu a fost deschis decat la ce i-a convenit. La intrebarile incomode nu a raspuns.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10