Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 30.04.2014, 22:45:24
andreea georgiaba andreea georgiaba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2014
Mesaje: 2
Implicit

Vreau sa-i multumesc Sfantului Nectarie pt ajutorul acordat. Nici acum nu-mi revin din bucuria,fericirea si multumirea sufleteasca. E vorba despre unchiul si matusa mea,care isi cautau un loc in care sa se mute si nu -si gaseau deloc. Ei locuiau in ap.meu si al prietenului meu,apartament care, maine , 1 mai trebuie eliberat ,deoarece noi ne vom muta intr-altul mai spatios. In toate zilele am cautat pe internet anunturi,in ziare cu case de inchiriat. Am sunat la multe dintre ele,insa nimic. Azi, pe ultima suta de metri nu mai aveam vreo speranta ca a-m mai gasi ceva. Ultima speranta ramasese sa ma rog Sfantului Nectarie,cel care intotdeauna m-a ajutat la greu.Am aprins o lumanare care la inceput s-a stins,iar am aprins-o, am pus icoana Maicii Domnului langa si pe cea a Sfantului Nectarie,cu speranta ca lumanarea sa nu mai dea semne ca se stinge.Pe parcursul rugaciunii,flacara lumanarii crestea din ce in mai mare , n -am mai avut nici o problema iar cand unchiul si matusa s-au intors de la munca,mi-au dat marea veste ca si-au gasit un apartament de inchiriat prin colegii de serviciu.Sf.Nectarie nu ne-a lasat la greu si atunci cand sansele erau cele mai mici si ultimatumul cel mai aproape,ne-a intins o mana de ajutor.Multumim,Sfinte Nectarie pt tot ce -ai facut ! Te iubim !
Reply With Quote
  #652  
Vechi 01.05.2014, 07:14:23
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Dacă ați simțit dragostea sfântului prin ajutorul primit, sper să-l căutați în continuare, și nu doar pe el, ci mai ales pe Hristos, Cel de la care vin toate cele bune și care „este minunat întru sfinții săi”.
Reply With Quote
  #653  
Vechi 03.05.2014, 00:24:57
andreea georgiaba andreea georgiaba is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2014
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc,Sfinte Nectarie,care te rogi mereu lui Iisus Hristos pt noi sa ne vina in ajutor,ca ai fost acolo cand am avut examene,fara sa fi apucat sa invat ceva si ca ai grija de familia mea!
Reply With Quote
  #654  
Vechi 06.05.2014, 23:49:39
ciluca ciluca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2014
Mesaje: 2
Implicit minuni exista

Mihai, baietelul meu de 4 ani e dovada ca Dumnezeu nu ne uita niciodata. Mihai este un copil minunat, diagnosticat cu avc intrauterin si hemipareza dreapta.La 2 ani si jumatate a facut prima convulsie din viata lui si credeam noi ca si ultima, dar nu a fost asa
Au mai urmat si alte convulsii, tratamente peste tratamente, si multa rugaciune atat la Sf Nectarie cat si la Maica Domnului.Din decembrie anul trecut Mihai nu a mai facut convulsii, continua tratamentul si eu sa ma rog si sa multesc lui Dumnezeu pentru tot ajutorul primit
Multumesc Doamne pentru tot, pentru copilasii mei minunati si pentru tot ajutorul.
Reply With Quote
  #655  
Vechi 09.04.2015, 21:21:21
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit trairi cu Sf Nectarie

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Despre Sf. Nectarie cum a intrat in viata mea. Recent, in vacanta de iarna (a scolarilor mai exact), fiica mea avea de facut ca tema de vacanta o pictura pe lemn ( o icoana mai exact). Ca s-o ajut am cauta pe internet un izvod si am listat la imprimimanta vreo 3 modele .
Asa s-a intamplat ca din cauza culorilor frumoase folosite la imbracamintea Sfantului in lucrarea originala , am ales sa fie Sf. Nectarie.
Se intampla ca, in ziua in care fiica mea a inceput sa-si faca lucrarea, eu aveam o branula in vena ptr un tratament medicamentos intravenos. Ma descurcam foarte greu cu ea ca seara o puneam iar dimineata o scoteam - greu o suporta organismul. Aceasta avea menirea sa stea in mana 3,4 sau mai multe zile . Deci seara imi facuse-m injectia, dimineata la fel, si am spus o mai las , daca nu rezist fug la cabinet pe la amiaz sa mi-o scoata.

In jur de ora 12 fiica mea a venit la mine sa-mi ceara ajutorul cu privire la niste detalii care trebuia sa le faca in lucrarea ei. Putin iritata de disconfortul ce mi-l dadea branula m-am asezat la masa ei si am inceput sa pictez impreuna cu ea. S-a facut ora doua si mi-am dat seama la un moment dat cand m-am ridicat de la masa ca atat timp cat pictam, nu simteam durerea din mana. Am pictat in ziua aceea 4-5 ore pana am terminat lucrarea si astfel am rezista pana seara cand a venit asistenta si mi-a scos branula definitiv. De la 17-la 19 pana a ajuns ea m-a durut in continuare , vreau sa spun.
Dupa experienta aceasta, eu de fapt nu mi-am dat seama in ziua aceea de cele petrecute, intamplator, am dat peste un sait cu minunile Sf. Nectarie si atunci am facut legatura. De atunci ii citesc acatistul ,deseori doar rugaciunea de la sfarsitul acatistului si il rog sa ma ajute in problema de sanate care o am si ptr care faceam si atunci tratament.

Foarte interesant, ca de o vreme ,inainte sa se petreaca acestea mi-a trecut prin gand ideea , nu odata ,de a avea un sfant la care sa ma rog.
Sfantul Nectarie a venit la mine cred, in putina mea credinta, el m-a ales pe mine si nu eu pe el.

.., daca cineva de pe forum are ulei sfant de la moastele lui il rog sa-mi dea si mie un strop sa-mi ating macar odata partile bolnave ale trupului, in necredinta si pacatosenia mea sper sa-mi foloseasca ...doar ptr.ca spun scrierile:

"Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pe tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi..."

completare: in ziua in care am postat am si primit un mesaj de la cineva de pe forum care s-a oferit sa-mi trimita ulei sfant de la cadela care arde la racla sfantului. sunt convinsa ca a fost Sfantul Nectarie cel care a raspuns dorintei mele si care i-a dat gand bun credincioasei care s-a oferit sa ma ajute.
ce a urmat
marturie 09.04. 2015
In toamna anului 2013 , niste rude ale mele, un cuplu mai precis mi-a adus la cunostinta faptul ca urmeaza sa plece spre insula Eghina la Sfantul Nectarie , barbatul descoperise in urma cu 11 luni o tumora canceroasa localizata in zona capului si facea deja chimioterapie. Nu am avut nevoie de mai mult de 10 secunde sa ma hotarasc "vin si eu am spus" . Ajunsi pe insula, am vizitat biserica manastirii Aghia Triada locul unde se afla capul Sfantului, chilia , imprejurimile biserica noua foarte mare construita datorita pelerinilor care vin si mormantul . Citisem despre faptul ca daca sezi in genunchi cu urechea lipita de lespedea mormantului, Sfantul le vorbeste unora , fiecaruiadupa credinta lui. Cu oarecare emotie si speranta in suflet m-am asezat si eu lipita cu urechea de mormant si am inceput sa ma rog pentru problema de sanatete pentru care m-am dus , de fapt sa il rog staruitor sa ma vindece si in timp ce ma rugam am inceput sa aud niste bocanituri care veneau din mormant, pe masura ce insistam bocaniturile cu ecou se inteteau . Asta a continuat pana cand nu am mai putut sta pe ciment in genunchi si m-am ridicat. Cu frica , emotii si lacrimi in ochi m-am indepartat de mormant, eram uimita si nu stiam ce sa cred, aveam indoieli cum ca ar fi reala intamplarea si niste banuieli , Doamne iarta-mi necredinta . Beneficiul de care am fost privilegiata in urma vizitei mele la Sf Nectarie a fost ca 2 luni nu am mai avut nimic , nu am mai simtit nici o durere . Ajunsa acasa , prima mea dorinta a fost sa caut pe internet informatii referitoare la ceea ce se intampla sau se aude la mormant. Si imi amintesc ca intr-o descriere a locului de pelerinaj, erau enumerate mai multe fenomene care se petrec acolo descrise de pelerini iar una dintre descrieri spunea ca daca asculti se aude cum Sfantul umbla cu bastonul . In clipa aceea am asociat bocanitul care l-am auzit eu cu sunetul unui baston , era ca si cum ar fi umbalt un om cu baston pe niste culoare . Acesta a fost bocanitul ce l-am auzit eu. Problema de sanatate inca o mai am , insa insotitorul meu de atunci e cu noi , chimioterapia nu l-a ajutat atunci , dar azi tumora este redusa la jumatate . Daca scriam de atunci marturia, asa cum a poruncit Sfantul sa facem , poate ajuta mai mult . Iarta-ne Sfinte Nectarie si vindeca neputintele noastre.

PS - pe insula fiind inca, ultima data am vizitat biserica nou construita si e ceva de mers , de fapt cobori pe niste serpentine cale lunga si obositoare din cauza caldurii. Jos fiind ,insotitorul meu imi spune ca ar fi vremea sa plecam si gandindu-ma ca e obosit nu i-am spus ca aveam dorinta sa mai urc odata pana la Sfantul Nectarie sa-mi iau ramas bun si am plecat cu un regret enorm in suflet , care parca nu se mai stingea. Acasa in cautarile facute pe internet referitoare la fenomenele petrecute la mormantul Sfantului, am citit si faptul ca oamenii pleaca cu un dor si o parere de rau de la Sfantul de pe insula , m-am bucurat foarte mult, mi-a alinat regretul :)
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 09.04.2015 at 21:33:26.
Reply With Quote
  #656  
Vechi 08.11.2015, 14:53:52
roryta's Avatar
roryta roryta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2011
Locație: Undeva în lume
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Sf Nectarie

Sa nu-l uitam nicio clipa pe Sfantul nostru drag, Nectarie!
El este salvarea celor care se roaga lui si lui Dumnezeu.
El stie ce are nevoie fiecare si mereu sta langa noi.
Daca as scrie tot ajutorul lui, as umple acest forum.
Maine, 9 noiembrie, este ziua lui. Sa nu uitam asta!
Un om pe care nu degeaba l-a iubit Dumnezeu!

Sfinte Nectarie, te rog sa ramai in viata mea si a celor de langa mine tot timpul, clipa de clipa, acum, aici, si doncolo, in eternitate! Te rog sa nu ne parasesti niciodata, caci tare bine este cu tine.
Multumesc Iisuse Hristoase, multumesc Sfinte Nectarie!

Aceasta este una din multele icoane pe sticla pe care le-am pictat intru slava acestui mare sfant.

Reply With Quote
  #657  
Vechi 29.11.2015, 13:41:41
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Implicit Credinta necesara pentru o minune

Cu alte cuvinte se numeste credinta pentru ca nu pare realizabil la un moment dat. Mi se pare ca e nevoie si de o doza de puternica nebunie care sa genereze aceasta credinta. Aceasta credinta necesara care ar trebui simtita este un dar al Lui Dumnezeu (si cu nebunia aferenta:)). Presupun ca cineva a primit acest dar al credintei (la un moment dat) de a se ruga pentru ceva ce numai la Dumnezeu e cu putinta, atunci pentru altcineva persoana aceea ar parea cu adevarat nebuna daca e in stare sa creada ca ceva imposibil se poate rezolva. Sau poate ca si persoana in cauza se gandea la inceput ca trebuie sa fie o nebunie sa se gandeasca la posibilitatea unei minuni necesare.
Am citit si eu recent despre minunile Sfantului Nectarie. Chiar si felul in care au ajuns cele 2 carticele la mine am impresia ca-i o minune. Intotdeauna am crezut ca Dumnezeu poate multe, insa pentru altii.
Reply With Quote
  #658  
Vechi 16.12.2015, 13:30:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sfantul Nectarie ma ajuta mereu, imi este aproape si de aceea am venit sa scriu din nou aici si sa dau curaj si altora.
Ma rog mereu si ii multumesc de fiecare data pentru ajutor.
Cu Bunul Dumnezeu, Maica Sa si sfintii mei dragi ma simt bine si pot duce o viata normala.

Rugati-va si aveti incredere.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #659  
Vechi 27.01.2016, 23:56:50
Elena-Cristina Elena-Cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2016
Mesaje: 3
Implicit Rabdare si nadejde

Buna seara,
Vreau sa povestesc si eu o intamplare din viata. Imi cer scuze, dar nu sunt foarta buna la scris, la povestit. Acum 3 luni am fost sa-mi fac testul Papanicolau, mi-au iesit celulele Ascus. Mi s-a facut colposcopie si mi-a zis ca nu este rau, dar nici bine. Mi-a dat tratament cu ovule si sa iau suplimente pentru imunitate. Am inceput sau catina cu miere, vitamina C. Cand am ajuns acasa am inceput sa plang, sa-mi fac scenarii ( sunt un pic si ipohondra), dar m-am uitat la Icoana Maicii Domnului si mi-am zis ca plang ca fraiera, in loc sa ma bucur ca am descoperit la timp. inainte de-a afla de acest rezultat la analizei, mergeam in ficeae duminca si vineri la Biserica. vineri tineam post,doar ca in ultimul timp nu mai faceam asa in fiecare vineri. Am inceput sa merg la Biserica Radu Voda, dupa aflarea rezultatului si la biserica Sf. Gheorghe unde se afla moastele Sfantului Nicolae. Eu l-am ca si ocrotitor / prieten pe sfantul Nicolae.Chiar si Sfantul Nectarie l-a avut ca si ocrotitor pe sf Nicolae, pe care l-a visat intr-o noapte, si-l ruga pe sf Nectarie sa-i faca un tron de argint.De aceea cred ca ca cei 2 sfinti au o legarura puternica si lucreaza impreuna. Am inceput sa citesc acatistul sf Nectarie, viata acestuia cat i o carte in care Sfantul ne da cateva sfaturi de viata. Au trecut cele 3 luni, iar azi cand va scriu am primit rezultatul la al doilea papanicolau pe care l-am refacut acum saptamana. Eram increzatoare ca totul va fi bine, stiam ca am facut ce trebuie, ca m-am rugat in stilul meu, ca mi-am facut tratamnetul corect, dar rezultattul se pare ca este tot celule Ascus.cand am vazut rezultatul , am zis OK. Intentionam sa ma duc in auchan, insa m-am gandit si am zis Nu, vreau sa ma duc la sfantul Nectarie. Am intrat in Biserica, plangeam, imi treumrau mainile, am dat sfantul Mazlu.m-am lipit de un stalp al Bisericii, langa mine un domn pe care l-am intrebat daca are idee cum sa fac sa vb cu un preot, slujba nu incepuse. Un domn foarte amabil mi-a explicat ca dupa maslu sa ma duc la Preot. Si atat am retinut ca mi-a zis ai rabdare si nadajde, iar la final mi-a zis o sa fie bine, si spera ca data viitoare sa ma vada cu zambetul pe buze. am stat si m-am gandit la vorbele lui sa am nadejede. M-am oprit din plans,si am avut un gand, totul este de la Dumnezeu, trebuie sa fiu puternica si sa am incredere in El.Si gandurile mele erau doar Doamne sa se faca voia Ta, Tu sa decizi ce va intampla maine la colposcopie daca ma va trimite la biopsie, si indiferent de rezultattul biopsiei, fa-ma puternica. Dintr-o data, parca m-am trezit, parca eram alt om, nu mi mai era frica de ce o sa se intample. M-am miriut am stat la slujba sf Maslu, unde m-am simtit foarte bine, si va spun din toata inima, dar in locul unde sunt moastele Sf. Nectarie, in Biserica, avem senzatia ca acolo este sfantul, nu stiu cum sa explic este ca si cum i-am simtit prezenta. pentru ziua de maine, imi doresc sa ma faca puternica Dumnezeu sa ma las pe mainile LUI, pentru ca indiferent de ce va fi, eu am sa incred il El. Si de acum Biserica Radu Voda va fi vizitita de mine, in fiecare miercuri. Sanatate tuturor!
Reply With Quote
  #660  
Vechi 28.01.2016, 14:35:13
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Sfantul Ierarh Nectarie m a ajutat si pe mine vindecandu ma de niste dureri abdominale f. mari pe care le aveam de 1 saptamana si jumatate.Auzisem de el insa nu ma rugasem niciodata prea mult la el.nu citisem nimic despre el .doar auzisem ca e vindecator de cancer.In a doua saptamana de dureri .intr o joi dupa ce am citit acatistul Maicii Domnului Vindecatoarea..nu stiu cum mi a venit gandul sa citesc pt prima oara despre viata Sfantului Sfantului Ierarh Nectarie.care m a emotionat f mult .mai ales intamplarea pe care a avut o in copilarie cand i s a aratat Domnul Iisus..apoi am citit si cele doua acatiste.
Dupa ce am terminat de citit am simtit un prim semn de insanatosire..iar ungandu ma si cu mir.. dupa 2 zile mi am revenit complet..nu mai aveam nicio durere.Ii multumesc din suflet Sfantului Ierarh Nectarie pt izbavirea din boala si durerea ce am avut o si il rog sa ma ierte si sa ma ajute in continuare sa raman sanatoasa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33