Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 24.05.2010, 15:34:41
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

8.- Altadata erati intuneric, dar acum lumina sunteti intru Domnul;ca fii ai luminii sa umblati.
9.- pentru ca roada luminii este in orice bunatate, dreptate si adevar -,
10.-osebind ce este bineplacut Domnului.
11.-Si nu fiti partasi la faptele cele neroditoare ale intunericului, ci mai degraba osanditi-le fatis;
12.-caci pe cele ce le fac ei intru ascuns, rusine este chiar a le spune.
13.-Dar toate cele osandite fatis sunt vadite de lumina,
14.-caci tot ce-i vadit e lumina.De aceea zice:Desteapta-te tu, cel ce dormi, scoala-te din morti si-asupra ta va lumina Hristos.
15.-Prin urmare, luati bine seama cum umblati:nu ca niste neintelepti, ci precum cei intelepti,
16.-rascumparand vremea, caci zilele rele sunt.
17.-De aceea nu fiti fara minte, ci intelegeti care este voia Domnului.
18.-Sa nu va imbatati de vin, in care este pierzanie, ci va umpleti de Duh,
19.-vorbind intre voi in psalmi si-n laude si-n cantari duhovnicesti, laudand si cantand in inimile voastre Domnului.
(Efeseni, 5: 8-19 )

Sunt convinsa ca acum, mai mult ca oricand este vremea sa punem in imimile noastre si in practica invataturile din aceste versete , "recuperand timpul pierdut in pacate prin maxima folosire a celui prezent care poate fi scurt" pentru fiecare din noi.Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #792  
Vechi 02.06.2010, 20:27:53
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu sunt Alfa și Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Atotțiitorul. (Apoc.1, 8 )
Iubiților, vă îndemn ca pe [COLOR=red]niște străini ce sunteți și călători aici pe pământ[/COLOR], să vă feriți de poftele cele trupești care se războiesc împotriva sufletului. (1 Petr. 2, 11)
[COLOR=red]Trăiți ca oamenii liberi, dar nu ca și cum ați avea libertatea drept acoperământ al răutății, ci ca robi ai lui Dumnezeu. [/COLOR](1 Petr. 2, 16)
[COLOR=red]Podoaba voastră să[/COLOR] nu fie cea din afară: împletirea părului, podoabele de aur și îmbrăcarea hainelor scumpe, ci să [COLOR=red]fie omul cel tainic al inimii[/COLOR], întru nestricăcioasa podoabă a duhului blând și liniștit, care este de mare preț înaintea lui Dumnezeu. (1 Petr. 2, 3-4)
Ci [COLOR=red]pe Domnul, pe Hristos, să-L sfințiți în inimile voastre[/COLOR] și să fiți gata totdeauna să răspundeți oricui vă cere socoteală despre nădejdea voastră. (1 Petr. 3, 15)
Reply With Quote
  #793  
Vechi 04.06.2010, 17:08:38
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

.Vă îndemn, deci, fraților, pentru îndurările lui Dumnezeu, să înfățișați trupurile voastre ca pe o jertfă vie, sfântă, bine plăcută lui Dumnezeu, ca închinarea voastră cea duhovnicească, .Și să nu vă potriviți cu acest veac, ci să vă schimbați prin înnoirea minții, ca să deosebiți care este voia lui Dumnezeu, ce este bun și plăcut și desăvârșit. .Căci, prin harul ce mi s-a dat, spun fiecăruia din voi să nu cugete despre sine mai mult decât trebuie să cugete, ci să cugete fiecare spre a fi înțelept, precum Dumnezeu i-a împărțit măsura credinței. .Ci precum într-un singur trup avem multe mădulare și mădularele nu au toate aceeași lucrare, .Așa și noi, cei mulți, un trup suntem în Hristos și fiecare suntem mădulare unii altora; .Dar avem felurite daruri, după harul ce ni s-a dat. Dacă avem proorocie, să proorocim după măsura credinței; .Dacă avem slujbă, să stăruim în slujbă; dacă unul învață, să se sârguiască în învățătură; Dacă îndeamnă, să fie la îndemnare; dacă împarte altora, să împartă cu firească nevinovăție; dacă stă în frunte, să fie cu tragere de inimă; dacă miluiește, să miluiască cu voie bună! .Dragostea să fie nefățarnică. Urâți răul, alipiți-vă de bine. .În iubire frățească, unii pe alții iubiți-vă; în cinste, unii altora dați-vă întâietate. .La sârguință, nu pregetați; cu duhul fiți fierbinți; Domnului slujiți. .Bucurați-vă în nădejde; în suferință fiți răbdători; la rugăciune stăruiți. .Faceți-vă părtași la trebuințele sfinților, iubirea de străini urmând. .Binecuvântați pe cei ce vă prigonesc, binecuvântați-i și nu-i blestemați. .Bucurați-vă cu cei ce se bucură; plângeți cu cei ce plâng. .Cugetați același lucru unii pentru alții; nu cugetați la cele înalte, ci lăsați-vă duși de spre cele smerite. Nu vă socotiți voi înșivă înțelepți. .Nu răsplătiți nimănui răul cu rău. Purtați grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor. .Dacă se poate, pe cât stă în puterea voastră, trăiți în bună pace cu toți oamenii. .Nu vă răzbunați singuri, iubiților, ci lăsați loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul". .Deci, dacă vrăjmașul tău este flămând, dă-i de mâncare; dacă îi este sete, dă-i să bea, căci, făcând acestea, vei grămădi cărbuni de foc pe capul lui. .Nu te lăsa biruit de rău, ci biruiește răul cu binele. (Romani 12:1-21)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 04.06.2010 at 17:11:37.
Reply With Quote
  #794  
Vechi 07.06.2010, 22:42:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Căci ochii Domnului văd oriunde, peste tot pământul, pentru ca să sprijine pe cei care sunt cu inima lor întreagă la El. " 2 Paral 16:9


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îți dau tărie și te ocrotesc și dreapta Mea cea tare te va sprijini.
Iată că se vor rușina și de ocară se vor face toți cei ce sunt aprinși împotriva ta; toți vor fi nimiciți și vor pieri cei ce se fac vrăjmași ai tăi!
Căuta-vei și nu vei găsi pe cei ce te urăsc pe tine și ca o nimica vor fi cei ce vor să se lupte cu tine.
Că Eu sunt Dumnezeul tău, Eu întăresc dreapta ta și îți zic ție: „Nu te teme, căci Eu sunt ajutorul tău!” Isaia 41:10-13
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #795  
Vechi 11.06.2010, 18:24:00
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

"Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine.
Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
(Ap. 3:15-21)
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #796  
Vechi 11.06.2010, 18:46:26
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Geneza 4:4-15

,,4. Și a adus și Abel din cele întâi-născute ale oilor sale și din grăsimea lor. Și a căutat Domnul spre Abel și spre darurile lui,
5. Iar spre Cain și spre darurile lui n-a căutat. Și s-a întristat Cain tare și fața lui era posomorâtă.
6. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Pentru ce te-ai întristat și pentru ce s-a posomorât fata ta?
7. Când faci bine, oare nu-ți este fața senină? Iar de nu faci bine, păcatul bate la ușă și caută să te târască, dar tu biruiește-l!"
8. După aceea Cain a zis către Abel, fratele său: "Să ieșim la câmp!" Iar când erau ei în câmpie, Cain s-a aruncat asupra lui Abel, fratele său, și l-a omorât.
9. Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Cain: "Unde este Abel, fratele tău?" Iar el a răspuns: "Nu știu! Au doară eu sunt păzitorul fratelui meu?"
10. și a zis Domnul: "Ce ai făcut? Glasul sângelui fratelui tău strigă către Mine din pământ.
11. Și acum ești blestemat de pământul care și-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12. Când vei lucra pământul, acesta nu-și va mai da roadele sale ție; zbuciumat și fugar vei fi tu pe pământ
13. Și a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aș putea-o purta.
14. De mă izgonești acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la fața Ta și voi fi zbuciumat și fugar pe pământ, și oricine mă va întâlni, mă va ucide.
15. Și i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu așa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înșeptit se va pedepsi". Și a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare."
Reply With Quote
  #797  
Vechi 20.06.2010, 15:19:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia de astazi ne descopera credinta sutasului in dumnezeirea lui Hristos, smerenia, rugaciunea pentru semenul meu si valoarea inestimabila a aproapelui- sluga pentru acest sutas avea o valoare insetimabila, o putea inlocui daca nu o considera persoana, dar sutasul si-a considerat sluga ca persoana unica, cu o valoare insetimabila.
Reply With Quote
  #798  
Vechi 21.06.2010, 23:06:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Ei, de care lumea nu era vrednică, au rătăcit în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului.
Și toți aceștia, mărturisiți fiind prin credință, n-au primit făgăduința,
Pentru că Dumnezeu rânduise pentru noi ceva mai bun, ca ei să nu ia fără noi desăvârșirea." Evrei 11:38-40
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #799  
Vechi 24.06.2010, 15:52:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"...nici o osândă nu este acum asupra celor ce sunt în Hristos Iisus.
Căci legea duhului vieții în Hristos Iisus m-a eliberat de legea păcatului și a morții," Romani 8:1,2
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #800  
Vechi 26.06.2010, 10:53:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Atunci mi S-a arătat Domnul din depărtare și mi-a zis: „Cu iubire veșnică te-am iubit și de aceea Mi-am întins spre tine bunăvoința." Ieremia 31:3
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30