Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1071  
Vechi 13.05.2010, 01:36:57
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Penticostalulelmantuibil, daca eu tot ramasei cu ale mele amintiri...ai putea sa imi explici si mie ce ar fi putut insemna acele indemnuri " More...deeper, More...more...deeper!"? in cadrul unei comunitati crestine?
Tu poti sa-mi explici mie sora Andrusca?

Ca eu nu pot. Tu te „hranesti” mai mult decat mine cu more deeper. Eu am vazut vreo doua trei filmulete. Au fost haioase si m-au distrat vreun minut, doua dar dupa asta nu mi-au mai placut.

In schimb vad ca tu le savurezi .

Am incercat acum, acasa, sa zic " More...deeper, More...more...deeper!", dar...nimic. :)
  #1072  
Vechi 13.05.2010, 01:59:34
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Scuze frate Gibi, iar am dat vreo trei pagini si nu am comentat postarea ta. Sa incercam:
Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
in acea perioada era necesara vorbirea in limbi pentru propovaduirea evangheliei la orce faptura.... mai tot romanul cunoaste cel putin inca o limba straina. daca vrei sa predici evanghelia unui anume popor nimic mai simplu...
A fost odata, pe vremuri, o poveste:
„ Apostolii erau oameni de la tara, pescari fara multa carte si, pentru ca evanghelia a trebuit vestita pana la marginile pamantului, Dumnezeu le-a dat un dar: vorbirea in limbi. Ori pe unde se duceau ei si binevesteau, darul ii insotea. Astfel au ajuns din Ierusalim in Asia, si din Asia in Scitia, si apoi pina in India si pana la marginile pamantului au tot propovaduit. Si pretutindeni darul era cu ei...”

Povestea e frumoasa si eu as vrea sa o cred. Dar nu pot. Nu am izvoare scrise, nu am baze biblice, istoria nu ne prea lasa nici un indiciu in acest sens.

Ce ne spun Biblia si Istoria?
Ca apostolii, da, au mers pretutindeni si au propovaduit.
Dar nu ni se spune nicaieri ca au facut-o prin darul vorbirii in limbi.

Limba greaca in aceea vreme era aproape cam cum este engleza astazi. Cine voia sa mearga in lume si sa vorbeasca multor oameni trebuia sa o cunoasca. Apostolul Neamurilor, cel care a propovaduit cel mai mult paganilor, se descurca in greaca binisor.

Apostolul Petru, in ziua Cincizecimii a propovaduit evanghelia multimii adunate. Dar nu a propovaduit in alte limbi. Vorbirea in alte limbi stia cand s-o foloseasca. A predicat in dulcea limba evreeasca.

Sfintii Apostoli au mers pretutindeni si au propovaduit. Acesta este adevar.

Dar ca au propovaduit in alte limbi este doar o poveste inventata.
Inventata in ce scop?

Despre aceasta intr-un episod urmator.
  #1073  
Vechi 13.05.2010, 02:15:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Tu poti sa-mi explici mie sora Andrusca?

Ca eu nu pot. Tu te „hranesti” mai mult decat mine cu more deeper. Eu am vazut vreo doua trei filmulete. Au fost haioase si m-au distrat vreun minut, doua dar dupa asta nu mi-au mai placut.

In schimb vad ca tu le savurezi .

Am incercat acum, acasa, sa zic " More...deeper, More...more...deeper!", dar...nimic. :)
Ei am eu asa niste flash-back-uri...

Ceea ce mi-a venit mie acum in minte, sunt niste texte NP, care suna cam asa : Pai daca cineva se roaga lui Dumnezeu, e clar ca ceea ce primeste e de la Dumnezeu...cum poti sa te rogi lui Dumnezeu, si sa nu faci bine ceea ce faci?

Ei acum eu am serioase dubii in legatura cu aceasta siguranta a unora, intrucat...se afirma ca Duhul Sfant imparte daruri asa cum vrea el, si cui vrea...dar atunci de ce sa faca un pastor : Deeper, more...deeper, more...yes, deeper!" daca e doar Duhul Sfant care lucreaza pur si simplu...iar credinciosii nici nu cer daruri, ci se supun voii lui Dumnezeu?

Pana la urma Duhul Sfant lucreaza cum vrea el, si imparte daruri cum crede de cuviinta...sau pastorul dicteaza cat si cum?

Iar daca e rugaciune inchinata lui Dumnezeu, si graita in limbi ingeresti...ce are de adaugat pastorul la aceasta, e intre credincios si Dumnezeu...sau?
  #1074  
Vechi 13.05.2010, 02:29:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Scuze frate Gibi, iar am dat vreo trei pagini si nu am comentat postarea ta. Sa incercam:

A fost odata, pe vremuri, o poveste:
„ Apostolii erau oameni de la tara, pescari fara multa carte si, pentru ca evanghelia a trebuit vestita pana la marginile pamantului, Dumnezeu le-a dat un dar: vorbirea in limbi. Ori pe unde se duceau ei si binevesteau, darul ii insotea. Astfel au ajuns din Ierusalim in Asia, si din Asia in Scitia, si apoi pina in India si pana la marginile pamantului au tot propovaduit. Si pretutindeni darul era cu ei...”

Povestea e frumoasa si eu as vrea sa o cred. Dar nu pot. Nu am izvoare scrise, nu am baze biblice, istoria nu ne prea lasa nici un indiciu in acest sens.

Ce ne spun Biblia si Istoria?
Ca apostolii, da, au mers pretutindeni si au propovaduit.
Dar nu ni se spune nicaieri ca au facut-o prin darul vorbirii in limbi.

Limba greaca in aceea vreme era aproape cam cum este engleza astazi. Cine voia sa mearga in lume si sa vorbeasca multor oameni trebuia sa o cunoasca. Apostolul Neamurilor, cel care a propovaduit cel mai mult paganilor, se descurca in greaca binisor.

Apostolul Petru, in ziua Cincizecimii a propovaduit evanghelia multimii adunate. Dar nu a propovaduit in alte limbi. Vorbirea in alte limbi stia cand s-o foloseasca. A predicat in dulcea limba evreeasca.

Sfintii Apostoli au mers pretutindeni si au propovaduit. Acesta este adevar.

Dar ca au propovaduit in alte limbi este doar o poveste inventata.
Inventata in ce scop?

Despre aceasta intr-un episod urmator.
Mi se pare mie, sau omiti un aspect extrem de important aruncandu-te in aceste supozitii ( chiar nefondate, pentru ca daca te-ai informa...ai afla cam cum statea treaba)?

Sustii ca masele...cunoasteau limba greaca? Masele de oameni care vorbeau diferite limbi, care nu aveau acces la educatie inalta...cunoasteau limba greaca?

Afirmi ca nu sunt izvoare, din nou? Ai cautat, te-ai informat personal...sau expui niste idei ale altor persoane mai putin informate?

Daca ne apucam amandoi sa cercetam, si aflam ca toate neamurile carora li s-a adus Evanghelia nu prea aveau cum sa cunoasca o limba de circulatie...la ce concluzie ajungem?
  #1075  
Vechi 13.05.2010, 08:39:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sora Jane, ai citit in vreuna dintre postarile mele cum ca vorbirea in limbi are vreun rol in mantuire?

Daca am scris vreodata asa ceva, am facut o mare greseala.

Fiindca vorbirea in limbi nu are nici un rol in mantuire.
My work here is done.
Ramas bun, topicule.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1076  
Vechi 13.05.2010, 11:58:00
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
In Ortodoxie se manifesta la fel ca si in Cultul Penticostal.

Gresit.
O "mica" diferenta. In cultul penticostal trebuie sa se manifeste ca in Ortodoxie.
  #1077  
Vechi 13.05.2010, 12:06:38
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Daca scrii si Cultul Penticostal cu C si P mare, asa cum ai scris „Ortodoxie”, fie, sunt de acord cu tine:
Si in Ortodoxie si in Cultul Penticostal trebuie sa se manifeste precum in Sfintele Scripturi.
  #1078  
Vechi 13.05.2010, 12:12:15
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
My work here is done.
Ramas bun, topicule.
Sper ca nu din pricina ca as fi spus eu vreo prostie.
Bine, nu ca n-as fi spus multe prostii dar au fost...involuntare.
  #1079  
Vechi 13.05.2010, 13:29:00
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Scuze frate Gibi, iar am dat vreo trei pagini si nu am comentat postarea ta. Sa incercam:

A fost odata, pe vremuri, o poveste:
„ Apostolii erau oameni de la tara, pescari fara multa carte si, pentru ca evanghelia a trebuit vestita pana la marginile pamantului, Dumnezeu le-a dat un dar: vorbirea in limbi. Ori pe unde se duceau ei si binevesteau, darul ii insotea. Astfel au ajuns din Ierusalim in Asia, si din Asia in Scitia, si apoi pina in India si pana la marginile pamantului au tot propovaduit. Si pretutindeni darul era cu ei...”

Povestea e frumoasa si eu as vrea sa o cred. Dar nu pot. Nu am izvoare scrise, nu am baze biblice, istoria nu ne prea lasa nici un indiciu in acest sens.

Ce ne spun Biblia si Istoria?
Ca apostolii, da, au mers pretutindeni si au propovaduit.
Dar nu ni se spune nicaieri ca au facut-o prin darul vorbirii in limbi.

Limba greaca in aceea vreme era aproape cam cum este engleza astazi. Cine voia sa mearga in lume si sa vorbeasca multor oameni trebuia sa o cunoasca. Apostolul Neamurilor, cel care a propovaduit cel mai mult paganilor, se descurca in greaca binisor.

Apostolul Petru, in ziua Cincizecimii a propovaduit evanghelia multimii adunate. Dar nu a propovaduit in alte limbi. Vorbirea in alte limbi stia cand s-o foloseasca. A predicat in dulcea limba evreeasca.

Sfintii Apostoli au mers pretutindeni si au propovaduit. Acesta este adevar.

Dar ca au propovaduit in alte limbi este doar o poveste inventata.
Inventata in ce scop?

Despre aceasta intr-un episod urmator.
istoria penticostala dateaza de 200de ani oare penticostali asa ar fi fost de slabi sa scrie ceva care iar dezavantaja pe ei mari rasucitori ai vorbelor sau mai bine zis s-ar fi batut cuie in cap.vad ca te crezi mare cunoscator spune cind au fost in india de exemplu cum au facu-to in dulcele grai evreiesc?sau poate penticostal[probabil etnie]sau pe la alti salbatici pe unde au fost cum le-a predicat nu are nici un temei ce spui.[povestea inventata]asa dupa capul tau cel luminat in ce scop era inventata ca atunci nu erau "distinsi"penticostali graitori de limbi ne-mai auzite.daia nu suportati voi SF.TRADITIE unde sunt mentionate cu date concrete multe lucruri care in scripturi nu sunt mentionate,sti ce spune scriptura daca erau toate scrise....sapoi Doamne iartane inca nu am aflat de la distinsa si luminata voastra persoana ce apostoli au increstinat america de unde a aparut"luminatul cult penticostal care iara si iara si iara ne evanghelizeaza cu invataturile "biserici"lor apostate.de ce ti secret mah si nu ne spui ce apostol a increstinat america?si in ce limba le-a vorbit acu cca.200si un pic ani eu stiu carol perham[california]ia uimestema cu ce prosti spui.
  #1080  
Vechi 13.05.2010, 13:32:13
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ceea ce mi-a venit mie acum in minte, sunt niste texte NP, care suna cam asa : Pai daca cineva se roaga lui Dumnezeu, e clar ca ceea ce primeste e de la Dumnezeu...cum poti sa te rogi lui Dumnezeu, si sa nu faci bine ceea ce faci?

Ei acum eu am serioase dubii in legatura cu aceasta siguranta a unora...
E important daca in discutie se tine cont de textele NP, de textele BO sau de ceea ce au afirmat Iisus si Sfintii Apostoli. Eu as merge pe a treia varianta.

E bine sa cerem?
E posibil ca cineva sa ceara Duhul Sfant si sa primeasca altceva?

Ce a zis Iisus?
Hai sa fiu bun si sa dau si referinta (nu pentru tine, pentru altii care citesc. Stiu ca tu o stii) - Luca 11: 9-13.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10